EN

Praca zdalna – jak to robią w Colliersie?

Zasoby ludzkie
POLSKA Firmom, które dostrzegły korzyść i zaczęły już wcześniej wdrażać tryb pracy zdalnej, z pewnością łatwiej było przejść na masowy home office spowodowany pandemią koronawirusa. Colliers International już w 2014 roku uruchomił biuro, które działa w formie elastycznej i jest w pełni przystosowane od strony infrastruktury technicznej do pracy zdalnej – podaje Collers.
W momencie, gdy mobilność pracowników staje się konieczna, napotykamy pierwszą barierę – sprzęt. Nie wszystkie firmy korzystają z laptopów, które można po prostu zabrać do domu. – W Colliersie wymiana całego sprzętu na laptopy zajęła trzy lata. Można rozłożyć ten proces w czasie, jednak ważne jest, aby stopniowo dążyć do pełnej elastyczności – mówi Małgorzata Michalczyk, dyrektor administracji w Colliers International. Drugim istotnym filarem jest infrastruktura informatyczna umożliwiająca dostęp do dysków i zasobów firmowych spoza biura. Do tego służy system VPN (virtual private network), pozwalający połączyć się przez internet z serwerem firmowym z dowolnego miejsca na Ziemi. Trzecim krokiem jest tzw. collaboration services. Pracownik wykonujący swoje obowiązki z domu nadal potrzebuje w jakiś sposób komunikować się z resztą zespołu lub z klientami, do czego firmy wykorzystują najczęściej aplikacje Skype czy Microsoft Teams. Tego typu programy, posiadające funkcje chatu, tele- i videokonferencji oraz prezentowania dokumentów z pulpitu ułatwiają pracę grupową i stałą wymianę informacji.

Bez tych trzech elementów naprawdę trudno mówić o efektywnej pracy zdalnej. Przygotowanie infrastruktury, odpowiednich narzędzi oraz dobrych praktyk w firmie sprawi, że pracownicy bez problemu wejdą w nowy system działania. – W Colliers International z dnia na dzień przenieśliśmy na pracę elastyczną 240 osób. Choć było to duże przedsięwzięcie, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu odbyło się sprawnie i bezproblemowo. Zarówno infrastruktura zadziałała bezbłędnie, jak i zespół szybko poradził sobie z nagłą zmianą. Wszystko dzięki temu, że już wcześniej mieliśmy możliwość pracy z domu i każdy wiedział, jak funkcjonować w takim trybie. Obecnie cała organizacja działa zupełnie normalnie i nie obserwujemy nawet najmniejszego spadku wydajności – zapewnia Małgorzata Michalczyk.

Jednak nie wszystkie organizacje mogą funkcjonować bez biura w dłuższej perspektywie. Z pewnością łatwiej będzie miał sektor usługowy niż firmy produkcyjne, które mogą przenieść na pracę zdalną jedynie pracowników biurowych, zaś fabryki w zagrożeniu pandemii muszą zostać zamknięte. Przykładem korporacji mogących długo funkcjonować bez biura są firmy z branży software development. Wiele z nich pracuje w tym trybie cały czas. Często nad jednym projektem pracują programiści mieszkający w innych miastach, a nawet krajach. Ta branża jest najlepszym dowodem, że można pracować bez biura długo, a wręcz permanentnie. – Niestety nie wszystkie procesy w firmie, nawet tej mogącej działać zdalnie, mogą zostać przeniesione online – przyznaje Małgorzata Michaczyk. – W Colliersie takim procesem okazała się paradoksalnie prosta czynność: odbiór poczty i przesyłek kurierskich, do którego musieliśmy wyznaczyć dyżur w recepcji. Nowa rzeczywistość spowodowała, że stanęliśmy też przed wyzwaniem elektronicznego obiegu dokumentów. Wszystkie umowy, gdzie przepisy prawa dają taką możliwość, są teraz sygnowane podpisem elektronicznym – dodaje.

Nawet firma najlepiej przygotowana do elastycznej pracy przechodząc na stuprocentowy home office napotka trudności. Przede wszystkim jest to zmiana nawyków i przyzwyczajeń ludzi. Jedną grupą są pracownicy, którzy muszą odnaleźć się w tym, jak pracować i realizować swoje zadania, zaś drugą są managerowie. Stanęli oni przed wyzwaniem stworzenia zupełnie innego modelu zarządzania zespołem, organizacji pracy grup, delegowania zadań i nadzoru podwładnych. – Powszechne stereotypowe myślenie polskich szefów to "pracownicy w domu nie pracują". Oczywiście nie każdy ma predyspozycje do pracy z domu, jednak są sposoby, aby nawet takie osoby wciąż wypełniały swoje obowiązki efektywnie – zapewnia Małgorzata Michaczyk. – Podstawą jest ustalenie zasad i nowych nawyków. Jeśli nasza praca jest typowo zespołowa, wymaga wypracowania nowego rytmu działania. Przykładem może być umowa, że wszyscy siedzą przed komputerem między 9.00 a 15.00 oraz dwa razy dziennie odbywają się krótkie, 15-minutowe telekonferencje, podczas których omawiamy bieżące tematy – podsuwa ekspertka Colliers.

Kluczem do sukcesu w efektywnym zarządzaniu zespołem podczas pracy zdalnej będzie częsty i stały kontakt pracowników. Regularne tele- lub wideokonferencje w formie tak zwanych stand up meeting zapewniają stałą weryfikację działań do wykonania oraz stopień ich realizacji. Dzięki temu manager z łatwością rozdzieli zadania między swój zespół oraz ma kontrolę nad tym, co robią poszczególni pracownicy bez konieczności instalowania systemów monitorujących ich pracę. Drugi aspekt to miejsce do pracy. Nie każdy ma do tego dogodne warunki. Często w domu mamy rodzinę i nie możemy wydzielić osobnej przestrzeni, w której moglibyśmy w ciszy i skupieniu wypełniać swoje obowiązki. Kolejną kwestią jest brak podstawowych narzędzi jak duży monitor, ergonomiczny fotel czy drukarka. To z pewnością znaczne utrudnienie w dłuższej perspektywie home office. – W Colliersie, aby sprostać temu wyzwaniu, umożliwiliśmy naszym pracownikom wypożyczenie sprzętu potrzebnego do pracy, m.in. monitorów czy stacji dokujących – informuje Małgorzata Michaczyk.

Wiele firm od dawna przygotowywało się i powoli wkraczało w wirtualny świat, ale obecna sytuacja rzuciła wszystkich na głęboką wodę – całkowitej pracy zdalnej. Dla wielu przedsiębiorstw z pewnością był to szok, ale też ważna lekcja na przyszłość. – W tym kryzysie widzę promyk nadziei na rozwój polskiego rynku pracy elastycznej. Być może obecna sytuacja nagłego zderzenia z nowym systemem pracy zmieni podeście do trybu zdalnego wśród tych, którzy jeszcze nie są do niego przekonani. Zazwyczaj to nie pracownicy mają problem z home office, lecz managerowie. I to oni muszą zweryfikować swoje podejście do pracy elastycznej, aby przekonać się, że przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi może ona być tak samo efektywna jak w biurze, a pracownicy bardziej zadowoleni – podsumowuje dyrektor administracji w Colliers International.


Ostatnie nowości

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Centrum logistyczne między Frankfurtem a Kolonią

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

P3 wybuduje nieruchomość logistyczną na działce o powierzchni 44 tys. mkw. w Pfalzfeld w Nadrenii-Palatynacie. Projekt składający z dwóch hal o łącznej powierzchni najmu około 23,4 tys. mkw. ma zostać ukończony do końca 2025 roku.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Szwajcarska fabryka w Czechach

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

W Garbe Parku w Boršovie otwarta została druga w Czechach fabryka szwajcarskiej firmy Taconova Group. Nowa lokalizacja zajmuje powierzchnię około 9,3 tys. mkw.

ESG

Polska Panattoni dla literatury

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

Panattoni zostało głównym mecenasem nagrody literackiej „Nike”. W maju zostanie zaprezentowana dwudziesta nominowanych w tegorocznej edycji.

Infrastruktura

Polska Koniec w Tłuszczu

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by JC

Z nowego dworca kolejowego w Tłuszczu skorzystali już pierwsi pasażerowie. Inwestycja została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Renesans stołecznego urzędu

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by JC

Urząd Pracy Miasta Stołecznego Warszawy wynajął ponad 3,7 tys. mkw. w biurowcu Renaissance Plaza. Najemca rozpocznie działalność w nowej siedzibie w lipcu, kiedy w budynku dobiegną końca prace remontowe.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowości w NoVej

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

W I kwartale 2024 roku w NoVa Parku w Gorzowie pojawili się nowi najemcy – Rituals i salon Pako Lorente z męskimi ubraniami. Po remoncie ponownie został otworzony sklep Deichmann. Na początku kwietnia zaczął też działać salon z modą damską o la la.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Czechy S Immo i CPIPG porządkują portfele

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

S Immo podpisało umowę nabycia portfela ośmiu nieruchomości od Czech Property Investments, spółki zależnej CPI Property Group w Czechach. Transakcja obejmuje cztery nieruchomości biurowe i cztery handlowe o łącznej powierzchni najmu około 136 tys. mkw.

Infrastruktura

Polska Poznań buduje mosty

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by JC

Postępuje budowa mostów Berdychowskich w Poznaniu. Nad Kanałem Ulgi trwa łączenie łuku pierwszej z pieszo-rowerowych konstrukcji, a w nurcie Warty widać już elementy tymczasowych podpór drugiej przeprawy.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Austria Immofinanz bez wieży

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

Immofinanz sprzedało City Tower Vienna za ponad 150 mln euro. Zakupu w imieniu spółki Euro Real Estate dokonał United Benefits Holding. Wiedeński biurowiec oferuje około 26,6 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Przedłużają w Nowym Targu

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

Firma technologiczna Spyrosoft przedłuża obecność we wrocławskim biurowcu Nowy Targ. Pracownicy mają do dyspozycji około  2,8 tys. mkw. powierzchni biurowej. 

Budownictwo

Niemcy Barometr branży nieruchomości

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

Najnowsze badanie Berlin Hyp Trendbarometer wskazuje, że branża nieruchomości w Niemczech adaptuje się do zmienionych warunków. Sektor chce m.in. wykorzystywać transformację energetyczną. Jednocześnie oczekuje większego wsparcia ze strony polityków.

Architektura i urbanistyka

Polska Złota i Zgody do przebudowy

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

Sześć firm złożyło oferty w przetargu na przebudowę 2,5 ha ulic i placów w obszarze ulic Złotej i Zgody w Warszawie. To największy przygotowywany obecnie projekt w ramach programu Nowe Centrum Warszawy.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Apart w centrum convenience

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

W centrum handlowym Nowe Bielawy zadebiutował salon Apartu. Sklep w obiekcie z portfolio Greenman Poland został otwarty w najnowszym koncepcie handlowym marki. 

Materiał partnera

Szwecja Nordbygg 2024: sporo innowacji i ogromne zainteresowanie

schedule 05 maja 2024
Eurobuild CEE

W zeszłym tygodniu odbyły się największe w Europie Północnej targi dla profesjonalistów z branży budowlanej i nieruchomości. Nordbygg 2024 odwiedziło 35 tys. zwiedzających, co w połączeniu z 5 tys. osób obsługujących stoiska daje łączną liczbę 40 tys. uczestników. Wśród nowości tegorocznej edycji można wskazać większe niż wcześniej zaangażowanie władz Sztokholmu w imprezę oraz nową aplikację przygotowaną specjalnie dla gości targów.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Przejmą udziały w CPIPG

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

CPI Property Group podpisało z brytyjską firmą Sona Asset Management umowę przejęcia udziału mniejszościowego w spółce zależnej CPIPG, do której należy 11 nieruchomości biurowych i dwie handlowe w Polsce. Wartość transakcji to 250 mln euro. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Smacznie i ładnie w Galerii Wiślanka

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Galeria Wiślanka w Żorach przebudowała strefę restauracyjną Wiślanka Food. Oferta gastronomiczna centrum zwiększyła się jednocześnie o trzy nowe lokale, serwujące kuchnię tajską, amerykańską i turecką.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pitbull powalczy u EPP

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Zarządzane przez EPP centra handlowe Wzorcownia we Włocławku, Galeria Solna w Inowrocławiu i Galeria Olimpia w Bełchatowie rozszerzają swoją ofertę o markę odzieży sportowej Pitbull.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska G City liczy nowych najemców

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Wrocławska Galeria Dominikańska z portfolio G City wzmocniła swoją ofertę restauracyjno-kawiarnianą otwierając lokal Wagożercy (powierzchnia około 240 mkw.), sklep Czas na Herbatę (około 40 mkw.) oraz dwa punkty gastronomiczne – Smaki Ukrainy i Cukiernię Creme.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Aldi trzyma tempo

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Aldi uruchomił dwa nowe sklepy – w Nowej Soli i w Tychach. Dzięki temu łączna liczba placówek sieci w Polsce wyniesie 315. Najwięcej sklepów Aldi działa w woj. śląskim, gdzie po najnowszym otwarciu znajdują się już 72 placówki. 

Najnowsze w Zasoby ludzkie

schedule 09 kwietnia 2024

Ożywienie w branży

Od kwietnia do końca czerwca trzy na 10 firm z sektora finansów i nieruchomości chce zatrudniać nowych pracowników. Niemal połowa pracodawców (46 proc.) nie chce w nadchodzących miesiącach zmian kadrowych – wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.

schedule 27 marca 2024

Raczej zwolnią niż zatrudnią

W II kwartale 2024 roku 34 proc. firm branży transportu, logistyki & motoryzacji chce zwalniać, a tylko 29 proc. pracodawców planuje zwiększać zatrudnienie – wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. 

schedule 08 marca 2024

Wciąż za mało liderek

Jak wskazują dane zebrane przez ManpowerGroup, kobiety zajmują mniej niż 1/3 stanowisk kierowniczych oraz liderskich na całym świecie, choć stanowią połowę globalnej populacji aktywnej zawodowo.

schedule 07 marca 2024

Zarobki w branży budowlanej

Jak wynika z „Raportu Trendów & Wynagrodzeń 2024”, przygotowanego przez ManpowerGroup we współpracy z portalem pracy rocketjobs.pl, pracownicy sektora budowlanego w 2024 roku mogą liczyć na podwyżki w wysokości 10-15 proc.

schedule 22 lutego 2024

Od sztucznej inteligencji do zielonych kołnierzyków

Najważniejsze trendy rynku pracy 2024 według Manpower Group to rosnąca rola kobiet, talentów generacji Z i sztucznej inteligencji. Na podwyżki mogą liczyć specjaliści sprzedaży. Pracodawcy szukają „zielonych kołnierzyków”.

schedule 09 stycznia 2024

Finanse i nieruchomości walczą o talenty

66 proc. pracodawców w Polsce wskazuje na problem w rekrutacji kandydatów z niezbędnymi umiejętnościami. To najniższy wskaźnik niedoboru talentów od lat - wskazują eksperci ManpowerGroup. Finanse i nieruchomości to sektor z największą konkurencją o utalentowanych pracowników.

schedule 08 stycznia 2024

Więcej wypadków za biurkiem

Jak wynika ze wstępnych danych GUS, w okresie od stycznia do września 2023 zgłoszono 45 809 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy. To oznacza wzrost o 7,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

schedule 08 stycznia 2024

Polski Savills ma nowego szefa

Kamil Kowa został nowym dyrektorem zarządzającym Savillsa w Polsce. Wcześniej był członkiem zarządu firmy, a przez ostatnie dziewięć lat zajmował w niej stanowisko szefa działu Corporate Finance and Valuation.

schedule 04 stycznia 2024

Talenty nie idą na emeryturę

Dla 72 proc. polskich pracodawców podczas planowania strategii HR na 2024 rok priorytetem jest wellbeing pracowników, a dla 69 proc. z nich utrzymanie zatrudnienia na niezmienionym poziomie - wynika z badań ManpowerGroup.

schedule 19 grudnia 2023

Logistyka planuje rekrutacje

Trzech na 10 pracodawców branży transportu, logistyki i motoryzacji planuje dodatkowe rekrutacje z początkiem nowego roku - wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.

schedule 12 grudnia 2023

W rekrutacji optymistycznie

Jak wynika z danych ManpowerGroup, w I kwartale 2024 roku 33 proc. polskich organizacji deklaruje chęć wzmacniania kadr, 16 proc. z nich liczy się z koniecznością redukcji stanowisk, a 49 proc. firm nie chce niczego zmieniać w swoich strukturach. Jedynie 2 proc. firm nie ma jeszcze takich planów.

schedule 06 grudnia 2023

Pracowita Azja i Afryka

Produkcja, logistyka, magazyny, handel oraz transport to branże cieszące się największym zainteresowaniem wśród kandydatów z Azji i Afryki, wybierających nasz kraj jako kierunek emigracji zarobkowej – wynika z raportu grupy Progres. 

schedule 17 października 2023

Nowy szef retailu u Cushmana

Michał Masztakowski objął stanowisko Head of Retail Agency Poland w Cushman & Wakefield. Będzie odpowiadł za przygotowanie i realizację strategii biznesowej działu, poszerzanie portfela klientów firmy i kierowanie zespołem doradzającym najemcom i inwestorom.

schedule 18 lipca 2023

Zatrudniają zielone kołnierzyki

63 proc. polskich firm prowadzi obecnie rekrutacje na stanowiska związane ze zrównoważonym rozwojem. Najbardziej intensywne działania deklarują przedsiębiorstwa z branży transportu, logistyki i motoryzacji (75 proc.), energetyki i usług komunalnych (75 proc.) oraz IT (74 proc.) – wynika z danych ManpowerGroup.

schedule 04 lipca 2023

Rządzą w PLGBC

Odbyło się walne zebranie członków Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Na trzyletnią kadencję powołano nowego prezydenta oraz zarząd, a także komisję rewizyjną.

schedule 27 czerwca 2023

Segro z większym zarządem

Segro powołała w skład zarządu nowych członków: Marco Simonettiego, Jamesa Craddocka, Paula Dunne’a i Andrew Pilswortha. Jednocześnie, Andy Gulliford, chief operating officer Segro ustępuje z roli członka zarządu. 

schedule 20 października 2022

Tadeusza już nic nie rusza

Tadeusz Jachowicz, dyrektor zarządzający Gleeds Polska i dyrektor regionalny Gleeds Europe Holding na Europę Środkowo-Wschodnią, po 27 latach pracy odchodzi z firmy i kończy karierę zawodową. Od stycznia 2023 roku jego obowiązki na stanowisku dyrektora regionalnego przejmie Vladimir Bily.

schedule 14 lipca 2022

Jachna żegna się z 7R

Łukasz Jachna, członek zarządu i szef działu rynków kapitałowych w 7R, podjął decyzję o odejściu z firmy. Kierownictwo nad capital markets będzie sprawował jeszcze do końca września.

schedule 07 lipca 2022

Co trzecia firma chce zatrudniać

Według danych raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, przedstawiającego plany rekrutacyjne polskich pracodawców, 37 proc. firm chce od lipca do września rekrutować nowych pracowników. Redukcje etatów w tej branży planuje co trzynasta firma, natomiast co druga deklaruje, że pozostawi liczbę pracowników na niezmienionym poziomie. Prognozy zatrudnienia polskich pracodawców produkcji przemysłowej utrzymują się na wysokim i optymistycznym poziomie. To zapowiedź dalszych i znaczących wzrostów zatrudnienia w tej branży.

schedule 28 czerwca 2022

Więcej pracy w magazynach

Jak wynika z danych CBRE, w ciągu ostatnich pięciu lat powierzchnia magazynowa w Polsce podwoiła się i po I kwartale 2022 wynosi w sumie 25 mln mkw. W budowie pozostaje 4,5 mln mkw. powierzchni magazynowej, niemal dwa razy więcej niż rok temu. W sektorze proporcjonalnie do metrów kwadratowych przybywa miejsc pracy.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie