EN

Agora do wymiany

jak i dużych – żyło się dobrze i wygodnie?

Odpowiedź nasuwa się sama – raczej nie. Na szczęście pojawia się coraz więcej projektów rewitalizacji przestrzeni miejskich, z których mogą korzystać nie tylko wybrani, ale wszyscy mieszkańcy. Ruch zaczyna się na małych, osiedlowych placykach, swoje oblicza zmieniają całe centra dużych miast.

Znakiem tego...

– Rozwój naszych nieruchomości handlowych jest ściśle związany z rozwojem otoczenia, w którym się one znajdują. Konieczność ożywiania centrum miasta rozumiemy także jako stwarzanie przyjaznych Pod koniec 2004 roku ogłoszono konkurs na projekt w miarę rozrastania się naturalnej). Dzięki 7 tysiącom granitowych płyt pasaż powrócił do pierwotnego poziomu. Pojawiły się nowoczesne słupy oświetleniowe, które ze względu na swoją wysokość (19 metrów) oraz ciężar (7 ton każdy) zostały osadzone nie w ziemi, ale w piwnicach Domów Centrum. Inwestycja jednak nie osiągnąła jeszcze ostatecznej formy.

i przeprowadzeniem remontu pasażu DTC Real Estate dodatkowo opracowało też szczegółowe koncepcje architektoniczne dotyczące placyków przy inwestycji. Na ich podstawie miasto może przeprowadzić dalsze rewitalizacje. Nadal współpracujemy z miastem przy realizacji tych remontów, w szczególności przy planowanej budowie placu na ul. Złotej, pomiędzy domami Sawa Inwestor zapowiadał również, że pod pasażem zostanie zainstalowany nowatorski system odprowadzania wody, dzięki któremu granitowych płyt nie szpeciłyby kratki odpływowe. Projekt upadł, bo system mógłby nie unieść przejeżdżających po nim samochodów. Po pierwszych mrozach granitowe płyty delikatnie się wybrzuszyły, jednak usterka zostanie naprawiona tak szybko, jak pozwoli na to zimowa pogoda.

Uwaga, niewypał!

i rozpoznawalnych ulic stolicy, która po zakończeniu projektu ma zamienić się w deptak na europejskim poziomie. Chodniki i jezdnie zostaną wyłożone granitem, zaś deptak ozdobią reprodukcje obrazów Canaletta osadzone w szklanych bryłach. Póki co inwestycja może pretendować do miana „Stołecznego Niewypału 2006”. Gdy ciągle odwlekany remont wreszcie się rozpoczął, jest co rusz przerywany z przeróżnych przyczyn. Generalnym wykonawcą robót na Krakowskim Przedmieściu jest konsorcjum Mostostalu Warszawa oraz firm Falbruk, Adrog i Stabilator. Koszt rewitalizacji oszacowano na 44 mln zł (dla porównania Pasaż Wiecha kosztował w listopadzie 2007 roku, o ile nie wystąpią kolejne utrudnienia.

Katowice za miliard

– Obserwując najlepsze wzorce postanowiliśmy zagęścić dziurawe dziś miasto wprowadzając w nową zabudowę wszelkie konieczne dla uatrakcyjnienia centrum funkcje. Wierzymy, że będzie to przestrzeń najwyższej jakości. Bo takie musi być centrum trzymilionowej aglomeracji

Projekt uwzględniać będzie różne funkcje przestrzeni publicznej – powstaną nowe place, bulwary, ratusz, centrum nauki, teatr muzyczny, sklepy, restauracje, biura oraz obiekty rekreacyjne.

Jest wiele przykładów miast, które z zaniedbanych stały się prawdziwymi perełkami architektury. Tak niedługo może być i u nas.

z zaściankowego miasta Rybnicki gejzer

w przyjaznym otoczeniu, współgrającym z nowoczesnym budynkiem centrum handlowego. Projekt modernizacji pl. Wolności obejmował ułożenie nawierzchni, prace drogowo-kanalizacyjne, zbudowanie nowoczesnej fontanny oraz posadzenie kilkudziesięciu drzew. Na rewitalizację placu w Rybniku inwestor wydał ok. 5 mln zł.

Czarna płyta

i wygodę mieszkańców, jest Opole. Niedawno został rozstrzygnięty konkurs na projekt zagospodarowania placu przed dworcami PKP oraz PKS w Opolu wraz z najbliższym otoczeniem. W konkursie nie przyznano nagrody głównej, a jedynie dwa wyróżnienia – dostali je Eduard Langer z Walzbachtal oraz Michał Stangel z Gliwic.

– mówi Małgorzata Maśko

Zuzanna Wiak

Kategorie