EN

Apollo i Rida mają Metro

Amerykańska firma inwestycyjna Apollo Real Estate Advisors dobrze zna polski rynek nieruchomości, chociaż wcale nie posiada tu biura. Jej przyczółkiem od 10 lat jest dewelopersko-inwestycyjna spółka Apollo-Rida - wspólne przedsięwzięcie z firmą Rida Development założoną i prowadzoną przez Davida Mitznera. To nie wszystko. Apollo Real Estate Advisors jest w Polsce obecne także poprzez Regus Business Centers wynajmujące małe powierzchnie biurowe i agencję nieruchomości Ober-Haus. W obu firmach Amerykanie są większościowymi udziałowcami.

Mocny handel

Przedstawiciele Apollo Real Estate Advisors już od pewnego czasu przyglądali się nieruchomościom handlowym w Polsce. Potwierdzili to w rozmowie z ,Eurobuildem" w październiku 2003 roku, podczas targów Expo Real w Monachium: - Sektor handlowy jest w tej chwili znacznie mocniejszy niż biurowy czy magazynowy - podkreślał John Ruane. Jego kolega, John Robertson, dodał zaś, że w związku z tym Apollo zainwestuje na tym rynku. Nie podał jednak szczegółów. Tymczasem w Warszawie plotkowano o związanym z Apollo-Ridą inwestorem chętnym na kupno dużego pakietu nieruchomości od koncernu Metro AG.

W Cannes publicznie

Bańka na stołecznej giełdzie informacji pękła pod koniec ubiegłego roku, ale na oficjalne informacje trzeba było poczekać aż do rozpoczęcia targów MIPIM w Cannes. To właśnie miejsce wybrali wspólnie Apollo Real Estate Advisors i Rida Development (a więc Apollo-Rida), by ogłosić publicznie zakup 28 centrów handlowych i hipermarketów. - Jesteśmy niezmiernie dumni z możliwości uczestnictwa w tak przełomowej transakcji. Pomyślne zawarcie umowy jest wynikiem ogromnych wysiłków, jak również działania w najlepszej wierze, wykazanego przez wszystkie strony - tak kupno portfolio Metra skomentował w komunikacie prasowym David Mitzner, prezes Apollo-Ridy i Rida Development. Po przyjeździe z Cannes do Polski nie udzielał już w tej sprawie informacji. Tu transakcja wciąż jeszcze nie uzyskała pięczątki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Gruby portfel Metra

Metro AG jest jednym z najważniejszych graczy na polskim rynku sklepów wielkopowierzchniowych i jednym z największych inwestorów (1,12 mld dol.). Koncern prowadzi sieć hipermarketów Real, sklepy z elektroniką Media Markt, sklepy-hurtownie Metro Cash&Carry, sklepy z materiałami do wykończenia wnętrz Praktiker oraz centra handlowe M1 (nowi właściciele przejęli dziewięć z nich, w tym sztandarowe lokalizacje w Warszawie i Krakowie). O tym, że Polska jest dla Metra strategicznym rynkiem, świadczy również fakt, że koncern zatrudnia u nas ponad 14 tys. osób. Więcej ludzi pracuje tylko w rodzinnych Niemczech. Decydując się na transakcję z amerykańskimi inwestorami, Metro nie pozbyło się wszystkich nieruchomości w Polsce. Według raportu za 2003 r., grupa Metro posiadała nad Wisłą 20 sklepów Makro Cash&Carry, 20 Media Markt, 16 Praktikerów i 27 hipermarketów Real. Tak więc jest jeszcze co kupić od niemieckiego giganta.

***

Kupno nieruchomości Metra jest kolejnym - po nabyciu przez GE Capital/Heitman obiektów firmy Casino - przykładem transakcji, których przedmiotem są całe portfele nieruchomości. O tego typu ,pakietowych zakupach" mówi się w Polsce już od pewnego czasu. I chociaż zainteresowani nie mają dużego wyboru (liczba takich sieci, jak Metra jest ograniczona), to już wkrótce spodziewamy się kolejnych podobnych umów.

Kategorie