EN

Polska Apetyt na najem instytucjonalny

Rynek mieszkaniowy
Polski rynek PRS wzrośnie 2,5-krotnie w ciągu trzech lat – JLL prezentuje raport o rynku najmu instytucjonalnego „PRS & PBSA Market in Poland”.

Jak podaje JLL, rok 2023 był rekordowy pod względem liczby nowych mieszkań w ramach zasobów PRS w Polsce. Operatorzy instytucjonalni oddali do użytku prawie 5,2 tys. lokali. Aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe Polaków, potrzeba jednak setek tysięcy dodatkowych mieszkań.

Polska stoi w obliczu znacznego deficytu mieszkań, zwłaszcza w dużych aglomeracjach. Miasta takie jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań i Trójmiasto zmagają się z rosnącymi niedoborami mieszkaniowymi związanymi z rosnącą liczbą gospodarstw domowych, a także potrzebami migrujących pracowników. Obecnie szacuje się, że strukturalny deficyt mieszkaniowy wynosi 1,5 mln jednostek, w porównaniu do 15,3 mln mieszkań dostępnych obecnie w całym kraju. W samych sześciu największych miastach deficyt ten zbliżony jest do 0,5 mln, bez uwzględnienia imigrantów z Ukrainy.

Obecnie ponad milion Ukraińców zamieszkuje w Polsce, a kraj może spodziewać się kolejnego napływu uchodźców w zależności od przebiegu wojny. Ponadto stopy procentowe są nadal wysokie, a zdolność kredytowa młodych Polaków pozostaje niska. To wszystko przyczynia się do niezmiennie wysokiego popytu na rynku najmu w Polsce i utrzymywania się wysokich cen. Wraz z powolnym odbudowywaniem się oferty na rynku w 2023 roku, średnie czynsze w ośmiu głównych miastach kraju wykazywały ogólną tendencję wzrostową. Przeprowadzona przez JLL analiza ofert najmu prywatnego w ośmiu miastach: Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław, wskazuje na 85-procentowy wzrost cen najmu w okresie od stycznia 2021 roku do stycznia 2024 roku oraz 54-procentowy spadek liczby ofert najmu w tym okresie.

W sektorze instytucjonalnym obserwowaliśmy falę nowych inwestycji wchodzących na rynek. Rok 2023 był rekordowy – operatorzy instytucjonalni rozpoczęli wynajem prawie 5,2 tys. nowych lokali. Potrzeba jednak setek tysięcy dodatkowych mieszkań, aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe Polaków w największych miastach. Rynek instytucjonalnych domów studenckich w Polsce również odnotowuje w ostatnich latach znaczący wzrost. W związku z tym, że duża liczba studentów zarówno z Polski, jak i z zagranicy wybiera Polskę jako preferowany kierunek studiów, istnieje duże zapotrzebowanie na wysokiej jakości PBSA oferujące nowoczesne udogodnienia, komfortowe i niedrogie przestrzenie mieszkalne oraz środowisko sprzyjające studentom – ocenia Paweł Sztejter, head of Living Investments, Poland, JLL.

Po 28 proc. spadku wolumenu inwestycji ze względu na burzliwe warunki makroekonomiczne i geopolityczne w 2022 roku, nastroje inwestorów w polskim sektorze mieszkaniowym pozostały stonowane przez cały 2023 roku. Niemniej jednak coraz większy nacisk kładziony był na udziały kapitałowe w platformach PRS oraz przejęcia i fuzje. Warto również wspomnieć o udzieleniu przez EBOiR pożyczki w wysokości 25 mln euro na rzecz LifeSpot, jednego z największych operatorów PRS w Polsce, w celu wsparcia rozwoju i eksploatacji szeregu mieszkań na wynajem w całym kraju, czy o uruchomieniu pod koniec 2023 roku przez hiszpańską Grupo Lar i litewskiego dewelopera Hanner spółki joint venture na budowę 1,3 tys. mieszkań w Warszawie w ciągu sześciu lat.

Pomimo spowolnienia na rynku transakcyjnym, inwestorzy byli aktywni pod względem finalizacji realizowanych projektów. Sektor najmu instytucjonalnego w Polsce zakończył 2023 rok z ponad 16 tys. działających lokali, z czego około 30 proc. (24 nowe projekty) zostało wprowadzonych w ubiegłym roku. Większość z tych projektów była zlokalizowana w Warszawie. Stolica obejmuje prawie 50 proc. całkowitych zasobów PRS w Polsce, zarówno tych działających, jak i będących w fazie realizacji. W tym roku inwestorzy planują wprowadzić na rynek około 7,5 tys. mieszkań na wynajem w ramach ponad 30 nowych projektów. Co więcej, w ciągu najbliższych trzech lat rynek ma wzrosnąć prawie 2,5-krotnie, do ponad 40 tys. mieszkań w najmie. Rynek PRS nadal stanowi jednak tylko nieco ponad 0,1 proc. polskich zasobów mieszkaniowych.

Dzielnica Mokotów w Warszawie, a w szczególności tereny w pobliżu centrum biznesowego na Służewcu, to jedno z kluczowych miejsc przyciągających uwagę inwestorów. Mokotów, z dziewięcioma aktywnymi obiektami i czterema w budowie, jest atrakcyjny zarówno dla inwestorów, jak i najemców ze względu na znaczące zasoby biurowe, szeroką dostępność usług i udogodnień oraz dobrze rozwiniętą infrastrukturę.

Analiza rynku najmu w dzielnicy Mokotów pokazuje, że czynsze w projektach PRS są o około 7 proc. wyższe w porównaniu z prywatnym rynkiem najmu w okolicy. Kawalerki w mokotowskich projektach PRS są o 9 proc. droższe niż te dostępne na rynku prywatnym. Różnice w czynszach są jednak mniej wyraźne w przypadku większych mieszkań, ponieważ lokale z jedną lub dwiema sypialniami są tylko o 1 proc. droższe w programach PRS niż na okolicznym rynku najmu. Docelowi najemcy PRS, zazwyczaj młodzi profesjonaliści, single i pary bez dzieci, preferują mniejsze mieszkania, takie jak kawalerki. Eksperci JLL wskazują, że można założyć, że najemcy są skłonni zapłacić wyższą cenę za wynajem instytucjonalny, biorąc pod uwagę większe bezpieczeństwo i długoterminową stabilność takiego najmu.

Oprócz szeroko pojętego rynku najmu, coraz większą uwagę inwestorów przyciąga segment mieszkań studenckich w Polsce, w tym specjalnie budowanych akademików. To rosnące zainteresowanie jest poparte korzystnymi zmianami na rynku, ponieważ od 2019 roku zaobserwować tendencję wzrostową liczby studentów w Polsce. Jak wskazuje JLL, ich liczba nie tylko wzrosła, ale będzie nadal rosnąć, a oficjalne prognozy przewidują, że do końca dekady osiągnie w Polsce 1,4 mln. Rosnąca populacja studentów, zwłaszcza tych z zagranicy, zwiększa zapotrzebowanie na odpowiednie mieszkania. Polska ma niezaspokojony popyt na zakwaterowanie dla studentów w wysokości około 400 tys. łóżek, co stanowi szósty co do wielkości deficyt w Europie.

W Polsce jest tylko około 115,3 tys. miejsc w publicznych akademikach. Oznacza to, że tylko 9 proc. studentów w Polsce może mieszkać w takich akademikach. W zależności od miasta, wskaźnik ten waha się między 5-15 proc. Spośród największych polskich miast, najgorszy wskaźnik liczby łóżek przypadających na jednego studenta (w akademikach publicznych) występuje w Warszawie (4 proc.), która jest najczęściej wybieranym miastem do studiowania. Brak łóżek w publicznych akademikach jest jedną z przyczyn wzrostu liczby akademików PBSA w Polsce. Inne czynniki to złe warunki w istniejących akademikach lub brak w nich pojedynczych pokoi. Co więcej, choć polski rynek najmu prywatnego utorował drogę do powstania sektora PBSA, brakuje na nim małych mieszkań dedykowanych studentom – podkreśla Krystyna Pietruszyńska, dyrektor w Dziale Inwestycji Mieszkaniowych, JLL.

Szacuje się, że w lutym 2024 roku w Polsce było około 14 tys. łóżek w aktywnych inwestycjach PBSA, a tylko 7 tys. było w fazie realizacji. Liczba ta jest bardzo niska w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Zapotrzebowanie na projekty PBSA jest widoczne zwłaszcza pod względem liczby łóżek przypadających na studentów zagranicznych, ponieważ wskaźnik ten stanowi zaledwie 13 proc. w Polsce, podczas gdy w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii wynosił odpowiednio 64 i 55 proc.

Zapewnienie sobie miejsca w publicznym, państwowym akademiku jest z perspektywy studenta niemal niemożliwe. W rezultacie studentom pozostają opcje dostępne na rynku prywatnym, które zazwyczaj obejmują wynajem od osób prywatnych (często o niskiej jakości) lub wynajem od instytucjonalnych projektów PRS lub PBSA (oferujących wyższą jakość, ale za wyższą cenę).

Widoczny jest długoterminowy trend wzrostu czynszów w prywatnych akademikach, ze średnim rocznym wzrostem o 13 proc. w sześciu największych miastach w ciągu ostatnich trzech lat. Wśród tych miast, Poznań (+8 proc.) i Łódź (+9 proc.) odnotowały nieco niższe, ale wciąż imponujące roczne wzrosty. Największą dynamiką wzrostu czynszów wykazały się natomiast Warszawa (+18 proc.) i Trójmiasto (+16 proc.). Jak zauważają eksperci JLL, pomimo wspomnianego wzrostu czynszów, dobrze zarządzane projekty instytucjonalne utrzymują stale wysokie wskaźniki obłożenia, osiągając poziomy powyżej 97 proc. Podkreśla to silny popyt i atrakcyjność tych projektów wśród studentów poszukujących zakwaterowania.

Ostatnie nowości

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Przejmą udziały w CPIPG

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

CPI Property Group podpisało z brytyjską firmą Sona Asset Management umowę przejęcia udziału mniejszościowego w spółce zależnej CPIPG, do której należy 11 nieruchomości biurowych i dwie handlowe w Polsce. Wartość transakcji to 250 mln euro. 

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Smacznie i ładnie w Galerii Wiślanka

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Galeria Wiślanka w Żorach przebudowała strefę restauracyjną Wiślanka Food. Oferta gastronomiczna centrum zwiększyła się jednocześnie o trzy nowe lokale, serwujące kuchnię tajską, amerykańską i turecką.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pitbull powalczy u EPP

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Zarządzane przez EPP centra handlowe Wzorcownia we Włocławku, Galeria Solna w Inowrocławiu i Galeria Olimpia w Bełchatowie rozszerzają swoją ofertę o markę odzieży sportowej Pitbull.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska G City liczy nowych najemców

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Wrocławska Galeria Dominikańska z portfolio G City wzmocniła swoją ofertę restauracyjno-kawiarnianą otwierając lokal Wagożercy (powierzchnia około 240 mkw.), sklep Czas na Herbatę (około 40 mkw.) oraz dwa punkty gastronomiczne – Smaki Ukrainy i Cukiernię Creme.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Aldi trzyma tempo

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Aldi uruchomił dwa nowe sklepy – w Nowej Soli i w Tychach. Dzięki temu łączna liczba placówek sieci w Polsce wyniesie 315. Najwięcej sklepów Aldi działa w woj. śląskim, gdzie po najnowszym otwarciu znajdują się już 72 placówki. 

Rynek mieszkaniowy

Słowacja Kupują w Downtown Yards

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

JTRE rozpoczęło przedsprzedaż mieszkań w projekcie Downtown Yards w Bratysławie. Budowa wielofunkcyjnego kompleksu już się rozpoczęła.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy W kosmos spod Monachium

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

VGP wybuduje nową siedzibę Isar Aerospace w w VGP Park Munich w Vaterstetten. Poza biurami, w lokalizacji położonej tuż przy obwodnicy Monachium, powstaną przestrzenie badawcze i rozwojowe oraz fabryka orbitalnych rakiet nośnych. Kompleks zajmie 40 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Finiszują na Bernardyńskiej

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Prace przy I etapie Bernardyńskiej 4, wrocławskiej inwestycji Toscom Development, zakończą się na początku III kwartału tego roku. Deweloper kończy też przebudowę ul. Bernardyńskiej.

Infrastruktura

Polska Chemikalia przybiły do Portu Szczecin

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Pod koniec kwietnia do Nabrzeża Dąbrowieckiego w Porcie Szczecin zawinął pierwszy statek – Chemikaliowiec City Island. To oficjalne zakończenie jednego z etapów projektu inwestycyjnego, którego generalnym wykonawcą jest Doraco.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Hebe razy trzy

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Trzy nowe placówki sieci drogerii Hebe otwarto w Warszawie, Wałczu i Redzie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po raz trzeci w Bytomiu

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W parku handlowym S1 otwarto trzeci salon sieci RTV Euro AGD w Bytomiu. Sklep jest 332 placówką sieci w Polsce.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zielona inwestycja Develii

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Develia rozpoczyna sprzedaż nowej inwestycji we Wrocławiu. Osiedle Augustowska Vita powstanie na zielonych Maślicach w otoczeniu niskiej, willowej zabudowy.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Czesi postawili na Shell & Core

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Według danych firmy Colliers, w Czechach coraz popularniejszy jest trend Shell & Core - strategia, w ramach której deweloperzy budują obiekty przemysłowe do etapu zapewniającego podstawowe konstrukcje i infrastrukturę, a następnie czekają na nabywców.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Duża przestrzeń dla małych majstrów

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W Pasażu Górczewska w Warszawie powstanie sala zabaw należąca do sieci Klockownia. Atrakcje dla dzieci zajmą powierzchnię 1,1 tys. mkw. Otwarcie lokalu zaplanowano na 1 czerwca.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kawa dla konesera

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W Centrum Praskim Koneser, zrewitalizowanym kompleksie mixed-use w Warszawie, otwarto kawiarnię sieci Green Caffè Nero. W ofercie Konesera znajduje się kilkanaście konceptów gastronomicznych, a na kolejne miesiące zaplanowano następne otwarcia.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowy Rossman w Mikołowie

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Sieć Rossmann podpisała umowę z DL Invest Group dotyczącą najmu kilkuset mkw. powierzchni w nowopowstającym parku handlowym DL Shopping Mikołów na Śląsku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Tarnów puszcza oko

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Sieć optyczna Kodano otworzy salon w Galerii Tarnovia. Będzie to pierwszy w mieście, a 98. w Polsce sklep marki.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Era parków wciąż trwa

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Jak wynika z raportu Colliersa "Rynek handlowy w Polsce 2024", w I kwartale 2024 do użytku oddano sześć nowych projektów, a trzy obiekty rozbudowano, co stanowiło 78 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Balagan w Gdyni

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Galeria Klif w Gdyni zyskała nowego najemcę – polską markę Balagan, oferującą buty, torebki i akcesoria. W sklepie o powierzchni 94 mkw. klienci znajdą ręcznie szyte i lokalnie wytwarzane produkty, a także biżuterię.

Najnowsze w Rynek mieszkaniowy

schedule 02 maja 2024

Kupują w Downtown Yards

JTRE rozpoczęło przedsprzedaż mieszkań w projekcie Downtown Yards w Bratysławie. Budowa wielofunkcyjnego kompleksu już się rozpoczęła.

schedule 02 maja 2024

Finiszują na Bernardyńskiej

Prace przy I etapie Bernardyńskiej 4, wrocławskiej inwestycji Toscom Development, zakończą się na początku III kwartału tego roku. Deweloper kończy też przebudowę ul. Bernardyńskiej.

schedule 30 kwietnia 2024

Zielona inwestycja Develii

Develia rozpoczyna sprzedaż nowej inwestycji we Wrocławiu. Osiedle Augustowska Vita powstanie na zielonych Maślicach w otoczeniu niskiej, willowej zabudowy.

schedule 29 kwietnia 2024

Łódź goni stolicę

Jak podają eksperci JLL, w I kwartale 2024 na sześciu głównych rynkach deweloperzy sprzedali 11 tys. mieszkań. Na decyzje uczestników rynku wpływają obecnie informacje o kształcie nowego programu kredytów #naStart i przewidywania tego, jak zachowają się pozostałe grupy nabywców.

schedule 29 kwietnia 2024

Wprowadzą się do Cynamonowej

Develia zakończyła realizację wrocławskiego projektu Cynamonowa Vita. W ramach inwestycji na Lipie Piotrowskiej powstało 114 lokali o zróżnicowanych układach i metrażach.

schedule 26 kwietnia 2024

Symbioza miasta i natury

Atal rozpoczął sprzedaż mieszkań w nowym projekcie w Gdyni. Osiedle Atal Symbioza powstaje w miejscu, w którym dawniej funkcjonował kompleks handlowy. I faza inwestycji obejmuje cztery budynki oferujące 194 lokale.

schedule 25 kwietnia 2024

Apetyt na najem instytucjonalny

Polski rynek PRS wzrośnie 2,5-krotnie w ciągu trzech lat – JLL prezentuje raport o rynku najmu instytucjonalnego „PRS & PBSA Market in Poland”.

schedule 25 kwietnia 2024

Słowacy budują w Berlinie

Słowacki deweloper JTRE rozpoczyna realizację swojego pierwszego projektu w Niemczech. Wielofunkcyjny projekt Nordhafen Living & Office powstanie w rejonie Europacity w berlińskiej dzielnicy Berlin-Mitte.

schedule 24 kwietnia 2024

Olszynki Park w punkt

Wyższy budynek powstającego w Rzeszowie kompleksu Olszynki Park osiągnął docelową wysokość 41 pięter. Po oddaniu do użytku stanie się najwyższą w Polsce mieszkalną wieżą, o wysokości nieco ponad 220 m.

schedule 24 kwietnia 2024

Technologicznie zaawansowana Vola

Ronson Development zakończył inwestycję Osiedle Vola w Warszawie i rozpoczął przekazywanie mieszkań. W ukończonym budynku znajduje się około 90 lokali.

schedule 24 kwietnia 2024

Apsys sprzedaje lofty

Ruszyła przedsprzedaż mieszkań w inwestycji Nowa Stawowa we Wrocławiu. Projekt mieszkaniowy firmy Apsys zakłada rewitalizację dwóch budynków na terenie pofabrycznych zabudowań przy ul. Stawowej. Inwestycja zaoferuje 44 lofty.

schedule 24 kwietnia 2024

Willa Papiernia na robotniczym osiedlu

W Konstancinie-Jeziornie, na osiedlu Mirków, rozpoczęła się budowa apartamentowca Willa Papiernia. Budynek pomieści dziewięć lokali, w tym osiem mieszkań o powierzchniach ponad 100 mkw. 

schedule 23 kwietnia 2024

NDI kończy nad Bałtykiem

Budowa dwóch gdańskich inwestycji NDI Development dobiegła końca. Klucze do Jagiellońskiej 13 i Rezydencji Merwede już wkrótce trafią w ręce pierwszych właścicieli.

schedule 23 kwietnia 2024

Resi Capital buduje w Katowicach

Resi Capital rozpoczyna realizację drugiej inwestycji mieszkaniowej w Katowicach. Deweloper zapowiedział start przedsprzedaży ponad 200 mieszkań w ramach projektu Katowicka Residence.

schedule 23 kwietnia 2024

Cordia wraca do Krakowa

Cordia uruchomiła sprzedaż mieszkań w inwestycji Craft na krakowskim Zabłociu. W budynku znajdą się w sumie 94 lokale, w większości jedno- i dwupokojowe.

schedule 23 kwietnia 2024

Stopniowy powrót do równowagi

W Łodzi odbyła się konferencja “Miasta i Deweloperzy”, organizowana przez portal RynekPierwotny.pl oraz Urząd Miasta Łodzi. Uczestniczyli w niej eksperci, deweloperzy i prezydenci miast, którzy rozmawiali na temat kondycji polskiego rynku nieruchomości. Zdaniem prelegentów, rynek mieszkaniowy po okresie obowiązywania programu Bezpieczny Kredyt 2 proc., wraca do równowagi popytowo-podażowej.

schedule 22 kwietnia 2024

Develia buduje w Trójmieście

Develia rozpoczęła budowę kolejnych etapów trzech projektów mieszkaniowych w Gdańsku. W siedmiu budynkach powstanie łącznie 400 lokali.

schedule 22 kwietnia 2024

Będą modernizować mieszkania w kamienicach

RQI Immobilien i Denkmalboutique założyły spółkę joint venture. Celem współpracy jest inwestowanie w wymagające renowacji historyczne budynki, które będą pełnić funkcję mieszkalną. Planowana wartość inwestycji na lata 2024-2025 to 50 mln euro.

schedule 18 kwietnia 2024

Reymont w Przystani

Archicom rozpoczyna sprzedaż I etapu inwestycji Przystań Reymonta. Osiedle powstaje blisko centrum Wrocławia, nad brzegiem Odry i z widokiem na tereny zielone.

schedule 17 kwietnia 2024

Alstal wybuduje w Toruniu

Budlex zrealizuje nowy projekt mieszkaniowy w Toruniu. Osiedle oferujące blisko sto nowych lokali powstanie przy ul. Lubickiej 54. Na generalnego wykonawcę inwestycji deweloper wybrał firmę Alstal Grupa Budowlana z Bydgoszczy.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie