EN

Zaufanie i partnerstwo

Small talk
Paweł Fiuczek i Łukasz Kozerski z Harden Construction o niełatwym starcie firmy w środku pandemii, niekończącym się polskim boomie budowlanym i work life balance niezbędnym, by osiągnąć sukces w biznesie.

Nathan North: Opowiedzcie o Waszej firmie – jak duża jest obecnie i czym się zajmuje?

Paweł Fiuczek, dyrektor zarządzający w Harden Construction: Zarówno Łukasz, jak i ja mieliśmy okazję pracować przez wiele lat w branży budowlanej, w różnych lokalizacjach i przy rozmaitych projektach. Nasze drogi wielokrotnie się przecinały. Kiedy pojawiła się więc możliwość stworzenia firmy, która będzie generalnym wykonawcą w zakresie budownictwa przemysłowego, od razu pomyślałem o zaproszeniu do tego projektu właśnie Łukasza. Zaczynaliśmy w 2020 roku w Warszawie, w samym środku pandemii. Czynniki zewnętrzne, delikatnie mówiąc, nie sprzyjały wówczas działalności biznesowej. Nawet w tak trudnych czasach widzieliśmy jednak dla siebie szansę. Zmieniające się nawyki zakupowe i rozwój segmentu e-commerce – nie tylko w obszarze mody czy AGD, ale także w branży spożywczej – zmusiły producentów do gwałtownych wolt biznesowych. Pojawiło się zapotrzebowanie na nowoczesne centra logistyczne, magazyny i sortownie, na co zareagowaliśmy i ruszyliśmy na podbój rynku. W ciągu zaledwie 30 miesięcy od rozpoczęcia działalności nasza firma oddała do użytku obiekty o łącznej powierzchni ponad 400 tys. mkw., a w budowie mamy obecnie drugie tyle.

W jaki sposób znaleźliście się w tej branży?

Łukasz Kozerski, dyrektor operacyjny w Harden Construction: Z segmentem budowlanym obaj jesteśmy związani praktycznie od początku naszej kariery zawodowej, czyli od niemal 20 lat. Przez ten czas pracowaliśmy głównie dla generalnych wykonawców, a to pozwoliło nam wyspecjalizować się w budowie nieruchomości przemysłowych i produkcyjnych. Mamy know-how i doświadczenie, ale to też po prostu coś, co czujemy i lubimy. W przeszłości zdarzało się nam oczywiście budować hotele czy biura, co było równie interesującym doświadczeniem i poszerzyło nasze horyzonty, ale ostatecznie postanowiliśmy skoncentrować się na budowie parków logistycznych. Wszystkie te lata w rozmaitych organizacjach i współpraca z rozmaitymi zespołami umożliwiły nam wyciągnięcie wniosków, które stanowią fundament Harden Construction. Nauczyliśmy się, że aby firma dobrze funkcjonowała, musi stanowić jeden organizm, spójną organizację, w której ludzie się znają, wspierają i komunikują. W ten sposób wypracowaliśmy też zaufanie, które stanowi podstawę naszej działalności biznesowej.

W jakim stanie jest sektor teraz, gdy boom na e-commerce słabnie?

PF: Mimo tego, że rozwój gospodarczy rzeczywiście przyhamował ze względu na wysoką inflację, rynek wciąż jest stabilny. Wciąż otrzymujemy od inwestorów kolejne zapytania i realizujemy nowe projekty, a boom w Polsce wcale się jeszcze nie skończył. Sytuacja jest unormowana, a pod względem preferencji konsumentów i mocy nabywczej rynek znajduje się na wyższym poziomie niż przed pandemią. Ta zwyżkowa tendencja w obszarze handlu elektronicznego w Polsce wciąż trwa. Zachodnie rynki są już być może nasycone, ale u nas wciąż jest sporo do zrobienia, jeśli chodzi o rozwój platform sprzedażowych.

W jakie projekty jesteście teraz zaangażowani?

ŁK: Jesteśmy w trakcie kilku przetargów, realizując jednocześnie kolejne projekty. Budujemy m.in. dwa obiekty magazynowe pod Poznaniem, których łączna powierzchnia wynosi 140 tys. mkw. – jeden przeznaczony jest dla globalnego lidera rynku odzieżowego, a drugi posłuży producentowi sprzętu RTV i AGD. Realizujemy również dwie inwestycje w Lisim Ogonie koło Bydgoszczy, a ponadto jesteśmy w trakcie budowy nowoczesnego, strategicznego obiektu z sortownią dla Poczty Polskiej w podwarszawskim Radzyminie oraz dwóch mniejszych przedsięwzięć na Śląsku.

Czy realizacja obiektów dla e-commerce wymaga specyficznej wiedzy, przynajmniej w porównaniu z innymi projektami przemysłowymi?

PF: Budowa obiektów dla e-commerce jest przede wszystkim niezwykle szybka. Dotyczy to całego procesu – od podjęcia decyzji po ukończenie obiektu i przekazanie go inwestorowi. Mamy własny dział projektowy, co przyspiesza wiele działań. Technologia związana z inteligentnym sortowaniem i automatycznym magazynowaniem jest w obiektach dla e-commerce bardziej zaawansowana niż w standardowych magazynach. Dążymy do innowacyjnych rozwiązań, które są jednocześnie opłacalne i zrównoważone: wprowadzamy na przykład aplikacje wspierające określone procesy, zarówno na etapie budowy, jak i oddawania budynku do użytku. Korzystamy również z systemów monitorujących ugięcie konstrukcji dachowej. Przy każdym projekcie budowlanym planujemy tereny zielone, sadzimy drzewa i łąki kwietne. Jako jedni z pierwszych wybudowaliśmy też magazyn z zielonym dachem, którego powierzchnia sięgnęła 5 tys. mkw.

Czy lato nie jest szczególnie gorącym okresem w Waszej branży? Czy macie możliwość wyjechania wtedy na wakacje, czy też czekacie na zimę – na wyjazd na narty lub urlop w cieplejszym klimacie?

ŁK: Dostępna obecnie technologia pozwala nam realizować projekty niezależnie od pory roku. Rzeczywiście, lato jest dość intensywnym sezonem w naszej branży, ale nie przeszkadza nam to w wyjazdach wakacyjnych. Aby zachować ciągłość decyzyjną, ustaliliśmy, że po prostu nie planujemy urlopów w tym samym czasie. Promujemy w firmie aktywność fizyczną i korzystamy z wielu okazji, by ruszać się i relaksować na świeżym powietrzu. Równowaga między pracą a czasem wolnym jest moim zdaniem niezbędna, aby osiągnąć sukces w biznesie. To samo powtarzamy pracownikom.

Kategorie