EN

Student biedny, ale da zarobić

Hotele
EUROPA Europa Środkowa i Wschodnia mogą stanąć w obliczu znacznego niedoboru mieszkań studenckich w ciągu najbliższych 10 lat – podaje wspólny raport Colliers International i CMS. Raport zatytułowany "Student housing in CEE – the next big thing" analizuje rozwój sektora prywatnych akademików w głównych krajach regionu CEE-6, prezentuje także opinie inwestorów oraz możliwości rozwoju dotyczące tego segmentu.
Małe budżety studenckie, niska jakość przestrzeni oferowanych na wynajem oraz państwowych akademików, a także ograniczone budżety uczelni zahamowały rozwój tego segmentu nieruchomości w Europie Środkowej i Wschodniej. Jednak zmiana demograficzna oraz napływ studentów zagranicznych, powoduje zmianę oczekiwań w zakresie dostępności akademików i cen ich najmu w kierunku standardów międzynarodowych. Czy jednak region jest przygotowany, by sprostać potencjalnemu popytowi na akademiki prywatne?

Apetyt inwestorów na prywatne akademiki rośnie

Ponad 32 proc. ankietowanych inwestorów już jest aktywnych w sektorze prywatnych akademików w Europie Środkowej i Wschodniej lub zamierza w nim działać. Polska została uznana za najbardziej popularny rynek zarówno pod względem dotychczasowej, jak i dopiero rozważanej działalności inwestycyjnej (50 proc. respondentów), a za Polską znalazły się Czechy (28 proc.) i Węgry (14 proc.). Jak wynika z raportu, podaż miejsc w domach studenckich w wielu regionach jest znacznie niższa od prognozowanego popytu.
Zgodnie z raportem większość miast Europy Środkowej i Wschodniej do 2028 roku będzie odczuwać znaczny niedobór zakwaterowania dla studentów. Wykorzystując model popyt-podaż, odzwierciedlający wyliczone założenie dotyczące liczby studentów zagranicznych w danym mieście w stosunku do podaży łóżek, ujawniono, że Warszawa będzie mieć największe braki w zakresie zakwaterowania w 2028 roku (niedobór 8399 łóżek), następnie Budapeszt (3679), Kraków (1227), Praga (1795) i Bratysława (298). Bukareszt był jedynym miastem z nadwyżką miejsc dla studentów. W tym scenariuszu, przy założeniu, że na lokal z sypialnią przypada jedno łóżko, zakładana wartość zasobów mieszkaniowych wynosi 1,22 mld euro.

– Aktywność i wydatki studentów nieszczególnie idą w parze z cyklem koniunkturalnym. W związku z tym popyt ze strony użytkownika końcowego nie jest skorelowany z popytem w sektorach silniej związanych ze wzrostem PKB, np. biurowym lub magazynowym. Tę właściwość powinni rozważyć inwestorzy już teraz, ponieważ szacunki dotyczące wzrostu PKB w strefie euro (i innych krajach na świecie) są korygowane w dół – komentuje Mark Robinson, ekspert Colliers International ds. badań rynku w regionie CEE.

Możliwości dla deweloperów w krótkiej i średniej perspektywie czasowej

Ponad 87 proc. ankietowanych inwestorów uważa, że istnieje znaczny niedobór prywatnych akademików (PBSA, Purpose Built Student Accommodation) w Europie Środkowej i Wschodniej. Zdecydowana większość inwestorów (74 proc.) pytana o to, czy wolą budować, czy kupować produkty PBSA w naszym regionie, uznała, że jest gotowa budować samodzielnie, a nie polegać na kupnie gotowego produktu.
Trend ten jest już widoczny w regionie, gdzie powstaje osiem prywatnych akademików, w tym: projekt LivinnX firmy Golub GetHouse – akademik z 290 lokalami w Krakowie; Student Depot firmy Griffin Real Estate – sieć prywatnych akademików w Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Wrocławiu. Ten ostatni inwestor zasygnalizował również zamiar inwestowania w kolejne projekty w Krakowie i Wrocławiu do 2021 roku, co zwiększy liczbę miejsc noclegowych do 2,7 tys.

– Sektor prywatnych akademików otwiera ogromne możliwości zarówno dla graczy, którzy zdecydowali się na budowę własnych projektów, jak i dla inwestorów, którzy są gotowi wspierać finansowo deweloperów. Dla kapitału instytucjonalnego oznacza to nieco większe ryzyko, ponieważ projekty tego typu dopiero wchodzą w fazę rozwoju, ale korzyści znacznie je przewyższają. Chodzi nie tylko o bezpośrednie zyski z inwestycji, ale także możliwość budowania portfela w całym kraju. Kluczowe jest, jak zwykle w takich projektach, znalezienie właściwych partnerów, choć na stosunkowo dojrzałych rynkach inwestorzy są gotowi na przedsięwzięcia tupu joint venture. Dla wielu graczy inwestycja w PBSA jest również naturalnym zabezpieczeniem dla inwestycji w pozostałe klasy aktywów, które są bardziej podatne na cykle rynkowe – mówi Dorota Wysokińska-Kuzdra, partner, dyrektor działu Corporate Finance CEE w Colliers International.

Potencjał dla sektora

Studenci ankietowani w 2017 roku wyrażali potrzebę rozwoju zasobów mieszkaniowych w całym regionie, przy czym największe niezadowolenie z obecnej sytuacji dotyczyło Rumunii, w tym m.in. kosztów, lokalizacji, standardu domów studenckich i konieczności dojazdów. Opinie studentów na temat polskiego rynku również wskazują na konieczność rozwoju tego segmentu rynku. Ze względu na rosnący odsetek studentów zagranicznych w całym regionie o średnio 3,6 proc. rocznie, należy skupić się na odnawianiu zasobów mieszkaniowych dla tej grupy najemców, aby przyciągać zarówno studentów zagranicznych, jak i krajowych. Ma to szczególne znaczenie wobec malejącej w ostatnich latach liczby studentów w Polsce oraz ich mniejszej siły nabywczej. Ponad 20 proc. studentów ankietowanych w 2017 roku w krajach CEE-6, z wyjątkiem Czech, doświadczało problemów finansowych.

– W segmencie prywatnych akademików mamy jedynie 20 takich obiektów na sześciu rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Kolejne osiem jest obecnie w realizacji, w tym m.in. Warszawie, Krakowie oraz Bukareszcie, co wskazuje na rosnącą popularność tego typu przedsięwzięć inwestycyjnych. I choć obecnie tempo powstawania nowych akademików prywatnych jest niższe niż potrzeby, należy spodziewać się rosnącego zainteresowania inwestorów tym segmentem rynku nieruchomości – podkreśla Wojciech Koczara, partner zarządzający zespołem nieruchomościowym kancelarii CMS w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Jak pokazują wyniki naszego raportu, rynek akademików prywatnych nie podlega cyklom koniunkturalnym, co jest istotnym czynnikiem dla inwestorów podejmujących decyzje inwestycje. Z zyskami (investment yields) na poziomie 6 proc. w głównych ośrodkach akademickich w Europie oraz 7 proc. w regionalnych ośrodkach, niską podażą przy wysokim popycie na pokoje w nowoczesnych akademikach, potencjał wzrostu w tym segmencie rynku nieruchomościowego jest ogromny. Oczywiście pozostaje pytanie o możliwości finansowe potencjalnych najemców – dodaje Lidia Dziurzyńska-Leipert, partner w kancelarii CMS w zespole nieruchomości i budownictwa, z ramienia CMS kierująca zespołem doradzającym przy realizacji projektów domów studenckich.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Atal zadomowi się w Szczecinie

schedule 21 maja 2024
Opr./edited by MR

Atal otwiera filię w Szczecinie, który jest ósmym regionalnym rynkiem ogólnopolskiego dewelopera. W stolicy woj. zachodniopomorskiego w przygotowaniu ma dwie inwestycje.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Rynek mieszkaniowy

Polska Mokotów nie tylko dla sportowców

schedule 21 maja 2024
Opr./edited by JC

Dom Development rusza z inwestycją Mokotów Sportowy, rozpoczynając tym samym realizację nowej dzielnicy mieszkaniowej w Warszawie. Spółka planuje wybudować w tej lokalizacji przynajmniej 1,3 tys. lokali.

Rynek mieszkaniowy

Polska Skarbiec w remoncie

schedule 21 maja 2024
Opr./edited by JC

Zabytkowa kamienica przy Placu Wolności 15 w Poznaniu zostanie poddana rewitalizacji. Inwestycja Skarbiec obejmie łącznie niemal 60 mieszkań o zróżnicowanych metrażach.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Inwestorzy nadal wolą parki

schedule 21 maja 2024
Opr./edited by JC

BNP Paribas Real Estate Poland przygotował raport „Rynek nowoczesnego handlu w Polsce”. W I kwartale 2024 najpopularniejszym oddawanym i budowanym formatem pozostają parki handlowe, a na rynku pojawiają się kolejne debiuty i rozwiązania wykorzystujące AI.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Antczak buduje w Tymbarku

schedule 21 maja 2024
Opr./edited by JC

W Tymbarku (woj. małopolskie) trwa budowa kompleksu logistyczno-magazynowego grupy Maspex. Obiekt o powierzchni prawie 8 tys. mkw. pomieści ponad 13,5 tys. palet.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Pierwszy kwartał bez zaskoczeń

schedule 21 maja 2024
Opr./edited by JC

Cushman & Wakefield podsumował I kwartał w sektorze biurowym w Polsce. Odnotowano wysoki udział renegocjacji umów w regionach i więcej dostępnej powierzchni na rynku, a wolumen całkowitej zajmowanej powierzchni znajduje się na drobnym plusie.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Na Batorym do pełna

schedule 21 maja 2024
Opr./edited by JC

Firma ZST (Zintegrowane Systemy Techniczne) powiększyła swoją siedzibę w budynku Batory I o dodatkowy metraż. Wskutek tej ekspansji warszawski biurowiec jest już w całości wynajęty. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Kwartał według PINK

schedule 21 maja 2024
Opr./edited by MR

Na koniec marca 2024 roku rynek nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej, wraz z biurami wchodzącymi w skład tych obiektów, osiągnął ponad 32,7 mln mkw. - wynika z danych opublikowanych przez Polską Izbę Nieruchomości Komercyjnych. 

Technologie

Polska Sztuczna inteligencja w wentylacji

schedule 21 maja 2024
Opr./edited by MR

Nepi Rockcastle podpisało umowę z estońską firmą R8 na wdrożenie rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji w centrach handlowych należących do Nepi w Polsce. Technologia zapewni zoptymalizowany proces zarządzania systemami wentylacyjno-klimatyzacyjnymi i grzewczymi.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Europa Stabilne MLP

schedule 21 maja 2024
Opr./edited by MR

MLP Group w I kwartale 2024 uzyskało skonsolidowane przychody na poziomie 96,2 mln zł, co oznacza niewielki wzrost, o 2 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2023 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Przeprowadzka do Oxygen Parku

schedule 21 maja 2024
Opr./edited by MR

LSI Software, dostawca nowoczesnych systemów informatycznych wspierających działalność operacyjną i zarządzanie przedsiębiorstwem, został najemcą kompleksu biurowego Oxygen Park w Warszawie. Firma wynajęła ponad 400 mkw. powierzchni biurowej.

Rynek mieszkaniowy

Polska Mieszkanie z widokiem na Beskidy

schedule 20 maja 2024
Opr./edited by MR

TDJ Estate realizuje swoją pierwszą inwestycję mieszkaniową w Bielsku-Białej. Za projekt Sarniego Osiedla odpowiada pracownia architektoniczna Medusa Group.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Martes Sport w swoim rodzinnym mieście

schedule 20 maja 2024
Opr./edited by MR

Sieć sklepów sportowych Martes Sport wejdzie na blisko 2 tys. mkw. do powstającego parku handlowego w Bielsku-Białej. Redkom Development zapowiada otwarcie obiektu w IV kwartale tego roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowy dom dla Baskervilla

schedule 20 maja 2024
Opr./edited by JC

Baskervill, międzynarodowa firma architektoniczna, inżynieryjna i projektowa, otworzyła w Officynie biuro o powierzchni ponad 200 mkw. Budynek zlokalizowany jest w gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz.

Architektura i urbanistyka

Polska Nadchodzi nowy Kwartał

schedule 20 maja 2024
Opr./edited by JC

Pracownia Konior Studio przedstawiła wizualizacje katowickiego projektu Kwartał Dworcowa. Zrewitalizowane kamienice będą oferować m.in. funkcje biurowe, hotelowe i gastronomiczne.

Infrastruktura

Polska Odjazd z Jastarni

schedule 20 maja 2024
Opr./edited by JC

Trwająca dwa lata przebudowa dworca kolejowego w Jastarni dobiegła końca. Budynek zmodernizowano w ramach Programu Inwestycji Dworcowych, z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Panattoni spekulacyjnie pod Łodzią

schedule 20 maja 2024
Opr./edited by MR

Panattoni rozpoczęło budowę nowego parku w okolicach Łodzi. Projekt o docelowej powierzchni blisko 30 tys. mkw. powstanie w Zgierzu.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska RealCo zbiera miliony

schedule 20 maja 2024
Opr./edited by MR

Firma deweloperska RealCo Property Investment and Development wyemitowała drugą serię obligacji o wartości 19 mln zł.

Rynek mieszkaniowy

Polska Seniorzy na Grochowskiej

schedule 20 maja 2024
Opr./edited by MR

Grupa Antczak podpisała umowę z firmą Origin Investments, która będzie odpowiadać za dalszą realizację warszawskiego projektu Grochowska 1. Origin Investments prowadzi działalność w sektorze senioralnym.

Najnowsze w Hotele

schedule 14 maja 2024

B&B otwiera w Wielkopolsce

Sieć B&B Hotels planuje otwarcie dwóch kolejnych obiektów na terenie Polski. Hotele, łącznie oferujące blisko 200 pokoi, powstaną w Kaliszu i Lesznie.

schedule 16 kwietnia 2024

IHG razem z Novum Hospitality

IHG Hotels & Resorts wraz z Novum Hospitality podpisały umowę, która dwukrotnie zwiększa liczbę hoteli IHG w Niemczech, a także inauguruje współpracę Holiday Inn - the niu oraz wprowadza na rynek marki Garner i Candlewood Suites.

schedule 13 marca 2024

Na pięć gwiazdek w Międzyzdrojach

Na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach wmurowano kamień węgielny pod budowę The Sea Resort. Inwestorem budowanego w pięciogwiazdkowym standardzie kompleksu jest spółka Minde. 

schedule 08 marca 2024

Red zaprasza do Belgradu

Radisson Red Belgrade otworzył swoje podwoje w stolicy Serbii, co oznacza debiut marki Radisson Red w Europie Południowo-Wschodniej.

schedule 26 lutego 2024

Rosną wskaźniki efektywności

Eksperci firmy Cushman & Wakefield spodziewają się zwiększenia aktywności transakcyjnej inwestorów na rynku hotelowym w Polsce w 2024 roku. Warszawski rynek hotelowy jest liderem ożywienia w 2023 roku wśród sześciu stolic Europy Środkowo-Wschodniej.

schedule 22 lutego 2024

Remont u Leonarda

Leonardo Royal Warsaw zapowiada otwarcie nowego skrzydła. Oferta czterogwiazdkowego hotelu na rogu ulic Grzybowskiej i Żelaznej powiększy się o 184 pokoje.

schedule 19 lutego 2024

Kąpiel z widokiem na góry

Pomiędzy Szklarską Porębą a Karpaczem powstaje kompleks Termy Karkonosze Resort & Spa. Najnowsza inwestycja HSP Management zaoferuje 265 pokoi.

schedule 19 lutego 2024

Nowy design na pięćdziesiąte urodziny Novotelu

W Novotelu Warszawa Centrum kończą się prace remontowe. Zmodernizowanych zostanie 14 pięter warszawskiego hotelu, który w tym roku obchodzi 50 rocznicę działalności.

schedule 05 lutego 2024

Holiday Inn & Suites po raz pierwszy w Europie

W Budapeszcie powstanie pierwszy hotel marki Holiday Inn & Suites w Europie. Holiday Inn & Suites Budapest Centrale zaoferuje 170 pokoi i zacznie działać w II połowie 2026 roku.

schedule 01 lutego 2024

Accor szykuje otwarcia

Wśród hoteli, które grupa Accor planuje otworzyć w 2024 roku, znalazł się m.in. Mövenpick Wrocław, pierwszy obiekt tej marki w Polsce. Na liście są również obiekty w Pradze, Budapeszcie, Tbilisi, Hamurgu i Düsseldorfie, a także w czeskich i rumuńskich kurortach.

schedule 30 stycznia 2024

Hotelowa Warszawa najlepsza w regionie

Jak wynika z danych STR Global, Warszawa zajmuje 10. miejsce wśród głównych europejskich rynków hotelowych pod względem wzrostu średniego przychodu na dostępny pokój (RevPAR1) w 2023 roku w stosunku do roku 2019 – podaje Cushman & Wakefield.

schedule 26 stycznia 2024

Wyremontują sanatorium

Spółka Uzdrowisko Cieplice – Grupa PGU rozpoczęła przebudowę Domu Zdrojowego w kompleksie uzdrowiskowym Jelenia Góra-Cieplice. Projekt zakłada powstanie pięciokondygnacyjnego sanatorium ze strefą zabiegową, hotelową i spa.

schedule 24 stycznia 2024

Pierwszy Red w Berlinie

Radisson Hotel Group wiosną 2024 roku otworzy pierwszy hotel Radisson Red w Berlinie. Goście będą mieli do dyspozycji ponad 130 pokoi.

schedule 23 stycznia 2024

Drugi Q Hotel nad morzem

W Sopocie przy ul. Haffnera 89 powstanie Q Hotel. Otwarcie obiektu planowane jest na 2026 rok.

schedule 17 stycznia 2024

Focus na Wrocław

Spółka Focus Hotels wydzierżawiła od Futureal Group budynek na ul. Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu. W obiekcie powstanie Focus Hotel Premium Wrocław, pierwszy obiekt polskiej sieci w tym mieście.

schedule 10 stycznia 2024

The Luxury Collection zadebiutuje w Krakowie

Marriott International oraz Grupa Dobry Hotel podpisały porozumienie, na mocy którego w budynku zabytkowego Pałacu Lubomirskich powstanie pierwszy w Krakowie hotel marki The Luxury Collection.

schedule 04 stycznia 2024

Na urlop do klasztoru

Grupa Arche zapowiada na 2024 rok otwarcia dwóch nowych obiektów. Goście będą mogli odwiedzić Sanatorium Milicyjne w Nałęczowie oraz Klasztor Wrocław.

schedule 02 stycznia 2024

Na plażę do Niechorza

Multico rozpoczęło sprzedaż II etapu Rezydencji Niechorze. Nowy, budowany tuż przy plaży kompleks apartamentów zostanie oddany do użytku przed sezonem letnim w 2025 roku.

schedule 21 grudnia 2023

Apartamenty i inwestycje w Szklarskiej Porębie

Nickel Development zbuduje kolejną kurortową inwestycję – kompleks apartamentów w Szklarskiej Porębie, drugi w powstającej sieci Nickel Resort & Spa.

schedule 14 grudnia 2023

Dobre prognozy dla rynku hotelowego

Rynek hotelowy w Polsce notuje wzrost popytu i kluczowych wskaźników dotyczących wyników obiektów – wynika z raportu Cushman & Wakefield. Eksperci spodziewają się utrzymania tego trendu również w 2024 roku.

Wydanie 5 (288) maj 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie