EN

Asbud wraca do gry

Rynek inwestycyjny i finansowy
POLSKA Eyal Mor, dyrektor zarządzający firmy Asbud, podkreśla, że jego firma jest zainteresowana długoterminowym inwestowaniem w Polsce. Posiadająca izraelskich właścicieli spółka zaczęła działać na polskim rynku w 1998 roku. W ponad pięć lat zbudowała blisko tysiąc mieszkań w siedmiu projektach. Była znaną na rynku spółką deweloperską. Jednak od 2007 roku Asbud jest mało aktywny, żeby nie powiedzieć, że nieobecny na rynku. - Na czas kryzysu wstrzymaliśmy się z nowymi projektami, aby przyjrzeć się sytuacji na rynku. Od 2007 roku koncentrujemy się głównie na projektowaniu i przejęciach - wyjaśnia Eyal Mor.

Wspólnie raźniej
Asbud wraca jednak do gry. Najgłośniejszym nowym projektem jest biurowiec realizowany we współpracy z firmą Ablon przy ul. Karolkowej w Warszawie. Jego realizację rozpoczął Ablon, lecz po pewnym czasie prace stanęły w miejscu. Do czasu gdy, w grudniu 2012 roku, Asbud kupił pakiet 50 proc. udziałów w projekcie. - Wznowiliśmy wynajem projektu i uruchomiliśmy działania marketingowe. W lutym 2013 roku budowa rozpoczęła się na nowo - mówi Eyal Mor. Obecnie otwarcie biurowca planowane jest na czerwiec 2014 roku. Całkowita powierzchnia obiektu ma wynieść ponad 17,5 tys. mkw., w tym znajdzie się około 14,5 tys. mkw. powierzchni biurowej oraz około 3 tys. mkw. powierzchni przeznaczonej na handel. Projekt, którego generalnym wykonawcą jest Karmar, ma otrzymać certyfikację BREEAM. Deweloper ma nadzieję uzyskać ocenę na poziomie przynajmniej Good. Projekt nazwano Karolkowa Business Park. Powstaje on na terenie dawnej fabryki oświetlenia Phillipsa. Historia pozostawi na nim swoje piętno - zachowana zostanie bowiem dawna elewacja fabryki, a duża część cegieł z rozebranego zakładu ma być wykorzystana w innych częściach projektu. Całkowite koszty inwestycji oszacowano na około 20 mln euro. Obecnie finalizowane są negocjacje związane z refinansowaniem projektu, które ma zapewnić jeden z wiodących polskich banków. - Zawsze możemy budować, korzystając z własnego kapitału, jednak z ekonomicznego punktu widzenia nie jest to najlepszy pomysł. Refinansowanie pozwala na uwolnienie kapitału dla innych inwestycji, a poza tym posiadanie partnera bankowego stanowi dobrą rekomendację i poprawia wiarygodność firmy - wyjaśnia Eyal Mor.

Mieszkania też budujemy
Zdobycie finansowania projektu Karolkowa Business Park to nie jedyny sukces Asbudu. Niedawno bank Pekao refinansował drugi etap osiedla mieszkaniowego przy ul. Głębockiej na warszawskiej Białołęce. Obecnie w budowie znajduje się 198 mieszkań o średniej powierzchni około 50 mkw. Zostaną oddane do użytku w trzecim kwartale 2014 roku. Eyal Mor przyznaje, że zakończenie programu Rodzina na Swoim (w ramach którego władze pomagały młodym parom kupować pierwsze mieszkanie) zaszkodziło pewnym sektorom rynku. Firma wierzy jednak, że wprowadzenie programu Mieszkanie dla Młodych, który ma ruszyć w styczniu 2014 roku, pomoże w zastąpieniu brakującego obecnie popytu. Jeżeli zaś chodzi o ceny mieszkań, to Eyal Mor nie przykłada wielkiej wagi do ceny metra. Uważa, że cena całego mieszkania odgrywa o wiele większą rolę. Przeciętny polski pracownik, otrzymujący średnie wynagrodzenie, jest ograniczony wysokością kredytu hipotecznego, jaki może uzyskać, i będzie w stanie zapłacić za mieszkanie tylko około 250 tys. zł. To dlatego Asbud wprowadził promocję pozwalającą na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. na osiedlu przy ulicy Głębockiej za cenę mieszkania 50-metrowego. Asbud podkreśla znaczenie uwzględnienia ekonomicznych, społecznych i środowiskowych potrzeb klientów, dlatego przy planowaniu nowego osiedla zawsze przygląda się liczbie przedszkoli w okolicy i upewnia się, czy w odległości, którą można pokonać pieszo, znajdują się banki i supermarkety. - Nie chodzi o to, by osiągnąć maksymalny zysk - mówi Eyal Mor i jednocześnie dodaje: - Ale nie jesteśmy też filantropami. Zaspokajamy potrzeby klientów, oferując dobry produkt w dobrej inwestycji. To nasza marka.
Szef Asbudu podkreśla także, że firma zamierza pozostać na polskim rynku: - Wierzymy w polski rynek i jesteśmy inwestorem długoterminowym - mówi.
Jego zdaniem sytuacja na rynku mieszkaniowym w Polsce poprawia się, ale deweloperzy powinni rozłożyć ryzyko między projekty mieszkaniowe i biurowe. Z tego też powodu firma ubiega się o pozwolenie na budowę drugiego projektu biurowego na działce przy ul. Bokserskiej w Warszawie.

Kategorie