EN

Po Zachodnim czas na biura na Dworcu Gdańskim

Rynek inwestycyjny i finansowy
POLSKA Spółka PKP SA - działająca w sektorze nieruchomości dywizja Polskich Kolei Państwowych - nie zwalnia tempa. Obecnie firma przygotowuje się do rozpoczęcia negocjacji z dużymi deweloperami dotyczących przebudowy budynku oraz zagospodarowania terenu dworca kolejowego Warszawa Gdańska.

W ubiegłym roku ogłoszono szczegóły podobnej inwestycji. Chodzi o przebudowę dworca Warszawa Zachodnia oraz realizację dwóch biurowców we współpracy ze słowackim deweloperem HB Reavis - wartość inwestycji szacowana jest na 110 mln euro. Wcześniej nawiązano także współpracę z hiszpańską firmą Neinver, która zajęła się przebudową dworca głównego w Katowicach oraz budową centrum handlowego Galeria Katowicka o powierzchni 53 tys. mkw. oraz z węgierskim deweloperem TriGranit, który realizuje podobny projekt na dworcu w Poznaniu. Ma tam powstać węzeł transportowy i centrum handlowe Poznań City Center (60 tys. mkw.). Tymczasem projekt Warszawa Gdańska powinien być dla deweloperów jeszcze bardziej kuszącą ofertą. Nie tylko znajduje się na skraju centrum stolicy, ale jest też znakomicie położony: u zbiegu głównych arterii i obwodnic miasta, linii tramwajowych i autobusowych, w pobliżu linii metra oraz samych kolei. Tak naprawdę jest to jedyny węzeł transportowy w stolicy, który łączy w sobie wszystkie te elementy. Dworzec leży w północnej dzielnicy biznesowej, która staje się kolejną atrakcyjną lokalizacją obiektów biurowych. Firma HB Reavis na sąsiadującej działce przy ulicy Inflanckiej wznosi obecnie projekt Gdański Business Center o powierzchni 95 tys. mkw.


Mniej biurokracji
W przypadku Dworca Gdańskiego PKP chce skusić potencjalnych inwestorów mniejszą biurokracją. - Część pracy papierkowej już została wykonana. Dlatego łatwiej jest rozpocząć rozmowy z deweloperami. Chcielibyśmy, aby rozpoczęły się w tym roku. Sama budowa powinna zaś ruszyć na przełomie 2014 i 2015 roku. Obecnie ciężko powiedzieć, jakiego rodzaju będzie to projekt. Na pewno inny niż ten w Poznaniu, ponieważ wystarczy krótki spacer, aby znaleźć się w Arkadii. Może tam powstać kompleks biurowy, być może z hotelem - wyjaśnia Szymon Konop, dyrektor działu inwestycji PKP SA. Warunki zabudowy dla terenu planowanej inwestycji są już wydane. Umożliwiają realizację budynków o wysokości do 16 kondygnacji. Przewidziano też parking podziemny dla 500 samochodów oraz tereny zielone. Projekt przyczyni się do usprawnienia lokalnej infrastruktury transportowej. - Zaprosimy kilka znanych firm do rozmów i określimy warunki. Nie będzie to przetarg i rozmowy nie będą dotyczyły wyłącznie ceny. Nieruchomość należy do państwa, dlatego choć cena jest ważnym czynnikiem, nie jest jedynym kryterium. Chodzi o atrakcyjne zagospodarowanie tych terenów. W przeciwnym razie spotkamy się z krytyką ze strony opinii publicznej. Prawdopodobnie w przyszłości będziemy realizować więcej podobnych projektów, lecz Warszawa Gdańska ma być pierwsza - zapowiada Jarosław Bator, dyrektor zarządzający działu nieruchomości w PKP SA.


Przerobić, przeprojektować
Ale to nie koniec planów PKP. Niedawno rozpoczęto przebudowę dworca w Sopocie. Do zagospodarowania jest działka o powierzchni 1,7 ha przy ulicy Bohaterów Monte Cassino - głównej trasie przelotowej przez centrum nadbałtyckiej miejscowości. W Sopocie planowany jest nowy dworzec z funkcjami biurowo-handlowo-usługowymi, a także hotel i dwupoziomowy parking podziemny. W tym przypadku także zmodernizowany zostanie układ dróg w pobliżu. Co ważne, przewidziano też tereny zielone. Zakończenie budowy planowane jest w przyszłym roku. Inwestorami są: miasto Sopot, PKP SA oraz Bałtycka Grupa Inwestycyjna. Z kolei na początku lutego rozpoczęły się przygotowania do projektu tzw. zintegrowanego węzła komunikacyjnego w Bydgoszczy, w ramach którego ma powstać tam nowy dworzec główny. Szacowany koszt inwestycji to ponad 197 mln zł. Ma on być w części finansowany z unijnego Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Obecne plany przewidują rozbiórkę środkowej części dworca, który powstał na początku dwudziestego wieku i został zmodyfikowany w latach 60. Przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i budowlanej zostanie prawdopodobnie przeprowadzony w maju, po czym, być może już w grudniu, odbędzie się przetarg na sam kontrakt budowlany. Budowa powinna więc ruszyć w 2014 roku i zakończyć się rok później. Wymienione projekty to te najbardziej spektakularne. W sumie w 2013 roku PKP zamierzają otworzyć około dwudziestu zmodernizowanych budynków kolejowych, między innymi w Krakowie, Łęczycy i Jarocinie, a także kontynuować plany przebudowy dworców w Szczecinie, Gliwicach i Ciechanowie. Część z tych projektów ma być realizowana przy wsparciu funduszy z Unii Europejskiej.

Kategorie