EN

Na naturalnym tle

Promowanie idei zrównoważonego rozwoju – ten temat zdominował europejską konferencję Międzynarodowej Rady Centrów Handlowych, która odbyła się między 25 i 27 kwietnia w warszawskim hotelu Hilton. Impreza zgromadziła ok. 1000 profesjonalistów z 37 państw

Doroczne europejskie konferencje pod szyldem ICSC (International Council of Shopping Centres) są jednymi z najważniejszych wydarzeń rynku handlowego na naszym kontynencie. Warszawa po raz pierwszy gościła członków rady, a wszystko za sprawą Polskiej Rady Centrów Handlowych, która lobbowała na rzecz stolicy.

– Rozmowy na ten temat zaczęliśmy 3 lata temu – mówi Anna Szmeja–Kroplewska, dyrektor PRCH. – W 2005 roku wraz z prezesem rady, Stephenem Pragnellem, objeździliśmy konferencje narodowych rad w Europie, by przekonać je do naszego pomysłu. Naszej misji sprzyjał fakt, że polskie centra handlowe – Stary Browar, Galeria Łódzka i Arkadia – zostały nagrodzone przez ICSC, w tym Stary Browar jako najlepsze centrum na świecie.

Obok Warszawy chęć goszczenia europejskiego spotkania rady zgłosiły także Praga i Barcelona.

– Myślę, że o decyzji amerykańskiej centrali ICSC zadecydowało sąsiedztwo Polski z Rosją i Ukrainą oraz zainteresowanie naszym rodzimym rynkiem – przyznaje Szmeja–Kroplewska.

 

Rada centrów

Gorącym tematem warszawskiego spotkania była kwestia zrównoważonego rozwoju (sustainable development). Z wypowiedzi mówców i uczestników jasno wynika, że kwestie ochrony środowiska i budowy przyjaznych środowisku oraz energooszczędnych centrów handlowych, stają się coraz ważniejsze.

– Jeżeli firma handlowa czy centrum handlowe nie jest w stanie wyjaśnić klientom swojej koncepcji ochrony środowiska, coraz częściej będą oni wybierać inne obiekty handlowe – powiedziała w przemówieniu otwierającym drugi dzień konferencji dr Noreena Hertz z Cambridge Judge School. W podobnym tonie wypowiadał się również Jaap Gillis, przewodniczący zarządu Europejskiej części ICSC oraz szef operacyjny firmy Redevco Europe Services: – Klimat się zmienia, zatem nasza branża powinna się dostosować do nowych warunków i chronić naturalne źródła energii oraz nauczyć się troszczyć o środowisko. Wiele firm od lat prowadzi działalność na rzecz środowiska. Musimy to podkreślać i zachęcać inne, by przyjęły podobną, innowacyjną postawę.

Jednym z aspektów zrównoważonego rozwoju jest energooszczędność budynków, innym emisja zanieczyszczeń. Właściciele centrów handlowych będą się musieli zastanowić nad podejściem do tych problemów, szczególnie że Unia Europejska wprowadzi surowe normy środowiskowe. Może im w tym pomóc grupa robocza ds. zrównoważonego rozwoju (ICSC European Sustainability Working Group), której powstanie ogłosił w Warszawie Jaap Gillis.

– Może powinniśmy zmienić nazwę naszej organizacji na Międzynarodową Radę Centrów Zrównoważonych – żartował.

By zachęcić członków ICSC do działalności na rzecz środowiska, podczas warszawskiej konferencji po raz pierwszy została przyznana nagroda „ReSource“. Otrzymał ją portugalski deweloper, firma Sonae Sierra. Obok „ReSource“ ICSC przyznała szereg nagród i wyróżnień za najlepsze europejskie centra handlowe. Galę wręczania nagród zdominowali przedstawiciele Portugalii (obok firmy Sonae Sierra i projektu Forum Coimbra, uznanie zdobył również centrum Dolce Vita firmy Amorim Imobiliaria – obecnie Chamartin, firmy planującej wejść na polski rynek), ale podczas jej trwania pojawił się także polski akcent – wyróżnienie w kategorii bardzo dużych centrów handlowych zostało przyznane Silesii City Center w Katowicach.

(mk)

Kategorie