EN

Wielkie plany dla Dworca Zachodniego w Warszawie

POLSKA Polskie Koleje Państwowe (PKP) podpisały umowę ze słowackim deweloperem HB Reavis dotyczącą przebudowy dworca Warszawa Zachodnia. W euforii firma PKP zapomniała niestety, że początkowo chciała zakończyć wszystkie prace przez mistrzostwami w piłce nożnej Euro 2012. Po nieporozumieniach z francuskim deweloperem Nexity plany te odłożono jednak na półkę, a PKP zaczęły szukać nowego partnera.

Dworzec i biura
West Station Investment, spółka joint venture założona przez HB Reavis i PKP do roku 2014 zbuduje halę biletową przykrytą szklanym dachem, z której będzie można przejść do podziemnego tunelu biegnącego pod peronami dworca. Budynek o powierzchni 1,25 tys. mkw. ma być przyjazny dla osób niepełnosprawnych, a także zaspokajać potrzeby osób niewidomych. Nowy dworzec zapoczątkuje dużo radykalniejsze zmiany. Na sąsiedniej działce ma bowiem powstać siedem budynków biurowych, które powinny uzyskać certyfikat BREEAM. Pierwszy z nich - będzie w przyszłości centralą PKP - ma mieć 12 kondygnacji, a planowany termin jego oddania to rok 2015. Pozostałe budynki, które będą miały po sześć pięter, powinny zostać oddane do roku 2017. Pierwszy biurowiec będzie liczył ponad 7,3 tys. mkw., z czego 6 tys. mkw. będzie stanowiła powierzchnia przeznaczona pod wynajem. W ramach projektu, którego szacunkowy koszt to 110 mln euro, powinno docelowo powstać 53,5 tys. mkw. powierzchni przeznaczonej pod wynajem (powierzchnia całkowita wyniesie 94 tys. mkw.). Dwupoziomowy parking podziemny pomieści 1 tys. pojazdów. Dla pasażerów dworca przeznaczone będą oddzielne parkingi. Wszystkie te plany HB Reavis zamierza sfinansować poprzez połączenie kredytów bankowych i kapitału własnego. Budowa ma być tak przeprowadzona, żeby nie zakłócać ruchu drogowego ani działania sąsiedniego dworca autobusowego. Choć brzmi to imponująco, należy pamiętać, że jeszcze nie wysechł atrament na umowie. W chwili obecnej PKP nie ma żadnych udziałów w spółce West Station Investment założonej przez HB Reavis, ponieważ koleje nie przekazały do spółki działki o powierzchni 17 tys. mkw. (stanowiącej udział PKP w inwestycji). Uczynią to dopiero, gdy zatwierdzony zostanie miejscowy plan zagospodarowania i udzielone zostaną wszystkie wymagane pozwolenia. Na razie spółka HB Reavis nie podała jeszcze do publicznej wiadomości, kto ma zaprojektować obiekt, choć trwają rozmowy w tej sprawie. Obie strony podkreślają dziś, iż plany są wstępne, a szczegóły mogą ulec zmianie. - Wiele zależy również od rozwoju warszawskiego rynku biurowego, od którego będą zależały terminy realizacji poszczególnych faz inwestycji i ich wielkość - zauważa Paweł Olczyk, członek zarządu PKP.

Czy mają państwo doświadczenie?
Dla PKP współpraca z inwestorem prywatnym to rozwiązanie stosunkowo nowe. Zastosowano je w celu przygotowania obiektów na nadchodzące Euro 2012: w Katowicach spółka nawiązała współpracę z firmą Neinver budującą wielofunkcyjne centrum, w ramach którego znajdują się dworzec kolejowy, dworzec autobusowy oraz centrum biznesowe. PKP zaprosiło też TriGranit do przebudowy dworca w Poznaniu. Projekt o wartości 160 mln euro obejmuje realizację terminalu autobusowego i centrum handlowego o powierzchni najmu wynoszącej 60 tys. mkw. Co do HB Reavis - wydaje się, że i tej firmie brakuje doświadczenia. Dworzec Zachodni to dopiero drugi projekt tej spółki w Polsce. Pierwszym jest warszawski obiekt Konstruktorska Business Center, w ramach którego w roku 2013 oddane zostanie 48 tys. mkw. powierzchni. Firma nie ma doświadczenia w budowie dworców kolejowych, choć warto zauważyć, że w macierzystej Słowacji rozpoczęła budowę dworca autobusowego w Bratysławie, który ma zostać oddany w roku 2014. W Czechach planuje zbudować nowy dworzec autobusowy w Brnie. Stanislav Frňka, prezes spółki HB Reavis Poland uważa, że o wiele trudniej jest zbudować działający dworzec autobusowy od podstaw niż zbudować dworzec kolejowy na tunelu łączącym go z istniejącymi peronami. - Dworzec kolejowy Warszawa Zachodnia nie jest zbyt skomplikowany w porównaniu z dworcami autobusowymi, które planujemy zbudować, ponieważ nie jest bezpośrednio połączony z peronami. - mówi Stanislaw Frňka. Szef HB Reavis zdradził również, że firma ma szeroko zakrojone plany związane z rynkiem biurowym w Warszawie oraz centrami handlowymi w różnych częściach Polski. - Nie mamy ambicji osiągnięcia takiej pozycji, jak w Słowacji, ale chcielibyśmy się do niej maksymalnie zbliżyć - zapowiada. Choć dworzec nie będzie gotowy na Euro 2012, być może opóźnienie jego realizacji nie ma wielkiego znaczenia, bo PKP zwleka bowiem z rozpoczęciem remontów torowisk do roku 2014, kiedy to ma nadzieję uzyskać większe fundusze z Unii Europejskiej.
Alex Heys

Kategorie