EN

Polska Trudny rok dla firm budowlanych

Budownictwo
W styczniu 2022 roku z bazy REGON wyrejestrowano ponad 31 tys. mikroprzedsiębiorstw. To o 46,8 proc. więcej niż w grudniu 2021 roku. Najgorsze nastroje panują wśród firm z branży budowlanej, gdzie z prawdopodobieństwem bankructw liczy się aż 1/3 przedsiębiorstw.

W Polsce jest około 2,25 mln firm z kategorii MSP, co stanowi ponad 99 proc. firm działających w Polsce. W czołówce branż pod względem liczebności podmiotów są warsztaty samochodowe, handel, sklepy i hurtownie, ale także firmy budowlane i zajmujące się pracami wykończeniowymi.

Badania Instytutu Keralla Research wskazują, że w 2022 roku 20 proc. przedsiębiorców liczy się z ryzykiem bankructwa. Wśród głównych przyczyn jest również brak płynności finansowej (14 proc. przedsiębiorców).

To przede wszystkim firmy, którym nie udało się „wsiąść do pociągu” z postpandemiczną hossą. Powody są różne – jedni nie wytrzymali do końca obostrzeń, inni nie mieli środków na inwestycje i teraz nie dogonią już konkurencji. Istotnym powodem jest brak płynności. Wiele firm, które wykonały prace w styczniu czy lutym, zapłatę za nie dostanie w maju. To może być jednak za późno, część z nich nie doczeka majówki. Wśród najbardziej zagrożonych są przedsiębiorcy z branży budowlanej, transportu i handlu – tłumaczy Marek Sikorski z Finea, firmy mikrofaktoringowej.

W najgorszych nastrojach są przedsiębiorcy budowlani. W tej branży z prawdopodobieństwem bankructw liczy się aż 1/3 firm. Według GUS deweloperzy zaczęli w styczniu 2022 roku budować aż o 40,9 proc. mniej mieszkań niż przed rokiem. Inwestorzy indywidualni też zwolnili z inwestycjami. Dodatkowym problemem ponownie może być brak siły roboczej, związany z sytuacją za naszą wschodnią granicą.

Zbliżone opinie są w dziedzinie usług oraz transportu, a tylko nieznacznie „lepiej” swoją przyszłość widzi handel. Niemniej i tu 17 proc. respondentów obawia się widma niewypłacalności w najbliższych miesiącach. Niższe w tym przypadku zaniepokojenie może wynikać z faktu, że branża ta została dotknięta „tsunami” bankructw już w roku ubiegłym. Jak podaje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, to właśnie handel był tym działem gospodarki, gdzie w 2021 roku odnotowano najwięcej, bo aż 25 proc. spośród wszystkich upadłości.

45 proc. przedsiębiorców zapytanych przez Keralla Research jako główne ryzyko upadłości wskazuje nie lockdowny i pandemię, ale zmiany prawno-podatkowe. Wśród innych przyczyn są spadek popytu i galopująca inflacja, a także wzrost kosztów działalności. 14 proc. badanych postrzega brak płynności finansowej oraz zatory płatnicze jako główne czynniki mogące spowodować upadek ich biznesów.

Z kolei wg raportu PARP przewaga opinii, że kontrahenci spóźniają się z płatnościami, nad tymi, które określały je jako terminowe wyniosła 32 proc.

Model polskiej gospodarki od lat opiera się na długich terminach płatności, które są bardzo niedobre dla bieżącej płynności. Pandemia dodatkowo wydłużyła czas oczekiwania na fakturę. Kolejnym czynnikiem, który negatywnie wpłynie na czas oczekiwania na przelew, może być wojna w Ukrainie. Przedsiębiorcy, którzy zgłaszają się do nas po finansowanie mają takie obawy. W dodatku przynoszą faktury z coraz dłuższymi terminami zapłaty – stwierdza Mateusz Skowronek z firmy faktoringowej eFaktor.

Problemy z płynnością finansową powodują pogorszenie kondycji ekonomicznej przedsiębiorców. Prowadzi to do spadku ich konkurencyjności, a także ogranicza możliwości inwestowania i rozwoju. PARP wskazuje na zależność pomiędzy obawami o utratę płynności finansowej a wielkością firm – najbardziej narażony jest w tutaj właśnie sektor MSP (64 proc.). Natomiast w przypadku 42 proc. wskazań jednym z najważniejszych powodów utraty płynności finansowej są opóźnienia po stronie kontrahentów. Według Keralla Research problem ten jest najbardziej widoczny w branży budowlanej. Co dziesiąta firma otrzymuje tu płatności po terminie, a co druga przyznaje, że ¼ jej kontrahentów w ostatnim kwartale w ogóle nie zapłaciła za wykonane usługi. Jednocześnie aż 60 proc. firm boryka się z zatorami płatniczymi.

Kłopoty firm potwierdzają też dane Biura Informacji Gospodarczej ERIF – od początku 2021 roku w kolejnych kwartałach rosła średnia wartość jednego zobowiązania negatywnego przypadającego na firmę. W ciągu roku zwiększyła się o 11 proc. Rośnie też średnia wartości zadłużenia jednego płatnika (dotyczy to firm) – w IV kwartale 2021 roku wyniosła 17 tys. 442 zł. Przed pandemią było to 13 tys. 739 zł (I kwartał 2020 roku).

Na skutek opóźnień w płatnościach najbardziej zagrożone ryzykiem upadłości czują się podmioty posiadające niewielką liczbę kontrahentów. Wskazuje tak 34 proc. przebadanych przez PARP przedsiębiorców posiadających do 10 klientów. Jednak bez względu na to, ilu odbiorców mają firmy, brak płatności za wykonane zlecenia oraz zdolności czasowego finansowania działalności z posiadanych nadwyżek może prowadzić do większego zadłużania. A raty kredytów rosną, co uprawdopodabnia jeszcze większe kłopoty przedsiębiorców z wypłacalnością w najbliższym roku – kontynuuje Marek Sikorski z Finea.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Sportowe emocje na Powiślu

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

W hotelu Barceló Warsaw, w kompleksie Elektrowni Powiśle, otwarto Champs Sports Bar, w którym na siedmiu ekranach panoramicznych transmitowane są wszystkie najważniejsze wydarzenia sportowe. Kibice czekający na Euro 2024 zyskali nową przestrzeń do dopingowania Biało-Czerwonych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Złoty Róg ma pozwolenie

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Park handlowy Złoty Róg w Krasnymstawie otrzymał pozwolenie na budowę – na terenie inwestycji trwają już prace przygotowawcze.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Moda, manga, gry i odżywki

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Opolska galeria handlowa Solaris Center w II kwartale wzmocniła tenant-mix o cztery nowe marki: Bytom, Pixel Games, Satori oraz Bio TechUSA. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Immofinanz sprzedał biurowce na Mordorze

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Immofinanz sfinalizował sprzedaż trzech budynków biurowych na warszawskim Mokotowie firmie Archicom z grupy Echo Investment. Cena transakcji wyniosła 28,5 mln euro. Kompleks ma około 43 tys. mkw. powierzchni użytkowej, Archicom planuje jego wyburzenie i budowę budynków mieszkalnych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Fonmix wzmocni segment elektroniki

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

W warszawskiej Galerii Północnej niebawem zostanie otwarty sklep sieci Fonmix, oferującej smartfony i urządzenia mobilne, urządzenia do nawigacji i monitoringu GPS oraz serwis pogwarancyjny telefonów GSM.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Węgry Colossyan wybrał Academię

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Colossyan, startup rozwijający platformę do generowania materiałów wideo opartą na sztucznej inteligencji, podpisał umowę najmu biura o powierzchni 1 tys. mkw. w Academia Offices w Budapeszcie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Więcej designu pod kasztanami

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Katowicki Home Concept Design Park – centrum handlowe z ofertą aranżacji wnętrz – powiększy się o trzeci budynek. Nowa przestrzeń będzie zorientowana na marki z segmentu premium.

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Colliers wkracza do Ursusa

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Colliers przejął zarządzanie warszawskim Ora Shopping Center. Centrum handlowo-usługowe znajduje się w Ursusie i składa się z trzech budynków o łącznej powierzchni najmu 6,8 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Luksusowo w Klifie

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

W warszawskim Klifie otworzył się nowy salon Berg’s, marki powstałej w wyniku rebrandingu dotychczasowego Emanuel Berg Concept Store. Nowy koncept od Emanuela Berga to multibrandowy salon oferujący ekskluzywne marki modowe.

ESG

Polska Fundacja pod skrzydłami kolibra

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Robert Dobrzycki, polski przedsiębiorca, inwestor i filantrop powołał do życia nową fundację. Misją Fundacji Roberta Dobrzyckiego jest realny wpływ na rozwój społeczny oraz promocję Polski i polskiej przedsiębiorczości na światowej scenie. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dwa debiuty RTV Euro AGD

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

W czerwcu RTV Euro AGD otwiera dwa nowe sklepy, w śląskim Jastrzębiu Zdroju i Grójcu na Mazowszu. Tym samym marka ma już 334 salony sprzedaży w 225 miastach w Polsce.

Eurobuild CEE

Polska Czerwcowy numer "Eurobuildu" już jest!

schedule 13 czerwca 2024
Eurobuild CEE

Ostatni numer magazynu przed wakacjami właśnie wyjechał z drukarni! Przeczytacie o niebanalnych sposobach na zawojowanie magazynowego biznesu, o metodach poprawienia swojej sytuacji zawodowej w ciężkich czasach, a także o rynku nieruchomości Ukrainy, gdzie pod bombami się buduje, sprzedaje i wynajmuje.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Smacznie przy lotnisku w Goleniowie

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Spółka PGD, dystrybutor produktów dla piekarni, cukierni i lodziarni, zajęła około 2 tys. mkw. powierzchni produkcyjno-magazynowej wraz z zapleczem socjalnym w inwestycji Waimea Airport Logistics Park Szczecin-Goleniów.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Tetra Pak z widokiem na jezioro

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Firma Tetra Pak wynajęła około 1,2 tys. mkw. powierzchni w biurowcu Lakeside na warszawskim Mokotowie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Oto Park powstanie w Morągu

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Fundusz inwestycyjny Falcon Investment Management zakupił grunt przy ul. Żeromskiego w Morągu. Na działce powstanie nowy projekt handlowy firmy pod marką Oto Park. Prace projektowe trwają, a realizacja obiektu mogą rozpocząć się jeszcze w 2024 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Media Expert zostaje na dłużej

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Media Expert, sieć elektromarketów RTV/AGD, przedłużyła umowę ze spółką Greenman Poland na najem powierzchni w Parku Handlowym Włocławek. Marka, obecna od lat we włocławskim retail parku, będzie nadal zajmować dotychczasowy lokal.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska LX Pantos dobiera do setki

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Globalny operator logistyczny LX Pantos podpisał umowę na 100 tys. mkw. w Prime Logistics Wrocław. Transakcja obejmuje nie tylko renegocjację trwającego jeszcze kontraktu, ale również ekspansję do nowego budynku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Rumunia Froo, czyli Żabka po rumuńsku

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Grupa Żabka otworzyła pierwsze sklepy w Rumunii. W ciągu ostatniego miesiąca w Bukareszcie powstało pięć placówek pod szyldem Froo.

Rynek mieszkaniowy

Rumunia Niskie domy, wysoki standard

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Rozpoczyna się realizacja kompleksu mieszkaniowego Bellemonde w dzielnicy Pipera w Bukareszcie. Projekt zajmie ponad 41 tys. mkw. i będzie obejmował 93 wille i 71 apartamentów.

Rynek mieszkaniowy

Polska Oliwska Vita będzie większa

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Develia uruchomiła sprzedaż II etapu inwestycji Oliwska Vita, która powstaje w warszawskiej dzielnicy Targówek. Projekt zakłada realizację około 200 mieszkań. Termin ukończenia prac zaplanowano na I kwartał 2026 roku.

Najnowsze w Budownictwo

schedule 07 czerwca 2024

Mniej upadłości, więcej restrukturyzacji

W 2023 roku upadłość ogłosiły 52 przedsiębiorstwa z branży budowlanej. To o 10 mniej niż w 2022 roku – wynika z raportu przygotowanego przez firmę MGBI. 

schedule 22 maja 2024

Nieefektywna branża budowlana

Produktywność w sektorze budownictwa jest niższa niż w 1995 roku, choć w całej gospodarce UE zwiększyła się w tym okresie o 40 proc. Jednocześnie trendowi temu towarzyszy brak rąk do pracy - oceniają autorzy raportu badawczego przygotowanego przez PlanRadar.

schedule 06 maja 2024

Barometr branży nieruchomości

Najnowsze badanie Berlin Hyp Trendbarometer wskazuje, że branża nieruchomości w Niemczech adaptuje się do zmienionych warunków. Sektor chce m.in. wykorzystywać transformację energetyczną. Jednocześnie oczekuje większego wsparcia ze strony polityków.

schedule 29 kwietnia 2024

Dworcowa będzie jak nowa

W katowickim Śródmieściu startuje inwestycja Kwartał Dworcowa. Projekt obejmie m.in. rewitalizację zabytkowych kamienic, znajdujących się naprzeciwko dawnego dworca kolejowego.

schedule 18 kwietnia 2024

Wmurowali kamień pod cyberpoligon

Na terenie Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa WAT. Kontrakt generalnego wykonawcy, firmy Unibep ma wartość około 163 mln zł netto.

schedule 17 kwietnia 2024

Wybudują Południk 17

Archicom wybrał w przetargu generalnego wykonawcę wrocławskiego osiedla Południk 17. Prace budowlane zrealizuje Budimex. Kontrakt opiewa na kwotę sięgającą 140 mln zł.

schedule 17 kwietnia 2024

Nowe mury dla Baumitu

Firma Baumit kupiła działkę pod budowę kolejnej fabryki. Zakład produkcyjny o powierzchni 5 tys. mkw. powstanie w woj. opolskim.

schedule 02 kwietnia 2024

Wyremontowali w Poznaniu

Miasto Poznań zakończyło modernizację budynku przy placu Bernardyńskim. Prace objęły remont elewacji, wydzielenie nowych mieszkań i aranżację terenu zewnętrznego.

schedule 29 marca 2024

Erbud stawia na fotowoltaikę

Rok 2023 w grupie Erbud stał pod znakiem rosnących zysków z OZE i usług dla przemysłu. EBIT segmentu OZE wzrósł o 255 proc. r-d-r, a usług dla przemysłu o +85 proc. r-d-r. W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku grupa podpisała łącznie kontrakty na kwotę prawie 1 mld zł.

schedule 26 marca 2024

Dwie inwestycje, jeden wykonawca

Cordia Polska i Q Hotel jako generalnego wykonawcę swoich inwestycji przy ul. Haffnera w Sopocie wybrały firmę Bauhaus. Prace na dwóch placach budowy już wystartowały.

schedule 15 marca 2024

Mirbud wybuduje fabrykę Izery

Mirbud został generalnym wykonawcą fabryki samochodów elektrycznych Izera w Jaworznie. Spółka podpisała list intencyjny z zamawiającym, czyli spółką ElectroMobility Poland,

schedule 29 lutego 2024

Budowlanka boi się VR

Jak wynika z dodatku technologicznego do raportu Colliersa „ESG na placu budowy”, mimo dostępności nowych technologii droga do pełnej adaptacji i wykorzystania ich potencjału przez branżę budowlaną będzie jeszcze długa i pełna wyzwań.

schedule 13 lutego 2024

Szpitalna jak nowa

Narożna kamienica Szpitalna, stojąca u zbiegu pl. Zamkowego i Międzymurza Piotra Biegańskiego w Warszawie, przeszła generalny remont konserwatorski dwóch elewacji.

schedule 13 lutego 2024

Wyremontowali w Łodzi

Prace rewitalizacyjne w łódzkiej kamienicy przy ul. Mielczarskiego 22 dobiegają końca. Oprócz samego budynku metamorfozę przeszło też podwórko, na którym zaaranżowano strefę wypoczynkowo-rekreacyjną.

schedule 07 lutego 2024

Kubatura, drogi i materiały budowlane

Warbud i Eurovia stworzyły nową grupę budowlaną na polskim rynku – holding Vinci Construction Polska.

schedule 01 lutego 2024

Zrównoważone rozwiązania pod nowym szyldem

Lafarge Cement zmienia nazwę na Holcim Polska. Firma od 2015 roku jest częścią grupy Holcim, funkcjonującej wcześniej pod nazwą LafargeHolcim. 

schedule 26 stycznia 2024

Zachodnia dla czytelników

Zakończył się dwuletni remont łódzkiej kamienicy przy ul. Zachodniej 76. W budynku zostanie otwarta biblioteka Secesja.

schedule 23 stycznia 2024

Motyl do remontu

Uniwersytet Łódzki rozpoczyna przebudowę kamienicy przy ul. Sienkiewicza 21. Ma tam powstać ogólnodostępna przestrzeń, w szczególności przeznaczona dla osób zainteresowanych nauką, kulturą i sztuką.

schedule 17 stycznia 2024

W budownictwie przychody rosną

Jak wynika z raportu "Firmy budowlane w Polsce 2023-2028” autorstwa firmy Spectis, łączne przychody 40 wiodących grup budowlanych w 2023 roku wyniosły 67 mld zł. Ta wartość stanowiła 30 proc. przychodów całego sektora średnich i dużych firm.

schedule 11 stycznia 2024

Mniej konsolidacji, więcej dywersyfikacji

Bardzo dynamiczna sytuacja na rynku mieszkaniowym w 2023 roku skłaniała deweloperów do szybkiego reagowania. Jednak mimo poprawy sytuacji i dużych możliwości firmy deweloperskie pozostały ostrożne w swoich decyzjach biznesowych – wskazuje raport przygotowany przez Spectis.

Wydanie 6 (289) czerwiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie