EN

Czy grubość ma znaczenie?

Okiem eksperta
Wzrost cen energii elektrycznej i gazu, a co za tym idzie – wzrost kosztów eksploatacji, to aktualnie ogromne wyzwania w branży magazynowej. Kluczową rolę w optymalizacji kosztów mediów odgrywa izolacyjność budynków

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej minimalna temperatura w biurze (także tym znajdującym się w parku logistycznym), podczas wykonywania pracy siedzącej, wynosi 18°C. W halach produkcyjnych lub magazynach, gdzie pracuje się fizycznie, temperatura powietrza nie może być niższa niż 14°C. W najlepszych magazynach obowiązują wyższe normy – deweloperzy gwarantują komfort termiczny w obiekcie magazynowym i temperaturę na poziomie minimum 16°C.

Mimo iż Polska znajduje się w jednej strefie klimatycznej, obserwujemy znaczące różnice temperatur pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami. Na przykład Suwałki są uznawane za polski biegun zimna, a we Wrocławiu jest zwykle kilka stopni więcej niż w innych miastach w Polsce. Należy to wziąć pod uwagę przy planowaniu grubości izolacji termicznej ścian zewnętrznych i dachów, by nie martwić się kosztami mediów uzależnionymi od pogody. Tym bardziej, że w polskich warunkach klimatycznych sezon grzewczy trwa mniej więcej od października do marca.

Izolacja czyli U value

Podstawowym wskaźnikiem izolacji termicznej, czyli zdolności utrzymania temperatury wewnątrz obiektu, jest współczynnik przenikania ciepła – tzw. U value, definiowany przez przepisy. Im niższa wartość współczynnika tym lepiej. Obecnie, przy przyjętej temperaturze 16°C wewnątrz hali magazynowej Prologis, dla ścian zewnętrznych U wynosi 0,20 W/mkw., a dla dachów – 0,15 W/mkw. To wskaźniki znacznie niższe niż osiągane w innych obiektach magazynowych klasy A, gdzie temperatura wewnętrzna określana jest na poziomie 15°C czy 14°C. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu 120 mm warstwy izolacyjnej PIR, czyli dwa razy grubszej niż standardowa. Te pozornie drobne różnice powodują, że wymagane współczynniki U dla ścian zamiast 0,20 wynoszą 0,45, a dla dachu 0,30 W/mkw. W praktyce oznacza to, że przez ścianę „ucieka” dwa razy więcej energii cieplnej i można wygenerować oszczędności na ogrzewaniu hali rzędu około 40 proc.

Krytycznym miejscem, w którym najtrudniej zapanować nad stratami ciepła jest strefa rozładunkowa magazynu. To strategiczne miejsce, gdzie wymagany jest montaż dodatkowej izolacji pod platformami, instalacja kurtyn powietrznych czy szybciej zamykających się bram, doków przeładunkowych, aby ograniczyć napływ zimnego powietrza w okresach zimowych. To tutaj odpowiednio obliczony system ogrzewania promiennikami, pompami ciepła czy aparatami grzewczymi jest kluczowy.

Poprawa izolacyjności budynków magazynowych pozwala na skuteczną redukcję strat ciepła zimą oraz ograniczenie dostaw ciepłego powietrza latem. Odpowiednio izolowane ściany, dachy, okna i podłogi zapobiegają wnikaniu chłodnego powietrza do wnętrza budynku, a także minimalizują utratę ciepła. W rezultacie systemy grzewcze i chłodnicze pracują efektywniej, zużywając mniej energii czy gazu. Nie wyobrażamy sobie rozmowy o odnawialnych źródłach energii bez ograniczania zużycia. Wciąż skupiamy się na zapotrzebowaniu na ciepło, ale patrząc na coraz gorętsze lata i długie okresy uciążliwych upałów musimy jasno stwierdzić – lepsza izolacja to również wolniej nagrzewająca się hala, gdzie w środku słonecznego lata dnia panuje przyjemny chill.

Od podłogi do dachu

W magazynach najlepszych deweloperów stosuje się wysokiej jakości izolację termiczną w ścianach, dachu i podłodze budynku, a także przy platformach dokowych. Do tego celu wykorzystuje się materiały takie, jak wełna mineralna, pianka poliuretanowa, wszelkie taśmy uszczelniające czy pianokleje. Przeprowadzane są analizy mostków termicznych, czyli miejsc, w których izolacja jest osłabiona i może prowadzić do większych strat ciepła. Identyfikacja i poprawa tych obszarów może znacząco poprawić efektywność energetyczną budynku.

Na dachach montowana jest grubsza izolacja z 24 cm wełny mineralnej. Ponadto Prologis montuje tzw. „chłodne dachy”, czyli białe lub odbijające światło powierzchnie. W ten prosty sposób można obniżyć nawet o 15 proc. zużycie energii potrzebnej do zasilenia klimatyzacji oraz koszty napraw uszkodzeń powstałych wskutek promieniowania UV i IR. „Chłodne dachy” zostały zamontowane na blisko 50 proc. obiektach Prologis na świecie. Tutaj kluczowy jest współczynnik SRI (Solar Reflectance Index). W obiektach wykorzystywane są mechaniczne dystryfikatory. Stosunkowo proste i niedrogie urządzenia pozwalają na zatrzymanie ciepła uciekającego z poziomu posadzki do góry. Ich montaż jest możliwy w dowolnym momencie użytkowania magazynu. Deweloperzy oferują także system wentylacji z rekuperacją, a coraz częściej alternatywą staje się montaż pomp ciepła, które są obecnie najgorętszym i najbardziej dyskutowanym tematem na rynku budowlanym.

Oświetlenie hali

Światło, przede wszystkim naturalne – słoneczne, ma bardzo ważny wpływ na samopoczucie i zdrowie człowieka. Dlatego w biurach i obiektach przeznaczonych do prowadzenia produkcji doświetla się wnętrza poprzez świetliki dachowe oraz ścienne panele okienne. Wyłącznym źródłem sztucznego oświetlenia w magazynach Prologis w Polsce są zaawansowane systemy LED wyposażone w czujniki ruchu i czujniki światła dziennego. Lampy LED zużywają nawet do 80 proc. mniej energii niż tradycyjne.

Dobrze izolowane budynki magazynowe powinny być również wyposażone w bardziej zaawansowane systemy kontroli temperatury czy wilgotności. Dlatego obiekty są opomiarowane w systemie smart meteringu, by najemcy mogli na bieżąco monitorować zużycie energii i gazu. Dzięki temu można identyfikować potencjalne oszczędności i optymalizować działanie systemów energetycznych. Jest to narzędzie, które jeszcze kilka lat temu nie było doceniane, a dzisiaj 80 proc. naszych klientów codziennie go używa. Wszystko to przyczynia się do lepszej ochrony przed utratą energii i zmniejsza koszty eksploatacji, co jest szczególnie istotne w kontekście wzrostu cen mediów.

Zielona energia

Branża logistyczna powszechnie inwestuje w systemy zasilane energią odnawialną, takie jak panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe czy kolektory słoneczne, aby ograniczyć ślad węglowy i zużycie mediów. Na przykład w magazynach Prologis od stycznia 2022 roku płynie energia pochodząca wyłącznie z odnawialnych źródeł energii za pośrednictwem EKO Premium od Tauron, a wszystkie dachy w nowo budowanych magazynach są przygotowane konstrukcyjnie pod fotowoltaikę, czyli zapewniają 35 kg dodatkowego obciążenia na każdy metr kwadratowy.

Potwierdzenie przyjętych założeń

Przed udostępnieniem najemcy hali magazynowej wszyscy wynajmujący powinni przeprowadzić dwa sprawdziany obiektu – test szczelności, który zmierzy szybkość przepływu powietrza na podstawie powstających różnic ciśnień, oraz badanie termowizyjne, które obejmie przegrody zewnętrzne hali z uwzględnieniem warunków otoczenia, jak temperatura, wilgotność i punkt rosy. Wiele nowych obiektów w Polsce jest poddawanych akredytacji BREEAM na poziomie Excellent, ale tylko najbardziej świadomi z deweloperów wpisują certyfikację jako jeden z elementów realizacji przyjętej strategii ESG.

Izolacja budynków magazynowych odgrywa kluczową rolę w ograniczaniu strat ciepła i chłodzenia. Dobrze izolowane budynki są w stanie utrzymać stabilną temperaturę we wnętrzu, bez konieczności intensywnego korzystania z systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC). Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą zredukować zużycie energii i gazu, co przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacyjnych, a także przyczynia się do ochrony zasobów naturalnych planety.

***

Rozwój to jego specjalność

Marcin Czerniewski, development manager w Prologis, pracuje w firmie od dziewięciu lat i jest ekspertem w zakresie obsługi procesu inwestycyjnego. Marcin odpowiada za kompleksową obsługę nowych projektów i modernizację magazynów dla obecnych klientów – od studium wykonalności, przez przetarg, budżetowanie i projekt, po wykonawstwo i nadzór. Jest specjalistą ds. zrównoważonych rozwiązań i członkiem CCIM. Jego ponad 14-letnie doświadczenie w branży wspiera wykształcenie kierunkowe. Marcin jest absolwentem budownictwa na Politechnice Wrocławskiej, a także studiów podyplomowych z zarządzania nieruchomościami na Uniwersytecie Gdańskim i zarządzania projektem w Wyższej Szkole Handlowej we Wrocławiu.

Kategorie