EN

Polska Konsultują planowanie przestrzenne

Architektura i urbanistyka
Członkowie Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych przyznają, że zmiany ustawowe dotyczące planowania i zagospodarowania przestrzennego idą we właściwym kierunku. Wskazują jednak, że niektóre zapisy nowelizacji mogą nie sprzyjać sytuacji inwestorów na polskim rynku nieruchomości.

W kwietniu 2022 roku rozpoczęły się konsultacje projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Celem nowelizacji, jak zapowiada Ministerstwo Rozwoju, ma być między innymi uproszczenie procedur, a w efekcie – skrócenie procesów inwestycyjnych. To m.in. dla deweloperów mieszkaniowych. Jak jednak będzie w praktyce?

Nowe regulacje w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego mają wejść w życie już na początku 2023 roku. Celem nowelizacji będzie przede wszystkim wzmocnienie wagi planów miejscowych, a co za tym idzie, obniżenie znaczenia decyzji o warunkach zabudowy, uproszczenie procedur, cyfryzacja procesu planowania przestrzennego oraz zmiana akcentów związanych z jego finansowaniem. Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce to osiągnąć, wprowadzając tzw. plan ogólny. To kluczowy element całej reformy, który ma zastąpić studium i będzie obejmować całą gminę, jednocześnie ograniczając możliwości wydawania WZ.

Naszym celem jest maksymalne uproszczenie postępowania planistycznego - dlatego wprowadzimy na przykład możliwość jednoczesnego procedowania zmiany planu ogólnego i zmiany planu miejscowego. Procedura uproszczona polega na tym, że będziemy pomijali niektóre etapy, a inne będą wykonywane równocześnie. Dzięki temu przy niewielkich modyfikacjach plan może być opracowany nawet w dwa miesiące. Tak może się zdarzyć w przypadku, gdy nie będzie konieczne przeprowadzenie procedury środowiskowej. Kolejne rozwiązanie, jakie chcemy wprowadzić, to określenie terminu na wydanie zgody na zmianę przeznaczenia nieruchomości rolnej. Obecnie rozważamy 60 dni - wyjaśnia Michał Gil, dyrektor Departamentu Planowania Przestrzennego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Z perspektywy ministerstwa plan ogólny ma być dokumentem prostym do przygotowania. Jego jedynym elementem obligatoryjnym będzie podzielenie gmin na strefy określające zbiór funkcji, które mogą być realizowane w danym miejscu. Będą to swojego rodzaju puzzle – rolą samorządów, poza określeniem granic konkretnych obszarów, będzie wskazanie tzw. parametrów granicznych, czyli dopuszczalnej wysokości zabudowań, ich intensywności oraz powierzchni biologicznie czynnej. Gmina może też skorzystać z ustaleń fakultatywnych, wskazując tereny, na których będą obowiązywać WZ, jak również wyznaczając obszar zabudowy śródmiejskiej i wprowadzając tzw. standardy urbanistyczne, regulujące odległość danej inwestycji od szkoły, parku czy innych obiektów infrastruktury społecznej. I tu pojawiają się pierwsze wątpliwości inwestorów, bo oprócz tzw. standardów urbanistycznych, ministerstwo chce wprowadzić również zintegrowany plan inwestycyjny. Oba te zapisy mają poprawić transparentność współpracy na linii gmina – deweloper. Jednak istnieje obawa, że w praktyce najlepiej wyjdą na tym najwięksi rynkowi gracze, ponieważ mogą blokować moment startu inwestycji planowanych przez mniejszych deweloperów.

Do dyskusji i dalszych konsultacji jest zwłaszcza zintegrowany plan inwestycyjny, który ma być szczególnym rodzajem planu miejscowego uchwalanym na wniosek inwestora i który będzie poprzedzony umową podpisywaną z gminą. W niej z kolei inwestor będzie zobowiązywał się np. do przeznaczenia części działki pod niewielki park czy zbudowania chodnika wzdłuż gminnej drogi.

Cel przyświecający ministerstwu jest dobry, gdyż każda firma deweloperska aktywna w danym mieście czy miasteczku powinna wspierać samorządy w tworzeniu zrównoważonych, przyjaznych ludziom miejsc do życia. Pytanie jednak, co w sytuacji, kiedy oczekiwania gminy będą zbyt wygórowane? Ustawa nie powinna stanowić otwartego katalogu, bez limitów budżetowych, którym wielu deweloperów nie będzie mogło sprostać - komentuje Karol Dzięcioł, dyrektor rozwoju Develii.

Kolejna zmiana w ustawie dotyczy opłaty planistycznej. Obecnie jest ona pokrywana po sprzedaży nieruchomości, w ciągu pięciu lat od dnia wejścia w życie planu miejscowego i wynosi do 30 proc. jej wzrostu wartości. W praktyce opłaty planistyczne są pobierane rzadko. Ministerstwo nie chce, aby dalej była ona uzależniona od sprzedaży i dąży do ustalenia stałej wysokości tej opłaty (30 proc.), mając na celu uwolnienie terenów inwestycyjnych „przytrzymywanych” przez właścicieli prywatnych. Dyrektor Departamentu Planowania Przestrzennego zaznacza, że to właśnie wpływy z opłat planistycznych mają stanowić dodatkowy impuls do rozwoju gmin. Jednak każda zmiana w przepisach może budzić wątpliwości inwestorów.

Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, wysokość opłaty planistycznej będzie szacowana na podstawie potencjalnego wzrostu wartości nieruchomości, czyli w oparciu o uchwalony plan miejscowy. Musimy mieć na uwadze, że może dojść do sytuacji, w której potencjał rozwoju gminy będzie obliczony na wyrost, a sam plan będzie nieuzasadniony ekonomicznie. Z drugiej strony - zmiany w przepisach dotyczących opłaty planistycznej mogą przełożyć się na monopol najsilniejszych graczy na rynku. Mniejsze podmioty, posiadające skromniejszy kapitał, mogą wyprzedawać działki w obawie przed brakiem zdolności finansowych, pozwalających na pokrycie opłaty. To z kolei może zachwiać równowagą na rynku - wyjaśnia Weronika Guerquin-Koryzma, partner, head of Real Estate Baker McKenzie, firmy prawniczej, członkini zarządu PINK.

Inne kluczowe zmiany w ustawie o planowaniu przestrzennym dotyczą także ściślejszego bilansu. W praktyce chodzi o to, aby gmina na podstawie obiektywnych kryteriów ustaliła, jakie są jej faktyczne możliwości rozwoju i ile powierzchni może przeznaczyć pod zabudowę mieszkaniową.

Gmina będzie miała obowiązek wyznaczyć pod zabudowę mieszkaniową między 70 a 130 proc. powierzchni, która zgodnie z prognozami będzie potrzebna w perspektywie 20 lat – podkreśla Michał Gil z Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Czy to pozwoli na uwolnienie gruntów i zapełnienie luki na rynku mieszkań, która według różnych szacunków wynosi od 1 mln do nawet 3 mln lokali? Aby faktycznie tak się stało, kluczowe będzie czytelne sformułowanie nowej ustawy tak, aby jej zapisy nie zostawiały pola do interpretacji i ewentualnych, późniejszych sporów prawnych, które w praktyce przekładają się na znaczne opóźnienia w realizacji planowanych inwestycji.

Problemy z niewystarczającą dostępnością gruntów mieszkaniowych rozwiązałaby też zmiana legislacyjna dopuszczająca zwiększenie limitu w zakresie kupna nieruchomości rolnej do 5 ha dla osób niebędących rolnikami indywidualnymi i likwidująca obowiązek prowadzenia gospodarstwa rolnego przez nabywcę. To stanowiłoby pozytywny impuls dla budownictwa jednorodzinnego oraz zasiedlania i renowacji pustostanów na terenach wiejskich – tłumaczy Krystyna Wąchała-Malik, członkini zarządu PFR Nieruchomości.

Nowa legislacja jest wprowadzana w życie w momencie, kiedy sytuacja na rynku deweloperskim jest mniej przewidywalna. Niepokój budzą zwłaszcza, co oczywiste, rosnące stopy procentowe i mniejsza dostępność kredytów.

Dlatego niewykluczone, że będziemy świadkami prawdziwego wysypu wniosków o wydanie warunków zabudowy w starym trybie. Aktualnie miasta mogą też wstrzymywać się z uchwalaniem nowych planów w oparciu o istniejące Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, wiedząc, że po wejściu ustawy w życie będzie trzeba wprowadzić kolejne zmiany - zastanawia się Karol Dzięcioł, Develia.

Ustawa miałaby wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, co w praktyce oznacza początek 2023 roku. Zastosowanie tych przepisów będzie uwarunkowane przyjęciem planu ogólnego przez gminy. Te powinny go zatwierdzić do 2026 roku. Ministerstwo Rozwoju przewiduje konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi podmiotami oraz planistami, inwestorami, inżynierami. Michał Gil z Departamentu Planowania Przestrzennego podkreśla, że wsparcie dla gmin w zakresie przygotowania planów ogólnych jest zagwarantowane z budżetu Krajowego Programu Odbudowy, w którym zabezpieczono około 900 mln zł na opracowanie i przyjęcie przez gminy nowych dokumentów planistycznych i strategicznych.

Jesteśmy na etapie uzgodnień i konsultacji. Chcemy uprościć procedury, uwolnić potencjał gmin oraz ich tereny inwestycyjne, a także umożliwić cyfrowy dostęp do informacji o planowaniu przestrzennym. Nadal pracujemy nad tymi zmianami, a resort jest otwarty na dialog i pomoc zarówno gminom, jak specjalistom z lokalnych oddziałów architektury - podsumowuje przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Ostatnie nowości

Hotele

Węgry Accor otworzy hotel nad laguną

schedule 31 maja 2024
Opr./edited by MR

Accor planuje otworzyć pierwszy obiekt pod marką Swissôtel na Węgrzech. Swissôtel Budapest Lagoon zostanie otwarty w Budapeszcie w 2028 roku.

ESG

Romania TCI z certyfikatem LEED

schedule 31 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Należący do Globalworth wieżowiec Tower Center International, czwarty co do wysokości projekt biurowy w Bukareszcie, otrzymał certyfikat LEED przyznawany przez U.S. Green Building Council.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Węgry Primark debiutuje na Węgrzech

schedule 31 maja 2024
Opr./edited by MR

Primark otworzył swój pierwszy sklep na Węgrzech. Placówka jest zlokalizowana w centrum handlowym Arena Mall w Budapeszcie.

Rynek mieszkaniowy

Polska Znowu sprzedają w Konstancinie

schedule 31 maja 2024
Opr./edited by MR

Rusza sprzedaż III etapu osiedla Groen Konstancin. 26 domów w Konstancinie-Jeziornie buduje Ghelamco. Docelowo w ramach całego osiedla ma powstać 160 domów.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Hebe otwiera kolejne placówki

schedule 31 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Spółka Jeronimo Martins Drogerie i Farmacja otworzyła dwa kolejne salony marki Hebe. Nowe placówki pojawiły się w Wałbrzychu i Katowicach.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Ochnik w nowej formule

schedule 31 maja 2024
Opr./edited by ANZ

W Galerii Wołomin otwarto salon sieci Ochnik, polskiej marki oferującej galanterię i odzież skórzaną. Nowoczesny sklep w formule „Shop in shop” to połączenie strefy odzieżowej i galanteryjno-walizkowej.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Ażurowa Banialuka w Bielsku-Białej

schedule 31 maja 2024
Opr./edited by MR

Pracownia P2PA wygrała konkurs na projekt Teatru Lalek Banialuka z oddziałem Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej. Koszt realizacji kompleksu miasto szacuje na około 100 mln zł netto. Budynki miałyby powstać do 2029 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Marki po remodelingu zapraszają do Bonarki

schedule 31 maja 2024
Opr./edited by MR

W krakowskim centrum handlowym Bonarka po remoncie i remodelingu swoje salony otworzyły ponownie New Balance i Pandora.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska W.Kruk w Pasażu Łódzkim

schedule 31 maja 2024
Opr./edited by MR

W Pasażu Łódzkim został otwarty salon W.Kruk. Polska sieć biżuteryjna zajęła ponad 90 mkw. powierzchni.

Infrastruktura

Polska Kontrakty na setki milionów złotych

schedule 29 maja 2024
Opr./edited by MR

Grupa Mirbud podpisała dwie umowy na budowę dwóch odcinków dróg ekspresowych – S10 Szczecin –Piła i S16 Knyszyn – Krynice. Wartość obu kontraktów to niemal 800 mln zł netto.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Deseo jest w Łodzi

schedule 29 maja 2024
Opr./edited by ANZ

W łódzkiej Fuzji, pofabrycznym kompleksie dawnych zakładów włókienniczych, otwarto pierwszy w mieście lokal sieci Deseo. Cukiernia znajduje się w historycznym budynku z widokiem na Ogrody Anny oraz zabytkową, secesyjną elektrownię Karola Scheiblera.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Niemcy Sprzedaż dużego portfolio w Niemczech

schedule 29 maja 2024
Opr./edited by ANZ

S Immo zawarło umowy sprzedaży dużego portfela w Niemczech składającego się z 18 nieruchomości komercyjnych i jednej mieszkaniowej. Nieruchomości o łącznej wartości transakcji wynoszącej 255 mln euro sprzedano w drodze oddzielnych transakcji dotyczących udziałów i aktywów.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Fabryczna bardziej technologiczna

schedule 29 maja 2024
Opr./edited by JC

W krakowskim Fabryczna Office Parku otwarto centrum inżynieryjne firmy Intellias. W nowym biurze znajduje się showroom, umożliwiający zapoznanie się z cyfrowymi produktami i koncepcjami wprowadzonymi w życie przez spółkę.

Rynek mieszkaniowy

Polska Ostatni etap Akademickiego

schedule 29 maja 2024
Opr./edited by JC

Grupa Murapol poszerza ofertę o ostatni, ósmy budynek swojej pierwszej inwestycji w Bydgoszczy. Na Osiedlu Akademickim do dyspozycji klientów jest 85 mieszkań.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Croatia Na wyspie Odyseusza

schedule 29 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Jedyny hotel położony w chorwackim parku narodowym na wyspie Mljet został wystawiony na sprzedaż. Hotel Odisej, trzygwiazdkowy ośrodek zbudowany w 1978 roku i odnowiony w 1996 i 2004 roku, oferuje 155 pokoi i dwa apartamenty.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Magazyny i handel wciąż dają zarobić

schedule 29 maja 2024
Opr./edited by JC

Jak podaje Walter Herz, ostatnie lata znacząco zmodyfikowały krajobraz rynku nieruchomości w Polsce. Globalne zmiany wywarły duży wpływ na wszystkie jego sektory, a na horyzoncie widać kilka segmentów, które mają dużą szansę na prężny rozwój.

Rynek mieszkaniowy

Polska Wille we Wrzeszczu

schedule 29 maja 2024
Opr./edited by MR

Przy ul. Ogrodowej w Gdańsku Wrzeszczu Spravia wybuduje wille miejskie, fragment ulicy oraz chodnik, a także urządzi zieleń przyuliczną. Budynki powstaną zgodnie z wymogami certyfikacji BREEAM.

Infrastruktura

Polska Na ładowanie do Carrefoura

schedule 29 maja 2024
Opr./edited by MR

Przy 70 obiektach handlowych sieci Carrefour powstanie 170 punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Inwestycja zostanie zrealizowana wspólnie z firmą Eleport.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rozwojowo w lubelskim outlecie

schedule 29 maja 2024
Opr./edited by MR

W czerwcu w Outlecie Lublin otworzą się dwa nowe lokale. Na powiększenie swojego dotychczasowego sklepu o ponad 250 mkw. zdecydował się Ochnik. Do najemców obiektu dołączyła Fabryka Ogólnego Rozwoju.

Rynek mieszkaniowy

Polska Koniec Pauzy na Ochocie

schedule 29 maja 2024
Opr./edited by MR

Unidevelopment zakończył sprzedaż w warszawskiej inwestycji Pauza Ochota. W kameralnym budynku w sercu Starej Ochoty powstało 56 mieszkań i czterech lokale usługowe. 

Najnowsze w Architektura i urbanistyka

schedule 27 maja 2024

Xylopolis na Podlasiu

Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis będzie obiektem kultury łączącym funkcje edukacyjne, wystawiennicze i rekreacyjne. Za koncepcję architektoniczną odpowiadają architekci z pracowni WXCA. Centrum powstanie w Wasilkowie, na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

schedule 20 maja 2024

Nadchodzi nowy Kwartał

Pracownia Konior Studio przedstawiła wizualizacje katowickiego projektu Kwartał Dworcowa. Zrewitalizowane kamienice będą oferować m.in. funkcje biurowe, hotelowe i gastronomiczne.

schedule 20 maja 2024

Zielony plac Bankowy

Mieszkańcy i eksperci chcieliby, żeby na placu Bankowym w Warszawie pojawiło się więcej zieleni, m.in. kosztem znajdującego się tu parkingu. Szacunkowe koszty zmian to około 169 mln zł. Inwestycja miałaby być realizowana etapami.

schedule 09 maja 2024

Poznań z zieloną Aurą

Na Winogradach w Poznaniu rozpoczęła się realizacja Aury, zaprojektowanej przez biuro Roberta Koniecznego KWK Promes. Fasada budynku o organicznej architekturze będzie pokryta 140 tys. roślin.

schedule 06 maja 2024

Złota i Zgody do przebudowy

Sześć firm złożyło oferty w przetargu na przebudowę 2,5 ha ulic i placów w obszarze ulic Złotej i Zgody w Warszawie. To największy przygotowywany obecnie projekt w ramach programu Nowe Centrum Warszawy.

schedule 26 kwietnia 2024

EUmies Awards 2024

Komisja Europejska i Fundacja im. Miesa van der Rohe ogłosiły zwycięzców Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury – Mies van der Rohe Awards 2024. Najważniejszą europejską nagrodą wyróżniono pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku.

schedule 15 kwietnia 2024

Folklor w standardzie pasywnym

Zespół Nizio Design International opracował projekt architektury oraz wystawy stałej Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu. Czterokondygnacyjny budynek został zaprojektowany w standardzie pasywnym. 

schedule 04 kwietnia 2024

Mają pomysł na rozbudowę Yacht Parku

Pracownia FS&P Arcus wygrała konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zespołu obiektów mieszkalno-usługowych w rejonie Mola Rybackiego w Gdyni. Inwestycja PHN jest kontynuacją projektu Yacht Park.

schedule 23 lutego 2024

Wygrali konkurs na Centrum Sportu i Rekreacji

W konkursie architektonicznym na Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężyła praca pracowni Bureau Babyn Michałowski oraz Biura Projektów Lewicki Łatak.

schedule 31 stycznia 2024

Minimalizm w każdym CAL-u

Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu to parterowy budynek zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Geometryczna konstrukcja, utrzymana w jednolitej kolorystyce, wzbogacona jest o przeszklenia i zadaszenia.

schedule 08 stycznia 2024

Komedia w pałacu

W Pracowni Projektowej Jankowski i Opyrchał powstał projekt rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Łaszczowie, w którym będzie miał siedzibę Dom Komedii Aleksandra Fredry.

schedule 15 grudnia 2023

Domy w środku lasu

W Kalborni na Mazurach powstaje kompleks 35 domów, inwestycja zaprojektowana przez architektów z biura Boris Kudlička with Partners.

schedule 24 listopada 2023

Praska rewitalizacja

Zakończono rewitalizację kamienicy na ul. Środkowej 16. Prace były prowadzone od 2022 roku w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy.

schedule 21 listopada 2023

Leśne biuro modułowe

Nowa siedziba Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie powstała w ciągu zaledwie trzech miesięcy. Autorem projektu i wykonawcą drewnianej konstrukcji modułowej jest gdańska firma Ekoinbud.

schedule 20 listopada 2023

Mają pomysł na Plac Solidarności

Pracownia APA Wojciechowski wygrała konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie Placu Solidarności w Gdańsku.

schedule 03 listopada 2023

Polichromie w Fuzji

W trakcie prac budowlanych na terenie łódzkiej Fuzji w jednym historycznych budynków odkryto secesyjne polichromie. Malowidła przedstawiają ornamenty roślinne oraz motywy stylizowane na tablice herbowe z symbolami przemysłowymi.

schedule 25 października 2023

Dworzec Metropolitalny szykuje się na pasażerów

Zakończono prace budowlane przy nowym Dworcu Metropolitalnym w Lublinie, pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z nowego obiektu na początku 2024 roku. Za projekt odpowiada pracownia Tremend.

schedule 16 października 2023

WXCA zaprojektuje Pałac Saski

Pracownia WXCA Group wygrała konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej na odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. W międzynarodowym konkursie udział wzięło jedenaście pracowni architektonicznych i konsorcjów.

schedule 10 października 2023

Perła na Woli

Dzielnica rozstrzygnęła przetarg na wykonawcę dokumentacji projektowej dotyczący przedszkola przy ul. Burakowskiej. Najwyżej została oceniona oferta konsorcjum, w skład którego wchodzą firmy PSBA Przemysław Sokołowski Biuro Architektoniczne i Inooni Jakub Zygmunt.

schedule 28 września 2023

Słodownia z widokiem na Browary

Na terenie Browarów Wrocławskich powstał 18-kondygnacyjny apartamentowiec. Forma budynku to efekt współpracy wrocławskich urbanistów i architektów z SRDK Studio Projekt.

Wydanie 5 (288) maj 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie