EN

Polska Bunkier, ale elegancki

Architektura i urbanistyka
Na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej rozpoczęła się budowa najnowocześniejszego centrum informatycznego w naszej części Europy – Centrum Kompetencji STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services). To największa realizowana obecnie inwestycja infrastrukturalna w Gdańsku, a jej całkowity koszt to ponad 200 mln zł.

W ramach inwestycji powstanie m.in. specjalna serwerownia z superkomputerem zdolnym do wykonywania skomplikowanych obliczeń i symulacji. Inteligentny obiekt oraz jego bezpośrednie otoczenie opakowane będą w funkcjonalną formę architektoniczno-urbanistyczną spod kreski gdyńskiego biura Arch-Deco, które wygrało konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej, organizowany przez uczelnię.

Powierzchnia głównego obiektu to ok. 12 tys. mkw. Powstaje on na rozległej, otoczonej zielenią działce, u podnóża parku i tzw. Szubienicznej Góry w Gdańsku-Wrzeszczu. W najbliższym sąsiedztwie znajduje się również historyczny gmach główny Politechniki Gdańskiej. Oprócz budowy samego centrum, inwestycja obejmie też zagospodarowanie pobliskiego terenu, który zamieni się w wysokiej klasy przestrzeń publiczną.

Sercem powstającego Centrum Kompetencji STOS będzie tzw. bunkier, w którym umieszczona zostanie serwerownia. Ma ona spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa danych i chronić je m.in. przed ogniem, wodą, a nawet polem elektromagnetycznym. Stąd też pomysł architektów, aby – wykorzystując istniejącą, kaskadową rzeźbę terenu – tę część obiektu ukryć częściowo pod ziemią, w głębi działki.

Ze względu na wymagania techniczne i potrzebę podziału funkcjonalnego budynku, jego bryła została rozczłonowana na trzy wizualnie oraz funkcjonalnie zróżnicowane części. Podziemna, w celu zapewnienia maksymalnej ochrony danych, mieścić będzie część serwerowni z bunkrem. Na niej osadzone zostały dwie bryły – dydaktyczna oraz operacyjna – tłumaczy Zbigniew Reszka, architekt i prezes biura Arch-Deco. – Kluczowe było też zaplanowanie przebiegu osi kompozycyjnej przez działkę. Dlatego części A i B ulokowaliśmy po obu jej stronach, zachowując w ten sposób widok na gmach główny PG – dodaje.

Dla podkreślenia wrażenia niedostępności bryły operacyjno-technicznej, zostanie ona częściowo wbita w zbocze i pokryta blachą tytanowo-cynkową w kolorze antracytu. Z kolei druga część obiektu to przestrzeń biurowo-dydaktyczna, o zdecydowanie lżejszym, bardziej otwartym i zapraszającym do środka charakterze. Jej fasada będzie utrzymana w kolorze srebrnym. To tam znajdzie się wejście główne do centrum.

Bryła części dydaktyczno-biurowej, która zaprojektowana została jako ogólnodostępna dla studentów pełni również rolę dominanty kompozycyjnej – wyjaśnia Zbigniew Reszka. – Usytuowana została wzdłuż osi kompozycyjnej całego założenia architektonicznego, będącej też osią historycznego gmachu głównego PG. Wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu, wzdłuż osi umiejscowiliśmy trakt pieszy ze schodami, przestrzenie do odpoczynku, miejsca siedzące i elementy tarasowe dostępne z różnych poziomów budynku. Dzięki temu zabiegowi przestrzeń publiczna zaprasza użytkowników do wkroczenia między budynki, a także na szczyt wzniesienia z projektowanym założeniem parkowym, skąd otwiera się widok na gmach główny PG – tłumaczy.

Ogromną zaletą terenu, gdzie powstaje CK STOS, jest sąsiedztwo historycznego budynku gmachu głównego Politechniki Gdańskiej. To kluczowy i najbardziej prestiżowy elementu kampusu uczelni. Architektom zależało na podkreśleniu tej bliskości i nawiązaniu pewnego rodzaju dialogu między budynkami. Bryły STOS nie mają jednak z historyczną zabudową konkurować, a raczej ją uzupełniać. Świadczy o tym nie tylko ich kształt i umiejscowienie, ale również wykorzystanie materiałów nawiązujących do tych, użytych w budynku gmachu głównego: cegły, blachy cynkowo-tytanowej czy kamienia.

Na przestrzeni lat więź kampusu z otaczającą zielenią od strony południowo-zachodniej została zatracona, a budynek gmachu głównego stał się wyizolowany – tłumaczy Michał Baryżewski, współzałożyciel biura Arch-Deco. – W założeniu idei zrównoważonego rozwoju przestrzeń kampusu powinna być otwarta i powiązana z miastem. Dlatego jednym z głównych punktów projektu jest spójny system atrakcyjnej i funkcjonalnej przestrzeni publicznej, o wysokiej estetyce oraz nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych i komunikacyjnych. Chcieliśmy, aby nawiązywały one do historycznych układów planistycznych i scalały istniejąca i projektowaną zabudowę – dodaje architekt.

Teren otaczający przyszłe zabudowania centrum to miejsce, które zyska zupełnie nową jakość. Powstanie tam rekreacyjno-dydaktyczna przestrzeń publiczna z parkiem na wzgórzu widokowym. Jej punktem centralnym będą schody terenowe, podkreślające główną oś widokową. Wspólnie z inwestorem zdecydowano o maksymalnym zachowaniu istniejącego drzewostanu, aby chronić i eksponować dziedzictwo starej linii zieleni. Generalnym wykonawcą inwestycji jest spółka NDI.

Wizualizacje: Pote Graphics, zdjęcia z budowy: Rafał Malko

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Sportowe emocje na Powiślu

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

W hotelu Barceló Warsaw, w kompleksie Elektrowni Powiśle, otwarto Champs Sports Bar, w którym na siedmiu ekranach panoramicznych transmitowane są wszystkie najważniejsze wydarzenia sportowe. Kibice czekający na Euro 2024 zyskali nową przestrzeń do dopingowania Biało-Czerwonych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Złoty Róg ma pozwolenie

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Park handlowy Złoty Róg w Krasnymstawie otrzymał pozwolenie na budowę – na terenie inwestycji trwają już prace przygotowawcze.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Moda, manga, gry i odżywki

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Opolska galeria handlowa Solaris Center w II kwartale wzmocniła tenant-mix o cztery nowe marki: Bytom, Pixel Games, Satori oraz Bio TechUSA. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Immofinanz sprzedał biurowce na Mordorze

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Immofinanz sfinalizował sprzedaż trzech budynków biurowych na warszawskim Mokotowie firmie Archicom z grupy Echo Investment. Cena transakcji wyniosła 28,5 mln euro. Kompleks ma około 43 tys. mkw. powierzchni użytkowej, Archicom planuje jego wyburzenie i budowę budynków mieszkalnych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Fonmix wzmocni segment elektroniki

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

W warszawskiej Galerii Północnej niebawem zostanie otwarty sklep sieci Fonmix, oferującej smartfony i urządzenia mobilne, urządzenia do nawigacji i monitoringu GPS oraz serwis pogwarancyjny telefonów GSM.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Węgry Colossyan wybrał Academię

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Colossyan, startup rozwijający platformę do generowania materiałów wideo opartą na sztucznej inteligencji, podpisał umowę najmu biura o powierzchni 1 tys. mkw. w Academia Offices w Budapeszcie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Więcej designu pod kasztanami

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Katowicki Home Concept Design Park – centrum handlowe z ofertą aranżacji wnętrz – powiększy się o trzeci budynek. Nowa przestrzeń będzie zorientowana na marki z segmentu premium.

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Colliers wkracza do Ursusa

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Colliers przejął zarządzanie warszawskim Ora Shopping Center. Centrum handlowo-usługowe znajduje się w Ursusie i składa się z trzech budynków o łącznej powierzchni najmu 6,8 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Luksusowo w Klifie

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

W warszawskim Klifie otworzył się nowy salon Berg’s, marki powstałej w wyniku rebrandingu dotychczasowego Emanuel Berg Concept Store. Nowy koncept od Emanuela Berga to multibrandowy salon oferujący ekskluzywne marki modowe.

ESG

Polska Fundacja pod skrzydłami kolibra

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Robert Dobrzycki, polski przedsiębiorca, inwestor i filantrop powołał do życia nową fundację. Misją Fundacji Roberta Dobrzyckiego jest realny wpływ na rozwój społeczny oraz promocję Polski i polskiej przedsiębiorczości na światowej scenie. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dwa debiuty RTV Euro AGD

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

W czerwcu RTV Euro AGD otwiera dwa nowe sklepy, w śląskim Jastrzębiu Zdroju i Grójcu na Mazowszu. Tym samym marka ma już 334 salony sprzedaży w 225 miastach w Polsce.

Eurobuild CEE

Polska Czerwcowy numer "Eurobuildu" już jest!

schedule 13 czerwca 2024
Eurobuild CEE

Ostatni numer magazynu przed wakacjami właśnie wyjechał z drukarni! Przeczytacie o niebanalnych sposobach na zawojowanie magazynowego biznesu, o metodach poprawienia swojej sytuacji zawodowej w ciężkich czasach, a także o rynku nieruchomości Ukrainy, gdzie pod bombami się buduje, sprzedaje i wynajmuje.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Smacznie przy lotnisku w Goleniowie

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Spółka PGD, dystrybutor produktów dla piekarni, cukierni i lodziarni, zajęła około 2 tys. mkw. powierzchni produkcyjno-magazynowej wraz z zapleczem socjalnym w inwestycji Waimea Airport Logistics Park Szczecin-Goleniów.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Tetra Pak z widokiem na jezioro

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Firma Tetra Pak wynajęła około 1,2 tys. mkw. powierzchni w biurowcu Lakeside na warszawskim Mokotowie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Oto Park powstanie w Morągu

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Fundusz inwestycyjny Falcon Investment Management zakupił grunt przy ul. Żeromskiego w Morągu. Na działce powstanie nowy projekt handlowy firmy pod marką Oto Park. Prace projektowe trwają, a realizacja obiektu mogą rozpocząć się jeszcze w 2024 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Media Expert zostaje na dłużej

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Media Expert, sieć elektromarketów RTV/AGD, przedłużyła umowę ze spółką Greenman Poland na najem powierzchni w Parku Handlowym Włocławek. Marka, obecna od lat we włocławskim retail parku, będzie nadal zajmować dotychczasowy lokal.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska LX Pantos dobiera do setki

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Globalny operator logistyczny LX Pantos podpisał umowę na 100 tys. mkw. w Prime Logistics Wrocław. Transakcja obejmuje nie tylko renegocjację trwającego jeszcze kontraktu, ale również ekspansję do nowego budynku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Rumunia Froo, czyli Żabka po rumuńsku

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Grupa Żabka otworzyła pierwsze sklepy w Rumunii. W ciągu ostatniego miesiąca w Bukareszcie powstało pięć placówek pod szyldem Froo.

Rynek mieszkaniowy

Rumunia Niskie domy, wysoki standard

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Rozpoczyna się realizacja kompleksu mieszkaniowego Bellemonde w dzielnicy Pipera w Bukareszcie. Projekt zajmie ponad 41 tys. mkw. i będzie obejmował 93 wille i 71 apartamentów.

Rynek mieszkaniowy

Polska Oliwska Vita będzie większa

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Develia uruchomiła sprzedaż II etapu inwestycji Oliwska Vita, która powstaje w warszawskiej dzielnicy Targówek. Projekt zakłada realizację około 200 mieszkań. Termin ukończenia prac zaplanowano na I kwartał 2026 roku.

Najnowsze w Architektura i urbanistyka

schedule 03 czerwca 2024

Archicom dyskutuje

Archicom rozpoczął dialog o inwestycji mieszkaniowej przy metrze Kabaty. Projekt zagospodarowania terenu przy al. Komisji Edukacji Narodowej uwzględnia m.in. pół tysiąca mieszkań, lokale handlowo-usługowe i zielony plac.

schedule 27 maja 2024

Xylopolis na Podlasiu

Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis będzie obiektem kultury łączącym funkcje edukacyjne, wystawiennicze i rekreacyjne. Za koncepcję architektoniczną odpowiadają architekci z pracowni WXCA. Centrum powstanie w Wasilkowie, na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

schedule 20 maja 2024

Nadchodzi nowy Kwartał

Pracownia Konior Studio przedstawiła wizualizacje katowickiego projektu Kwartał Dworcowa. Zrewitalizowane kamienice będą oferować m.in. funkcje biurowe, hotelowe i gastronomiczne.

schedule 20 maja 2024

Zielony plac Bankowy

Mieszkańcy i eksperci chcieliby, żeby na placu Bankowym w Warszawie pojawiło się więcej zieleni, m.in. kosztem znajdującego się tu parkingu. Szacunkowe koszty zmian to około 169 mln zł. Inwestycja miałaby być realizowana etapami.

schedule 09 maja 2024

Poznań z zieloną Aurą

Na Winogradach w Poznaniu rozpoczęła się realizacja Aury, zaprojektowanej przez biuro Roberta Koniecznego KWK Promes. Fasada budynku o organicznej architekturze będzie pokryta 140 tys. roślin.

schedule 06 maja 2024

Złota i Zgody do przebudowy

Sześć firm złożyło oferty w przetargu na przebudowę 2,5 ha ulic i placów w obszarze ulic Złotej i Zgody w Warszawie. To największy przygotowywany obecnie projekt w ramach programu Nowe Centrum Warszawy.

schedule 26 kwietnia 2024

EUmies Awards 2024

Komisja Europejska i Fundacja im. Miesa van der Rohe ogłosiły zwycięzców Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury – Mies van der Rohe Awards 2024. Najważniejszą europejską nagrodą wyróżniono pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku.

schedule 15 kwietnia 2024

Folklor w standardzie pasywnym

Zespół Nizio Design International opracował projekt architektury oraz wystawy stałej Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu. Czterokondygnacyjny budynek został zaprojektowany w standardzie pasywnym. 

schedule 04 kwietnia 2024

Mają pomysł na rozbudowę Yacht Parku

Pracownia FS&P Arcus wygrała konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zespołu obiektów mieszkalno-usługowych w rejonie Mola Rybackiego w Gdyni. Inwestycja PHN jest kontynuacją projektu Yacht Park.

schedule 23 lutego 2024

Wygrali konkurs na Centrum Sportu i Rekreacji

W konkursie architektonicznym na Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężyła praca pracowni Bureau Babyn Michałowski oraz Biura Projektów Lewicki Łatak.

schedule 31 stycznia 2024

Minimalizm w każdym CAL-u

Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu to parterowy budynek zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Geometryczna konstrukcja, utrzymana w jednolitej kolorystyce, wzbogacona jest o przeszklenia i zadaszenia.

schedule 08 stycznia 2024

Komedia w pałacu

W Pracowni Projektowej Jankowski i Opyrchał powstał projekt rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Łaszczowie, w którym będzie miał siedzibę Dom Komedii Aleksandra Fredry.

schedule 15 grudnia 2023

Domy w środku lasu

W Kalborni na Mazurach powstaje kompleks 35 domów, inwestycja zaprojektowana przez architektów z biura Boris Kudlička with Partners.

schedule 24 listopada 2023

Praska rewitalizacja

Zakończono rewitalizację kamienicy na ul. Środkowej 16. Prace były prowadzone od 2022 roku w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy.

schedule 21 listopada 2023

Leśne biuro modułowe

Nowa siedziba Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie powstała w ciągu zaledwie trzech miesięcy. Autorem projektu i wykonawcą drewnianej konstrukcji modułowej jest gdańska firma Ekoinbud.

schedule 20 listopada 2023

Mają pomysł na Plac Solidarności

Pracownia APA Wojciechowski wygrała konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie Placu Solidarności w Gdańsku.

schedule 03 listopada 2023

Polichromie w Fuzji

W trakcie prac budowlanych na terenie łódzkiej Fuzji w jednym historycznych budynków odkryto secesyjne polichromie. Malowidła przedstawiają ornamenty roślinne oraz motywy stylizowane na tablice herbowe z symbolami przemysłowymi.

schedule 25 października 2023

Dworzec Metropolitalny szykuje się na pasażerów

Zakończono prace budowlane przy nowym Dworcu Metropolitalnym w Lublinie, pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z nowego obiektu na początku 2024 roku. Za projekt odpowiada pracownia Tremend.

schedule 16 października 2023

WXCA zaprojektuje Pałac Saski

Pracownia WXCA Group wygrała konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej na odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. W międzynarodowym konkursie udział wzięło jedenaście pracowni architektonicznych i konsorcjów.

schedule 10 października 2023

Perła na Woli

Dzielnica rozstrzygnęła przetarg na wykonawcę dokumentacji projektowej dotyczący przedszkola przy ul. Burakowskiej. Najwyżej została oceniona oferta konsorcjum, w skład którego wchodzą firmy PSBA Przemysław Sokołowski Biuro Architektoniczne i Inooni Jakub Zygmunt.

Wydanie 6 (289) czerwiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie