EN

Łódź na fali wznoszącej

Biura i projekty wielofunkcyjne
POLSKA Umacniająca się marka Łodzi pozytywnie przekłada się na lokalny rynek nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych. A będzie jeszcze lepiej – kolejne etapy rewitalizacji obszarowej i dalsze usprawnienia infrastrukturalne wzmacniają potencjał inwestycyjny miasta – zapowiadają eksperci JLL.
Ambitne plany rewitalizacyjne, silny ośrodek akademicki, blisko 1 mln mieszkańców w aglomeracji, coraz lepszy poziom infrastruktury i bogata siatka połączeń transportowych – to wszystko kształtuje wizerunek Łodzi jako atrakcyjnej lokalizacji dla inwestorów z branży nieruchomości. W mieście dynamicznie rozwija się nie tylko rynek biurowy. Jak wynika z raportu JLL, Urzędu Miasta Łodzi i Hays Poland „Łódź – Revitalizing a vibrant business and living hub”, coraz lepsze rezultaty notują również segment nieruchomości mieszkaniowych i hotelowych.

– Prawie 4 mld zł – to wartość projektów, które w tej perspektywie realizujemy z unijnym dofinansowaniem. Projekty, które prowadzimy, obejmują nie tylko remonty kamienic i ulic, modernizację instytucji kultury, rozwój transportu czy poprawę stanu miejskiej infrastruktury. Uzupełniają je programy, których celem jest aktywizacja zawodowa mieszkańców, wsparcie edukacyjne czy usługi zdrowotne. Sukces tej największej w Polsce rewitalizacji jest tym bardziej możliwy, że inwestycje realizowane przez miasto idą ramię w ramię z przedsięwzięciami prywatnych inwestorów – komentuje Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Papierkiem lakmusowym oceniającym starania obu stron jest m.in. sektor nieruchomości biurowych w mieście. A ten, jak pokazuje raport JLL, Urzędu Miasta i Hays Poland, konsekwentnie rośnie.

– Inwestorzy doceniają unikalny charakter łódzkiego rynku biur. Firmy mogą tutaj wybierać spośród szerokiego portfolio projektów – od ultranowoczesnych biurowców, po ciekawie zaadaptowane budynki postindustrialne, które tworzą niepowtarzalną atmosferę pracy. Podobnie jak w innych polskich aglomeracjach, popyt napędzają głównie najemcy z branży usług dla biznesu. Według naszych danych, mają oni już 53 proc. udziału w zajętej powierzchni biurowej w Łodzi. Ten współczynnik ma szansę jeszcze urosnąć, nie tylko ze względu na nowych inwestorów, ale przede wszystkim jako rezultat dynamicznej ekspansji centrów usług, które już w mieście działają – komentuje Łukasz Dobrzański, dyrektor biura JLL w Łodzi.

Łódź to aktualnie jedna z kluczowych lokalizacji dla centrów usług w Polsce. Według danych ABSL, w okresie od pierwszego kwartału 2018 do pierwszego kwartału tego roku branża stworzyła 2,7 tys. nowych miejsc pracy. Sektor zatrudnia w mieście łącznie 23,2 tys. pracowników.
– Wiele wskazuje na to, że nadchodzące miesiące będą okresem dalszego intensywnego rozwoju i przekształcania istniejących centrów usług biznesowych w jeszcze bardziej zaawansowane jednostki – centra doskonałości i centra wiedzy. To szczególnie istotne z punktu widzenia jakości miejsc pracy, które oferuje łódzki rynek. Miasto nadal ma ogromny potencjał, jeśli chodzi o możliwą skalę wzrostu, ale równie ważne, jeśli nie ważniejsze, są możliwości rozwoju zawodowego i szansa na udział w ciekawych i ambitnych projektach biznesowych. W tym aspekcie Łódź znajduje się w czołówce polskich aglomeracji – zapewnia Łukasz Grzeszczyk, head of IT, Hays Poland.

Aktywność łódzkich inwestorów ma odzwierciedlenie w zapotrzebowaniu na powierzchnie biurowe. W 2015 roku najemcy podpisali w Łodzi umowy na 70 tys. mkw. Kolejne lata również były udane. W 2016 roku popyt zbliżył się do poziomu 67 tys. mkw., w 2017 roku – do blisko 60 tys. mkw., a w 2018 – do prawie 57 tys. mkw. W pierwszym półroczu 2019 podpisano natomiast umowy na ponad 32 tys. mkw., co jest dobrą prognozą na kolejnych sześć miesięcy. Największe transakcje, które zamknęły się w tym czasie to przednajem New Work w Hi Piotrkowska 155 na 5 tys. mkw. oraz dwie umowy Nordea – nowy kontrakt w Red Tower i przednajem w Cross Point C. W obu budynkach firma zajmie po 3,3 tys. mkw.
– Aktualnie w budowie znajduje się 100 tys. mkw. powierzchni w ramach tak spektakularnych projektów jak Hi Piotrkowska 155, Imagine, Monopolis czy Brama Miasta. Deweloperzy zabezpieczają też grunty pod kolejne realizacje, co jest najlepszych dowodem na to, że wierzą w potencjał biznesowy Łodzi. Warto również zauważyć, że na łódzkim rynku formują się pierwsze huby biurowe, a to wskazuje na rosnącą dojrzałość sektora. Największym z nich jest tzw. Centralna Oś Łodzi – na linii od al. Kościuszki do projektów realizowanych przy tzw. skrzyżowaniu marszałków. Popularność tej lokalizacji to rezultat znakomitej dostępności komunikacyjnej i centralnego położenia – podaje Łukasz Dobrzański, dyrektor Biura JLL w Łodzi
– Łódź to ciekawa alternatywa również dla inwestorów nieruchomościowych szukających nowych opcji rozwoju portfela. Miasto cieszy się rosnącym zainteresowaniem międzynarodowych funduszy zajmując już czwarte miejsce w Polsce, poza Warszawą, pod względem wartości umów kupna/sprzedaży obiektów biurowych. W ciągu dwóch ostatnich lat właścicieli zmieniły biurowce za 230 mln euro w ramach siedmiu transakcji – dodaje Tomasz Puch, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych, JLL.

Chociaż Łódź jest trzecim co do wielkości miastem w Polsce pod względem liczby mieszkańców, tutejszy rynek mieszkaniowy jeszcze do niedawna pozostawał w tyle za innymi polskimi aglomeracjami. – Pod wieloma względami, takimi jak ceny czy sprzedaż na pierwotnym rynku mieszkaniowym, Łódź bardziej przypominała Lublin czy Szczecin niż Warszawę i Wrocław. Jednak w ciągu ostatnich trzech lat sytuacja uległa znacznej zmianie. Zarówno liczba sprzedanych mieszkań, jak i nowa roczna podaż wzrosły ponad dwukrotnie w 2018 w porównaniu do 2015, osiągając najwyższy poziom w historii. Sprzedano wtedy 4,3 tys. lokali, a na rynek trafiło ich 4,6 tys. Wszystko wskazuje też na to, że dobra passa utrzyma się również w 2019. W pierwszym półroczu sprzedano bowiem więcej mieszkań niż w całym 2016 roku, a średnia cena za 1 mkw. na rynku pierwotnym na koniec czerwca kształtowała się na poziomie 5,9 tys. zł, czyli o 40 proc. mniej niż w przypadku Warszawy – wylicza Katarzyna Kuniewicz, dyrektor Działu Badań Rynku Mieszkaniowego, JLL.
Coraz lepsza sytuacja w sektorze mieszkaniowym to rezultat zarówno konsekwentnej rewitalizacji miasta, co wpływa na wyższą jakość życia mieszkańców, jak i dobrego klimatu inwestycyjnego, który pozytywnie kształtuje nastroje na rynku pracy. – Łódzki rynek ma bardzo duży potencjał do dalszego rozwoju. W ubiegłym roku liczba sprzedanych lokali w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców sięgnęła sześciu mieszkań, podczas gdy w innych dużych polskich aglomeracjach wskaźnik ten przekracza dziesięć. Ponadto korzystny stosunek cen do wynagrodzeń oraz dostępność atrakcyjnych działek również będą zachęcały deweloperów do rozpoczynania kolejnych inwestycji – uważa Katarzyna Kuniewicz

Szczególnym segmentem w sektorze nieruchomości mieszkaniowych, również w Łodzi, są prywatne akademiki. Jak wskazuje raport, Łódź była jednym z pierwszych miast w Polsce, która przyciągnęła inwestycje w tej klasie aktywów. Nie powinno to dziwić – w mieście działają 22 uczelnie, na których studiuje 72 tys. studentów. To zatem atrakcyjna nisza zarówno dla właścicieli mieszkań kupowanych pod wynajem, jak i deweloperów biorących pod uwagę inwestycje w prywatne akademiki, szczególnie że pierwsze projekty w tym segmencie, jak Student Depot czy Basecamp, mają wskaźnik obłożenia na poziomie prawie 100 proc.

Łódź jest szóstym co do wielkości rynkiem hotelowym w Polsce pod względem liczby pokojów. Obecnie w mieście działa 34 hoteli, które oferują ponad 3 530 miejsc hotelowych. – Operatorzy hotelowi coraz mocniej interesują się Łodzią. Najbardziej atrakcyjną lokalizacją jest oczywiście centrum, choć wraz z rozwojem biznesowym na mapie pojawią się inne interesujące opcje. Oprócz tradycyjnej hotelowo Piotrkowskiej, ekspansji sektora hotelowego spodziewamy się zwłaszcza w okolicach wokół Nowego Centrum Łodzi. W tym roku Łódź powitała długo oczekiwany Hotel Puro, a inwestorzy planują realizację sześciu kolejnych projektów hotelowych w mieście z łączną liczbą 940 pokoi. Dwa z nich są obecnie w budowie – Hampton by Hilton i Legs Hotel, rozpoczęto też renowację Grand Hotelu – wymienia Agata Janda, dyrektor ds. doradztwa hotelowego, JLL

Nastroje na łódzkim rynku, mierzone zarówno w sektorze hotelowym, biurowym oraz mieszkaniowym, poprawiają się. Poziom zaufania inwestorów w stosunku do miasta i jego potencjału rośnie.
– Siła Łodzi polega na tym, że nie próbuje upodobnić się do innych miast, a garściami czerpie ze swojego unikalnego potencjału i charakterystycznej zabudowy, jakiej nie mają inne polskie aglomeracje. A przynajmniej na taką skalę. Dlatego szanse Łodzi na przyciągnięcie do siebie nowych mieszkańców mogą, wbrew prognozom demografów, zwiększyć się w kolejnych latach. Ludzie poszukujący alternatywy dla tłocznej Warszawy czy Krakowa, mogą przyjechać właśnie tutaj. Docenia to także biznes – już teraz znajdujemy się już na tzw. short-liście zagranicznych inwestorów, którzy od wielu lat czują się w Łodzi doskonale – podsumowuje Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Ostatnie nowości

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Centrum logistyczne między Frankfurtem a Kolonią

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

P3 wybuduje nieruchomość logistyczną na działce o powierzchni 44 tys. mkw. w Pfalzfeld w Nadrenii-Palatynacie. Projekt składający z dwóch hal o łącznej powierzchni najmu około 23,4 tys. mkw. ma zostać ukończony do końca 2025 roku.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Szwajcarska fabryka w Czechach

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

W Garbe Parku w Boršovie otwarta została druga w Czechach fabryka szwajcarskiej firmy Taconova Group. Nowa lokalizacja zajmuje powierzchnię około 9,3 tys. mkw.

ESG

Polska Panattoni dla literatury

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

Panattoni zostało głównym mecenasem nagrody literackiej „Nike”. W maju zostanie zaprezentowana dwudziesta nominowanych w tegorocznej edycji.

Infrastruktura

Polska Koniec w Tłuszczu

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by JC

Z nowego dworca kolejowego w Tłuszczu skorzystali już pierwsi pasażerowie. Inwestycja została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Renesans stołecznego urzędu

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by JC

Urząd Pracy Miasta Stołecznego Warszawy wynajął ponad 3,7 tys. mkw. w biurowcu Renaissance Plaza. Najemca rozpocznie działalność w nowej siedzibie w lipcu, kiedy w budynku dobiegną końca prace remontowe.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowości w NoVej

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

W I kwartale 2024 roku w NoVa Parku w Gorzowie pojawili się nowi najemcy – Rituals i salon Pako Lorente z męskimi ubraniami. Po remoncie ponownie został otworzony sklep Deichmann. Na początku kwietnia zaczął też działać salon z modą damską o la la.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Czechy S Immo i CPIPG porządkują portfele

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

S Immo podpisało umowę nabycia portfela ośmiu nieruchomości od Czech Property Investments, spółki zależnej CPI Property Group w Czechach. Transakcja obejmuje cztery nieruchomości biurowe i cztery handlowe o łącznej powierzchni najmu około 136 tys. mkw.

Infrastruktura

Polska Poznań buduje mosty

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by JC

Postępuje budowa mostów Berdychowskich w Poznaniu. Nad Kanałem Ulgi trwa łączenie łuku pierwszej z pieszo-rowerowych konstrukcji, a w nurcie Warty widać już elementy tymczasowych podpór drugiej przeprawy.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Austria Immofinanz bez wieży

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

Immofinanz sprzedało City Tower Vienna za ponad 150 mln euro. Zakupu w imieniu spółki Euro Real Estate dokonał United Benefits Holding. Wiedeński biurowiec oferuje około 26,6 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Przedłużają w Nowym Targu

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

Firma technologiczna Spyrosoft przedłuża obecność we wrocławskim biurowcu Nowy Targ. Pracownicy mają do dyspozycji około  2,8 tys. mkw. powierzchni biurowej. 

Budownictwo

Niemcy Barometr branży nieruchomości

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

Najnowsze badanie Berlin Hyp Trendbarometer wskazuje, że branża nieruchomości w Niemczech adaptuje się do zmienionych warunków. Sektor chce m.in. wykorzystywać transformację energetyczną. Jednocześnie oczekuje większego wsparcia ze strony polityków.

Architektura i urbanistyka

Polska Złota i Zgody do przebudowy

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

Sześć firm złożyło oferty w przetargu na przebudowę 2,5 ha ulic i placów w obszarze ulic Złotej i Zgody w Warszawie. To największy przygotowywany obecnie projekt w ramach programu Nowe Centrum Warszawy.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Apart w centrum convenience

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

W centrum handlowym Nowe Bielawy zadebiutował salon Apartu. Sklep w obiekcie z portfolio Greenman Poland został otwarty w najnowszym koncepcie handlowym marki. 

Materiał partnera

Szwecja Nordbygg 2024: sporo innowacji i ogromne zainteresowanie

schedule 05 maja 2024
Eurobuild CEE

W zeszłym tygodniu odbyły się największe w Europie Północnej targi dla profesjonalistów z branży budowlanej i nieruchomości. Nordbygg 2024 odwiedziło 35 tys. zwiedzających, co w połączeniu z 5 tys. osób obsługujących stoiska daje łączną liczbę 40 tys. uczestników. Wśród nowości tegorocznej edycji można wskazać większe niż wcześniej zaangażowanie władz Sztokholmu w imprezę oraz nową aplikację przygotowaną specjalnie dla gości targów.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Przejmą udziały w CPIPG

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

CPI Property Group podpisało z brytyjską firmą Sona Asset Management umowę przejęcia udziału mniejszościowego w spółce zależnej CPIPG, do której należy 11 nieruchomości biurowych i dwie handlowe w Polsce. Wartość transakcji to 250 mln euro. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Smacznie i ładnie w Galerii Wiślanka

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Galeria Wiślanka w Żorach przebudowała strefę restauracyjną Wiślanka Food. Oferta gastronomiczna centrum zwiększyła się jednocześnie o trzy nowe lokale, serwujące kuchnię tajską, amerykańską i turecką.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pitbull powalczy u EPP

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Zarządzane przez EPP centra handlowe Wzorcownia we Włocławku, Galeria Solna w Inowrocławiu i Galeria Olimpia w Bełchatowie rozszerzają swoją ofertę o markę odzieży sportowej Pitbull.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska G City liczy nowych najemców

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Wrocławska Galeria Dominikańska z portfolio G City wzmocniła swoją ofertę restauracyjno-kawiarnianą otwierając lokal Wagożercy (powierzchnia około 240 mkw.), sklep Czas na Herbatę (około 40 mkw.) oraz dwa punkty gastronomiczne – Smaki Ukrainy i Cukiernię Creme.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Aldi trzyma tempo

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Aldi uruchomił dwa nowe sklepy – w Nowej Soli i w Tychach. Dzięki temu łączna liczba placówek sieci w Polsce wyniesie 315. Najwięcej sklepów Aldi działa w woj. śląskim, gdzie po najnowszym otwarciu znajdują się już 72 placówki. 

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 06 maja 2024

Renesans stołecznego urzędu

Urząd Pracy Miasta Stołecznego Warszawy wynajął ponad 3,7 tys. mkw. w biurowcu Renaissance Plaza. Najemca rozpocznie działalność w nowej siedzibie w lipcu, kiedy w budynku dobiegną końca prace remontowe.

schedule 06 maja 2024

Przedłużają w Nowym Targu

Firma technologiczna Spyrosoft przedłuża obecność we wrocławskim biurowcu Nowy Targ. Pracownicy mają do dyspozycji około  2,8 tys. mkw. powierzchni biurowej. 

schedule 26 kwietnia 2024

Priorytety w nowej rzeczywistości

Koszty, przyciąganie i utrzymanie talentów oraz sprostanie wymaganiom związanym z regulacjami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju – to główne wyzwania, z jakimi mierzą się właściciele i najemcy biurowców – wskazuje raport Cushman & Wakefield.

schedule 26 kwietnia 2024

Od papierowej teczki do cyfrowego dokumentu

Iron Mountain inwestuje w swoje centrum digitalizacji w Radomiu. Spółka planuje przeznaczyć na modernizację obiektu około 10 mln zł.

schedule 25 kwietnia 2024

Brakuje biur w centrum stolicy

Według raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w Warszawie, I kwartał 2024 roku” warszawski rynek biurowy wkracza w okres intensyfikacji działań w zakresie konwersji i modernizacji budynków biurowych.

schedule 25 kwietnia 2024

Pierwszy kwartał poza Warszawą

Na koniec I kwartału 2024 roku całkowite istniejące zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu głównych rynkach regionalnych wyniosły około 6,7 mln mkw. – podaje PINK. 

schedule 24 kwietnia 2024

Mają Empik, czekają na panoramę

W pierwszych miesiącach 2024 roku w kompleksie Sky Tower pojawili się nowi najemcy, zmodernizowano też istniejące punkty handlowe. To część zmian, które zapoczątkowane zostały we wrocławskim wieżowcu w zeszłym roku. 

schedule 24 kwietnia 2024

Wybierają biura w Gdyni

Gdyński biurowiec przy Podolskiej 21, który w 2021 został nabyty przez brytyjski fundusz inwestycyjny First Property Group, zyskuje nowych najemców.

schedule 24 kwietnia 2024

Fort 7 ma zielone światło

Projekt Fort 7 firmy Atenor uzyskał pozwolenie na budowę budynków biurowych. W ramach I etapu inwestycji spółka planuje budowę trzech budynków biurowych o łącznej powierzchni ponad 42 tys. mkw. Wielofunkcyjny projekt jest drugą inwestycją dewelopera w Warszawie.

schedule 23 kwietnia 2024

W poszukiwaniu złotego środka

Eksperci JLL przedstawiają raport „Rok 2024: nowa normalność czy następny etap transformacji hybrydowej… Czyli jak Polacy wracają do biur?” Wynika z niego, że ostatnie cztery lata spowodowały znaczące zmiany w sposobie wykonywania obowiązków służbowych i podejściu do miejsca pracy.

schedule 23 kwietnia 2024

Handel kwitnie w biurowcach

Jak wynika z raportu „Retail @ Office”, przygotowanego przez ekspertów firmy Cushman & Wakefield, 64 proc. warszawskich biurowców oferuje przynajmniej jeden lokal usługowo-handlowy. Niska podaż nowej, typowo handlowej powierzchni w stolicy skłania usługodawców do szukania alternatywnych lokalizacji.

schedule 22 kwietnia 2024

Biurowy Cluster na Siennej

Cluster Offices, polski operator biur serwisowanych i przestrzeni coworkingowych, ogłosił plany otwarcia nowej lokalizacji przy ul. Siennej 75 w Warszawie. Przestrzeń ma być udostępniona w lipcu tego roku.

schedule 22 kwietnia 2024

Podwójny BREEAM dla Acciony

Powstające na warszawskim Ursusie osiedle U-City otrzymało certyfikat BREEAM Interim na poziomie Very Good. To kolejna po Blanco inwestycja firmy Acciona z takim wyróżnieniem.

schedule 22 kwietnia 2024

Nowe The Shire w połowie wynajęte

W warszawskim biurowcu Warsaw Spire C została otwarta przestrzeń The Shire – Beyond Coworking. 40 proc. z 1,5 tys. mkw. powierzchni The Shire zostało wynajęte jeszcze przed otwarciem. 

schedule 22 kwietnia 2024

Kolejne firmy stawiają na Diunę

Do najemców warszawskiej Diuny dołączyły dwie kolejne firmy. Intrum zajęło w kompleksie przy ul. Taśmowej blisko 370 mkw., a Carrier Chłodnictwo około 500 mkw.

schedule 19 kwietnia 2024

Biurowa mapa Krakowa

Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Krakowie na koniec 2023 roku wynosiły 1,75 mln mkw., z czego 1,45 mln mkw. to budynki klasy A, 288 tys. mkw. budynków klasy B oraz 10 tys. mkw. budynków klasy C - wynika z raportu Brookfield Partners ,,Office Market Pulse”.

schedule 18 kwietnia 2024

Biurowiec wśród zieleni

Grupa Passerinvest oddała do użytku biurowiec Roztyly Plaza. Obiekt znajduje się w dzielnicy Praga 11, tuż obok stacji metra Roztyly C. To pierwszy nowo otwarty budynek biurowy w Pradze w 2024 roku.

schedule 18 kwietnia 2024

Więcej pustostanów we Wrocławiu

Według raportu firmy doradczej Brookfield Partners całkowite zasoby powierzchni biurowej we Wrocławiu na koniec 2023 roku wynosiły 1,49 mln mkw., z czego 1,15 mln mkw. to budynki klasy A, 331 tys. mkw. – budynki klasy B, a 12 tys. mkw. to obiekty klasy C.

schedule 17 kwietnia 2024

Pierwszy kwartał, cztery projekty

Na koniec marca 2024 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły niemal 6 mln 245 tys. mkw. - wynika z danych zebranych przez PINK.

schedule 16 kwietnia 2024

Wszystkie piętra The Bridge

Konstrukcja wieżowca The Bridge na warszawskiej Woli osiągnęła swoją ostateczną wysokość, czyli 174 m. Budowniczowie właśnie ukończyli ostatnią kondygnację techniczną. Trwają prace instalacyjne i wykończeniowe wewnątrz obiektu oraz montaż elewacji.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie