EN

Duży może więcej

Wybudować, rozbudować, a potem najlepiej sprzedać. Centra handlowe w Polsce znajdują się obecnie w tej drugiej fazie. Dobre przykłady to Promenada i Reduta w Warszawie

Zadanie dewelopera centrum handlowego nie kończy się na wybudowaniu budynku, znalezieniu najemców, podpisaniu z nimi umów, a potem pobieraniu czynszu. Rosnąca konkurencja, znużenie najemców, czy też chęć zwiększenia zysku, zmusza go do ciągłego ulepszania swojego obiektu. Jedną z metod jest rozbudowa. Specjaliści twierdzą, że znaczenie większości centrów nie mających szansy na rozwój (ograniczonych np. wielkością działki), drastycznie spada wraz z rozwojem konkurencji. Przykładem jest warszawski Klif. W pobliżu trwa budowa gigantycznej Arkadii, której oferta zapewne przyciągnie część dotychczasowych klientów Klifa.

6 tysięcy metrów na dobry początek
Firma TK Polska Operations już dawno ogłosiła rozbudowę Reduty (70 tys. mkw.), swojego centrum przy Al. Jerozolimskich. Taki krok jest teraz jeszcze bardziej uzasadniony - po przeciwnej stronie ulicy powstaje konkurencja w postaci Blue City, gdzie handel zajmie powierzchnię 60 tys. mkw. Budowa parku handlowego Reduta rozpoczęła się w połowie zeszłego miesiąca.
W pierwszym budynku, o powierzchni 6 tys. mkw., będą sklep sportowy Decathlon (parter) oraz biura (piętro). Zakończenie tego etapu inwestycji przewidziane jest na
II kwartał 2004 roku. Deweloper zapowiada, że następną fazą rozwoju parku będzie rozbudowa centrum handlowego
o kolejne 11 tys. mkw.

ECC nie mówi ostatniego słowa
- Chociaż od samego początku budowa Promenady miała być realizowana etapami, to nie ustaliliśmy ram czasowych żadnego z nich - mówi Michał Szramowski, dyrektor ds. komercyjnych European Construction Consortium. - Nie mieliśmy również założeń co do przeznaczenia poszczególnych faz. Decyzje dotyczące ich rozpoczęcia i składu najemców były odpowiedzią na wymagania rynku.
Pierwszy etap budowy tego znanego praskiego centrum handlowego zakończył się w 1996 roku. W ówczesnych warunkach obiekt o powierzchni 35 tys. mkw. (w tym również biurowej) nie mógł znaleźć większej ilości najemców. Jednak na skutek wymagań rynkowych już w 1999 roku ECC dobudowało część rozrywkową i multipleks. Teraz zaś firma jest na etapie wyboru generalnego wykonawcy i komercjalizacji powierzchni w trzeciej - ostatniej - części Promenady (25 tys. mkw.). Jej budowa ma się zakończyć na jesieni 2004 roku, ale nie oznacza to, że ECC nie ma kolejnych planów związanych z tym obiektem.
- Zakończenie trzeciego etapu naszego centrum będzie również końcem, trwającego od początku lat 90., procesu inwestycyjnego - informuje M. Szramowski. - Promenada nie będzie już rozbudowywana, ale mamy za to plany modernizacji I fazy od strony ul. Ostrobramskiej. Być może będziemy również zagospodarowywać sąsiednie tereny, ale to kwestia dalszej przyszłości.

Kategorie