EN

Droga do realizacji

Architektura i urbanistyka
POLSKA Inwestorzy, którzy kupili działki w ramach tzw. „Młodego Miasta” w Gdańsku, czyli na terenach postoczniowych, ruszają ze swoimi projektami zabudowy. Inwestorzy tacy, jak: Cavatina, Echo Investment, Edonia, Shipyard City Gdańsk, Atrium, Upside Property, Rws i Inopa planują zabudowę m.in. biurową i mieszkaniową. „Droga do Wolności”, jako oś Młodego Miasta, ma połączyć Europejskie Centrum Solidarności, plac Solidarności, pobiegnie obok historycznej sali BHP, dotrze do stoczniowego nabrzeża przy moście na wyspę Ostrów i ul. ks. Jerzego Popiełuszki.

Wg projektu pracowni Grupa 5 Architekci, który w 2013 roku wygrał konkurs architektoniczny, aleja ma być miejską promenadą wysadzaną jabłoniami z symbolicznymi nawiązaniami do historii miejsca. Z Michałem Leszczyńskim, architektem i prezesem pracowni architektonicznej Grupa 5 Architekci, rozmawiamy o Drodze do Wolności, ale także szerszym spojrzeniu na zabudowę Gdańska.

„Eurobuild Central & Eastern Europe”: Spotykamy się w roku 2018. Od momentu przygotowania przez Państwa pierwszej koncepcji zagospodarowania Drogi do Wolności mija 13 lat. Czy ten okres jest czasem straconym z perspektywy tego projektu?

Michał Leszczyński, Grupa 5 Architekci: Może zacznę od tego, że w 2005 roku miało miejsce pierwsze wydarzenie, związane z decyzją Urzędu Miasta w Gdańsku, żeby utworzyć dzielnicę Młode Miasto, a była nim 25. rocznica powstania ruchu „Solidarność”. Osiem pracowni zostało zaproszonych do zaprezentowania swoich propozycji zagospodarowania Drogi do Wolności, jako miejskiego pasażu, który miał wejść w przestrzeń dawnej Stoczni Gdańskiej i stać się osią nowej dzielnicy. Czas, który minął, to okres, kiedy miasto musiało się uporać z największymi problemami na tym terenie, co dopiero pozwala na uruchomienie inwestycji w tej części miasta. Podstawowym problemem był brak ul. Nowej Wałowej, czyli kręgosłupa dzielnicy. To blokowało inwestorów prywatnych, którzy m.in. powstrzymywali się od zakupu tych terenów od wcześniejszych właścicieli. Dopiero kiedy jeden z byłych właścicieli terenów poprowadził tę drogę oraz rozpoczęto budowę Europejskiego Centrum Solidarności, inwestorzy zaczęli realnie myśleć o budowaniu na terenach postoczniowych. Kolejne problemy z infrastrukturą miejską nadal tam występują, ale wejście miasta było przełomowym momentem dla inwestorów.

W 2005 roku tereny te były odizolowane od miasta płotem. Droga do Wolności ma to zmienić. Czym Droga do Wolności będzie dla mieszkańców?

Droga do Wolności jest częścią idei stworzenia w centrum Gdańska nowej dzielnicy o wielu funkcjach – mieszkalnej, handlowej i biurowej. Ale również ważną przestrzenią publiczną, łączącą przede wszystkim bardzo ciekawe elementy historyczne, czyli plac Solidarności i pomnik Poległych Stoczniowców, z przestrzenią publiczną, prowadzoną nabrzeżem Martwej Wisły przez Stocznię Cesarską do mariny, która powinna powstać, aż do Głównego Miasta przy Muzeum II Wojny Światowej. Będzie to więc połączenie przestrzenią publiczną Młodego Miasta z Głównym Miastem.

Co wobec tego stanowić będzie esencję samej Drogi do Wolności?

Unikalną cechą wydarzeń sierpniowych było połączenie twardych realiów życia robotników Wybrzeża z ich wolą sięgania po najbardziej wzniosłe ideały ludzkości. Dlatego w planowanej przestrzeni Drogi do Wolności powinny ze sobą harmonijnie współistnieć i kontrastować surowe przemysłowe pozostałości dawnej Stoczni (dźwigi) czy nawierzchnie nawiązujące do postindustrialnego charakteru tego miejsca (corten, beton) oraz elementy poetyckie (sad jabłoni) o wymiarze symbolicznym. Należy unikać kolejnych bezpośrednich form pomnikowych, aby nie dewaluować wymowy wielu wyrazistych obiektów znajdujących się w tym miejscu. Zależy nam na poprowadzeniu spacerowiczów odwiedzających to miejsce dramatu i cierpienia, które symbolizuje pomnik Poległych Stoczniowców i plac Solidarności. Wywalczone prawa dawały nadzieję, wiodły ku lepszej przyszłości, wobec tego będziemy chcieli poprowadzić ludzi przez bramę Stoczni w kierunku Europejskiego Centrum Solidarności i Sali BHP wśród jabłoni symbolizujących odradzające się i owocujące życie. Wartości takie jak: pluralizm, szacunek dla godności człowieka, tolerancja, które przyświecały ruchowi Solidarności, pragniemy unaocznić poprzez ścieżkę rozchodzącą się w wielu kierunkach na końcu Drogi. W niektórych miejscach zaplanowaliśmy wyeksponowanie roli obiektów o historycznym znaczeniu i np. zaprojektowaliśmy zbiornik wodny wokół budynku Sali BHP, co pozwoli optycznie go powiększyć i podkreślić jego rolę ograniczoną przyszłym towarzystwa budynków w bezpośredniej jego bliskości.

Mówiąc już więc o całej dzielnicy: czy mamy tam szansę na zabudowę w innej jakościowo architekturze?

O tym może już świadczyć szereg projektów urbanistycznych wykonanych przez znanych architektów międzynarodowych. Niestety są lepsze i gorsze projekty, jak chociażby pierwotny plan budowy na tym terenie jednolitej bryły centrum handlowego, co na szczęście zostało zmienione na rzecz projektu brytyjskiej pracowni Dunett Craven, gdzie planowana zabudowa zakłada przecięcie tych terenów mniejszymi uliczkami i obiektami. Mamy więc dużą szansę na dobrą architekturę gwarantowaną przez najlepsze pracownie z całego świata, lub też wyłonioną w konkursach architektonicznych, które w moim przekonaniu powinny być powoływane na każdy kwartał dzielnicy. Podobnie pozytywnie na kształt dzielnicy wpłynęłoby ulokowanie na tych terenach przyszłej siedziby Opery Bałtyckiej, a dokładnie na końcu Drogi do Wolności, w miejscu, gdzie wchodzi ona w styk z mostem pontonowym. Ta lokalizacja jest jedną z trzech rozważanych na terenie Gdańska na tę funkcję, a w mojej opinii jest najlepszą. Opera może stworzyć kręgosłup nowej dzielnicy i dzięki temu również Drogi do Wolności, ponieważ dzięki operze, na jej końcu pojawi się cel, dla którego Drogą do Wolności będziemy się przemieszczać.

Dużo kontrowersji na terenie Młodego Miasta związanych jest z budynkami wysokimi.

Tak, to głównie może dotyczyć tego, że na tym terenie istnieje pomnik Poległych Stoczniowców, który ma swoją olbrzymią symbolikę. Istnieje grupa osób, które były związane z jego budową. Stawiali go ludzie w czynie społecznym, którzy strajkowali w Stoczni w sierpniu 1980 roku. Pomnik powstał w oddolnych ruchu, aby uczcić kolegów, którzy zostali zabici przez wojsko w trakcie wydarzeń Grudnia 70. Wokół niego powstał plac, który dotychczas nie został dokończony. Jedną z jego ścian tworzy Europejskie Centrum Solidarności, ale nadal brakuje pozostałych ścian tego placu. Z tego, co wiem, wkrótce mają zacząć być uzupełniane. Architekt placu, Jacek Krenz, stworzył na nim kręgi, które nadają mu charakter, a więc wskazują jego okoliczne zagospodarowanie. Pomnik dla gdańszczan ma duże znaczenie i ważne jest, aby w najbliższej okolicy był to dominujący element architektury. Wysokościowce w tej lokalizacji zdominowałyby go, naruszyły jego założenie i przekreśliły jego rolę w kontekście placu. Istniejący budynek Doki 1 jest elementem zastanej rzeczywistości, jednak w bezpośredniej bliskości placu Solidarności wysokościowce ograniczyłyby czytelność tej przestrzeni.

Państwo również planowali przebudowę samego placu Solidarności.

Tak, projekt Drogi do Wolności obejmuje remont placu i jest zaplanowany tak, aby podkreślić jego charakter, tworząc kolejne okręgi i osie, biegnące w kierunku pomnika Poległych Stoczniowców. Plac Solidarności poprzez historyczną Bramę nr. 2 przechodzi w przestrzeń Drogi do Wolności (dawnej ulicy Doki) i prowadzi w głąb terenów postoczniowych. Sama Droga będzie miejskim bulwarem. Przy nim zlokalizowane zostaną nowe budynki Młodego Miasta, w tym projektowany w naszej pracowni zespół biurowo-usługowy, stanowiący dopełnienie kwartału zabudowy zapoczątkowanego przez budynek Europejskiego Centrum Solidarności.

Pojawiające się plany inwestorów na Młodym Mieście zakładają jednak powstanie wysokich budynków już w oddaleniu od placu i pomnika.

Co do zasady nie uważam, że nie powinny się tam znaleźć budynki wysokie. Powinna powstać jednolita makieta urbanistyczna, w której nakłada się „klocki” odpowiednich gabarytów i na podstawie której możemy sprawdzić czytelność różnych powiązań urbanistycznych i osi miejskich. W oparciu o to należy przewidzieć miejsca dla takich budynków, jednak w podporządkowaniu wobec placu Solidarności i Drogi do Wolności.











Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Rusza trzeci etap Osiedla Poematu

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Atal wprowadza do sprzedaży trzeci etap osiedla Poematu w warszawskiej dzielnicy Wawer. W ramach inwestycji powstanie 166 mieszkań o metrażach od 29 do 120 mkw.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Cavatina w złotówkach albo euro

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

KNF zatwierdziła prospekt nowego programu emisji obligacji Cavatina Holding, co pozwala spółce wyemitować obligacje o łącznej wartości do 150 mln zł (lub równowartość tej kwoty w EUR).

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Środkowo-Wschodnia Kredyt na fotoelektrownie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Photon Energy Group pozyskało 15 mln euro wielotranszowego finansowania z EBOR. Fundusze ostaną wykorzystane m.in. na budowę sześciu elektrowni fotowoltaicznych w Rumunii o łącznej mocy 29 MWp.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Potrójnie w Zielonej Górze

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Intermarché otworzyło swój trzeci supermarket w Zielonej Górze. Placówka ma ponad 1,2 tys. mkw. powierzchni. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Łódź w centrum uwagi

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Woj. łódzkie to od lat atrakcyjna lokalizacja dla deweloperów ze względu na strategiczne położenie i rozwiniętą infrastrukturę drogową – lokalny rynek oceniają eksperci Axi Immo w publikacji „W centrum uwagi. Analiza rynku magazynowo–produkcyjnego w województwie łódzkim.”.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska UBC II znowu będzie nowoczesny

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Atenor, belgijski deweloper odpowiedzialny za inwestycję Lakeside na warszawskim Mokotowie, zamierza odnowić sąsiedni budynek UBC II. W marcu tego roku projekt otrzymał pozwolenie na budowę.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Żabka gotowa na sezon

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Żabka w miejscowościach turystycznych uruchomi latem ponad 140 sklepów sezonowych, czyli o blisko 20 proc. więcej niż w 2023 roku. Pierwsze z nich już zostały otwarte.

Infrastruktura

Polska Domkną obwodnicę Sanoka

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

GDDKiA podpisała umowę z firmą Budimex na budowę II etapu obwodnicy Sanoka w ciągu drogi krajowej nr 28. Wartość kontraktu to 152,3 mln zł.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Branża nieruchomości za biurkiem

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Branża nieruchomości wróciła do biura po pandemii w 77 proc., a sektor usług wspólnych tylko w 21 proc. – wynika z raportu JLL „Rok 2024: nowa normalność czy następny etap transformacji hybrydowej … czyli jak Polacy wracają do biur?” 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowi w wieży

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Poznańska Andersia Tower poszerza portfolio najemców. Firma rekrutacyjna Hays Poland zajęła w obiekcie przestrzeń biurową o powierzchni 260 mkw. Agencja Sempire, będąca częścią grupy Shoper, zdecydowała się na wynajem 600 mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Rośnie VGP Park Bucharest North

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by ANZ

VGP, deweloper powierzchni logistycznych i półprzemysłowych, rozpoczął budowę trzeciej hali w VGP Park Bucharest North (A3). Budynek A zajmie powierzchnię prawie 26 tys. mkw. i ma już dwóch najemców, którzy podpisali umowy na łączną powierzchnię ponad 8 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Centrum i Służewiec rządzą

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by JC

Jak podaje Knight Frank, w I kwartale 2024 roku popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie wyniósł 139 tys. mkw., co stanowiło połowę całej wynajętej powierzchni w Polsce. Najemcy zdecydowanie częściej podpisywali umowy w obiektach zlokalizowanych poza strefami centralnymi.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Axi Immo zostaje w Spektrum

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Axi Immo zdecydowało się na przedłużenie dotychczasowej umowy najmu oraz dobranie nowej powierzchni pod rozwijające się linie biznesowe w warszawskim biurowcu Spektrum Tower.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Cromwell sprzedaje centra handlowe

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Cromwell Property Group, w imieniu Cromwell Polish Retail Fund, sprzedał za 285 mln euro sześć centrów handlowych w Polsce na rzecz czeskiego inwestora Star Capital Finance.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Technologia w Skylinerze

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by JC

Warszawski Skyliner zyskał nowego najemcę. Xperi, amerykańska firma technologiczna, zajmie w biurowcu blisko 3 tys. mkw. powierzchni.

Biura i projekty wielofunkcyjne

EMEA Mniej znaczy więcej

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by JC

Jak wskazuje „Przewodnik po kosztach wykończenia biura 2024” dla regionu EMEA, przygotowany przez firmę Cushman & Wakefield, wśród aktualnych trendów biurowych jednym tchem wymieniane są takie hasła jak dostosowanie przestrzeni do pracy hybrydowej, zrównoważony rozwój czy inkluzywność.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Studio B sprzedane

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by JC

Skanska podpisała umowę sprzedaży swojego warszawskiego projektu Studio B. Nabywcą jest Stena Real Estate, międzynarodowy podmiot należący do szwedzkiej Stena Group, a wartość transakcji sięgnęła 86 mln euro.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Europlex pod opieką JLL

schedule 15 maja 2024
Opr./edited by MR

Firma JLL Polska została wybrana wyłącznym agentem reprezentującym warszawski biurowiec Europlex. Wielofunkcyjny budynek, zlokalizowany na pograniczu Śródmieścia i Mokotowa, oferuje blisko 20 tys. mkw. powierzchni biurowej i około 3 tys. mkw. powierzchni usługowej. 

Rynek mieszkaniowy

Polska Rekordowa Victoria Dom

schedule 15 maja 2024
Opr./edited by MR

Victoria Dom w 2023 roku wypracowała 934,1 mln zł skonsolidowanych przychodów oraz 184 mln zł zysku netto. To najlepsze wyniki w historii firmy. 

Najnowsze w Architektura i urbanistyka

schedule 09 maja 2024

Poznań z zieloną Aurą

Na Winogradach w Poznaniu rozpoczęła się realizacja Aury, zaprojektowanej przez biuro Roberta Koniecznego KWK Promes. Fasada budynku o organicznej architekturze będzie pokryta 140 tys. roślin.

schedule 06 maja 2024

Złota i Zgody do przebudowy

Sześć firm złożyło oferty w przetargu na przebudowę 2,5 ha ulic i placów w obszarze ulic Złotej i Zgody w Warszawie. To największy przygotowywany obecnie projekt w ramach programu Nowe Centrum Warszawy.

schedule 26 kwietnia 2024

EUmies Awards 2024

Komisja Europejska i Fundacja im. Miesa van der Rohe ogłosiły zwycięzców Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury – Mies van der Rohe Awards 2024. Najważniejszą europejską nagrodą wyróżniono pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku.

schedule 15 kwietnia 2024

Folklor w standardzie pasywnym

Zespół Nizio Design International opracował projekt architektury oraz wystawy stałej Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu. Czterokondygnacyjny budynek został zaprojektowany w standardzie pasywnym. 

schedule 04 kwietnia 2024

Mają pomysł na rozbudowę Yacht Parku

Pracownia FS&P Arcus wygrała konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zespołu obiektów mieszkalno-usługowych w rejonie Mola Rybackiego w Gdyni. Inwestycja PHN jest kontynuacją projektu Yacht Park.

schedule 23 lutego 2024

Wygrali konkurs na Centrum Sportu i Rekreacji

W konkursie architektonicznym na Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężyła praca pracowni Bureau Babyn Michałowski oraz Biura Projektów Lewicki Łatak.

schedule 31 stycznia 2024

Minimalizm w każdym CAL-u

Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu to parterowy budynek zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Geometryczna konstrukcja, utrzymana w jednolitej kolorystyce, wzbogacona jest o przeszklenia i zadaszenia.

schedule 08 stycznia 2024

Komedia w pałacu

W Pracowni Projektowej Jankowski i Opyrchał powstał projekt rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Łaszczowie, w którym będzie miał siedzibę Dom Komedii Aleksandra Fredry.

schedule 15 grudnia 2023

Domy w środku lasu

W Kalborni na Mazurach powstaje kompleks 35 domów, inwestycja zaprojektowana przez architektów z biura Boris Kudlička with Partners.

schedule 24 listopada 2023

Praska rewitalizacja

Zakończono rewitalizację kamienicy na ul. Środkowej 16. Prace były prowadzone od 2022 roku w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy.

schedule 21 listopada 2023

Leśne biuro modułowe

Nowa siedziba Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie powstała w ciągu zaledwie trzech miesięcy. Autorem projektu i wykonawcą drewnianej konstrukcji modułowej jest gdańska firma Ekoinbud.

schedule 20 listopada 2023

Mają pomysł na Plac Solidarności

Pracownia APA Wojciechowski wygrała konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie Placu Solidarności w Gdańsku.

schedule 03 listopada 2023

Polichromie w Fuzji

W trakcie prac budowlanych na terenie łódzkiej Fuzji w jednym historycznych budynków odkryto secesyjne polichromie. Malowidła przedstawiają ornamenty roślinne oraz motywy stylizowane na tablice herbowe z symbolami przemysłowymi.

schedule 25 października 2023

Dworzec Metropolitalny szykuje się na pasażerów

Zakończono prace budowlane przy nowym Dworcu Metropolitalnym w Lublinie, pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z nowego obiektu na początku 2024 roku. Za projekt odpowiada pracownia Tremend.

schedule 16 października 2023

WXCA zaprojektuje Pałac Saski

Pracownia WXCA Group wygrała konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej na odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. W międzynarodowym konkursie udział wzięło jedenaście pracowni architektonicznych i konsorcjów.

schedule 10 października 2023

Perła na Woli

Dzielnica rozstrzygnęła przetarg na wykonawcę dokumentacji projektowej dotyczący przedszkola przy ul. Burakowskiej. Najwyżej została oceniona oferta konsorcjum, w skład którego wchodzą firmy PSBA Przemysław Sokołowski Biuro Architektoniczne i Inooni Jakub Zygmunt.

schedule 28 września 2023

Słodownia z widokiem na Browary

Na terenie Browarów Wrocławskich powstał 18-kondygnacyjny apartamentowiec. Forma budynku to efekt współpracy wrocławskich urbanistów i architektów z SRDK Studio Projekt.

schedule 22 września 2023

Historia Polski na Cytadeli

Pod koniec września w Warszawie otworzy się Muzeum Historii Polski. Jeden z największych obiektów muzealnych w Polsce został zaprojektowany przez pracownię WXCA.

schedule 21 września 2023

Sky Park wciąż rośnie

Alto Real Estate, właściciel kompleksu Sky Park w Bratysławie, ogłosił konkurs architektoniczny na dalszą rozbudowę projektu na sąsiednim terenie.

schedule 15 września 2023

Opera po królewsku

Biuro Stelmach i Partnerzy z Lublina wygrało konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji teatru Polskiej Opery Królewskiej. Nowa siedziba ma powstać na terenie Łazienek Królewskich, przy ulicy Myśliwieckiej 1.

Wydanie 5 (288) maj 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie