EN

Apetyt na handel w "Młodym Mieście"

Cztery duże firmy, w tym ECE Projektmanagement, TK Development raz Segece, chcą realizować swoje projekty na 10-hektarowej działce, przeznaczonej na handlową część kompleksu "Młode Miasto" w Gdańsku.

Udział każdej z tych firm byłby doskonałą reklamą ambitnego przedsięwzięcia regeneracji terenów Stoczni Gdańskiej. Już sama skala i rozmach projektu ,Gdańsk Młode Miasto" oraz lokalizacja poza Warszawą upewniły sceptyków, że inwestycja nie wyjdzie poza fazę projektu.
Jednak, jak mówi prezes Synergii 99 Janusz Lipiński, za kulisami dokonują się postępy: - Obecnie prowadzimy rozmowy z czterema dużymi deweloperami powierzchni handlowych.
Lipiński odmówił podania nazw zainteresowanych. Z informacji, do których dotarliśmy, wynika, że są wśród nich duńska firma TK Development oraz niemiecka ECE Projektmanagement. Trzecim uczestnikiem rozmów jest prawdopodobnie konsorcjum, na czele którego stoi francuska firma Segece, powiązana z francuskim operatorem i właścicielem centrów handlowych, firmą Klepierre. Nie udało nam się zdobyć nazwy czwartego uczestnika. Firmy TK Development oraz Segece najprawdopodobniej nieoficjalnie porozumiały się co do działalności na polskim rynku. Nie wiadomo, jaki może mieć to wpływ na ewentualne uczestnictwo obu tych firm w projekcie "Gdańsk Młode Miasto".
Firma TK Development zaprezentowała projekt części handlowej, autorstwa architektów z Aukett Polska, podczas warsztatów prowadzonych przez krakowskiego architekta Romualda Loeglera. Spotkanie, które odbyło się w połowie lutego, zostało zorganizowane na zamówienie Synergii 99.
Podczas tych samych warsztatów, projekt firmy Segece mieli przedstawić architekci z londyńskiej pracowni Chapman Taylor. Nie doszło do tego, ale, jak się dowiedzieliśmy, projekt już dotarł do Synergii 99. Nie mamy za to informacji jak w tej kwestii wygląda sytuacja firmy ECE Projektmanagement. Być może - zgodnie z tym, o czym mówi się w kuluarach - firma jest obecnie bardziej skoncentrowana na przejęciu wielofunkcyjnego projektu firmy Tishman Speyer w Krakowie.

Bezpodstawny niepokój

Zarówno TK Development, jak również Segece i ECE Projektmanagement, martwią się, że gdy propozycja zostanie zaakceptowana, to ich projekty będą jedynymi powstającymi na działce. Niepokój ten, jak mówi Janusz Lipiński, jest bezpodstawny: - Planujemy, by część handlowa, biurowa i konferencyjna były realizowane jednocześnie. Być może będzie to również część mieszkaniowa - podkreśla prezes Synergii 99.
Synergia 99 prowadzi obecnie rozmowy z 16 grupami zainteresowanymi udziałem w projekcie ,Młode Miasto", który został podzielony na 27 działek. Już na wczesnym etapie planowania każdej z nich przydzielono architekta lub firmę architektoniczną. Wśród nazwisk znaleĽli się m.in. Lord Norman Foster z Wielkiej Brytanii, który ma przygotować projekt ,Placu Solidarności", czy Richard Meier z Niemiec, który zaprojektuje ,Centrum Solidarności".
Do momentu rozpoczęcia inwestycji na pierwszych działkach, prace koncepcyjne związane z innymi będą wstrzymane. Położony przy południowo-zachodniej granicy "Młodego Miasta" teren przeznaczony pod projekty handlowe, może być zabudowywany niezależnie od pozostałych części projektu. Wszystko to dzięki dobremu połączeniu z miastem oraz gotowej infrastrukturze.

Oczekiwana akceptacja

W najbliższym czasie najbardziej problematycznym elementem projektu będzie zgoda na nowy lokalny plan zagospodarowania przestrzennego, który wkrótce zostanie przedstawiony gdańskiej Radzie Miasta. Lipiński ufa, że projekt zostanie zatwierdzony bez większych sprzeciwów. Kiedy to się stanie - nie wiadomo. Sprawę utrudniają jesienne wybory samorządowe. Dodatkowo proponowany plan musi zostać zatwierdzony przez kilka wydziałów Urzędu Miasta, a zgodnie z nowym prawem należy również wykonać analizę wpływu części handlowej na sytuację lokalnych kupców.
Według Janusza Lipińskiego możliwy harmonogram prac (wersja optymistyczna) może być następujący: wydziały Urzędu Miasta zwracają szkic lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego w maju 2002; plan zagospodarowania przestrzennego do wglądu publicznego - lipiec 2002; zatwierdzenie planu - koniec 2002; przyznanie pierwszego pozwolenia na budowę - koniec 2003; początek budowy - początek 2004; otwarcie - przed końcem 2005.

Kategorie