EN

Austriackie inwestowanie

Austriacki fundusz inwestycyjny Akron Investment Central Eastern Europe, zarządzany przez wiedeńską firmę Akron Group, został założony w grudniu 2003 r. Inwestorzy funduszu - dołączyć do nich może każdy, kto jest w stanie wyłożyć minimum 200 tys. euro - postanowili przeznaczyć na inwestycje w nieruchomości w Polsce, Czechach i na Węgrzech 250 mln euro. Z tej kwoty od 80 do 100 mln euro zostanie zainwestowane nad Wisłą. Wszystkie środki powinny zostać wydane w ciągu dwóch lat.

Wzorcowa transakcja

O pierwszych polskich zakupach Akrona poinformowano pod koniec lutego br. Fundusz kupił od Ghelamco Group dwa biurowce (Bokserska i Cybernetyki Office Centre) i obiekt magazynowy (Bokserska Distribution Park) za 45 mln euro. - Transakcja z Ghelamco dokładnie pokazuje jakie nieruchomości nas interesują - twierdzi Stefan Ausch, dyrektor wykonawczy Akron Group, odpowiedzialny za działalność w naszej części Europy. - Chcemy skupić się na inwestowaniu tylko w biurowce i magazyny. Jakie cechy powinny mieć nieruchomości, żeby AICEE chciał włączyć je do swojego portfolio? Powinny to być w pełni wynajęte biurowce, położone poza centralną dzielnicą biznesu, z czynszami na rynkowym poziomie. - W Polsce jest sporo nieruchomości ze zbyt drogimi umowami najmu. Z punktu widzenia inwestora to niekorzystne zjawisko: deweloperzy nie chcą sprzedawać takich obiektów, ponieważ uzyskują z nich wysokie wpływy. Poza tym wartość takich nieruchomości jest przeszacowana - uważa Stefan Ausch.

Cena wywoławcza: 20 mln euro

Z polskimi nieruchomościami nie jest chyba jednak tak źle skoro Akron negocjuje już kupno kolejnego biurowca w Warszawie. Transakcja ma zamknąć się kwotą ok. 20 mln euro i zostać sfinalizowana jesienią br. Najwyraźniej fundusz ma z nią więcej kłopotów, niż z zakupem nieruchomości Ghelamco. - Tamte rozmowy trwały ok. trzech miesięcy, w ciągu których była przerwa świąteczna. Deweloperzy nie chcą dziś poświęcać pół roku na negocjacje z inwestorami - śmieje się Stefan Ausch. Poza drugą inwestycją w Warszawie Austriacy negocjują także pięć innych umów kupna nieruchomości w Pradze i Budapeszcie o łącznej wartości 130 mln euro. Jak z tego wynika, fundusz stara się kupować mniejsze budynki, których wartość oscyluje wokół ok. 20-25 mln euro. Jeśli chodzi o zakupy już poczynione, oprócz portfolio Ghelamco, fundusz kupił też jedną nieruchomość na Węgrzech za 15 mln euro.

W Polsce na dłużej

Fundusz chce przetrzymywać nieruchomości w swoim portfelu przez 5 do 7 lat. Największe fundusze zarządzane przez Akron uzyskały w 2003 r. kwotę zwrotu z inwestycji w wysokości 11,2 proc. po opodatkowaniu. Obecnie firma obiecuje zwrot z inwestycji w wysokości ok. 8 proc. W ciągu najbliższych kilkunastu tygodni Akron otworzy swoje biuro w Warszawie. Wtedy też fundusz zacznie się przyglądać nieruchomościom zlokalizowanym także w innych polskich miastach. - Ciężko jest kupować i zarządzać nieruchomościami z Wiednia, więc posiadanie przedstawicielstwa w Warszawie jest niezbędne - tłumaczy Stefan Ausch. - Zatrzymamy się więc Polsce na dłużej.

Kategorie