EN

Poszukiwacze okazji

Polski rynek inwestycyjny zdążył się przyzwyczaić do informacji, że kolejna nieruchomość została sprzedana niemieckiemu lub austriackiemu funduszowi inwestycyjnemu. Jest duża szansa, że już wkrótce ciąg ten zostanie przerwany przez nowych, zdolnych podjąć większe ryzyko, graczy pochodzących
z Wielkiej Brytanii i USA. Nie interesuje ich zbytnio sektor biurowy - szukają dobrych okazji wśród powierzchni handlowych i magazynowych

Spośród takich inwestorów całkiem bliski wejścia na polski rynek wydaje się Resolution Property. Firmę założył w 1998 roku Robert Laurence wraz z zespołem inwestycyjnym z Argent. Ich cel został jasno określony na stronie internetowej: inwestowanie w dające wysokie stopy zwrotu nieruchomości komercyjne w Wielkiej Brytanii. Koncept ten jednak się zmienił.
Na możliwości drzemiące w rynkach nieruchomości w Europie Środkowej Resolution Property zwróciło uwagę dopiero niedawno. Efektem jest podpisanie z duńskim deweloperem listu intencyjnego dotyczącego kupna jeszcze nieistniejących parków handlowych Targówek i Reduta w Warszawie. Magnus Lofgren z RP twierdzi, że to wciąż początkowy etap kontaktów jego firmy z TK Development, które musi spełnić pewne warunki, w tym przyciągnięcie najemców do obu obiektów. Przedstawiciel Resolution Property jest jednak entuzjastycznie nastawiony do współpracy z TK Development (które darzy dużym zaufaniem), do Polski oraz prognoz wzrostu PKB, które - jego zdaniem - wyglądają znakomicie.
Na celowniku inwestora są również inne obiekty, zarówno w naszym kraju, jak i w całym regionie.

Na temat ryzyka
Dorota Latkowska z firmy Knight Frank Nieruchomości podkreśla, że jeszcze dwa - trzy lata temu inwestorzy z Wielkiej Brytanii uważali Polskę za zbyt ryzykowny rynek. Teraz coraz częściej biorą pod uwagę zakup mniejszościowych pakietów udziałów lub włączenie się w proces budowania nieruchomości. Nie są za to bardzo zainteresowani nabywaniem całych obiektów, szczególnie biurowych: - Konkurencja pomiędzy samymi Niemcami jest duża - mówi Dorota Latkowska. Brytyjczycy wolą więc przyjrzeć się segmentowi powierzchni handlowych. Są oni w stanie podjąć większe ryzyko, ale w związku z tym lepiej zarobić (stąd nazwa ,opportunity investors"). Wykładają pieniądze na projekty, które czasem są mniejsze, mniej prestiżowe i niekoniecznie w pełni wynajęte. W zamian za to oczekują 15-proc. stopy zwrotu. To znacznie więcej w porównaniu z 9-10 proc. akceptowanymi przez inwestorów instytucjonalnych.

Coraz bliżej
Europa Capital Partners, założona w 1999 roku w Wielkiej Brytanii niezależna firma zajmująca się zarządzaniem, to wyłączny doradca zamkniętego funduszu Europa. Fundusz specjalizuje się w inwestowaniu w nieruchomości i w ciągu nadchodzących trzech lat zamierza wydać w Europie do 1 mld EUR. 30 procent z tej kwoty zarezerwowane jest dla Europy Środkowej (w tym dla Polski ok. 100 mln EUR). Pierwszym przystankiem dla Europa Capital Partners w tym regionie były Czechy, gdzie zakupiono obiekt magazynowo-biurowy o powierzchni 53 tys. mkw.
- Próbowaliśmy dokonać w Polsce pewnej transakcji - mówi Dominik Brambring z Europa Capital Partners. - Jednak poza pewnymi normalnymi problemami w trakcie negocjacji, napotkaliśmy trudności związane z niejasną własnością działki. Jedną z nich stanowiło wieczyste użytkowanie gruntu. Lecz teraz, gdy zamknięte fundusze inwestycyjne, takie jak fundusz Europa, mogą inwestować na gruntach nie będących ich własnością, łatwiej jest realizować nasze projekty.

Już wkrótce
Rob Schweizer z londyńskiego biura Merrill Lynch tak określa firmę, w której pracuje: - Jesteśmy trochę bardziej elastyczni niż inni, ponieważ na swoje interesy patrzymy z dłuższej perspektywy.
ML prowadzi negocjacje dotyczące transakcji, która zdaniem Schweizera, może zostać zawarta w ciągu "nadchodzących trzech miesięcy", i odnośnie której "podpisano już pewne dokumenty". Po tej transakcji najprawdopodobniej nastąpi kolejna. Rob Schweizer nie zdradza szczegółów żadnej z nich, a jedyne, co się od niego można dowiedzieć, to fakt, że jedne rozmowy dotyczą biurowca w centrum Warszawy z 15-letnią umową najmu.

Kategorie