EN

„Zbyt” niski czynsz? Sprawdź, czy można wypowiedzieć jego wysokość

Wynajmujący lokal – zgodnie z art. 6851 kodeksu cywilnego – może podwyższyć czynsz, wypowiadając jego dotychczasową wysokość najpóźniej na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego. Regulacja ta ma zastosowanie tak do umów najmu zawartych zarówno na czas określony, jak i nieokreślony. Nie ma zasadniczo różnicy, czy czynsz najmu określony został jako czynsz stały, czy też w inny sposób – na przykład jako czynsz od obrotu – czytamy w e-booku „Zbyt” niski czynsz? przygotowanym przez naszą kancelarię Causa Finita Commercial Real Estate Law Firm.

Pamiętać należy, iż wynajmujący nie może dowolnie podwyższać czynszu. Czynsz najmu jest bowiem tzw. „przedmiotowo istotnym postanowieniem umowy najmu”, toteż brak zgody najemcy na jego nową wysokość, powoduje rozwiązanie najmu. Najemcy z pewnością będą bowiem kwestionować tak dokonaną podwyżkę czynszu, powołując się na nadużycie przez wynajmującego prawa do dokonania wypowiedzenia lub też twierdząc, że podwyżka jest nieuzasadniona.

Wypowiedzenie dotychczasowej wysokości czynszu najmu jest jednak generalnie możliwe. Wynajmujący powinni pamiętać, że przepis art. 6851K.c. to nie żadna carte blanche dla realizacji pobożnych życzeń w zakresie wysokości czynszu. To raczej prawny instrument, służący przywróceniu równowagi pomiędzy tym, co wynajmujący świadczy najemcy, a tym, co dostaje w zamian. Należy zatem podjąć stosowne działania tak prawne, jak i faktyczne, aby podwyższenie stawki czynszu było skuteczne, a nowa stawka czynszu miała rynkowy charakter.

Kategorie