EN

Zacznijmy od początku

Nagrody Eurobuild Awards
Chciałbyś wiedzieć, a wstydzisz się zapytać? Nie ma problemu. Krok po kroku odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące projektu Eurobuild Awards. Piąta edycja konkursu odbędzie się 4 grudnia w Warszawie

Eurobuild Awards to nagrody przyznawane firmom działającym na rynku budownictwa i nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Celem projektu Eurobuild Awards 2014 jest wyłonienie najlepszych firm w 2014 roku oraz projektów oddanych do użytku w 2014 roku. Konkurs skierowany jest do firm zarówno polskich, jak i zagranicznych. Nagrody przyznawane są w czterech głównych kategoriach: Nagrody rynku (Jury Awards), Nagrody najemców (Tenant Awards), Nagrody publiczności (Popular Choice Awards), Nagroda za całokształt osiągnięć (Lifetime Achievement Awards).

Głos ma jury

W kategorii nagród przyznawanych przez rynek zwycięskie projekty/firmy zostaną wybrane przez jury składające się z profesjonalistów posiadających dogłębną wiedzę na temat danego sektora lub kategorii. Lista członków jury jest publikowana na stronie www.eurobuildawards.com. Każda kategoria będzie oceniana przez jury jej dedykowane (nie ma limitu członków jury dla danej kategorii). W 2013 roku udało nam się zgromadzić grono sędziowskie liczące aż 201 wybitnych ekspertów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. – By zachować przejrzystość głosowania oraz nie zabierać zbyt wiele cennego czasu, głosowanie jak zawsze odbędzie się w formie elektronicznej, a członkowie jury nigdy się nie spotkają, aby uzgodnić wspólny werdykt. Każdy członek jury głosuje autonomicznie – wyjaśnia Katarzyna Matejuk, dyrektor projektu Eurobuild Awards. Nadzór nad głosowaniem sprawuje niezależna firma konsultingowa KPMG.

Lista jest długa…

Wśród kategorii nagród rynku są wyróżnienia przyznawane przez ekspertów z danej branży firmom działającym w Polsce lub projektom tu realizowanym oraz takie, które uwzględniają działalność w Europie Środkowo-Wschodniej. – Lista nagród jest długa. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie możliwe rodzaje działalności na rynku nieruchomości uwzględniamy. Koncentrujemy się na tych najistotniejszych. Pod wpływem sugestii ze strony ekspertów branżowych co roku modyfikujemy listę – deklaruje Katarzyna Matejuk.

… a kandydatów wielu

W projekcie mogą brać udział firmy wskazane przez organizatora. Lista sugerowana przez „Eurobuild CEE” nie jest ostateczna i każdy może zgłosić kolejne firmy/projekty. Firmy są proszone o zgłaszanie swoich własnych kandydatur lub kandydatur innych firm do nagród firmowych, a także własnych projektów lub projektów innych firm do nagród związanych z projektami. Organizator zastrzega sobie prawo do odrzucenia niektórych kandydatur (podaje w takim przypadku szczegółowe wyjaśnienie swojej decyzji). Zgłaszający wypełnia elektroniczny formularz nominacji zamieszczony na stronie www.eurobuildawards.com. W formularzu jest prośba o podanie podstawowych informacji o firmie lub projekcie oraz dołączenie zdjęć, grafik i logotypów. Rejestracje nie wiążą się z żadnymi opłatami. Nominacja firmy lub projektu nie uprawnia jednak do otrzymania bezpłatnego biletu na galę. Lista nominowanych projektów/firm w poszczególnych kategoriach jest sukcesywnie publikowana na stronie www.eurobuildawards.com. Kandydatów można rejestrować do 24 października 2014. Wyjątkiem jest kategoria Architectural Design of the Year. W tym przypadku termin rejestracji upływa wcześniej, tj. 30 września 2014.

By zostać członkiem jury

Do jury może dołączyć osoba, która jest specjalistą w danym sektorze rynku nieruchomości komercyjnych i dobrze zna firmy oraz projekty w danej kategorii. Udział w jury nie wiąże się z żadnymi opłatami, wystarczy spełnić poniższe warunki:

jedna osoba może być członkiem jury w wielu kategoriach (maksymalnie w pięciu)

tylko jedna osoba z danej firmy może być członkiem jury w danej kategorii

członek jury musi być ekspertem w danej dziedzinie i menedżerem wyższego szczebla

członek jury musi być najbardziej odpowiednią osobą w firmie w danej kategorii

nie można być członkiem jury w kategorii swojej profesji, przykładowo – przedstawiciel firmy deweloperskiej realizującej projekty biurowe nie może być członkiem jury w kategorii Nowy biurowiec roku lub Deweloper biurowy roku, a prawnik nie może brać udziału w kategorii Kancelaria prawna roku.

Kolejne pytanie, jakie co roku pojawia się w związku z konkursem: Czy można dołączyć do jury kategorii własnej profesji, jeśli firma, którą dana osoba reprezentuje nie kandyduje w żadnej z kategorii? Uważamy, że dla utrzymania przejrzystości głosowania i jak najbardziej wiarygodnych wyników nie można być członkiem jury kategorii własnej profesji, nawet jeśli firma, którą reprezentuje dana osoba nie jest kandydatem w żadnej kategorii. Termin rejestracji do grona jury upływa 30 października 2014. Udział w jury nie upoważnia do bezpłatnego udziału w uroczystości i nie zobowiązuje do udziału. Głosowanie trwa około tygodnia. Aby zagłosować, należy odpowiedzieć na mejla wysłanego przez KPMG i wskazać trzy pierwsze miejsca w danej kategorii.

Głos mają najemcy

W kategorii nagród przyznawanych przez najemców zwycięskie projekty zostaną wyłonione w anonimowej ankiecie przeprowadzonej wśród najemców biur, centrów handlowych i magazynów z całej Polski. Użytkownicy powierzchni otrzymają kwestionariusze, w których dokonają oceny różnych aspektów wynajmowanego przez nich budynku. Celem badania jest wyłonienie najbardziej zadowolonych najemców. Nagrodę otrzymają budynki i zarządca, które uzyskają największą liczbę punktów. Ankieta zostanie przeprowadzona przez firmę Millward Brown. Lista obiektów zakwalifikowanych do badania jest co roku aktualizowana. Większość obiektów jest ta sama, ale co roku wyłączane są starsze budynki, a dołączane nowo powstałe obiekty, które spełniają kryteria. A jakie budynki kwalifikują się do badania najemców? Dla budynków biurowych kryteria są następujące: budynek musi być wynajęty co najmniej w 70 proc.; powinien mieć minimum dziesięciu najemców, a najemcy muszą przebywać w nim co najmniej rok, czyli otwarcie budynku powinno było nastąpić najpóźniej w lipcu 2013 roku. Podobne kryteria przyjęto dla centrów handlowych: budynek musi być wynajęty co najmniej w 75 proc., a najemcy powinni przebywać w nim co najmniej rok, czyli otwarcie budynku musiało nastąpić najpóźniej w lipcu 2013 roku. Natomiast dla magazynów są dwa warunki: w budynku musi znajdować się minimum czterech najemców, a najemcy powinni przebywać w nim co najmniej rok, czyli otwarcie budynku powinno było nastąpić najpóźniej w lipcu 2013 roku. Raport przygotowany na podstawie wyników ankiety przedstawia najlepiej zarządzane obiekty w Polsce, ale nie pokazuje, jak odpowiadali najemcy w poszczególnych budynkach.

Wybór zależy od publiczności

Jedną z atrakcji uroczystej gali jest głosowanie w kategorii Popular Choice Awards. A jak wygląda procedura zgłoszenia kandydatur? Zgłoszenia odbywają się w ten sam sposób jak w przypadku nagród rynku. Należy wypełnić formularz zamieszczony na stronie internetowej projektu, kierując się wskazanymi kryteriami. Jeśli w poszczególnych kategoriach będzie maksymalnie pięciu kandydatów, to głosowanie odbędzie się za pomocą pilotów podczas uroczystości. Natomiast jeśli będzie więcej niż pięciu kandydatów, głosowanie będzie mieć dwa etapy. W pierwszym odbędzie się preselekcja dokonana przez jury w drodze głosowania pod nadzorem KPMG. W drugim etapie głosowanie odbędzie się za pomocą pilotów podczas uroczystej gali. W głosowaniu udział wezmą wszyscy goście obecni podczas uroczystości.

Wyróżnienie specjalne

Co łączy Davida Mitznera, Stefana Kuryłowicza, Michała Sołowowa oraz Eugena Goluba? Każdy z nich jest laureatem Nagrody Specjalnej – Lifetime Achievement Award. W przypadku tej jednej kategorii wybór należy do wydawnictwa Eurobuild CEE. – Ta prestiżowa nagroda przyznawana jest osobie, której reputacja i renoma jest bardzo wysoko oceniana przez rynek nieruchomości. Dokonując wyboru, bierzemy pod uwagę życiowe osiągnięcia, drogę do sukcesu oraz wkład włożony w rozwój polskiego rynku nieruchomości. Bez wątpienia laureatami tej nagrody są postaci wybitne – podsumowuje dyrektor projektu Eurobuild Awards. ν

Kategorie