EN

W skrócie

Nowe Miasto: koniec konfliktu Tishmana i PKP

Trwający od grudnia ubiegłego roku konflikt pomiędzy PKP a firmą Tishman Speyer Properties, dotyczący inwestycji ,Nowe Miasto" w Krakowie, nareszcie się zakończył.
28 kwietnia podpisano umowę, na mocy której Amerykanie kupią należące do kolei 11,7 ha terenów przydworcowych oraz wydzierżawią teren pod peronami i płytę parkingową nad nimi. Obie strony zdecydowały, że szczegóły umowy pozostaną na razie tajne.
TSP ma 36 miesięcy na zakończenie inwestycji od daty wydania pozwolenia na budowę. Aby uzyskać pozwolenie Amerykanie muszą się jeszcze porozumieć z PKS i Pocztą Polską - ich budynki stoją na terenie przyszłej inwestycji. Jednak zdaniem przedstawicieli TSP porozumienie to nastąpi w ciągu najbliższych miesięcy. Poczta zostanie spłacona, natomiast budynek PKS powstanie na części terenu, który Amerykanie kupili właśnie od PKP.
TSP zaprzeczył, jakoby miał sprzedać swój projekt firmie ECE.

Centrum Jasna w przygotowaniu

Centrum Jasna, deweloper projektu biurowego pod tą samą nazwą, przygotowuje się do rozpoczęcia inwestycji. Budynek ma powstać w centrum Warszawy, przy skrzyżowaniu ul. Jasnej i ¦więtokrzyskiej.
- Nie wybraliśmy jeszcze generalnego wykonawcy. Trwają w tej sprawie rozmowy - poinformował nas Tomasz Goetz, dyrektor projektu. - Negocjujemy również z agencjami, ale nie zdecydowaliśmy, kto z nami będzie współpracował.
Centrum Jasna będzie miało 6 tys. mkw. powierzchni biurowej netto (5 kondygnacji) i 1 tys. mkw. powierzchni biurowo-handlowej (1 kondygnacja + antresola). Na czteropoziomowym parkingu będzie 170 miejsc postojowych.
Koszt inwestycji jest oceniany na 18 mln USD. Jak powiedział nam Tomasz Goetz, trwają rozmowy z działającym w Polsce zagranicznym bankiem hipotecznym na temat finansowania inwestycji. Jedynym udziałowcem spółki deweloperskiej Centrum Jasna jest Archidiecezja Warszawska. Ona jest również właścicielem działki. Budynek zaprojektowała firma SAMI Architekci.

Wiecha nad IBC

Deweloper GE Capital Golub oraz generalny wykonawca Hochtief Polska Oddział Budokor, zawiesili wiechę nad pierwszym budynkiem w kompleksie International Business Center przy ul. Polnej w Warszawie. Budynek, którego budowa zakończy się w grudniu br., ma 16 tys. mkw. powierzchni biurowej (z czego 8 tys. mkw. zajmie firma PricewaterhouseCoopers) i 1,5 tys. mkw. handlowej. Budowa drugiego budynku o takiej samej powierzchni rozpocznie się prawdopodobnie w przyszłym roku. Koszt inwestycji finansowanej przez Erste Bank to 85 mln USD. Budynek zaprojektowała firma Denton Corker Marshall, inżynierem projektu jest firma Epstein.

Umowy Brochockiego

Do oddanego na początku maja warszawskiego biurowca Citimart, wybudowanego przez spółkę pod tą samą nazwą, wprowadzi się firma Messenger Service Stolica. Budynek przy ul. Prądzyńskiego 1/3 ma 3,9 tys. mkw., z czego nowy najemca zajmie 3,2 tys. mkw. Umowa została zawarta na 4 lata. Druga umowa dotyczy wynajmu całego biurowca firmy Dantex, czyli Centrum Płocka w Warszawie. Na miejsce Warty Vita budynek o powierzchni 2 tys. mkw. zajmie Bank Polski Spółdzielczości. Umowę podpisano na 10 lat. W obu transakcjach pośredniczyła Kancelaria Brochocki Nieruchomości.

ING Real Estate Asset Management w Warszawie

Firma ING Real Estate Asset Management Central Europe otworzyła biuro w Warszawie. Jej celem będzie zarządzanie istniejącymi nieruchomościami należącymi do ING Real Estate, w tym budynkiem biurowo-handlowym Holland Park w Warszawie.
ING Real Estate Asset Management Central Europe, którego główne biuro znajduje się w Pradze zamierza również stworzyć fundusz Central European Property Fund. Pracownicy warszawskiego biura już rozglądają się za odpowiednimi do kupna budynkami.

Nowy w Centrum Milenium

MultiBank jest nowym najemcą budynku Centrum Milenium (ok. 16 tys. mkw.) przy skrzyżowaniu ul. Targowej i Kijowskiej w Warszawie. Będący częścią BRE Banku MultiBank podpisał umowę na 300 mkw.

Von der Heyden Group - nowy projekt w Szczecinie

Władze Szczecina oraz przedstawiciele Von der Heyden Group podpisali 25 kwietnia list intencyjny w sprawie budowy w centrum miasta, przy pl. Solidarności, budynku biurowo-usługowego o powierzchni całkowitej 50 tys. mkw.
Do realizacji projektu obie strony utworzą spółkę Szczecińskie Centrum Finansowe (SFC). Prace powinny się rozpocząć w 2004 roku, a zakończyć w 2005. Przewidywany koszt inwestycji wyniesie ok. 50-55 mln euro.
W zawartej umowie władze Szczecina oświadczyły, że będą wspomagać działania VdHG w okresie projektowania, budowy, a szczególnie podczas poszukiwania najemców do budynku. Dodatkowo miasto zobowiązało się, że nie wejdzie do spółki, której celem byłoby wybudowanie konkurencyjnego biurowca, aż do momentu wybudowania i wynajęcia budynku na poziomie pozwalającym na obsługę zaciągniętego długu.

Zreformować Reform Plazę

Firma EC Harris została wybrana przez turecką firmę Reform Company na zarządcę ich warszawskiego biurowca Reform Plaza. Zadaniem EC Harris będzie zmiana wizerunku budynku oraz zwiększenie osiąganych z niego zysków.
5 pracowników EC Harris na codzień pracuje już w Reform Plaza. Jak dowiedzieliśmy się od Petera Maitlanda, szefa ds. zarządzania obiektami EC Harris w Polsce, firma zamierza położyć szczególny nacisk na kontakt z najemcami. Pierwsze spotkanie już się odbyło.

Wielkie otwarcie w połowie roku

Spółka Business Center 2000, deweloper kompleksu UNI Centrum w Katowicach, zapowiada otwarcie jego części handlowo-usługowej oraz multipleksu na 1 lipca br. Część biurowa i hotelowa będą gotowe 1 września.
Powierzchnia całkowita UNI Centrum wynosi ponad 66,4 tys. mkw., z czego 8,5 tys. mkw. zajmuje 9-salowy Kinoplex, 8,7 tys. mkw. hotel Holiday Inn, biura 16,8 tys. mkw. oraz część handlowo-usługowa 4,1 tys. mkw. Właścicielem spółki Business Center 2000 jest firma Mostostal Zabrze, która była również generalnym wykonawcą inwestycji. Kompleks został zaprojektowany przez Architekten Reichel + Stauth. Agentem budynku jest firma Colliers International. Za jej pośrednictwem została ostatnio podpisana 10-letnia umowa najmu z siecią fitness kubów Gymnasion na 908 mkw.

Plany przy Jutrzenki

Firma E&L Real Estates planuje realizację projektu biurowego klasy B Jutrzenki Business Park przy ul. Jutrzenki w warszawskiej gminie Włochy. Deweloper ma już pozwolenie na budowę i jej rozpoczęcie jest uzależnione wyłącznie od podpisanych umów z najemcami.
Każdy z dwóch budynków kompleksu będzie miał 2,6 tys. mkw. powierzchni najmu, 22 miejsca parkingowe pod ziemią i 48 przed budynkiem. Jutrzenki Business Park został zaprojektowany przez E&L Architects. Proponowana cena najmu to 16 euro/mkw. oraz 4 euro/mkw. kosztów eksploatacyjnych. Deweloper rozpocznie budowę - która potrwa 6 do 7 miesięcy - po wynajęciu min. 50 proc. powierzchni pierwszego biurowca.

Mercedes kupuje działkę od Kinopolis

Firma Mercedes jest nowym właścicielem działki o powierzchni 52 tys. mkw. przy al. Jerozolimskich w Warszawie. Nieruchomość należała poprzednio do firmy Kinopolis, operatora sieci multipleksów. W zawarciu transakcji pośredniczyła agencja DTZ.
Na działce, która znajduje się pomiędzy Castoramą a biurowcem Kopernik, powstanie siedziba Mercedesa oraz główny salon.

Kategorie