EN

Szczęśliwa siódemka

Hotele
POLSKA Ponad 500 mln zł - czy tyle wystarczy, by zdeklasować pozycję m.in. Condohotels, Inpro czy Zdrojowej Invest i wysunąć się na pozycję lidera na polskim rynku condohoteli? Odpowiedź poznamy za kilka lat, gdy swoje plany zrealizuje firma Qualia Development, znana dotychczas z inwestycji mieszkaniowych. Spółka, należąca do grupy kapitałowej banku PKO BP, podpisała właśnie ramową umowę o współpracy franczyzowej z francuską Louvre Hotels Group, ósmą grupą hotelową na świecie (jest operatorem ponad 1 tys. hoteli w 40 krajach).

Współpraca potrwa co najmniej 15 lat, a jej efektem (na tym etapie) będzie 7 hoteli mieszczących 951 pokoi i apartamentów w systemie condo (każdy lokal będzie miał swojego właściciela, posiadającego także udziały w częściach wspólnych). Koszt inwestycji - ponad 500 mln zł - to na razie szacunki, bo dopiero trwa realizacja pierwszego obiektu - Golden Tulip ?Residence w Międzyzdrojach.

Od brzegów Bałtyku po szczyty gór
Otwarcie Golden Tulip Residence w Międzyzdrojach zaplanowano na lato tego roku. Generalnym wykonawcą inwestycji, mieszczącej 110 apartamentów, jest Henpol. W Gdańsku-Jelitkowie na klientów czekać będzie Golden Tulip Gdańsk - Residence. Otwarcie obiektu, który powstanie przy osiedlu mieszkaniowym Neptun Park, nastąpi w 2013 roku. Deweloper ma także zabezpieczony grunt w Juracie, tuż przy molo. Tam powstanie pierwszy w Europie pięciogwiazdkowy hotel pod marką Royal. Rozpocznie on działalność w 2015 roku. Qualia zainwestuje także we Władysławowie w Golden Tulip - Władysławowo Residence (otwarcie w 2014 roku). Spółka sfinalizuje wkrótce przejęcie nieruchomości w Zakopanem, na której wzniesie Golden Tulip Zakopane - Hotel. Tam można będzie spędzić urlop w 2014 roku. Ekspansja firmy obejmuje także rynek stołeczny. Na gruncie przy ul. Żwirki i Wigury, należącym obecnie do banku PKO BP, a wkrótce przetransferowanym do banku ziemi dewelopera, stanie Tulip Inn Warszawa - Hotel. Ostatni planowany obiekt powstanie najprawdopodobniej w Dusznikach-Zdroju (trwają jeszcze ostatnie rozmowy). Golden Tulip Duszniki Zdrój - Hotel będzie gotowy (podobnie jak warszawska inwestycja) zapewne w 2016 roku.

Mieszkaniówka to za mało
- Znaleźliśmy lukę między deweloperką mieszkaniową a tradycyjnym rynkiem hotelowym. Zdefiniowaliśmy wszystkie słabe strony już istniejących obiektów tego typu, by wyeliminować elementy ryzyka na etapie zarówno realizacji inwestycji, jak i zarządzania. Tak narodził się pomysł współpracy z doświadczonym partnerem, który przekaże nam swoje ?know-how: stoją za nim lata doświadczeń, międzynarodowy system rezerwacji... - wylicza Leszek Piotr Nałęcz, prezes zarządu Qualia Development. Zakłada on, że docelowe obłożenie obiektów budowanych we współpracy z Louvre Hotels Group wyniesie około 50-55 proc. w skali roku. - W ciągu trzech pierwszych lat, kiedy - jak to się mówi w branży - obiekt musi się rozgrzać, to my - Qualia - zapewniamy naszym inwestorom stałą stopę zwrotu z inwestycji w wysokości 21 proc. Po tym czasie połowa przychodów trafi do właściciela apartamentu, a drugą część operator Qualia Hotel Mangement przeznaczy na promocję obiektu, pokrycie kosztów operacyjnych, a także na stworzenie funduszu odtworzeniowego, który pozwoli na bieżąco modernizować obiekt, tak by przez lata spełniał standardy Golden Tulip - wyjaśnia Leszek Piotr Nałęcz. Obecnie deweloper buduje strukturę i zespół fachowców, który docelowo zajmie się zarządzaniem obiektami, sprzedażą rezerwacji oraz marketingiem i reklamą hoteli.

Klientów szukamy
- Naszą ofertę skonstruowaliśmy tak, by była ona atrakcyjna zarówno dla klientów z gotówką, jak i tych, którzy mają do dyspozycji tylko 5 proc. wartości inwestycji. We współpracy z bankiem przygotowujemy ofertę kredytową, która pozwoli sfinansować zakup nieruchomości przy kredycie sięgającym do 95 proc. wartości inwestycji - wyjaśnia szef spółki Qualia Development. Ilu chętnych znajdzie? Z jednej strony powoli kształtuje się w Polsce klasa średnia, która szuka bezpiecznych inwestycji na jesień życia, z drugiej strony - konkurencja nie śpi (najświeższe deklaracje np. Zdrojowej Invest to około 2,5 tys. nowych pokoi do 2020 roku). - Ten segment rynku, podobnie jak cała branża hotelowa w Polsce w dłuższej perspektywie czasowej, jest skazany na sukces. Wiele zależy jednak od jasnych uregulowań prawnych, których w dalszym ciągu brakuje, partnerskich warunków proponowanych przez deweloperów i operatorów hotelowych indywidualnym inwestorom, ponoszonego przez nich ryzyka, realnej stopy zwrotu z inwestycji. Condohotele okazały się sukcesem w Europie, a przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, gdzie narodziła się ich idea, więc dlaczego nie miałaby okazać się dobrą propozycją dla inwestorów nad Wisłą - podsumowuje Krzysztof Wojtkiewicz, sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

Kategorie