EN

Co w Polu piszczy

Architektura i urbanistyka
POLSKA Nawiązując do informacji o wygranej pracowni WXCA w konkursie na projekt rewitalizacji parku Pole Mokotowskie, przedstawiamy założenia projektu: pawilony handlowe, małą architekturę, zmiany w komunikacji w parku, a także zmiany, które obejmą jezioro, roślinność i nowości dla użytkowników. Jednym z celów projektu jest zapewnienie atrakcyjności parku w różnych porach dnia, tygodnia, roku i warunkach pogodowych, zdradza WXCA.

Wizualizacje projektu znajdą Państwo w linku. Zbiornik wodny będzie naturalizowany, przekształcony w całoroczny. Jego kształt i nabrzeża zostały zmodyfikowane, aby w bardziej naturalny sposób wpisywać się w kontekst istniejącego otoczenia, obejmie także sąsiedztwo pawilonu wody. W sezonie zimowym przy utrzymujących się temperaturach ujemnych staw może funkcjonować jako lodowisko. Do zasilenia zbiorników wodnych będzie w jak największym stopniu wykorzystywana woda deszczowa i woda spływająca z dachów budynków. Elementami systemu wodnego będą: główny zbiornik wodny; kanały i „Archiwum Wodne” przy Bibliotece Narodowej wykorzystujące wody opadowe z terenów sąsiednich i z dachów budynków, z oczyszczaniem przez filtry mineralno-roślinne (kanały przy dużych opadach zasilać będą główny staw); ogrody deszczowe i niecki infiltracyjne.

Elementami wzbogacającymi aktywności społeczne parku będą wolnostojące pawilony z przyległymi ogródkami oraz tarasami na dachach. Każdy z pawilonów będzie inspirowany i oferować doświadczanie jednego z żywiołów: powietrze, wody, ziemi i ognia. Dwa pierwsze zostały opracowane w pracy konkursowej.

Pawilon powietrza w zimowe dni, gdy zanieczyszczenie może być uciążliwe, będzie oferował gościom czyste powietrze dzięki zainstalowanym oczyszczaczom. Możliwe też będzie zamówienie "drinka tlenowego". Działać będzie wypożyczalnia sprzętu dla aktywności związanych z powietrzem: badminton, frisbee, latawce itp., z których korzystać będzie można na pobliskiej polanie studentów. Nad budynkiem unosić się będą trzy sferyczne balony unoszące się nad budynkiem. Balony, widoczne z odległości, staną się smogometrem informującym mieszkańców o stanie czystości powietrza. Ich wysokość i kolor będą odzwierciedlać aktualną jakość powietrza w trzech głównych mierzonych parametrach. Pawilon, położony na wyspie jeziora będzie wyposażony w dach-kielich wypełniony wodą, służący do zbierania wody deszczowej. Jej nadmiar będzie oczyszczany, magazynowany w zbiornikach i rozdysponowywany według potrzeb – użytkowych (sanitarnych, nawadniania roślin w sąsiedztwie) i atrakcji. Kielich będzie jednocześnie rodzajem fontanny, woda delikatnie przelewająca się przez jego krawędzie stworzy swoistą deszczową ścianę wydzielającą część tarasu i otoczenia. Pawilonowi będzie towarzyszyła wieża wodospadowa, rzeźbiarska forma z której szczytu będzie lała się woda. W wieży i w otoczeniu zlokalizowane będą dysze mgłowe dające dodatkową ochłodę w upalne dni. W zimie, w analogiczny sposób wytwarzany będzie lokalnie sztuczny śnieg i niewielka ślizgawka.

Główna promenada łącząca wejście od strony ronda Jazdy Polskiej i wejście od ul. Banacha, będzie rozbudowanym o nowe funkcje kręgosłupem komunikacyjnym i kompozycyjnym parku, spinającym obie jego części. Ciąg ten stanie się promenadą spacerową z siedziskami, zielenią ozdobną o bardziej uporządkowanym i oficjalnym w charakterze. Ruch rowerowy będzie oddzielony od ciągów pieszych.

Drugim głównym elementem służącym poznawaniu parku będzie okrężna aleja o swobodnym, płynnym przebiegu, zamknięta w pętli, pozwalająca na „nieskończone” spacerowanie po parku. Będzie to krajobrazowa droga obiegająca wszystkie atrakcje i obszary aktywności parku. Obok ścieżki dla spacerujących meandruje swobodnie trasa dla rolkarzy i biegaczy w zimie służąca także biegom narciarskim. Przy alei zlokalizowane będą punkty odpoczynku, przebywania, atrakcje sportowe oraz ścieżki prowadzące do traktorów przyrodniczych.

Dwa istniejące domki fińskie (w jednym z nich mieszkał Ryszard Kapuściński) zostaną wyremontowane i uzupełnione o kilka kolejnych odtwarzających fragment układu urbanistycznego historycznej zabudowy – w formie szklanych pawilonów i zadaszenie z przeznaczeniem na funkcje społeczne, warsztatowe itp. Obok domków znajdą miejsce ogrody społeczne.

Na terenie ogródków działkowych przewiduje się wytworzenie przestrzeni publicznej. Obrzeże terenu stanie się społeczną plenerową jadalnią z miejscami piknikowym i targiem śniadaniowym korzystającym z zaplecza „produkcyjnego” ogródków działkowych.

W rejonie Pomnika Lotnika powstanie zespół powiązanych obszarów związanych z lotnictwem: lotniczy plac zabaw i plenerowa ekspozycja lotnicza.

Wzdłuż głównej promenady, w sąsiedztwie urzędu patentowego RP proponowana jest lokalizacja plenerowej ekspozycji polskich wynalazków.

Na nowej linii tramwajowej przy ul. Rostafińskich proponowana jest lokalizacja przystanku „Park”, obsługującego także teren ogródków działkowych. Tramwaje zatrzymywać się będą w „rajskim ogrodzie” tworzonym przez łąkę i krzewy kwiatowe.

Na terenie Skry wzdłuż granicy z parkiem proponowana jest lokalizacja skwer sportów miejskich z torem rolkowym oraz naturalnych stawów kąpielowych (stawy z filtrem bagiennym).

Na całości obszaru parku zakłada się wprowadzanie zasad gospodarki cyrkularnej – stosowanie materiałów z recyklingu, nietoksycznych, biodegradowalnych, wykorzystanie kompostu, siana z pokosów, gałęzi, pni etc. pozyskanych w procesach pielęgnacji czy prześwietlania drzewostanu.

Na obszarach zieleni użytkowej wprowadzone będą zasady permakultury (systemów upraw bazujących na wartościach naturalnych ekosystemów) oraz tzw. food forest (leśnych ogrodów). Na rabatach i ozdobnych klombach dominować mają przystosowane do warunków miejskich byliny, szczególnie te miododajne. Istotną funkcję ekologiczną, a zarazem ozdobną, będą miały strefy łąk i rzadko koszonych trawiastych muraw.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Karuzela się rozkręca

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców nowo powstającego parku handlowego Karuzela w Jastrzębiu-Zdroju dołączyły dwie sieci – Woolworth oraz Xtreme Fitness Gyms, które zajmą łącznie ponad 2 tys. mkw. powierzchni. Dla obu marek jest to debiut w tej okolicy.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Bechtel ma nową siedzibę

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Amerykański koncern Bechtel, który zbuduje w miejscowości Choczewo na Pomorzu pierwszą elektrownię jądrową w Polsce, wybrał warszawski biurowiec Equator IV z portfela CPI Property Group na siedzibę swojego polskiego oddziału.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Collegium Rubrum gotowe

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu zakończył rewitalizację historycznego magazynu artyleryjskiego, który przekształcono w nowoczesny ośrodek naukowo-badawczy. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się w 105. rocznicę powstania uczelni.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Browin wybiera Hillwooda

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by JC

Firma Browin wynajęła blisko 9,4 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w budynku Hillwood Łódź Chocianowice. Spółka zajmuje się produkcją i sprzedażą akcesoriów związanych z domowym przetwórstwem.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Maxprint zostaje na dłużej

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Firma prowadząca sprzedaż hurtową maszyn i urządzeń biurowych przedłużyła umowę najmu 3,2 tys. mkw. powierzchni w podwarszawskim centrum logistycznym MLP Pruszków II.

Eurobuild FM

Polska Christopher Mertlitz o obecnym i przyszłym rynku inwestycyjnym Europy

schedule 07 maja 2024
Eurobuild CEE

Zapraszamy do słuchania podcastu Eurobuild FM, który nigdy nie stygnie! Christopher Mertlitz, dyrektor zarządzający i szef inwestycji europejskich w W.P. Carey, podzielił się swoimi unikalnymi opiniami z czytelnikami Eurobuildu!

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Węgry Scan Global bierze jeszcze więcej

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

W grudniu 2023 roku CTP podpisało umowę ze Scan Global Logistics na najem prawie 13 tys. mkw. powierzchni w budynku ULL2 w CTPark Budapest East, a już w I kwartale 2024 roku firma wynajęła dodatkowe 7,8 tys. mkw. powierzchni w budynku ULL3.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kurczak numer dwa

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by JC

W Outlet Parku Szczecin otworzy się druga w mieście, a szósta w Polsce restauracja Popeyes.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Maersk wybiera P180

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Polski oddział Maersk, firmy działającej w sektorze logistycznym, wprowadził się do warszawskiego biurowca P180, zrealizowanego przy ul. Puławskiej przez spółkę Skanska. Nowa siedziba firmy zajmuje powierzchnię ponad 1,2 tys. mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Miliony dla ELI

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by JC

Platforma logistyczna European Logistics Investment podpisała umowę kredytową o wartości 155 mln euro z konsorcjum firm Helaba i pbb. Środki zostaną przeznaczone na refinansowanie 11 nieruchomości z portfela ELI.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Flagowy Empik w Cepelii

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by JC

Pawilon Cepelii u zbiegu Alei Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej w Warszawie przechodzi renowację. W budynku otwarty zostanie m.in. trzykondygnacyjny Empik o łącznej powierzchni 1,3 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Lumen świeci

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Decerto, firma z branży nowoczesnych technologii, wprowadziła się do nowego biura. Spółka zajęła ponad 1 tys. mkw. w warszawskim budynku Lumen należącym do Globalworth.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Więcej biur w budowie

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by JC

Aktywność budowlana na rynku biurowym w Warszawie pozostaje ograniczona. W I kwartale 2024 do użytku oddano niemal 50 tys. mkw. powierzchni do pracy, a 30 tys. mkw. wyłączono z użytkowania – wynika z najnowszych danych CBRE.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Centrum logistyczne między Frankfurtem a Kolonią

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

P3 wybuduje nieruchomość logistyczną na działce o powierzchni 44 tys. mkw. w Pfalzfeld w Nadrenii-Palatynacie. Projekt składający z dwóch hal o łącznej powierzchni najmu około 23,4 tys. mkw. ma zostać ukończony do końca 2025 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Szwajcarska fabryka w Czechach

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

W Garbe Parku w Boršovie otwarta została druga w Czechach fabryka szwajcarskiej firmy Taconova Group. Nowa lokalizacja zajmuje powierzchnię około 9,3 tys. mkw.

ESG

Polska Panattoni dla literatury

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

Panattoni zostało głównym mecenasem nagrody literackiej „Nike”. W maju zostanie zaprezentowana dwudziesta nominowanych w tegorocznej edycji.

Infrastruktura

Polska Koniec w Tłuszczu

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by JC

Z nowego dworca kolejowego w Tłuszczu skorzystali już pierwsi pasażerowie. Inwestycja została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Renesans stołecznego urzędu

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by JC

Urząd Pracy Miasta Stołecznego Warszawy wynajął ponad 3,7 tys. mkw. w biurowcu Renaissance Plaza. Najemca rozpocznie działalność w nowej siedzibie w lipcu, kiedy w budynku dobiegną końca prace remontowe.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowości w NoVej

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

W I kwartale 2024 roku w NoVa Parku w Gorzowie pojawili się nowi najemcy – Rituals i salon Pako Lorente z męskimi ubraniami. Po remoncie ponownie został otworzony sklep Deichmann. Na początku kwietnia zaczął też działać salon z modą damską o la la.

Najnowsze w Architektura i urbanistyka

schedule 06 maja 2024

Złota i Zgody do przebudowy

Sześć firm złożyło oferty w przetargu na przebudowę 2,5 ha ulic i placów w obszarze ulic Złotej i Zgody w Warszawie. To największy przygotowywany obecnie projekt w ramach programu Nowe Centrum Warszawy.

schedule 26 kwietnia 2024

EUmies Awards 2024

Komisja Europejska i Fundacja im. Miesa van der Rohe ogłosiły zwycięzców Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury – Mies van der Rohe Awards 2024. Najważniejszą europejską nagrodą wyróżniono pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku.

schedule 15 kwietnia 2024

Folklor w standardzie pasywnym

Zespół Nizio Design International opracował projekt architektury oraz wystawy stałej Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu. Czterokondygnacyjny budynek został zaprojektowany w standardzie pasywnym. 

schedule 04 kwietnia 2024

Mają pomysł na rozbudowę Yacht Parku

Pracownia FS&P Arcus wygrała konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zespołu obiektów mieszkalno-usługowych w rejonie Mola Rybackiego w Gdyni. Inwestycja PHN jest kontynuacją projektu Yacht Park.

schedule 23 lutego 2024

Wygrali konkurs na Centrum Sportu i Rekreacji

W konkursie architektonicznym na Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężyła praca pracowni Bureau Babyn Michałowski oraz Biura Projektów Lewicki Łatak.

schedule 31 stycznia 2024

Minimalizm w każdym CAL-u

Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu to parterowy budynek zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Geometryczna konstrukcja, utrzymana w jednolitej kolorystyce, wzbogacona jest o przeszklenia i zadaszenia.

schedule 08 stycznia 2024

Komedia w pałacu

W Pracowni Projektowej Jankowski i Opyrchał powstał projekt rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Łaszczowie, w którym będzie miał siedzibę Dom Komedii Aleksandra Fredry.

schedule 15 grudnia 2023

Domy w środku lasu

W Kalborni na Mazurach powstaje kompleks 35 domów, inwestycja zaprojektowana przez architektów z biura Boris Kudlička with Partners.

schedule 24 listopada 2023

Praska rewitalizacja

Zakończono rewitalizację kamienicy na ul. Środkowej 16. Prace były prowadzone od 2022 roku w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy.

schedule 21 listopada 2023

Leśne biuro modułowe

Nowa siedziba Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie powstała w ciągu zaledwie trzech miesięcy. Autorem projektu i wykonawcą drewnianej konstrukcji modułowej jest gdańska firma Ekoinbud.

schedule 20 listopada 2023

Mają pomysł na Plac Solidarności

Pracownia APA Wojciechowski wygrała konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie Placu Solidarności w Gdańsku.

schedule 03 listopada 2023

Polichromie w Fuzji

W trakcie prac budowlanych na terenie łódzkiej Fuzji w jednym historycznych budynków odkryto secesyjne polichromie. Malowidła przedstawiają ornamenty roślinne oraz motywy stylizowane na tablice herbowe z symbolami przemysłowymi.

schedule 25 października 2023

Dworzec Metropolitalny szykuje się na pasażerów

Zakończono prace budowlane przy nowym Dworcu Metropolitalnym w Lublinie, pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z nowego obiektu na początku 2024 roku. Za projekt odpowiada pracownia Tremend.

schedule 16 października 2023

WXCA zaprojektuje Pałac Saski

Pracownia WXCA Group wygrała konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej na odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. W międzynarodowym konkursie udział wzięło jedenaście pracowni architektonicznych i konsorcjów.

schedule 10 października 2023

Perła na Woli

Dzielnica rozstrzygnęła przetarg na wykonawcę dokumentacji projektowej dotyczący przedszkola przy ul. Burakowskiej. Najwyżej została oceniona oferta konsorcjum, w skład którego wchodzą firmy PSBA Przemysław Sokołowski Biuro Architektoniczne i Inooni Jakub Zygmunt.

schedule 28 września 2023

Słodownia z widokiem na Browary

Na terenie Browarów Wrocławskich powstał 18-kondygnacyjny apartamentowiec. Forma budynku to efekt współpracy wrocławskich urbanistów i architektów z SRDK Studio Projekt.

schedule 22 września 2023

Historia Polski na Cytadeli

Pod koniec września w Warszawie otworzy się Muzeum Historii Polski. Jeden z największych obiektów muzealnych w Polsce został zaprojektowany przez pracownię WXCA.

schedule 21 września 2023

Sky Park wciąż rośnie

Alto Real Estate, właściciel kompleksu Sky Park w Bratysławie, ogłosił konkurs architektoniczny na dalszą rozbudowę projektu na sąsiednim terenie.

schedule 15 września 2023

Opera po królewsku

Biuro Stelmach i Partnerzy z Lublina wygrało konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji teatru Polskiej Opery Królewskiej. Nowa siedziba ma powstać na terenie Łazienek Królewskich, przy ulicy Myśliwieckiej 1.

schedule 12 września 2023

Dzielnica F.S.O. Park

Okam przedstawił koncepcję zagospodarowania terenu po dawnych zakładach FSO na warszawskim Żeraniu. Stworzony we współpracy z miastem i pracownią WXCA master plan zakłada powstanie 12 tys. mieszkań, a także nowego 10-hektarowego parku. Stąd też nazwa projektu - F.S.O. Park

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie