EN

Niesłabnący popyt

Do niedawna inwestorzy, szczególnie fundusze inwestycyjne, rozmawiali najchętniej z właścicielami biurowców. Szczególnie chętnie negocjowali z tymi, którzy mogli zaoferować w pełni wynajętą nieruchomość w centrum Warszawy. Niemniej jednak w zeszłym roku sektorowi biurowemu wyrosła konkurencja w postaci obiektów handlowych.

Handel gorący

Zaledwie dwie transakcje (kupna 28 nieruchomości od Metra AG i Centrum Okęcie w Warszawie) sprawiły, że kwota wydana przez inwestorów na rynku handlowym w 2003 r. (880 mln euro) była znacznie wyższa niż w sektorze biurowym (250 mln euro), a przede wszystkim w sektorze magazynowo-przemysłowym. Na nim nie dokonano żadnej transakcji. Jak piszą autorzy raportu ,Poland Investment and Finance" firmy Cushman & Wakefield H&B, obecnie inwestorzy są bardzo zainteresowani kupnem portfela nieruchomości należących do sieci hipermarketów. Równie chętnie rozmawiają o współpracy z deweloperami, by w ten sposób zapewnić sobie możliwość nabycia nowowybudowanych centrów handlowych. Przykład tego trendu to umowa Heitmana z deweloperem Polimeni i negocjacje tej samej firmy z Plazą Centers.

Biurowce wciąż OK

Kupujący w dalszym ciągu będą interesować również budynki biurowe, o czym zapewniają analitycy. Liczba dobrych budynków dalej jest niewielka, ale na rynek zaczynają wracać nieruchomości, które już raz zmieniły właściciela. Pierwszym przykładem tego trendu jest warszawski Focus sprzedany w 2003 roku po raz drugi. Tym razem trafił w ręce funduszu Sachsen Fonds. Firma Jones Lang LaSalle w swoim raporcie ,Rynek nieruchomości w Warszawie" przewiduje, iż najlepsze budynki biurowe w stolicy mogą być w najbliższej przyszłości sprzedawane przy stopie kapitalizacji na poziomie 8,5-9 proc. Podobne stawki będą obowiązywały przy transakcjach na rynku handlowym.

Przyczajony tygrys?

Od dwóch lat na inwestycyjnym rynku nieruchomości magazynowych i przemysłowych panuje cisza. Nadzieją są informacje o większym zainteresowaniu tym sektorem, a nawet o trwających negocjacjach w sprawie kupna obiektu magazynowego w Warszawie. Transakcja może być zawarta w najbliższej przyszłości. Dodatkowo pocieszają prognozy przygotowane przez Cushman & Wakefield H&B. Brzmią następująco: ,Operatorzy logityczni i firmy handlowe są zainteresowani wynajmem, a więc powinny powstać atrakcyjne pod względem inwestycyjnym nieruchomości. Prawdopodobnie będą położone w różnych częściach Polski, nie zaś wyłącznie w okolicach Warszawy".

Kategorie