EN

Polska / Ukraina Dach nad głową przyjaciół

Dla Ukrainy
"Eurobuild" gościł dziś w warszawskim hotelu Arche Poloneza na konferencji dotyczącej sytuacji mieszkaniowej uchodźców z Ukrainy. Patronat nad tym wydarzeniem objęło Biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR) w Polsce oraz Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM). Wydarzenie zainaugurowało cykl spotkań pt. “Każdy człowiek ma prawo do godnego życia” organizowany przez Fundację Leny Grochowskiej. 

Pełnoskalowa wojna w Ukrainie trwa ponad twa lata, a państwo polskie nadal nie wypracowało długoterminowych rozwiązań zabezpieczających uchodźców przybywających do Polski. Obecnie w naszym kraju przebywa ich 1 mln, a około 20 proc. mieszka w różnego rodzaju ośrodkach zakwaterowania zbiorowego. Wciąż obowiązują tymczasowe rozwiązania i procedury, które zostały opracowane i wdrożone zaraz po wybuchu wojny. Jednak musimy wziąć pod uwagę zmieniającą się rzeczywistość, potrzeby i możliwości.

Uchodźców należy traktować jak gości, ponieważ znaleźli się w niezwykle trudnej od siebie niezależnej sytuacji życiowej. Szczególnie po ich przejściach wymagają specjalnej opieki i ciepłego przyjęcia. Powinniśmy się z nimi solidaryzować. W końcu to wszystko dzieje się “tu i teraz”, a my decydujemy, czy i jak zareagujemy. Pamiętajmy też, że niezwykle cenne jest to, co uchodźcy mogą wnieść dla nas. Nawet w tym wielkim nieszczęściu może być wiele pozytywnych elementów. Przecież Polacy w swojej historii często też emigrowali i byli uchodźcami. Warto tu pamiętać, jak byliśmy przyjmowani i co zrobiliśmy dla innych narodów. Czasy są tak niepewne, że nikt nie może wykluczyć znalezienia się w przyszłości w podobnej sytuacji – mówi Władysław Grochowski, honorowy ambasador ONZ ds. Uchodźców w Polsce i prezes Grupy Arche.

W dyskusji również wzięli udział m.in. dr hab. Maciej Duszczyk, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Christine Goyer, zastępczyni przedstawiciela UNHCR w Polsce, Livia Styp-Rekowska, szefowa misji IOM w Polsce, Kasia Skopiec, prezeska Fundacji Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich oraz przedstawiciele uchodźców i organizacji pozarządowych w Polsce. Przedstawiciel rządu zapowiedział zmiany prawne, adekwatne do obecnej sytuacji i w najbliższym czasie zaprosił do szerokich konsultacji społecznych projektu nowej ustawy.

Fundacja uznaje, że niezbędne jest zaktualizowanie i dostosowanie przepisów do realiów, ale przede wszystkim stworzenie długoterminowego planu i zaprojektowanie rozwiązań na przyszłość. Zwłaszcza, że wiemy już (z dużym prawdopodobieństwem), z czym przyjdzie nam się mierzyć. Od dwóch lat ciężar działań spoczywa na organizacjach pozarządowych, ale wciąż nie mają one systemowego wsparcia, a wsparcie darczyńców w większości już się skończyło.

Jako fundacja prowadzimy pięć domów uchodźczych, w których mieszka obecnie 900 osób, a finansowaniu ze środków wojewody podlega tylko jeden, którego przyszłość dzisiaj również stoi pod znakiem zapytania. Przez dwa lata, mimo naszych starań, nie udało nam się włączyć pozostałych do zasobów Wojewodów. Przyszłość miejsc krótkotrwałego pobytu, ośrodków zbiorowego zakwaterowania, wszelkich hosteli i ich finansowanie to kluczowy aspekt dla około 200 tysięcy uchodźców, którzy w nich przebywają. Musimy pamiętać, że to nie jest ich wybór. W zdecydowanej większości osoby te z różnych przyczyn – niepełnosprawność, starość, przewlekłe choroby, wielodzietne rodziny, młode mamy- nie mają gdzie pójść. W przypadku mieszkańców domów uchodźcy prowadzonych przez Fundację są to osoby ze wschodu Ukrainy, których domy i miasta często już nie istnieją. Te grupy wymagają i będą wymagali wsparcia- długofalowej, przemyślanej pomocy systemowej. Zasoby społeczeństwa obywatelskiego i NGSów są już na wyczerpaniu w tym zakresie. Nie umieścimy wszystkich w DPSach i damach samotnych matek. Równocześnie powinny być wdrożone skuteczne mechanizmy monitorowania osób, których wspieramy długofalowo. A tych, którzy mogą się usamodzielnić, jak najszybciej wspomóc w tym procesie – wyjaśnia organizatorka konferencji Aneta Żochowska, dyrektorka Fundacji Leny Grochowskiej.

Podkreśla ponadto, że niezbędne jest szersze spojrzenie na wyzwania, przed którymi stoimy: W jaki sposób uchodźcy mają się angażować i włączać we wszystkie aspekty życia zawodowego i społecznego kiedy nie wiedzą np. czy status UKR — identyfikujący osoby przybyłe do Polski po wybuchu pełnoskalowej wojny, będzie przedłużony, czy też nie, a jeśli tak to do kiedy? Jak długo ośrodek, w którym mieszkają będzie funkcjonował? Czy wsparcie będzie utrzymane i będą mieli dach nad głową? Wszyscy wokół, organizacje pozarządowe, dyrektorzy szkół, pracodawcy zatrudniający osoby ze statusem UKR, ale przede wszystkim sami uchodźcy żyją w niepewności, co utrudnia lub uniemożliwia pójście naprzód

Władysław Grochowski zapowiada kontynuację działań na rzecz aktywnego włączania sektora prywatnego w rozwiązywanie problemów społecznych współczesnego świata. Fundacja Leny Grochowskiej i Grupa Arche podejmą się systemowego budowania mieszkań dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i znajdujących się w kryzysie bezdomności, z niepełnosprawnościami, uchodźców, osób opuszczających więzienie. W ciągu czterech lat, do końca 2027 roku planowane jest wybudowanie lub wyremontowanie w pustostanach 500 tego rodzaju mieszkań. Również w tym okresie przygotowane zostaną miejsca pracy i zatrudnienie dla 1 tys. uchodźców i innych osób wykluczonych; w tym celu zrealizowane zostaną inwestycje o wartości 400 mln zł.

Nowy wyścig zbrojeń nie rozwiązuje żadnego problemu ludzkości. Więcej środków idzie na zabijanie niż leczenie, niszczenie infrastruktury i środowiska niż jej budowanie. Oswoiliśmy się już z tą okropną wojną, jakby to było coś normalnego, a sytuacja jest całkowicie wyjątkową. Oceniamy, szeroko komentujemy, potrafimy się bronić, uzasadniać, i szukać wymówek, dlaczego czegoś nie robimy. Takie ekstremalne sytuacje są swoistym egzaminem z człowieczeństwa. Na całym świecie toczy się walka dobra ze złem – tego nie unikniemy, ale mamy możliwość opowiedzenia się, po której ze stron chcemy stanąć. Dlatego dziś szczególnym zadaniem pewnych organizacji i ludzi jest, aby przypominać, motywować oraz działać. Nie interesuje nas żadna polityka tylko z jednej strony ludzkie cierpienie, a z drugiej czy i jak możemy im pomóc. W tym wszystkim bez optymizmu w ogóle już byśmy zginęli, a jesteśmy potrzebni innym i taka jest obecnie nasza rola – podsumowuje Władysław Grochowski.

Lena i Władysław Grochowscy oraz prowadzona przez nich Fundacja Leny Grochowskiej w grudniu 2023 r. otrzymali Nagrodę Nansena przyznawaną przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. Wyróżnienie zostało przyznane za wysiłek włożony w udzielanie schronienia i wspieranie uchodźców w Polsce oraz starania, aby zapewnić im zatrudnienie i bezpieczną przystań wtedy, gdy tego najbardziej potrzebują. Obecnie fundacja prowadzi sieć pięciu Domów Uchodźcy, w których każdego dnia pomoc i schronienie uzyskuje blisko tysiąc osób. W ten zapewniła dotychczas ponad pół miliona bezpłatnych noclegów dla 15 tysięcy osób.

Fundacja Leny Grochowskiej powstała w 2014 r. w ramach Grupy Arche. Jej działalność skoncentrowana była początkowo na organizowaniu powrotów repatriantów do Polski i otaczaniu ich wsparciem adaptacyjnym. Z biegiem lat fundacja rozszerzała swoją działalność o wsparcie osób z niepełnosprawnościami, głównie intelektualnymi. Koncentruje się na tworzeniu miejsc pracy dla osób wykluczonych, prowadzi pracownie ceramiczne, piekarnicze i sieć kawiarni społecznych toMy. Obecnie w czterech lokalizacjach w Polsce (Warszawa, Siedlce, Łochów, Gdańsk) zatrudnia ponad 80 osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, zespołem Downa, w spektrum autyzmu, z chorobami psychicznymi. Od 2023 roku realizuje również kompleksowy program wsparcia osób w kryzysie bezdomności umożliwiający im podjęcie pracy, kompleksową terapię oraz znalezienie mieszkania. W trakcie pilotażu 10 osób w kryzysie bezdomności otrzyma całościowe wsparcie w 8 mieszkaniach wspieranych. Fundacja jest przedsiębiorstwem społecznym i wszystkie zyski ze swojej działalności inwestuje w projekty na rzecz osób wymagających wsparcia. W ten sposób może rozwijać kolejne programy aktywizacyjne i integracyjne. Już niebawem w Wólce Konopnej koło Siedlec otwarta zostanie Eko Farma. To innowacyjne miejsce, które łączy mieszkania chronione dla osób z niepełnosprawnością i zatrudnienie w powstającym gospodarstwie społecznym. Tam, przy pomocy współmieszkańców i terapeutów, utrwalane i rozwijane będą umiejętności niezbędne do zaspokajania codziennych potrzeb, załatwiania spraw urzędowych czy też budowania i utrzymywania więzi społecznych i rodzinnych. Aktualnie Fundacja przygotowuje się do adaptacji kolejnych nieruchomości, przeznaczonych na mieszkania wspierane i treningowe dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Ostatnie nowości

Architektura i urbanistyka

Europa EUmies Awards 2024

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Komisja Europejska i Fundacja im. Miesa van der Rohe ogłosiły zwycięzców Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury – Mies van der Rohe Awards 2024. Najważniejszą europejską nagrodą wyróżniono pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Venezia wróciła do Bonarki

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W krakowskim centrum handlowym Bonarka ponownie został otwarty sklep marki Venezia. Salon ma powierzchnię około 160 mkw. i został urządzony w nowym koncepcie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Lush ma trzeci salon

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Marka Lush otworzyła nowy sklep w łódzkiej Manufakturze. To pierwszy salon sieci w mieście, a trzeci w Polsce.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Duńskie ubrania w outlecie

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Duńska marka odzieżowa Jack & Jones, będąca częścią międzynarodowej firmy Bestseller, zadebiutowała w outletowym kanale sprzedaży w Warszawie. Salony marki zostały otwarte w dwóch centrach Factory z portfolio Neinver.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Silwana nabiera kształtów

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Gorzowski park handlowy już stoi. Inwestycja osiągnęła stan surowy, co oznacza m.in., że część marek przejmuje wynajęte powierzchnie, aby aranżować je według własnych potrzeb. Otwarcie parku zaplanowano na połowę września.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dla mam i maluchów w Westfield Mokotów

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Kappahl Group otwiera piąty w Warszawie i 10. w Polsce sklep Newbie. Nowy salon rozpocznie działalność w czerwcu 2024 roku w warszawskiej galerii Westfield Mokotów.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Nieśmiały inwestycyjny optymizm

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Największym wyzwaniem na rynku inwestycyjnym w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat była rozbieżność w oczekiwaniach cenowych między sprzedającymi a kupującymi – wskazują eksperci Avison Young. 

Rynek mieszkaniowy

Polska Symbioza miasta i natury

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Atal rozpoczął sprzedaż mieszkań w nowym projekcie w Gdyni. Osiedle Atal Symbioza powstaje w miejscu, w którym dawniej funkcjonował kompleks handlowy. I faza inwestycji obejmuje cztery budynki oferujące 194 lokale.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Priorytety w nowej rzeczywistości

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Koszty, przyciąganie i utrzymanie talentów oraz sprostanie wymaganiom związanym z regulacjami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju – to główne wyzwania, z jakimi mierzą się właściciele i najemcy biurowców – wskazuje raport Cushman & Wakefield.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Zielona energia z Azalii

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

BXF Energia, spółka joint-venture Budimeksu i hiszpańskiego Ferroviala, nabyła 100 proc. udziałów w spółce realizującej projekt budowy farmy fotowoltaicznej o mocy do 60 MW. Farma Azalia powstaje w woj. podkarpackim w okolicy Rzeszowa.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Mają 150 perfumerii w Polsce

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Douglas otwiera 150. perfumerię w Polsce, w Galerii Starówka w Lesznie. Najnowsze otwarcie to element strategii ekspansji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, koncentrującej się na rozwoju zarówno w największych metropoliach, jak i w mniejszych miastach.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Od papierowej teczki do cyfrowego dokumentu

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Iron Mountain inwestuje w swoje centrum digitalizacji w Radomiu. Spółka planuje przeznaczyć na modernizację obiektu około 10 mln zł.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Panattoni buduje dla Mercedesa

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W Bischweier Panattoni rozpoczęło budowę nowego Międzynarodowego Centrum Konsolidacyjnego (ICC) firmy Mercedes-Benz.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Newgate kupuje od Redkomu

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Redkom poinformował o sfinalizowaniu transakcji sprzedaży powstającego w Bielsku-Białej parku handlowego firmie Newgate Investment.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Moda, sztuka i muzyka

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Jedyny w Polsce concept store marki modowej PRM można już odwiedzać w Fabryce Norblina, kompleksie z portfolio Grupy Capital Park przy Żelaznej 51/53 w Warszawie. Salon PRM zajmuje powierzchnię blisko 600 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Popeyes rusza do Posnanii

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Popeyes ogłasza kolejne otwarcie, tym razem w Poznaniu. Nowa restauracja amerykańskiej sieci będzie działać w Posnanii.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po Bułkę przez Bibułkę do Łodzi

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Restauracja śniadaniowa Bułkę przez Bibułkę, otworzy swój pierwszy lokal poza Warszawą. Nowy lokal powstanie w łódzkiej Fuzji. Najemca zajmie 180 mkw. w jednym z historycznych budynków usytuowanych w Ogrodach Anny. Otwarcie zaplanowano w wakacje.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowa Starówka w Lesznie

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W Lesznie otwiera się Galeria Starówka, do tej pory znana na rynku jako Galeria Goplana. Obiekt ma powierzchnię 10 tys. mkw., na której rozlokowanych jest 25 punktów handlowych.

ESG

Polska Mniej inwestycji, mniej certyfikacji

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

PLGBC opublikowało raport "Zrównoważone certyfikowane budynki 2024". W badanym okresie przybyło nieco ponad 2,1 mln mkw. certyfikowanej powierzchni, co stanowi najmniejszy przyrost obserwowany na przestrzeni ubiegłych lat.

Najnowsze w Dla Ukrainy

schedule 26 marca 2024

Dach nad głową przyjaciół

"Eurobuild" gościł dziś w warszawskim hotelu Arche Poloneza na konferencji dotyczącej sytuacji mieszkaniowej uchodźców z Ukrainy. Patronat nad tym wydarzeniem objęło Biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR) w Polsce oraz Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM). Wydarzenie zainaugurowało cykl spotkań pt. “Każdy człowiek ma prawo do godnego życia” organizowany przez Fundację Leny Grochowskiej. 

schedule 29 listopada 2023

Wielkie brawa dla Grochowskich!

Nagroda ONZ o raz pierwszy trafi do Polski. Jak poinformowało biuro wysokiego komisarza UNHCR, the UN Refugee Agency, tegorocznym regionalnym zwycięzcą “Nansen Refugee Award” dla Europy zostali Lena i Władysław Grochowscy.

schedule 28 kwietnia 2022

Platan dla uchodźców

W galerii handlowej Platan ruszył sklep dobroczynny dla uchodźców z Ukrainy. To pierwsze takie miejsce w Zabrzu i pierwsze w sieci Nepi Rockcastle Polska. Bezpłatne ubrania oraz obuwie będą wydawały uchodźcom mieszkanki Ukrainy, które zgłosiły się do pomocy w ramach wolontariatu.  

schedule 21 kwietnia 2022

Wielkanoc dla Ukrainy

Polski Holding Hotelowy i Caritas organizują Wielkanoc dla Ukrainy. Do akcji dołączyła grupa Dobry Hotel, operator hoteli w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i w Trójmieście oraz w okalizacjach wypoczynkowych w Zakopanem, Mikołajkach i Jastarni.

schedule 20 kwietnia 2022

Build Europe pomaga uchodźcom i apeluje do KE

Build Europe, organizacja reprezentująca krajowe federacje europejskich deweloperów i firm budowlanych, dostarczyła Polsce ponad 500 łóżek, aby wesprzeć ukraińskich uchodźców. Zapewniła także bezpośrednie wsparcie finansowe organizacjom humanitarnym działającym przy granicy z Ukrainą w Rumunii i Mołdawii.

schedule 13 kwietnia 2022

PCK już na Targówku

Mazowiecki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK) wprowadził się do przekazanej powierzchni magazynowej w City Point Targówek. Aktualnie PCK obejmuje 2,4 tys. mkw. powierzchni magazynowej, która została udostępniona nieodpłatnie na rzecz pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

schedule 29 marca 2022

Decathlon wycofuje się z Rosji

Sieć sklepów sportowych Decathlon poinformowała o zawieszeniu działalności w Rosji. Jak poinformowała spółka w komunikacie, jednym z powodów takiej decyzji jest problem z dostawami — w wyniku gospodarczych sankcji nałożonych przez Zachód ustało bowiem 92 proc. z nich.

schedule 22 marca 2022

Ski Team oddaje sklep uchodźcom

Ski Team przygotowuje swój najnowszy sklep przy ul. Sportowej 20 w Katowicach  jako przytulisko dla matek z małymi dziećmi z Ukrainy. Plan komercyjnej inauguracji salonu przełożono z marca na sierpień tego roku. Sklep jest dwupoziomowy i ma powierzchnię 1,3 tys. mkw.

schedule 22 marca 2022

Noclegi od PHH dla uchodźców

Od początku wybuchu wojny w Ukrainie, Polski Holding Hotelowy udostępnił blisko 30 tys. noclegów dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

schedule 16 marca 2022

Branża nieruchomości dla uchodźców

Cztery warszawskie biurowce zamieniają się już w centra pobytowe dla uchodźców z Ukrainy. Ich przygotowanie i długoterminowe utrzymanie biorą na siebie firmy z branży nieruchomości.

schedule 14 marca 2022

Peakside i Partners Group dla uchodźców

Mazowiecki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK) otrzymał do dyspozycji 2,4 tys. mkw. powierzchni magazynowej. W planach jest podwojenie wielkości przekazanej powierzchni. Obiekt został udostępniony nieodpłatnie do użytkowania przez PCK na rzecz pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

schedule 11 marca 2022

TFG pomaga uchodźcom

Warszawski biurowiec Wilcza House, kompleks biurowy Cube Office Park oraz Galeria Madison w Gdańsku w ciągu ostatnich dni stały się centrami pomocy dla setek osób, które w ochronie życia i zdrowia musiały opuścić dotkniętą wojną Ukrainę.

schedule 11 marca 2022

Szafa pełna dobra już otwarta

W dawnej galerii Plaza w Krakowie otwarto Szafę Dobra. To miejsce, gdzie uchodźcy z Ukrainy mogą bezpłatnie otrzymać potrzebną odzież. "Sklep” został wyposażony w przymierzalnie, kącik zabaw i miejsce dla rodzica z dzieckiem.

schedule 10 marca 2022

Ułatwienia w prawie z myślą o uchodźcach

Przepisy prawa budowlanego umożliwiają tymczasowy pobyt uchodźców z Ukrainy w lokalach użytkowych, czyli w biurach, halach sportowo-widowiskowych, magazynach, które są ogrzewane i wyposażone w węzeł sanitarny. Samorządy nie muszą zgłaszać zmiany sposobu użytkowania budynków niemieszkalnych do organów administracji architektoniczno-budowalnej.

schedule 09 marca 2022

Strabag dla uchodźców

We współpracy z m. st. Warszawa, spółka deweloperska Strabag Real Estate przygotowała jak dotąd 200 miejsc noclegowych w biurowcu Atrium International. Od niedzieli zakwaterowano tu 180 osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Deweloper przekazał także wnętrza centrum handlowego Plaza władzom Miasta Krakowa oraz organizacjom dobroczynnym. Schronienie znajdzie tu 300 osób. Oba budynki do funkcji pomocowych przystosowuje spółka budowlana Strabag.

schedule 09 marca 2022

Moskwa bez CBRE

Grupa CBRE w odpowiedzi na atak na Ukrainę ogłosiła decyzję o zaprzestaniu większości działalności w Rosji. Firma rozpoczęła proces zamykania aktywności biura w Moskwie, które świadczy usługi związane z najmem, inwestycjami i zarządzaniem nieruchomościami.

schedule 09 marca 2022

Wolna Ukraina w Rembertowie

CPI Property Group w ramach pomocy Ukrainie włączył się w uruchomienie darmowego sklepu. Free Ukraina Store został stworzony z inicjatywy mieszkańców Rembertowa.

schedule 09 marca 2022

Rosjanom na zdrowie

McDonald’s podjął decyzję o czasowym zamknięciu wszystkich 850 restauracji, działających na terenie Rosji. Do firm zawieszającym działalność na terenie Rosji dołączył też koncern Yum Brands, właściciel między innymi sieci KFC i Pizza Hut. Również Starbucks wstrzymuje wszelkie działania biznesowe w Rosji, w tym dostawy i działalność kawiarni. PepsiCi i Coca Cola zawieszają sprzedaż swoich produktów.

schedule 08 marca 2022

Nasi już tu są

Szereg firm i stowarzyszeń biznesowych, także związanych z branżą nieruchomości, łączy siły, by pomóc Ukraińcom. Organizowany jest transport tysięcy uchodźców, zbierane są środki pieniężne, leki, żywność, odzież, środki sanitarne i higieniczne. Wartość pomocy rzeczowej i usług przekroczyła na dziś 150 mln zł, zebrano również około 37 mln zł gotówki.

schedule 08 marca 2022

Eurobuild zamyka się na Rosję i Białoruś

Od północy wszystkie serwisy Eurobuildu będą niedostępne z terenu Federacji Rosyjskiej i Białorusi. Ponadto redakcja zaprzestaje publikowania informacji dotyczących rynków inwestycyjnych i nieruchomościowych obu krajów.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie