EN

Bez limitu

Wydarzenia
Znieść ograniczenia dotyczące powierzchni handlowej w ustawie planistycznej, ale pozostawić radom gmin możliwość decydowania o tym, gdzie tworzyć obszary handlowe – tak w skrócie można podsumować postulaty, które padły w trakcie śniadania biznesowego „Zapisy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych (WOH) – szkodliwy relikt przeszłości”

15 kwietnia na debacie dotyczącej tej kwestii pojawiło się grono deweloperów oraz praktyków zajmujących się postępowaniami planistycznymi i administracyjnymi. Wydarzenie zorganizował „Eurobuild CEE” przy współudziale partnera wydarzenia – firmy Dekada Realty. Wśród zebranych rozgorzała dyskusja o kontrowersyjnych zapisach o WOH, które pokutują w ustawie planistycznej jako pozostałość po ustawie o WOH (uchylonej w 2008 roku wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego). Zapisy te utrzymują limit możliwej powierzchni obiektu handlowego i utrudniają proces inwestycyjny. Zaproszeni paneliści – Bartosz Clemenz i Przemysław Kozdój z kancelarii Greenberg Traurig Grzesiak – przedstawili prawne aspekty zapisów o WOH. Aleksander Walczak, prezes zarządu Dekada Realty, omówił skutki tych zapisów dla rozwoju nowoczesnego handlu i przebiegu inwestycji deweloperskich. Głos w dyskusji zabrali również: Barbara Dyś, pełnomocnik zarządu ds. rozwoju w Rank Progress, oraz Dariusz Anisiewicz, architekt, specjalista ds. postępowań planistycznych w Echo Investment.

Dyskusja dotyczyła zawiłości prawnych, niejasności i trudności wynikających z reglamentacji powierzchni handlowej. W 2003 roku do ustawy o planowaniu przestrzennym wprowadzono zapis o tzw. wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, który wymagał, by każda inwestycja licząca więcej niż 2 tys. mkw. powierzchni handlowej uzyskała stosowne potwierdzenie w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego uchwalanym raz na kilka lat przez lokalne władze samorządowe. Decyzją Sejmu RP w 2007 roku ów zapis zaostrzono w ustawie o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, wprowadzając jako obowiązujący limit 400 mkw. W 2008 roku Trybunał Konstytucyjny, po zdecydowanych protestach środowiska deweloperów i wstrzymaniu wielu inwestycji handlowych, uchylił w całości ustawę o WOH. Jednak ograniczenia powierzchniowe nadal obowiązują w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, utrudniając realizację nowoczesnych obiektów handlowych nie tylko deweloperom, ale także dużym sieciom handlowym, których wolnostojące sklepy mają zwykle powierzchnię większą niż 2 tys. mkw. Chociaż wielowątkowa debata wskazała dużo innych, istotnych dla rynku nieruchomości handlowych kwestii związanych z przygotowaniami do inwestycji, to jednak wszyscy uczestnicy zgodzili się z postulatem wykreślenia spornych zapisów ograniczających swobodny rozwój obiektów handlowych (a także wolnostojących sklepów sieci handlowych). – Chcielibyśmy zmotywować rynek do wystąpienia z inicjatywą zniesienia ograniczeń dotyczących powierzchni handlowej w ustawie planistycznej, pozostawiając jednocześnie radom miejskim decyzję o wskazaniu obszarów handlu w mieście bez limitowania powierzchni handlowej takich obiektów – powiedział Aleksander Walczak. Na spotkaniu przedstawiono projekt listu otwartego – propozycji ustalenia wspólnego stanowiska przez wszystkich deweloperów powierzchni handlowych w sprawie zmian w ustawie z dnia 24 kwietnia 2012 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Będzie on podlegał dalszym ustaleniom z zainteresowanymi uczestnikami rynku. „Eurobuild CEE” zajmie się koordynacją przebiegu podjętej inicjatywy.

Kategorie