EN

Architekt druh nasz szczery

Architektura
Nie tylko obiekty publiczne, ale także budownictwo komercyjne zostało docenione podczas pierwszego konkursu architektonicznego organizowanego przez Eurobuild Conferences, część grupy Eurobuild, pod patronatem Stowarzyszenia Architektów Polskich

Choć nie jest to w istocie debiut magazynu „Eurobuild CEE” w roli impresaria nagród architektonicznych, bo te wręczamy już od 2011 roku, dziś można mówić o całkiem nowym rozdaniu. Wszystko za sprawą nowej oprawy konkursu w ramach organizowanego również przez Eurobuild Festiwalu Architektury.

Ważny konkurs

Co się zmieniło przede wszystkim? Po pierwsze Eurobuild podjął współpracę ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP), które objęło patronat honorowy nad imprezą. – To ważny konkurs dla naszego stowarzyszenia, bo z reguły przedmiotem werdyktu są budynki publiczne, nagrody dostają filharmonie, muzea itd. Tu zaś chodzi głównie o budynki komercyjne stanowiące bardzo ważną dziedzinę architektury, która nie powinna być pomijana i spychana na bok jako coś zupełnie zwyczajnego – podkreśla Grzegorz Stiasny, wiceprezes SARP. Po drugie – choć tradycyjnie w wydarzeniach organizowanych przez Eurobuild Conferences staramy się zapewnić najwyższy poziom jurorski – w tym roku szczególnie zadbaliśmy o grono doprawdy elitarne. Wydaje się, że poziom wiedzy zaproszonych architektów, inwestorów i przedstawicieli firm deweloperskich szczególnie predestynował to ciało do wydawania ocen. – Architekci i deweloperzy żyją trochę jak pies z kotem, bo w wielu rzeczach się ze sobą nie zgadzają. My chcemy zarabiać pieniądze, wy chcecie stworzyć coś pięknego. Jednak jedną z rzeczy, która szczególnie przypadła mi do gustu jest to, że w jury panowała zdrowa równowaga między deweloperami, inwestorami i architektami – oceniał Brian Patterson, założyciel i dyrektor zarządzający White Star Real Estate.

Siedemnastu sprawiedliwych

W dyskusjach poprzedzających głosowania nie brakowało głosów rzeczowych i mądrych – wystąpień nienagannych pod względem merytorycznym i retorycznym. Ponieważ wśród zgłoszonych projektów pojawiały się także te firmowane przez autorów zasiadających w jury, ustalono, iż w takich sytuacjach dany juror będzie musiał wstrzymać się od głosu. – Oceniamy teraz innych, mając świadomość, że oni potem będą oceniać nas. Myślę więc, że recepta jest jedna. Trzeba starać się oddać głos jak najbardziej merytoryczny – oceniła prof. dr hab. Ewa Kuryłowicz, wiceprezes firmy architektonicznej Kuryłowicz & Associates. Nawet pojawiające się niekiedy między jurorami różnice spojrzeń i poglądów nie zakłóciły przyjaznej atmosfery spotkania. – Skład jury sprzyjał dyskusjom i według mnie to bardzo dobrze świadczy o jego doborze. Im więcej punktów widzenia, tym lepiej jesteśmy w stanie ocenić walory kandydatów – stwierdził Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland. Dyskusji sprzyjał także zabytkowy charakter Pałacu Zamoyskich, siedziby SARP-u, gdzie jurorzy obradowali, a potem w ogrodzie już w mniej formalnej atmosferze wymienili uwagi podczas wspólnego lunchu.

Uznanie dla architektów

Głosowanie przebiegało w dwóch etapach, podczas dwóch osobnych posiedzeń konkursowych. Pierwsze obrady, które odbyły się 2 września, wyłoniły finalistów konkursu. Podczas drugich obrad, 7 września, jurorzy z finałowej osiemnastki wyłonili zwycięzców sześciu kategorii konkursowych. Wybór następował przez anonimowe głosowanie, poprzedzone dyskusją nad poszczególnymi projektami – Ten dwustopniowy system obrad jest moim zdaniem interesujący i efektywny. Pierwszy skład jurorski, złożony z architektów, wyłania te cechy w obiektach, które są w domenie projektowej, natomiast drugie jury, oceniając już w szerszym gronie, bierze pod uwagę bardzo wiele innych kryteriów – powiedziała prof. dr hab. Ewa Kuryłowicz.

Jurorzy oceniali walory architektoniczne budynków, to jak zostały wpisane w otoczenie, ich funkcjonalność, zastosowane materiały i technologie, proekologiczność projektów i energooszczędność. Niekiedy brali też pod uwagę kryteria charakterystyczne dla danego typu obiektów. Na przykład oceniając projekty rewitalizacyjne, zwracali uwagę na sposób zachowania historycznego charakteru obiektu czy adaptację elementów zabytkowych. Z kolei w kategorii aranżacji miejsca pracy – nie tylko na komfort pracy i wyposażenie, ale też specyfikę profilu działalności biura.

W sumie zgłoszono kilkadziesiąt projektów w sześciu kategoriach, z czego najliczniejsza była kategoria biurowa. Oprócz tego głosowano na najlepsze centrum handlowe, rewitalizację, przestrzeń publiczną, aranżację miejsca pracy oraz architekturę proekologiczną – Długo debatowaliśmy nad wyborem zwycięzców, a różnica zdań była spowodowana przede wszystkim wyrównaną stawką. Wybieraliśmy spośród projektów reprezentujących bardzo wysoki poziom, z których każdy wyróżniał się pod zupełnie innym kątem – powiedział Arkadiusz Rudzki.

Jak oceniają te nagrody sami architekci? – To wyraz wielkiego uznania dla architektów, inwestorów i wykonawców. Przyczynili się oni do stworzenia tych wspaniałych budynków, które pozostaną dla przyszłych pokoleń – oceniła Agnieszka Kalinowska-Sołtys, architekt i dyrektor w pracowni APA Wojciechowski, która wspierała organizatorów. – Mamy także nadzieję, że ten konkurs stanie się ważnym cyklicznym wydarzeniem nie tylko dla architektów, ale dla całego rynku nieruchomości. Chcielibyśmy, aby był również miejscem spotkania i współpracy różnych środowisk, które mają swój udział w tworzeniu nowych inwestycji – powiedziała Katarzyna Matejuk, dyrektor Eurobuild Awards.

Jury konkursowe

Grzegorz Stiasny

przewodniczący jury, architekt, krytyk architektury, współzałożyciel studia architektonicznego ARE Stiasny/Wacławek i wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polskich. W ostatnich 20 latach zrealizował wiele nagradzanych w kraju i za granicą obiektów. W 2012 roku został laureatem Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich. Jest także wykładowcą na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 2013 roku był ekspertem Nagrody Unii Europejskiej dla architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award.

Mieczysław Godzisz

prezes zarządu firmy Hines, związany z nią od 1997 roku. W Hines Polska stworzył ponad trzydziestoosobowy zespół, pracujący w trzech biurach w Polsce. Był kluczową osobą przy realizacji procesu deweloperskiego w ramach inwestycji biurowej Metropolitan w Warszawie. Jego udział miał decydujące znaczenie w opracowywaniu i wdrożeniu kolejnych projektów biurowych i mieszkaniowych w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, a ostatnio w Krakowie dla funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez firmę Hines. Przed rozpoczęciem kariery w Hines pracował jako doradca w Arthur Andersen (1992-1997).

Aleksandra Zentile-Miller

dyrektor firmy architektonicznej Chapman Taylor z siedzibą w Londynie oraz dziewiętnastoma biurami na świecie. Obecnie odpowiedzialna za rozwój biznesu w Polsce i zarządzanie warszawskim biurem. Jest członkiem organizacji profesjonalnych w obu krajach (SARP, RIBA, ARB). Od wielu lat aktywnie zaangażowana w inicjatywy Międzynarodowej Rady Centrów Handlowych (ICSC) oraz Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH), której jest współzałożycielem oraz członkiem zarządu w roli wiceprezesa.

Ewa Maria Kuryłowicz

prof. dr hab. inż. architekt, wiceprezes firmy architektonicznej Kuryłowicz & Associates. Generalna projektant pracowni od roku 2011, kierownik Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, przewodnicząca Rady Fundacji im. Stefana Kuryłowicza. Ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i Faculty of Architecture w Iowa State University, Ames, Iowa, USA. W 1982 obroniła pracę doktorską na Politechnice Warszawskiej, a w 1997 zrobiła habilitację. Profesor tytularny od 2014 roku. Przewodnicząca Zespołu Koordynacyjnego Sędziów Konkursowych SARP w kadencji 2015-2019. Laureatka licznych nagród krajowych i międzynarodowych, w tym medalu SARP „Bene Merentibus” 2015. Członkini Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk w drugiej kadencji (2012-2015, 2015-2018).

Szymon Wojciechowski

architekt, prezes zarządu pracowni APA Wojciechowski. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów. Od 1982 roku związany zawodowo z pracownią APA – biuro projektów, obecnie APA Wojciechowski, w której pełni funkcję prezesa zarządu. Autor lub współautor wielu znanych projektów architektonicznych, m.in. White Square Office Center w Moskwie, Alchemia w Gdańsku, Galeria Malta w Poznaniu, EC Powiśle w Warszawie.

Zbigniew Pszczulny

architekt, współwłaściciel warszawskiej spółki JSK Architekci oraz Slapa Oberholz Pszczulny Architekten w Düsseldorfie. Po skończeniu studiów na Politechnice Gdańskiej i po czteroletniej pracy w Miastoprojekcie Toruń w roku 1981 rozpoczął pracę w biurze Profesora Hentricha (HPP Hentrich Petschigg & Partner) w Düsseldorfie, należącego w tym czasie do największych i najbardziej znanych biur niemieckich. W roku 1987 wraz z trzema partnerami założył własne biuro w Düsseldorfie, które prowadzi do dzisiaj. Po zmianach ustrojowych w Polsce w roku 1998 zakłada w Warszawie wraz z Mariuszem Rutzem biuro JSK Architekci, które szybko rozrasta się o oddziały we Wrocławiu i Sopocie. Jest członkiem Izby Architektów w Nadrenii-Westfalii oraz Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej.

Anna Duchnowska

prezes polskiego biura Invesco Real Estate. Związana z funduszem od 2014 roku. Przedtem przez dwa lata pełniła funkcję dyrektora ds. reprezentacji właścicieli budynków oraz zarządzania aktywami w Colliers International, zaś poprzednie siedem lat była szefem zarządzania aktywami jednego z funduszy nieruchomości AIB PPM.

Tomasz Konior

architekt i urbanista, założyciel autorskiego biura projektów Konior Studio i jego główny architekt. W ciągu ponad 20 lat praktyki wraz z zespołem zaprojektował ponad 100 budynków, za które otrzymał kilkadziesiąt nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych. Do najbardziej znanych i utytułowanych projektów Tomasza Koniora należą: Siedziba NOSPR w Katowicach z największą w Polsce salą koncertową, projektowaną wspólnie z japońską firmą NagataAcoustics (realizacja 2014) oraz Centrum Symfonia – rozbudowa Akademii Muzycznej w Katowicach (realizacja 2007). Ostatnim sukcesem biura jest wygrany w roku 2015 konkurs na projekt przebudowy Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Marek Tryzybowic

architekt, współzałożyciel i dyrektor projektowania w międzynarodowej firmie architektonicznej Bose International Planning and Architecture z biurami w Warszawie, Santa Fe (USA), Delhi (Indie), Dubaju (UAE) oraz Szanghaju (Chiny). Działa na międzynarodowym rynku architektonicznym od ponad 25 lat. Po założeniu Bose International w ciągu dziesięciu lat pracy jako partner i dyrektor projektowania zaprojektował koncepcje wielofunkcyjnych, miejskich zespołów biurowych i handlowych w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Chinach oraz w Indiach. Przedtem pracował w USA i w Niemczech. Po ukończeniu magisterskich studiów architektonicznych w University of Texas w Arlington USA w 1988 roku przez szesnaście lat projektował w międzynarodowej firmie architektonicznej Hellmuth, Obata i Kasabaum (HOK) w Dallas, a ostatnio jako vice president i dyrektor projektowania w Berlinie i Warszawie. Współtworzył liczne zespoły biurowe, handlowe i wielofunkcyjne w USA, Azji i Europie.

Arkadiusz Rudzki

dyrektor zarządzający Skanska Property Poland. Do firmy dołączył w 2012 roku jako dyrektor ds. wynajmu i zarządzania wartością budynków. Odpowiadał wówczas za stworzenie i realizację strategii spółki związanej z wynajmem oraz zarządzaniem nieruchomościami w portfelu Skanska. W latach 2014-2015 pełnił również funkcję członka zespołu zarządzającego Skanska Commercial Development Europe odpowiedzialnego za relację z kluczowymi klientami w ramach Europy Środkowo-Wschodniej. W styczniu 2016 roku objął stanowisko dyrektora zarządzającego w Skanska Property Poland. Obecnie odpowiada za strategiczne decyzje dotyczące funkcjonowania spółki biurowej Skanska w Polsce.

Brian Patterson

założyciel i dyrektor zarządzający White Star Real Estate. W 1997 roku założył White Star Real Estate i pełnił funkcję partnera zarządzającego White Star Real Estate Russia, White Star Real Estate Polska oraz White Star Real Estate Europe. Przyjechał do Polski ze Stanów Zjednoczonych w 1992 roku. Wcześniej kierował procesem deweloperskim Warsaw Distribution Center i Diamond Business Park. Od czasu powstania White Star Real Estate przyczynił się do stworzenia portfolio deweloperskiego 50 nieruchomości o łącznej powierzchni ok. 2,5 mln mkw., a także portfolio 60 nieruchomości pod zarządem firmy o łącznej powierzchni 1,6 mln mkw.

Michał Skotnicki

prezes zarządu BBI Development SA, a także spółek: Złota 44, NPU, PW oraz członek rady nadzorczej Pocztylion-Arka Powszechne Towarzystwo Emerytalne SA Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu Franćois Rabelais w Tours we Francji (studia magisterskie), ze specjalizacją w zakresie prawa cywilnego i handlowego. Ukończył również studia podyplomowe w zakresie prawa handlu międzynarodowego (dyplom Centre de Droit du Commerce International). W latach 1999-2003 prowadził zajęcia z zakresu prawa cywilnego w Instytucie Prawa Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2001 r. prowadzi projekty deweloperskie, szczególnie związane z warszawskim rynkiem nieruchomości.

Leszek Sikora

dyrektor zarządzający ECE Projektmanagement Polska. W ECE od 2005 roku, wcześniej na stanowisku development managera, a następnie w latach 2011-2013 – dyrektora działu rozwoju. Dyrektor projektów prowadzonych obecnie przez ECE Polska: rozbudowa Galerii Bałtyckiej w Gdańsku, rozbudowa Poznań City Center w Poznaniu oraz innych nowych projektów deweloperskich znajdujących się w fazie wstępnej. Posiada wykształcenie prawnicze i w swojej zawodowej karierze, między innymi w ExxonMobil i Clairmont Global, pozostawał związany z rynkiem inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce i Europie.

Krzysztof Giemza

prokurent Echo Investment. W strukturze zarządu spółki zajmuje się zagadnieniami związanymi z procesem administracyjnym realizowanych projektów. Dotychczas w Echo pełnił funkcję dyrektora działu centrów handlowych. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Pracę zawodową rozpoczął w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Urzędu Miasta w Kielcach. Kolejne doświadczenia w projektowaniu architektonicznym i przygotowywaniu inwestycji zdobywał m.in. w spółce Exbud i podczas realizacji projektów ze znaczącymi inwestorami takimi, jak m.in. BP i Metro AG. Pracę w Echo Investment rozpoczął w 1999 roku, uczestnicząc jako architekt w przygotowywaniu projektów handlowych, mieszkaniowych i hotelowych. Swoją pasję realizował poprzez tworzenie zespołów zarządzających pracami projektowymi na wszystkich etapach inwestycyjnych. Współautor wielu projektów architektonicznych realizowanych przez Echo Investment.

Marek Borkowski

architekt, inżynier, założyciel i partner firmy IMB Asymetria. W ciągu trzydziestu lat pracy był współautorem projektów centrów handlowych, budynków biurowych, budynków użyteczności publicznej, obiektów mieszkaniowych, hotelowych, rekreacyjnych oraz sportowych. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Jest członkiem Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów oraz European Architect’s Alliance.

Tomasz Tondera

senior partner Griffin Real Estate, ekspert z zakresu rynku inwestycyjnego oraz finansowania nieruchomości. Posiada blisko dziesięcioletnie doświadczenie w bankowości, zdobyte na stanowiskach kierowniczych w obszarach nieruchomości komercyjnych i finansowania projektów. Pełnił funkcję kierownika projektu w BPH Real Estate SA Wcześniej związany z TDI (Towarzystwo Doradztwa Inwestycyjnego), gdzie jako specjalista doradzał w zakresie finansów korporacyjnych, wycen przedsiębiorstw, restrukturyzacji i prywatyzacji spółek Skarbu Państwa. Od 2007 roku związany z platformą Griffin. Uczestniczył w aranżacji i zamknięciu funduszu Griffin Property Finance. W Grupie Griffin odpowiada za portfel projektów biurowych, począwszy od inicjowania transakcji, akwizycje i optymalizację struktury finansowania oraz aktywny asset management budujący wartość portfela.

Marcin Sadowski

architekt, od 1993 roku pracownik, a od 1996 partner i wspólnik w Jems Architekci. W 1992 roku ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Asystent na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w latach 1992-1993. Od 2008 roku prowadzi zajęcia z projektowania na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Laureat Honorowej Nagrody SARP (2002).

Centrum handlowe roku

W kategorii Centrum handlowe roku wygrał projekt lubelskiej galerii Tarasy Zamkowe – autorstwa Bolesława Stelmacha we współpracy z Markiem Zarzecznym, Zbigniewem Wypychem i Rafałem Szmigielskim.

Inwestorem i deweloperem projektu jest firma Immofinanz, a generalnym wykonawcą Warbud. Jurorzy podkreślili, że architektom udało się z sukcesem wpisać ten obiekt w kontekst architektoniczny, jaki stanowią pobliskie Wzgórze Zamkowe z zabytkową częścią miasta oraz rzeka Czechówka. Pochlebnie wyrażano się także o funkcjonalności centrum. Samo głosowanie przyniosło wymierne potwierdzenie pozytywnych opinii. Ze średnią głosów 7,5 pkt na 10 projekt zajął pierwsze miejsce w tej kategorii. Centrum o powierzchni całkowitej 119 tys. mkw., w tym 51,5 tys. powierzchni handlowo-usługowej, zostało ukończone w marcu 2015 roku.

Tarasy Zamkowe wyprzedziły nieznacznie centrum handlowe Ferio Wawer zaprojektowane przez studio Kuryłowicz & Associates. Ta niewielka galeria położona w warszawskiej dzielnicy Wawer ma czterdzieści sklepów o łącznej powierzchni ponad 12 tys. mkw. Została oddana do użytku w listopadzie zeszłego roku. Zwraca uwagę udane wykorzystanie na potrzeby handlu przedwojennych wnętrz dawnych Zakładów Wytwórczych Aparatury Wysokiego Napięcia ZWAR w Warszawie. Deweloperem przedsięwzięcia był RE Project Development, inwestorem BHK Kraków joint venture, a generalnym wykonawcą Porr. Na trzecim miejscu znalazł się katowicki obiekt Dom Handlowy Supersam położony w centrum Katowic. Autorem projektu jest Konior Studio, deweloperem Griffin Real Estate, a generalnym wykonawcą Hochtief. Powierzchnia całkowita centrum to 42,8 tys. mkw., a handlowo-usługowa 18 tys. mkw. W projekcie zwraca uwagę szklana fasada, która zapewnia dużo światła nie tylko części handlowej, lecz przede wszystkim biurom znajdującym się na wyższych kondygnacjach. W kategorii Centrum handlowe roku wzięło udział dziesięć zgłoszonych projektów.

Biurowiec roku

Spośród 20 zgłoszonych obiektów w kategorii biurowej największe uznanie jury zdobył kompleks Ubiq 34 przy ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu.

Autorem zwycięskiego projektu jest studio CDF Architekci, z głównym architektem Karolem Fiedorem, architektem prowadzącym Robertem Broniarzem i zespołem w składzie: Dominik Banaszak, Bartosz Małecki, Katarzyna Osipowicz, Agata Ślósarz, Szymon Trzebiatowski, Agnieszka Antczak i Joanna Szawłowska. Generalnym wykonawcą była Skanska, a inwestorem spółka reprezentowana przez architekta Karola Fiedora. – Mamy tu projektanta i inwestora w jednej osobie. Być może okazało się to zwycięskim mariażem – komentował Mariusz Ścisło, prezes SARP. Nieduży obiekt o powierzchni biurowej 3,5 tys. mkw. znajduje się na terenie dawnych koszar, w których w okresie międzywojennym stacjonował między innymi 15. Pułk Ułanów Poznańskich. Cały obszar, wraz z istniejącym budynkiem, wpisany jest do rejestru zabytków. Budynek otrzymał w głosowaniu jury średnią 7,57 na 10 możliwych punktów.

Drugie miejsce przypadło łódzkiemu biurowcowi Ericpol Software Pool Office Building, zaprojektowanemu przez zespół Horizone Studio Project w składzie: Dominik Darasz, Bartłomiej Kisielewski, Robert Strzeński, we współpracy z Jagodą Bogusławską, Krystianem Wawerem i Nuno Oliveirą. Siedziba firmy Ericpol o powierzchni użytkowej ponad 9 tys. mkw. powstała na rzucie zbliżonym do litery X. Działka sąsiaduje z zabytkowym neorenesansowym pałacem i wchodzi w skład zespołu dawnej zabudowy fabryczno-mieszkalnej Księży Młyn.

Na trzecim miejscu, choć niemal z tą samą liczbą punktów co Ericpol, znalazł się warszawski biurowiec GreenWings Offices zaprojektowany przez pracownię Jems Architekci. Pracował nad nim zespół w składzie: Olgierd Jagiełło, Maciej Miłobędzki, Marek Moskal, Marcin Sadowski i Jerzy Szczepanik-Dzikowski. Siedmiopiętrowy budynek z blisko 20 tys. mkw. powierzchni użytkowej, w tym 8,5 tys. mkw. powierzchni biurowej klasy A+, został wybudowany przez Okre Development z pomocą generalnego wykonawcy CFE Polska.Uwagę zwraca podwójna elewacja budynku z perforowanych blach, która ogranicza ilość światła słonecznego wpadającego do wnętrz i pozwala na redukcję zapotrzebowania na energię elektryczną, a dodatkowo rozprasza hałas od strony ul. 17 Stycznia i pobliskiego lotniska.

Rewitalizacja Roku

Ubiq 34 to jedyny projekt, który w pierwszej edycji konkursowej triumfował dwa razy. Zwyciężył nie tylko jako biurowiec, ale też jako obiekt rewitalizowany.

Jak stwierdził jeden z jurorów podczas obrad konkursowych, to jeden z tych przypadków, „kiedy mimo istniejących między nami różnic, my deweloperzy i inwestorzy, zgadzamy się całkowicie z wami architektami”. Projekt zebrał wiele pochlebnych ocen – doceniono nie tylko walory estetyczne, ale i funkcjonalność. Biurowiec zbudowany przez CDF na własną siedzibę ponownie zdobył średnią ocen powyżej siedmiu punktów w dziesięciopunktowej skali i pokonał wiele okazałych budynków biurowych. – Minęły czasy, gdy opłaca się z każdej możliwej działki wyciskać maksimum powierzchni na sprzedaż. Ten butikowy projekt, mimo dużej działki, był zbudowany bardziej dla człowieka – tłumaczył tajemnicę sukcesu architekt Karol Fiedor.

Drugie miejsce zajęła rewitalizacja Willi Neumanna w Gliwicach, część kompleksu biurowego Aquarium. Autorem projektu jest studio Zalewski Architecture Group z zespołem w składzie: Krzysztof Zalewski, Adam Gil i Paweł Zalewski. Jak twierdzą architekci, architektura powinna zaskakiwać i zmieniać życie na lepsze. Rzeczywiście projekt zdumiewa śnieżnobiałym dachem, który zlewa się z fasadą. Wygląd budynku wywołał żywą dyskusję wśród jurorów. Niektórym przypominał makietę czy rendering, inni podziwiali nowatorstwo rozwiązania, inni jeszcze dziwili się… iż konserwator zabytków pozwolił architektowi na tak śmiałe posunięcie. Ostateczny wynik tego starcia punktów widzenia i poglądów to wysoka nota przyznana budynkowi.

Na trzecim miejscu znalazło się warszawskie centrum handlowe Ferio Wawer autorstwa Kuryłowicz & Associates docenione wcześniej w kategorii obiektów handlowych (drugie miejsce). To rewitalizacja obiektu przemysłowego w warszawskim Wawrze. Jej istotnym elementem jest połączenie zabytkowych hal dawnej fabryki z czterokondygnacyjną częścią nowo projektowaną.

Przestrzeń publiczna roku

W cieszącej się dużym zainteresowaniem kategorii Przestrzeń publiczna zdecydowanym zwycięzcą okazało się całoroczne Centrum Rekreacyjno-Sportowe nad jeziorem Ukiel, zaprojektowane przez konsorcjum trzech olsztyńskich pracowni.

Zwycięski projekt w głosowaniu jury otrzymał najwyższą średnią ocen (8,21/10 pkt) nie tylko spośród projektów nominowanych w tej kategorii, ale w ogóle spośród wszystkich, które wzięły udział w konkursie. W ramach inwestycji przeprowadzonej przez Gminę Olsztyn oddano do użytku plażę miejską, zaprojektowaną przez studio Dżus GK Architekci z zespołem w składzie: Grzegorz Dżus, Katarzyna Orzechowska-Dżus, Małgorzata Sender, Agnieszka Adamczyk i Tamara Zawadzka. Częścią kompleksu jest także Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego zaprojektowane przez Restudio Architektury w składzie: Maciej Jacaszek, Rafał Jacaszek, Grzegorz Porębski, Alicja Jacaszek, Piotr Karaś i Piotr Flisikowski, a także Olsztyńskie Centrum Kajakarstwa autorstwa Studio-Projekt Autorska Pracownia Architektoniczna, której architektami są: Piotr Mikulski-Bąk, Anna Mikulska-Bąk, Natalia Hasso-Agopsowicz oraz zespół projektowy w składzie: Ryszard Bąk, Agnieszka Mogielnicka, Tomasz Szymański i Mariusz Przytuła. Częścią infrastruktury są promenady, mola, platformy widokowe, kawiarnie i restauracje, plaże, kąpieliska, place zabaw, boiska do różnych dyscyplin, sale konferencyjne, sauny, siłownie, skate park i snow park. – Najbardziej cieszy mnie to, że ludzie z tego korzystają. Przychodzą tutaj tłumy. Poza tym warto zaznaczyć, że jest to jeden z niewielu przypadków, kiedy doceniony zostaje w konkursie projekt spoza dużych ośrodków – powiedział architekt Piotr Mikulski-Bąk.

Drugie miejsce zajął Plac Teatralny w Lublinie autorstwa Bolesława Stelmacha we współpracy z Markiem Zarzecznym, Zbigniewem Wypychem, Rafałem Szmigielskim i Sławomirem Kłosem. Projekt o powierzchni całkowitej ponad 9,5 tys. mkw. obejmował ogólnodostępne przestrzenie wokół Centrum Spotkania Kultur z Teatrem Operowym. Pełnią one różne funkcje, które się uzupełniają – komunikacyjną, reprezentacyjną, rekreacyjną, są miejscem wernisaży, wystaw i głośnych koncertów, ale też na co dzień miejscem spotkań i zabawy deskorolkowców. Inwestorem projektu jest Marszałek Województwa Lubelskiego.

Trzecie miejsce zajął projekt pracowni Jems Architekci – Royal Wilanów, który był jedynym obiektem komercyjnym wśród nominowanych w tej kategorii. Deweloper Grupa Capital Park, zorganizował ogólnodostępną przestrzeń wokół budynku z zielenią i elementami małej architektury oraz boiskami sportowymi i placami zabaw. Sam Royal Wilanów posiada także pasieki na dachu oraz budki lęgowe dla ptaków. W sumie w tej kategorii wzięło udział dwanaście projektów.

Obiekt proekologiczny roku

W kategorii Proekologiczny obiekt sprzyjający komfortowi użytkowania wygrało Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach zaprojektowane przez WXCA.

Obiekt o powierzchni użytkowej 6 tys. mkw. pełni funkcję edukacyjną oraz dysponuje centrum hotelowo-konferencyjnym z zapleczem naukowym. Głównym źródłem ciepła i chłodu dla budynku są pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym (glikol-woda), a dolne źródło składa się z 91 odwiertów do 120 m głębokości. Nawierzchnie dróg wewnętrznych i opaski wokół budynków zostały wykonane ze skały pozyskanej przy tworzeniu wykopów pod budynki. – Cieszymy się przede wszystkim z tego, że udało nam się nie zepsuć tak pięknego miejsca, a nawet mamy nadzieję, że trochę je wzbogaciliśmy. Jeśli chodzi o materiały, korzystaliśmy pełnymi garściami z tego, co tu zastaliśmy – powiedział Krzysztof Budzisz, architekt ze zwycięskiego studia WXCA.

Drugie miejsce w ocenie jury zajęło położone ledwie kilka kilometrów od zwycięskiego projektu Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim, którego inwestorem jest Regionalne Centrum Naukowo-Techniczne Kielce. Obiekt ukończony w 2014 roku został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną EM4 z zespołem w składzie: Marcin Brataniec, jako główny projektant, Urszula Forczek-Brataniec, Maciej Gozdecki, Damian Mierzwa, we współpracy z Pauliną Nosalską, Pawłem Burskim, Norbertem Wysockim i Tomaszem Batorem. Generalnym wykonawcą była firma Anna-Bud. W budynku o powierzchni użytkowej ok. 4 tys. mkw. zastosowano zielony dach o dużej bezwładności termicznej. Dzięki prostej geometrycznej bryle architektonicznej ograniczono straty ciepła przez zminimalizowanie powierzchni ścian zewnętrznych, zastosowano odzyski ciepła z wentylacji, a także dołożono starań, aby ograniczyć wpływ budowy obiektu na środowisko.

Trzecie miejsce zajęło Centrum Rekreacyjno-Sportowe nad Jeziorem Ukiel, zaprojektowane przez konsorcjum trzech olsztyńskich pracowni DżusGK Architekci, Studio Projekt Ryszard Bąk oraz Restudio. Projekt, który zwyciężył w kategorii Przestrzeń publiczna, zebrał stosunkowo dobre noty również za swój ekologiczny charakter, a także jako miejsce sprzyjające komfortowi użytkowania. Co istotne, elewacje budynków, tarasy oraz inne elementy infrastruktury wykonano z naturalnych materiałów, z dużą ilością drewna i kamienia. Zastosowano także gruntowe wymienniki ciepła i pompy ciepła. Port wyposażony jest w urządzenie odprowadzające ścieki z jachtów, a centrale wentylacyjne wyposażono w urządzenia odzyskujące ciepło. W sumie w tej kategorii wzięło udział czternaście zielonych projektów.

Aranżacja miejsca pracy

W silnie obsadzonej kategorii Aranżacja miejsca pracy spośród 19 zgłoszonych prac jury konkursowe wybrało projekt siedziby trzech firm z grupy Skanska w budynku Atrium 1 przy ul. Jana Pawła II 17 w Warszawie. Autorem zwycięskiego projektu jest warszawskie studio projektowe Medusa Group. Biuro o powierzchni 1,1 tys. mkw. zostało zaprojektowane przez architektów w składzie: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała, we współpracy z Justyną Siwińską-Pszoniak, Tatianą Pachą, Dorotą Palą, Anną Struską, Lechosławem Słomką, Konradem Basanem i Michałem Sokołowskim. Aranżacja zgodna jest z założeniem, że miejsca nie są przypisane do osób, ale do realizowanych zadań. Są więc przestrzenie do pracy kreatywnej, pracy cichej, sale konferencyjne, pomieszczenia do rozmów telefonicznych, telekonferencji, pokój gier i kuchnia. Jak podkreśla najemca, projekt biura powstał w oparciu o wartości firmy Skanska i stał się showroomem spółki w Polsce. Przy projektowaniu wykorzystano kilka rozwiązań ekologicznych, w tym także elementy armatury sanitarnej zapewniające minimalne zużycie wody, użyto materiały wykończeniowe nadające się do recyklingu, a składniki, z jakich je wyprodukowano są neutralne dla zdrowia.

Drugim nagrodzonym projektem była modernizacja sześciokondygnacyjnego atrium będącego bazą wieży warszawskiego biurowca Warsaw Trade Tower. W atrium stworzono efektowe przestrzenie dla integracji użytkowników, m.in. wstawiono meble do siedzenia, donice z drzewami i wprowadzono podium z fortepianem. Za projekt odpowiedzialna była pracownia APA Wojciechowski z zespołem w składzie: Michał Sadowski, Aleksandra Pawłowska, Karol Pawłowski, Daria Zając, Piotr Gałecki, Aneta Decyk, Maciej Trzciński i architekt krajobrazu Katarzyna Myczkowska.

Trzecim miejscem wyróżniony został projekt biura firmy Netizens przy ul. Porcelanowej w Katowicach. Jego autorem jest gliwicka pracownia projektowa DNA Works. Na potrzeby biura wynajęto poprzemysłową powierzchnię w Fabryce Porcelany, dwa piętra o powierzchni około 800 mkw. Co ciekawe, głównym materiałem wykończeniowym biura jest płyta OSB, malowana oraz w surowej formie, która uzupełniła poprzemysłowe wnętrza należące niegdyś do fabryki oraz obniżyła koszty wykończenia. Całość dopełniają wielkie lampy, betonowa posadzka i ściany z cegły.

Kategorie