EN

Polska Dokąd zmierza Młode Miasto?

Architektura i urbanistyka
Rozpoczął się dialog społeczny dotyczący terenów gdańskiego Młodego Miasta, a także tzw. Polskiego Haka i pobliskich działek – łącznie konsultacjami objęto blisko 100 ha w centrum miasta.

Przyszło się nam zmierzać z wieloma wyzwaniami, a głównym z nich jest zdefiniowanie rozwoju młodego miasta i wyzwań związanych ze stworzeniem nowej dzielnicy w sercu Gdańska W świetle realizowanych już projektów, układu przestrzennego, szlaków komunikacyjnych, jak również dziedzictwa historycznego jednym z wyzwań jest kwestia skoordynowania tych procesów i stworzenie nowej przestrzeni miejskiej o wysokiej jakości. Chcemy zacząć dyskusję od analiz tego, co zostało wykonane i procesów, które już obecnie się toczą. Podjęliśmy już szereg kroków, wśród których są nie tylko rozpoczynane warsztaty, ale częścią tego procesu są również cykliczne spotkania Rady Interesariuszy Młodego Miasta i Polskiego Haka. Chcemy pozyskać głos szerokiego audytorium o tym, czym w jego opinii Młode Miasto ma się stać w przyszłości. Zbieramy opinie wszystkich interesariuszy, ale w dużej mierze wsłuchujemy się w głos ludzi młodych, gdyż to właśnie oni będą w przyszłości zamieszkiwać i użytkować te tereny. To będzie miasto dla młodych – mówił na spotkaniu inaugurującym cykl warsztatów Piotr Lorens, architekt miasta Gdańska.

Przeprowadzenie dialogu powierzono Stowarzyszeniu Inicjatywa Miasto, jednemu z gdańskich ruchów miejskich, który zaprasza do dialogu każdego, kto chce zaangażować się w tworzenie przyszłości Młodego Miasta.

Wiemy, jak znaczący jest to teren, oraz że jego rozwój będzie miał olbrzymi wpływ na przyszłość całej Metropolii Gdańskiej. Nasze działania będą miały formę dialogu, który ma stać się matrycą, na podstawie której określone zostaną wytyczne do myślenia o funkcjach i sposobie zagospodarowania Młodego Miasta. Chcielibyśmy zmapować wartości istotne dla rozwoju całej dzielnicy poprzez wymianę doświadczeń i zbieranie wiedzy od ekspertów, ale i pozostałych mieszkańców Trójmiasta – mówił Piotr Czyż, prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto.

Do debaty inaugurującej dialog społeczny zaproszeni zostali przedstawiciele różnych środowisk, od lat aktywnych na terenie dzielnicy. W gronie dyskutantów znaleźli się Aneta Szyłak, dyrektor Nomusa, otwartego na terenie rewitalizowanych terenów stoczniowych nowego muzeum sztuki nowoczesnej, Zbigniew Canowiecki, prezydent organizacji Pracodawcy Pomorza, Jacek Dominiczak, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, autor koncepcji miasta dialogicznego, Janusz Lipiński, historyk, ekspert rynku nieruchomości, od 20 lat zaangażowanego w procesy przekształceniowe dawnej Stoczni Gdańskiej, oraz Arkadiusz Hronowski, menedżer klubu muzycznego B90 i ul. Elektryków.

Aneta Szyłak podkreślała, że rozwijając działalność kulturalną na terenie stoczni miała świadomość, że im więcej artystów pojawiało się na terenie Młodego Miasta, tym mniej było stoczniowców.

Takie procesy zachodziły w wielu krajach na całym świecie, jednak kultura od samego początku pełniła rolę uświadamiania wartości stoczni, nawet jeśli produkcja stoczniowa stopniowo się kończyła. Na terenie stoczni od zawsze była mnogość inspirujących przestrzeni. Mieliśmy świadomość, że wartości, w które wierzyli stoczniowcy nie przestaną istnieć. Jedną z nich była wspólnota ponad ideami, która stanowi istotną wartość Nomusa. Muzeum to będzie również miejsce spotkań, a misją muzeum jest tłumaczenie współczesności poprzez sztukę. Artyści wspólnie z architektami oraz właścicielami prowadzili warsztaty o rozwoju Kiedyś ekonomiści powoływali się na argumenty, że tutaj nikt nie będzie chciał mieszkać. Czas na szczęście zmienił tę perspektywę – tłumaczyła Aneta Szyłak.

Jacek Dominiczak podkreślał, że mądra odbudowa zniszczonego wojną Gdańska do dzisiaj budzi zachwyt w wielu miejscach świata i nie należy zaprzepaścić tego dorobku.

Miasto Gdańsk osiągnęło bardzo wiele mądrze się odbudowując na podstawie metody hybrydowej: zachowano układ przestrzenny, fasady, ale za nimi tworzono zwarte kwartały ze zróżnicowanymi pod względem funkcji budynkami. Relacje przestrzenne terenów postoczniowych to kulturowe dziedzictwo Gdańska i należy myśleć o ich zabudowie w oparciu o podobne zasady, jak na terenie Głównego Miasta.

O miastotwórczej roli kultury i rozrywki mówił Arkadiusz Hronowski, działający na Młodym Mieście od blisko 20 lat. Podkreślał, że artyści pojawili się tutaj, gdyż po latach stocznia została otwarta na społeczność miejską.

Na początku naszej działalności ciężko było się po stoczni poruszać, była to zaniedbana przestrzeń, pełna błota, z utrudnionym dostępem. Dzisiaj działalność rozrywkowa i kulturalna oznacza inwestycje w rozwój poszczególnych przestrzeni Młodego Miasta. To my odnowiliśmy ulicę Elektryków, zmieniliśmy jej rozpoznawalność, co przyczyniło się do olbrzymiej promocji tej części Gdańska. Miejsce zostało kupione przez młodych ludzi, którzy zakochali się w nim – podkreślał Arkadiusz Hronowski.

Równocześnie zauważył, że obecnie 90 proc. obiektów historycznych jest w stanie ruiny i jego działalność wymaga znacznych inwestycji w zapewnienie uczestnikom imprez bezpieczeństwa.

Moje działania są z rodzaju industrialu nielakierowanego. Dawne hale stoczniowe są przepiękne w swoim surowym charakterze. Zachowanie ducha tych budynków wymaga mądrej rewitalizacji, która nie wypruje z nich ich charakteru. Błędem jest stosowanie rozwiązań imitujących charakter stoczni – dodał.

Arkadiusz Hronowski prowadzi w zarządzanych przez siebie halach również działalność kulturalną, w ramach której w przestrzeni Plenum, zlokalizowanej na I kondygnacji budynku B90 zorganizowanych zostało 15 wystaw, łącznie z wystawami dyplomowymi studentów ASP.

Aż trudno było nam uwierzyć, że te ekspozycje odwiedziło w tym roku 25 tys. ludzi. Doprowadziliśmy więc do synergii sztuki i rozrywki. Nie tylko zapewniamy przestrzeń do zabawy, ale również okazję do doświadczania sztuki w przestrzeniach industrialnych, niepozbawionych swojego charakteru. Staliśmy się ważnym partnerem w dalszym planowaniu przestrzeni, jednak mamy świadomość, że nasza działalność musi się zmieniać i dopasowywać do zmieniającej się rzeczywistości, dlatego realizujemy mnóstwo działań alternatywnych przez cały rok. Proces przemian będzie trwał, ale my jesteśmy w tym procesie. Chcemy żyć na tym terenie, ale też zmieniać się z duchem czasu – mówił Arkadiusz Hronowski.

Zbigniew Canowiecki, reprezentujący w czasie debaty głos przedsiębiorców apelował, aby rozwój Młodego Miasta prowadzić w sposób zrównoważony, a planowana miała charakter wielofunkcyjny.

Młode Miasto położone jest w strategicznej części Gdańska i dlatego jest niezwykłym wyzwaniem, które należy prowadzić w sposób spójny. Marzeniem wielu mieszkańców Gdańska jest zbudowanie wzorem innych położonych na wodą miast nadzwyczajnego obiektu, odznaczającego się odważną architekturą oraz funkcjach kulturalnych. W Gdańsku nie ma budynku na potrzeby funkcjonowania. Młode Miasto ze swoimi terenami nadwodnymi byłoby doskonałą przestrzenią do realizacji takiej koncepcji – mówił Zbigniew Canowiecki.

Spotkania w ramach dialogu społecznego odbywać się będą w każdy czwartek (z wyłączeniem dni świątecznych) w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku o godzinie 17. Ich zakończenie zaplanowano na 9 grudnia, gdy to publicznie zostaną zaprezentowane wyniki akcji.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Hebe razy dwa

schedule 17 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Sieć drogerii Hebe otworzyła kolejne sklepy w Wielkopolsce. Nowe placówki powstały w Pile i Kaliszu.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Startuje Panattoni Park Cologne II

schedule 17 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Panattoni Germany rozpoczął przebudowę dawnej siedziby Forda w Kolonii-Niehl. Na miejscu po rozebranym budynku w najbliższych miesiącach powstanie obiekt logistyczno-przemysłowy o powierzchni użytkowej około 35 tys. mkw.

Style i wnętrza

Polska Witawa odzyskała apetyt

schedule 17 czerwca 2024
Opr./edited by JC

W gdyńskim centrum handlowym Witawa powstał nowy food hall. Za rewitalizację przestrzeni, która pomieści pięć lokali gastronomicznych oraz bar, odpowiedzialne jest Biuro Kreacja.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Ulice handlowe zaczną tętnić życiem

schedule 17 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Jak zwracają uwagę eksperci firmy Cushman & Wakefield, rynek handlowy w Polsce znajduje się teraz w interesującym momencie rozwoju. Umowy najmu podpisane w ostatnich miesiącach w Warszawie mogą stanowić zapowiedź odrodzenia ulic handlowych nie tylko w stolicy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Outsourcing IT w Infinity

schedule 17 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Firma Natek Poland, dostawca usług IT i outsourcingu, otworzył nowe biuro w biurowcu Infinity we Wrocławiu. Wrocławska siedziba firmy zajmuje około 600 mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Najszybsi w Europie

schedule 17 czerwca 2024
Opr./edited by MR

W Polsce budowie znajduje się obecnie 2,32 mln mkw. powierzchni przemysłowo-logistycznej, co plasuje nas w czołówce rynków europejskich – wskazują w raporcie „At a Glance – Rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce, I kwartał 2024 roku” analitycy BNP Paribas Real Estate Poland.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Meble na zamówienie spod Bukaresztu

schedule 17 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Firma Linia Wood & Metal wynajęła 6,7 tys. mkw. w Chitila Logistics Hub, projekcie realizowanym przez Global Vision we współpracy z Globalworth. Na nowej powierzchni zostanie uruchomiona fabryka mebli Linia Projects.

Infrastruktura

Polska S8 coraz dłuższa

schedule 17 czerwca 2024
Opr./edited by MR

GDDkiA podpisała umowę na zaprojektowanie oraz budowę drogi ekspresowej S8 od Ząbkowic Śląskich do Barda, o długości 14 km. Wykonawcą jest konsorcjum firm Kobylarnia oraz Mirbud, a wartość kontraktu wynosi ponad 378 mln zł. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Kredyt na Park Zgierz

schedule 17 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Panattoni uzyskało finansowanie bankowe na inwestycję Panattoni Park Zgierz. Kredytu w wysokości 23,3 mln euro udzielił PKO Bank Polski.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Nowy właściciel i nowa koncepcja Liberty Residence

schedule 17 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Resi Capital, spółka z grupy deweloperskiej Cavatina Group, nabyła działkę u zbiegu ul. Grzybowskiej i Żelaznej w Warszawie. Zgodnie z przedstawioną wstępną koncepcją, Liberty Residence ma być projektem wysokościowym i dostarczyć około 500 mieszkań.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Sportowe emocje na Powiślu

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

W hotelu Barceló Warsaw, w kompleksie Elektrowni Powiśle, otwarto Champs Sports Bar, w którym na siedmiu ekranach panoramicznych transmitowane są wszystkie najważniejsze wydarzenia sportowe. Kibice czekający na Euro 2024 zyskali nową przestrzeń do dopingowania Biało-Czerwonych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Złoty Róg ma pozwolenie

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Park handlowy Złoty Róg w Krasnymstawie otrzymał pozwolenie na budowę – na terenie inwestycji trwają już prace przygotowawcze.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Moda, manga, gry i odżywki

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Opolska galeria handlowa Solaris Center w II kwartale wzmocniła tenant-mix o cztery nowe marki: Bytom, Pixel Games, Satori oraz Bio TechUSA. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Immofinanz sprzedał biurowce na Mordorze

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Immofinanz sfinalizował sprzedaż trzech budynków biurowych na warszawskim Mokotowie firmie Archicom z grupy Echo Investment. Cena transakcji wyniosła 28,5 mln euro. Kompleks ma około 43 tys. mkw. powierzchni użytkowej, Archicom planuje jego wyburzenie i budowę budynków mieszkalnych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Fonmix wzmocni segment elektroniki

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

W warszawskiej Galerii Północnej niebawem zostanie otwarty sklep sieci Fonmix, oferującej smartfony i urządzenia mobilne, urządzenia do nawigacji i monitoringu GPS oraz serwis pogwarancyjny telefonów GSM.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Węgry Colossyan wybrał Academię

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Colossyan, startup rozwijający platformę do generowania materiałów wideo opartą na sztucznej inteligencji, podpisał umowę najmu biura o powierzchni 1 tys. mkw. w Academia Offices w Budapeszcie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Więcej designu pod kasztanami

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Katowicki Home Concept Design Park – centrum handlowe z ofertą aranżacji wnętrz – powiększy się o trzeci budynek. Nowa przestrzeń będzie zorientowana na marki z segmentu premium.

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Colliers wkracza do Ursusa

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Colliers przejął zarządzanie warszawskim Ora Shopping Center. Centrum handlowo-usługowe znajduje się w Ursusie i składa się z trzech budynków o łącznej powierzchni najmu 6,8 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Luksusowo w Klifie

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

W warszawskim Klifie otworzył się nowy salon Berg’s, marki powstałej w wyniku rebrandingu dotychczasowego Emanuel Berg Concept Store. Nowy koncept od Emanuela Berga to multibrandowy salon oferujący ekskluzywne marki modowe.

ESG

Polska Fundacja pod skrzydłami kolibra

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Robert Dobrzycki, polski przedsiębiorca, inwestor i filantrop powołał do życia nową fundację. Misją Fundacji Roberta Dobrzyckiego jest realny wpływ na rozwój społeczny oraz promocję Polski i polskiej przedsiębiorczości na światowej scenie. 

Najnowsze w Architektura i urbanistyka

schedule 03 czerwca 2024

Archicom dyskutuje

Archicom rozpoczął dialog o inwestycji mieszkaniowej przy metrze Kabaty. Projekt zagospodarowania terenu przy al. Komisji Edukacji Narodowej uwzględnia m.in. pół tysiąca mieszkań, lokale handlowo-usługowe i zielony plac.

schedule 27 maja 2024

Xylopolis na Podlasiu

Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis będzie obiektem kultury łączącym funkcje edukacyjne, wystawiennicze i rekreacyjne. Za koncepcję architektoniczną odpowiadają architekci z pracowni WXCA. Centrum powstanie w Wasilkowie, na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

schedule 20 maja 2024

Nadchodzi nowy Kwartał

Pracownia Konior Studio przedstawiła wizualizacje katowickiego projektu Kwartał Dworcowa. Zrewitalizowane kamienice będą oferować m.in. funkcje biurowe, hotelowe i gastronomiczne.

schedule 20 maja 2024

Zielony plac Bankowy

Mieszkańcy i eksperci chcieliby, żeby na placu Bankowym w Warszawie pojawiło się więcej zieleni, m.in. kosztem znajdującego się tu parkingu. Szacunkowe koszty zmian to około 169 mln zł. Inwestycja miałaby być realizowana etapami.

schedule 09 maja 2024

Poznań z zieloną Aurą

Na Winogradach w Poznaniu rozpoczęła się realizacja Aury, zaprojektowanej przez biuro Roberta Koniecznego KWK Promes. Fasada budynku o organicznej architekturze będzie pokryta 140 tys. roślin.

schedule 06 maja 2024

Złota i Zgody do przebudowy

Sześć firm złożyło oferty w przetargu na przebudowę 2,5 ha ulic i placów w obszarze ulic Złotej i Zgody w Warszawie. To największy przygotowywany obecnie projekt w ramach programu Nowe Centrum Warszawy.

schedule 26 kwietnia 2024

EUmies Awards 2024

Komisja Europejska i Fundacja im. Miesa van der Rohe ogłosiły zwycięzców Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury – Mies van der Rohe Awards 2024. Najważniejszą europejską nagrodą wyróżniono pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku.

schedule 15 kwietnia 2024

Folklor w standardzie pasywnym

Zespół Nizio Design International opracował projekt architektury oraz wystawy stałej Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu. Czterokondygnacyjny budynek został zaprojektowany w standardzie pasywnym. 

schedule 04 kwietnia 2024

Mają pomysł na rozbudowę Yacht Parku

Pracownia FS&P Arcus wygrała konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zespołu obiektów mieszkalno-usługowych w rejonie Mola Rybackiego w Gdyni. Inwestycja PHN jest kontynuacją projektu Yacht Park.

schedule 23 lutego 2024

Wygrali konkurs na Centrum Sportu i Rekreacji

W konkursie architektonicznym na Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężyła praca pracowni Bureau Babyn Michałowski oraz Biura Projektów Lewicki Łatak.

schedule 31 stycznia 2024

Minimalizm w każdym CAL-u

Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu to parterowy budynek zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Geometryczna konstrukcja, utrzymana w jednolitej kolorystyce, wzbogacona jest o przeszklenia i zadaszenia.

schedule 08 stycznia 2024

Komedia w pałacu

W Pracowni Projektowej Jankowski i Opyrchał powstał projekt rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Łaszczowie, w którym będzie miał siedzibę Dom Komedii Aleksandra Fredry.

schedule 15 grudnia 2023

Domy w środku lasu

W Kalborni na Mazurach powstaje kompleks 35 domów, inwestycja zaprojektowana przez architektów z biura Boris Kudlička with Partners.

schedule 24 listopada 2023

Praska rewitalizacja

Zakończono rewitalizację kamienicy na ul. Środkowej 16. Prace były prowadzone od 2022 roku w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy.

schedule 21 listopada 2023

Leśne biuro modułowe

Nowa siedziba Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie powstała w ciągu zaledwie trzech miesięcy. Autorem projektu i wykonawcą drewnianej konstrukcji modułowej jest gdańska firma Ekoinbud.

schedule 20 listopada 2023

Mają pomysł na Plac Solidarności

Pracownia APA Wojciechowski wygrała konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie Placu Solidarności w Gdańsku.

schedule 03 listopada 2023

Polichromie w Fuzji

W trakcie prac budowlanych na terenie łódzkiej Fuzji w jednym historycznych budynków odkryto secesyjne polichromie. Malowidła przedstawiają ornamenty roślinne oraz motywy stylizowane na tablice herbowe z symbolami przemysłowymi.

schedule 25 października 2023

Dworzec Metropolitalny szykuje się na pasażerów

Zakończono prace budowlane przy nowym Dworcu Metropolitalnym w Lublinie, pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z nowego obiektu na początku 2024 roku. Za projekt odpowiada pracownia Tremend.

schedule 16 października 2023

WXCA zaprojektuje Pałac Saski

Pracownia WXCA Group wygrała konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej na odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. W międzynarodowym konkursie udział wzięło jedenaście pracowni architektonicznych i konsorcjów.

schedule 10 października 2023

Perła na Woli

Dzielnica rozstrzygnęła przetarg na wykonawcę dokumentacji projektowej dotyczący przedszkola przy ul. Burakowskiej. Najwyżej została oceniona oferta konsorcjum, w skład którego wchodzą firmy PSBA Przemysław Sokołowski Biuro Architektoniczne i Inooni Jakub Zygmunt.

Wydanie 6 (289) czerwiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie