EN

W skrócie

Investon rusza z siecią Transitel

Nowa sieć dwugwiazdkowych hoteli marki Transitel ma powstać przy skrzyżowaniach głównych szlaków tranzytowych, przy drogach wjazdowych do największych polskich miast oraz na terenach przygranicznych. Pierwsze dwa hotele mają powstać w ¦wiebodzinie (woj. lubuskie) oraz w podwarszawskim Pruszkowie. Deweloperem hoteli będzie spółka Investon należąca do Grupy T.O.N. Agro.

Otwarcie hotelu Lublinianka

Czterogwiazdkowy hotel Lublinianka w Lublinie jest już otwarty. Odnowiła go i wyremontowała firma Von der Heyden Group. Obiekt z 72 pokojami będzie działał w niemieckiej sieci SORAT Hotels.
Lublinianka mieści się w zabytkowym XIX-wiecznym budynku i jest jedynym hotelem o tak wysokim standardzie w regionie. Jego właściciele spodziewali się pierwszych gości już w pierwszym tygodniu maja.

Qubus - kolejny hotel

Norweska spółka Qubus Hotel Management otworzyła 227- pokojowy hotel w Legnicy, który powstał na bazie należącego niegdyś do firmy Piast Tourist hotelu Cuprum.
Przystosowanie obiektu kosztowało Qubus Hotel Management ok. 20 mln zł. Prace - przeprowadzone przez firmę LBP Skanska - polegały m.in. na rozbudowie części konferencyjnej i gastronomicznej. (¬ródło: ,Puls Biznesu")

Hotelowe plany spółki Wan

Sieć kompleksów hotelowo-handlowo-usługowych przy głównych drogach krajowych chce wybudować warszawska spółka Wan. Jej głównymi udziałowcami są WA Investment (ok. 70 proc.) oraz Echo Investment (ponad 19 proc.).
Jak donosi ,Puls Biznesu", spółka jest na etapie planowania całej inwestycji oraz skupowania działek. Rozgląda się także za chętnymi do współpracy partnerami, zainteresowanymi finansowym uczestnictwem w projekcie. ¬ródłem środków może być również publiczna emisja akcji, dlatego Wan przygotowuje się do wejścia na giełdę.

Hekon w ręce Orbisu?

Jedynym właścicielem spółki Hekon, która posiada 9 hoteli, jest obecnie Accor Polska. Na początku kwietnia francuski potentat hotelowy odkupił od Echo Investment 12 proc. akcji Hekonu, a teraz chce połączyć tą firmę z Orbisem.
Fuzja odbędzie się poprzez wykupienie przez polskiego operatora hoteli udziałów Hekonu od Accor Polska. Orbis może na ten cel zaciągnąć kredyt, wyemitować akcje lub połączyć obydwa te sposoby. Możliwa jest również emisja obligacji zamiennych na akcje. Transakcja może być przeprowadzona jednorazowo, tzn. Orbis od razu wykupi 100 proc. akcji Hekonu lub np. najpierw 51 proc., a potem pozostałe.
(¬ródło: ,Gazeta Wyborcza")

Orbis koncentruje się na hotelach

Spółka Orbis chce się wycofać z działalności nie związanej z branżą hotelarską. W związku z tym firma - największy polski operator hotelowy - chce sprzedać swoje udziały m.in. w konsorcjum Autostrada Wielkopolska oraz firmie Polcard.
Konsorcjum Autostrada Wielkopolska, w którym Orbis ma 9,7 proc. udziałów, zostało utworzone do budowy i eksploatacji odcinka autostrady A2 (ze ¦wiecka do Strykowa o długości 362 km). Realizacja inwestycji się opóĽnia, a plany Orbisu, by zbudować przy niej sieć tanich hoteli, są coraz mniej realne.
Udziały Orbisu w Polcardzie wynoszą 10 proc. Spółka zajmuje się rozliczaniem transakcji z użyciem kart płatniczych. Udziałowcami Orbisu są: Accor (25 proc.), Deutsche Bank (12,4 proc.), skarb państwa (6,2 proc.), Commercial Union OFE (5,1 proc.), Michał Sołowow (5 proc.) i inni.
(¬ródło: Gazeta Wyborcza")

Kategorie