EN

Edonia ujawnia szczegóły

Architektura i urbanistyka
POLSKA Edonia, właściciel 16-hektarowego terenu u zbiegu Martwej Wisły i Motławy, ujawnił w rozmowie z Eurobuild CEE, że zaczyna przygotowywania do rewitalizacji budynku dawnej dyrekcji stoczni, gdzie powstanie nowoczesna powierzchnia biurowa. Plany inwestora zakładają rewitalizację całego terenu Stoczni Cesarskiej.

Z uwagi na wielkość terenu całość ma być zrealizowana na przestrzeni 10 lat. Jako pierwszy etap zostanie zrewitalizowany budynek dyrekcji i remiza oraz powstanie koncepcja pierwszych czterech budynków – mieszkaniowych oraz hotelowego (prawdopodobnie).

Budynki mieszkalne w projekcie Edonii mają stanowić większość zabudowy. – Będzie tam 400 tys. mkw. powierzchni mieszkaniowej. To około 80 proc. zabudowy. Na naszym terenie planujemy także zabudowę na cele kulturalne, powierzchnie usługowe, handlowe i rozrywkowe oraz budynki biurowe, a także hotelowe – powiedział nam Gerard Schuurman, dyrektor projektu w spółce Edonia, która została założona przez dwóch belgijskich deweloperów – Revive i Alides. – Budynków biurowych będzie znacznie więcej na terenach sąsiednich, należących do innych deweloperów. My nie planujemy dużego centrum biznesowego, raczej zabudowę miejską z różnymi funkcjami. Biura albo zostaną sprzedane, albo zostawimy je w naszym portfolio, ponieważ zajmujemy się także inwestowaniem w nieruchomości – zdradził nam Gerard Schuurman. Firma planuje jeden lub dwa hotele. – Przeznaczenie poszczególnych budynków zostanie określone później, po analizie rynku i popytu. Będziemy reagować na zmiany na rynku – dodał. Hotel ma być sieciowy, z zewnętrznym operatorem. Edonia przeprowadziła już wstępne rozmowy dotyczące projektu z hotelarzami podczas zakończonych targów MIPIM. Według koncepcji pracowni Henning Larsen, łącznie na terenie należącym do Edonii ma powstać 403 tys. mkw. powierzchni, w tym: 298 tys. mkw. powierzchni mieszkaniowej (3,5 tys. mieszkań), 61,6 tys. mkw. biur, 32,5 tys. mkw. powierzchni handlowej, 7 tys. mkw. powierzchni hotelowej, a także część muzealna – 3,8 tys. mkw.

Pierwszym etapem, nad którym już pracuje Edonia – jako pierwszy deweloper, który rozpoczął prace na Młodym Mieście – jest modernizacja niewielkiego budynku dawnej dyrekcji stoczni. Budynek ma obecnie 6 tys. mkw. powierzchni biurowej. Funkcja będzie utrzymana. Firma analizuje możliwość przygotowania tam biur dla mniejszych firm i strartupów. Będą tam biura od około 50 mkw. Następnie planowane jest otwarcie bazaru na terenach przylegających do budynku. Budynek remizy strażackiej, który ma 700 mkw., ma być przeznaczony pod usługi gastronomiczne. Na terenie należącym do Edonii może powstać także muzeum sztuki nowoczesnej. – Trwają rozmowy z lokalnymi instytucjami kulturalnymi, dzięki czemu możemy z dużym prawdopodobieństwem założyć, że w jeden z budynków Stoczni Cesarskiej wprowadzona zostanie funkcja muzealna – powiedział Gerard Schuurman.

Edonia planuje niską zabudowę w centralnej części terenu i dwie grupy wysokościowców na wschodzie i zachodzie terenu. Pomiędzy budynkami powstaną trzy główne przestrzenie publiczne. Pierwszy powstanie pomiędzy rewitalizowanymi jako pierwsze: remizą strażacką a budynkiem dyrekcji. Powstanie zielony plac, parking. Wkrótce odbędzie się zamknięty konkurs architektoniczny na pierwszy etap – plac i cztery budynki, które powstaną wokół budynku dyrekcji. Koncepcje mają być gotowe pod koniec kwietnia. – Biorą w nim udział trzy pracownie architektoniczne. Nie możemy jednak zdradzić ich nazw – jedyne, co możemy powiedzieć, że wszystkie są polskie – dodał dyrektor w Edonii i dodał, że teoretycznie okres projektowania to rok, dwa lata zająć ma budowa, jednak czas rozpoczęcia budowy zależy od uzgodnień z konserwatorem.

Budynki zostały tak rozmieszczone, by maksymalnie dużo mieszkań miało widok na wodę. Budynki historyczne, których jest na terenie Edonii 19, nie będą zasłonięte przez nowoczesne obiekty. Natomiast zieleń została zaprojektowana tak, aby zminimalizować siłę wiatru wewnątrz założenia i zwiększyć liczbę dni, kiedy ludzie mogą przebywać na zewnątrz. – Plan miejscowy pozwala na tym terenie na sporą dowolność, jednak będziemy musieli współpracować z konserwatorem zabytków, aby uwzględnić wytyczne konserwatorskie, które obejmują ten obszar – powiedział dyrektor projektu w Edonii.

Centralnym punktem obszaru będzie dok stoczniowy, w którym powstanie aktywna przestrzeń miejska na skalę całego miasta. Może się w nim znaleźć np. basen, dzięki któremu akwen wodny po raz pierwszy w historii Gdańska będzie wykorzystywany rekreacyjnie. Otoczony będzie drewnianymi platformami, które będą mogły być wykorzystywane przez cały rok, jako miejsca odpoczynku, spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Drugim kluczowym obszarem będzie plac przy budynku dyrekcji, na którym planowane są zróżnicowane funkcje na wszystkie cztery pory roku. Plac powinien oferować funkcje miejskie, będące uzupełnieniem Drogi do Wolności. Pod placem ma powstać podziemny parking. Trzecim będzie park położony we wschodniej części Stoczni Cesarskiej, w pobliżu dawnej gospody Mleczny Piotr. Na początku XX w istniał tam teren zielony i karczma. Nowa koncepcja zakłada powrót do historycznych funkcji tego terenu. Całość zostanie połączona dwoma traktami pieszymi o różnym charakterze – ulicą Narzędziowców, która ma stać się lokalną ulicą, na której toczyć się będzie codzienne życie miejskie, z małymi sklepikami, kawiarniami i zielonymi placami. Drugim traktem pieszym będzie nabrzeżna promenada, o zdecydowanie ponad lokalnej roli, gdzie realizowane będą funkcje kulturalne i rekreacyjne. Trakt ma połączyć Młode Miasto z głównym miastem i Długim Pobrzeżem. Pierwszymi tymczasowymi obiektami, dostępnymi publicznie, będzie miejska plaża i marina – zostaną otwarte latem tego roku. 32 proc. powierzchni terenu Edonii będzie stanowić zieleń.

Mieszkania będą budowane w różnych standardach. Edonia ma zamiar rozpocząć od budowy budynków mieszkalnych w segmencie ekonomicznym, aby zapoznać mieszkańców z lokalizacją. Tych też będzie najwięcej. Budynki klasy premium powstaną bezpośrednio przy nabrzeżu Martwej Wisły, w późniejszym etapie. W decyzjach dotyczących powierzchni mieszkaniowej doradza Edonii Reas. W procesie projektowania części komercyjnej na terenie Stoczni Cesarskiej ma doradzać Edonii JLL. Deweloper planuje, że na jego terenie znajdą się: fitness klub, supermarket, centrum medyczne.

Teren Stoczni Cesarskiej został zakupiony przez Edonię w marcu 2017 roku.

Konkursu na opracowanie koncepcji zabudowy dla terenu Stoczni Cesarskiej, który zorganizował inwestor, wygrała pracownia architektoniczna z Kopenhagi Henning Larsen. Pracownia współpracowała z BBGK Architekci z Warszawy i A2P2 Architekci z Gdańska. – Koncepcje z drugiego i trzeciego miejsca zakładały większą ingerencję w trzon Stoczni Cesarskiej, która w naszej ocenie powinna być bardziej kameralna i chronić walory ekspozycyjne tego, co na terenie Stoczni Cesarskiej jest najcenniejsze, gdyż właśnie to będzie tworzyło charakter miejsca – wyjaśnił Gerard Schuurman.

Galeria zdjęć znajduje się pod linkiem.


Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Rusza trzeci etap Osiedla Poematu

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Atal wprowadza do sprzedaży trzeci etap osiedla Poematu w warszawskiej dzielnicy Wawer. W ramach inwestycji powstanie 166 mieszkań o metrażach od 29 do 120 mkw.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Cavatina w złotówkach albo euro

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

KNF zatwierdziła prospekt nowego programu emisji obligacji Cavatina Holding, co pozwala spółce wyemitować obligacje o łącznej wartości do 150 mln zł (lub równowartość tej kwoty w EUR).

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Środkowo-Wschodnia Kredyt na fotoelektrownie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Photon Energy Group pozyskało 15 mln euro wielotranszowego finansowania z EBOR. Fundusze ostaną wykorzystane m.in. na budowę sześciu elektrowni fotowoltaicznych w Rumunii o łącznej mocy 29 MWp.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Potrójnie w Zielonej Górze

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Intermarché otworzyło swój trzeci supermarket w Zielonej Górze. Placówka ma ponad 1,2 tys. mkw. powierzchni. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Łódź w centrum uwagi

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Woj. łódzkie to od lat atrakcyjna lokalizacja dla deweloperów ze względu na strategiczne położenie i rozwiniętą infrastrukturę drogową – lokalny rynek oceniają eksperci Axi Immo w publikacji „W centrum uwagi. Analiza rynku magazynowo–produkcyjnego w województwie łódzkim.”.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska UBC II znowu będzie nowoczesny

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Atenor, belgijski deweloper odpowiedzialny za inwestycję Lakeside na warszawskim Mokotowie, zamierza odnowić sąsiedni budynek UBC II. W marcu tego roku projekt otrzymał pozwolenie na budowę.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Żabka gotowa na sezon

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Żabka w miejscowościach turystycznych uruchomi latem ponad 140 sklepów sezonowych, czyli o blisko 20 proc. więcej niż w 2023 roku. Pierwsze z nich już zostały otwarte.

Infrastruktura

Polska Domkną obwodnicę Sanoka

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

GDDKiA podpisała umowę z firmą Budimex na budowę II etapu obwodnicy Sanoka w ciągu drogi krajowej nr 28. Wartość kontraktu to 152,3 mln zł.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Branża nieruchomości za biurkiem

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Branża nieruchomości wróciła do biura po pandemii w 77 proc., a sektor usług wspólnych tylko w 21 proc. – wynika z raportu JLL „Rok 2024: nowa normalność czy następny etap transformacji hybrydowej … czyli jak Polacy wracają do biur?” 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowi w wieży

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Poznańska Andersia Tower poszerza portfolio najemców. Firma rekrutacyjna Hays Poland zajęła w obiekcie przestrzeń biurową o powierzchni 260 mkw. Agencja Sempire, będąca częścią grupy Shoper, zdecydowała się na wynajem 600 mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Rośnie VGP Park Bucharest North

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by ANZ

VGP, deweloper powierzchni logistycznych i półprzemysłowych, rozpoczął budowę trzeciej hali w VGP Park Bucharest North (A3). Budynek A zajmie powierzchnię prawie 26 tys. mkw. i ma już dwóch najemców, którzy podpisali umowy na łączną powierzchnię ponad 8 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Centrum i Służewiec rządzą

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by JC

Jak podaje Knight Frank, w I kwartale 2024 roku popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie wyniósł 139 tys. mkw., co stanowiło połowę całej wynajętej powierzchni w Polsce. Najemcy zdecydowanie częściej podpisywali umowy w obiektach zlokalizowanych poza strefami centralnymi.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Axi Immo zostaje w Spektrum

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Axi Immo zdecydowało się na przedłużenie dotychczasowej umowy najmu oraz dobranie nowej powierzchni pod rozwijające się linie biznesowe w warszawskim biurowcu Spektrum Tower.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Cromwell sprzedaje centra handlowe

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Cromwell Property Group, w imieniu Cromwell Polish Retail Fund, sprzedał za 285 mln euro sześć centrów handlowych w Polsce na rzecz czeskiego inwestora Star Capital Finance.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Technologia w Skylinerze

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by JC

Warszawski Skyliner zyskał nowego najemcę. Xperi, amerykańska firma technologiczna, zajmie w biurowcu blisko 3 tys. mkw. powierzchni.

Biura i projekty wielofunkcyjne

EMEA Mniej znaczy więcej

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by JC

Jak wskazuje „Przewodnik po kosztach wykończenia biura 2024” dla regionu EMEA, przygotowany przez firmę Cushman & Wakefield, wśród aktualnych trendów biurowych jednym tchem wymieniane są takie hasła jak dostosowanie przestrzeni do pracy hybrydowej, zrównoważony rozwój czy inkluzywność.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Studio B sprzedane

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by JC

Skanska podpisała umowę sprzedaży swojego warszawskiego projektu Studio B. Nabywcą jest Stena Real Estate, międzynarodowy podmiot należący do szwedzkiej Stena Group, a wartość transakcji sięgnęła 86 mln euro.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Europlex pod opieką JLL

schedule 15 maja 2024
Opr./edited by MR

Firma JLL Polska została wybrana wyłącznym agentem reprezentującym warszawski biurowiec Europlex. Wielofunkcyjny budynek, zlokalizowany na pograniczu Śródmieścia i Mokotowa, oferuje blisko 20 tys. mkw. powierzchni biurowej i około 3 tys. mkw. powierzchni usługowej. 

Rynek mieszkaniowy

Polska Rekordowa Victoria Dom

schedule 15 maja 2024
Opr./edited by MR

Victoria Dom w 2023 roku wypracowała 934,1 mln zł skonsolidowanych przychodów oraz 184 mln zł zysku netto. To najlepsze wyniki w historii firmy. 

Najnowsze w Architektura i urbanistyka

schedule 09 maja 2024

Poznań z zieloną Aurą

Na Winogradach w Poznaniu rozpoczęła się realizacja Aury, zaprojektowanej przez biuro Roberta Koniecznego KWK Promes. Fasada budynku o organicznej architekturze będzie pokryta 140 tys. roślin.

schedule 06 maja 2024

Złota i Zgody do przebudowy

Sześć firm złożyło oferty w przetargu na przebudowę 2,5 ha ulic i placów w obszarze ulic Złotej i Zgody w Warszawie. To największy przygotowywany obecnie projekt w ramach programu Nowe Centrum Warszawy.

schedule 26 kwietnia 2024

EUmies Awards 2024

Komisja Europejska i Fundacja im. Miesa van der Rohe ogłosiły zwycięzców Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury – Mies van der Rohe Awards 2024. Najważniejszą europejską nagrodą wyróżniono pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku.

schedule 15 kwietnia 2024

Folklor w standardzie pasywnym

Zespół Nizio Design International opracował projekt architektury oraz wystawy stałej Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu. Czterokondygnacyjny budynek został zaprojektowany w standardzie pasywnym. 

schedule 04 kwietnia 2024

Mają pomysł na rozbudowę Yacht Parku

Pracownia FS&P Arcus wygrała konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zespołu obiektów mieszkalno-usługowych w rejonie Mola Rybackiego w Gdyni. Inwestycja PHN jest kontynuacją projektu Yacht Park.

schedule 23 lutego 2024

Wygrali konkurs na Centrum Sportu i Rekreacji

W konkursie architektonicznym na Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężyła praca pracowni Bureau Babyn Michałowski oraz Biura Projektów Lewicki Łatak.

schedule 31 stycznia 2024

Minimalizm w każdym CAL-u

Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu to parterowy budynek zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Geometryczna konstrukcja, utrzymana w jednolitej kolorystyce, wzbogacona jest o przeszklenia i zadaszenia.

schedule 08 stycznia 2024

Komedia w pałacu

W Pracowni Projektowej Jankowski i Opyrchał powstał projekt rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Łaszczowie, w którym będzie miał siedzibę Dom Komedii Aleksandra Fredry.

schedule 15 grudnia 2023

Domy w środku lasu

W Kalborni na Mazurach powstaje kompleks 35 domów, inwestycja zaprojektowana przez architektów z biura Boris Kudlička with Partners.

schedule 24 listopada 2023

Praska rewitalizacja

Zakończono rewitalizację kamienicy na ul. Środkowej 16. Prace były prowadzone od 2022 roku w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy.

schedule 21 listopada 2023

Leśne biuro modułowe

Nowa siedziba Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie powstała w ciągu zaledwie trzech miesięcy. Autorem projektu i wykonawcą drewnianej konstrukcji modułowej jest gdańska firma Ekoinbud.

schedule 20 listopada 2023

Mają pomysł na Plac Solidarności

Pracownia APA Wojciechowski wygrała konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie Placu Solidarności w Gdańsku.

schedule 03 listopada 2023

Polichromie w Fuzji

W trakcie prac budowlanych na terenie łódzkiej Fuzji w jednym historycznych budynków odkryto secesyjne polichromie. Malowidła przedstawiają ornamenty roślinne oraz motywy stylizowane na tablice herbowe z symbolami przemysłowymi.

schedule 25 października 2023

Dworzec Metropolitalny szykuje się na pasażerów

Zakończono prace budowlane przy nowym Dworcu Metropolitalnym w Lublinie, pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z nowego obiektu na początku 2024 roku. Za projekt odpowiada pracownia Tremend.

schedule 16 października 2023

WXCA zaprojektuje Pałac Saski

Pracownia WXCA Group wygrała konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej na odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. W międzynarodowym konkursie udział wzięło jedenaście pracowni architektonicznych i konsorcjów.

schedule 10 października 2023

Perła na Woli

Dzielnica rozstrzygnęła przetarg na wykonawcę dokumentacji projektowej dotyczący przedszkola przy ul. Burakowskiej. Najwyżej została oceniona oferta konsorcjum, w skład którego wchodzą firmy PSBA Przemysław Sokołowski Biuro Architektoniczne i Inooni Jakub Zygmunt.

schedule 28 września 2023

Słodownia z widokiem na Browary

Na terenie Browarów Wrocławskich powstał 18-kondygnacyjny apartamentowiec. Forma budynku to efekt współpracy wrocławskich urbanistów i architektów z SRDK Studio Projekt.

schedule 22 września 2023

Historia Polski na Cytadeli

Pod koniec września w Warszawie otworzy się Muzeum Historii Polski. Jeden z największych obiektów muzealnych w Polsce został zaprojektowany przez pracownię WXCA.

schedule 21 września 2023

Sky Park wciąż rośnie

Alto Real Estate, właściciel kompleksu Sky Park w Bratysławie, ogłosił konkurs architektoniczny na dalszą rozbudowę projektu na sąsiednim terenie.

schedule 15 września 2023

Opera po królewsku

Biuro Stelmach i Partnerzy z Lublina wygrało konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji teatru Polskiej Opery Królewskiej. Nowa siedziba ma powstać na terenie Łazienek Królewskich, przy ulicy Myśliwieckiej 1.

Wydanie 5 (288) maj 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie