EN

Ambitne plany Belgów

Biura i projekty wielofunkcyjne
POLSKA Immobel, jeden z najstarszych belgijskich deweloperów (działa na rynku od 145 lat), ponownie chce zawojować polski rynek. Plany ma ambitne. W najbliższych latach spółka zamierza znaleźć się w gronie największych graczy. - Polska stanie się naszym drugim głównym rynkiem po Belgii. Jeszcze w tym roku planujemy kupić kolejne atrakcyjne tereny w Warszawie - zapowiada Paul Busse, szef rady dyrektorów Immobela.

To drugie podejście tej firmy do polskiego rynku. Kilka lat temu deweloper - działający w Polsce jako Waresco, którego udziałowcem była Compagnie Immobili?re de Belgique, przekształcona w 2008 roku w Immobel - zbudował w stolicy Polski biurowiec Sienna Center. Został on sprzedany w 2010 roku funduszowi Europolis.

Drugie podejście do podbicia polskiego rynku zaczęło się od atrakcyjnych zakupów. Immobel przejął za około 30-40 mln euro od firmy Centrum Development & Investments Polska (CDI) udziały w dwóch projektach: warszawskim biurowo-handlowym Cedecie (dawnym Smyku) oraz słynnym poznańskim Okrąglaku, zaprojektowanym przez Marka Leykama. Zarówno za CDI, jak i Immobelem stoi Grupa Eastbridge, która jest właścicielem 100 proc. akcji CDI i większościowego pakietu 25 proc. Immobela (Eastbrige do jesieni 2013 roku ma opcję zakupu kolejnych 5 proc. akcji dewelopera).

Nowe zadanie
Na czele polskiego oddziału firmy Immobel stanął Bartłomiej Hofman. - Chciałbym, żeby nasza firma w najbliższych latach zajęła miejsce w pierwszej trójce największych deweloperów w Polsce. Chcemy realizować średnio trzy projekty rocznie, o łącznej powierzchni około 60-100 tys. mkw. - precyzuje plany spółki Bartłomiej Hofman, dyrektor zarządzający Immobel Polska. Zadania, jakie stoją przed nowym szefem (trafił do belgijskiej spółki z firmy Europolis, która została wykupiona przez austriackie CA Immo), to m.in. znalezienie terenów pod przyszłe inwestycje. - W Warszawie, gdzie przede wszystkim chcemy prowadzić działalność, jest wiele nieruchomości na sprzedaż. Pozostaje tylko dobrze wybrać. Liczy się cena i potencjał działki - wyjaśnia. Immobel chce skupić się głównie na projektach biurowych. Jednocześnie nie odżegnuje się od budowy mieszkań. To trudny rynek, ale jak przekonuje Bartłomiej Hoffman, wszystko zależy od dobrej lokalizacji i odpowiedniego wypromowania projektu. - Uważam, że na ciekawe inwestycje mieszkaniowe w Warszawie wciąż jest miejsce - mówi.

Wykorzystać potencjał
Jednak zakup odpowiednich terenów to nie jedyne wyzwanie, jakie stoi przed spółką w najbliższych miesiącach. O wiele ważniejsze może okazać się skompletowanie odpowiedniego zespołu. Gros prac będzie prowadzić ekipa CDI. Jednak do prowadzenia nowych inwestycji biurowych będą potrzebni doświadczeni w deweloperce specjaliści. - Staramy się pozyskać możliwie najlepszych ludzi - przekonuje Bartłomiej Hofman. Jednocześnie spółka próbuje jak najlepiej wykorzystać potencjał drzemiący w dwóch zakupionych od CDI nieruchomościach. W przypadku projektu w stolicy Wielkopolski, na który składa się Okrąglak oraz położony tuż obok niego tzw. Kwadraciak, chodzi "tylko" o dokończenie budowy. Komercjalizacją zajmuje się spółka CDI Polska, która będzie także współpracować z Immobelem podczas wszystkich etapów procesu deweloperskiego. Prace budowlane przy inwestycji, w której znajdzie się 6,8 tys. mkw. powierzchni biurowej oraz 800 mkw. powierzchni handlowej, prowadzi od marca tego roku Elektrobudowa. Zakończenie projektu, którego koszty są szacowane na 12 mln euro, zaplanowano na kwiecień 2012 roku. Pierwszym najemcą budynku została firma z sektora finansowego, która zajmie 874 mkw. powierzchni biurowej. Więcej prac wymagać będzie projekt w stolicy. Cedet jest bowiem wpisany na listę zabytków. Nad szczegółowym projektem przebudowy zabytkowego gmachu i planowaną dobudową pracuje pracownia Andrzeja Chołdzyńskiego. Ale to nie koniec. Bartłomiej Hofman zapowiada, że jeszcze w tym roku spółka ujawni kolejne projekty. AND, RG

Kategorie