EN

Biura i magazyny uodpornione

Rynek inwestycyjny i finansowy
Rynki biurowy i magazynowy są w dobrej kondycji, a wartość transakcji inwestycyjnych w pierwszej połowie roku przekroczy 2 mld euro. Jednak wiele projektów było rozpoczętych przed marcem i do końca nie wiadomo, jak pandemia wpłynie na rynek w średnim i dłuższym okresie – podaje Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych.

Z całą pewnością wiadomo, że procesy wycen i transakcji będą dłuższe, a inwestorzy mają wrócić do większej aktywności pod koniec roku – mówią eksperci poproszeni przez Polską Izbę Nieruchomości Komercyjnych o podsumowanie pierwszego półrocza i prognozy na koniec roku. Drugi kwartał tego roku był lepszy, niż można się było spodziewać, szczególnie dla magazynów i logistyki, można się więc spodziewać większego zainteresowania inwestorów aktywami magazynowymi kosztem biurowców i centrów handlowych. Dobrej prognozie dla tego segmentu sprzyja rozwój e-commerce oraz duża aktywność inwestorów i najemców. Warto wspomnieć, że w Europie Zachodniej stopy kapitalizacji w logistyce wróciły do poziomu sprzed pandemii.

Obserwujemy dużą presję ze strony inwestorów na ulokowanie kapitału w nieruchomościach komercyjnych. Niskie stopy procentowe oraz programy zwiększające płynność pieniądza na rynku napędzają popyt inwestycyjny – mówi Krzysztof Cipiur, director Capital Markets, Knight Frank.

A z drugiej strony wymagania banków są teraz większe, dalsza aktywność inwestorów będzie więc zależna od warunków pozyskiwania finansowania – dodaje Agnieszka Jachowicz, członek zarządu PINK. 


Renata Osiecka, dyrektor zarządzająca Axi Immo, komentuje:

Pandemia covid-19, nowe zachowania konsumenckie, a także nowe zwyczaje pracowników biurowych z pewnością wpłyną na sektor inwestycyjny, a także na pracę działów wycen. Niemniej spodziewamy się, że w drugiej połowie roku będziemy obserwować powolny powrót inwestorów na rynek. Musimy przygotować się, że w nowej sytuacji procedowanie transakcji z pewnością wydłuży się. Jednak zadajmy sobie pytanie czy kiedykolwiek rynek inwestycyjny był nastawiony na sprint? Posługując się dalej terminologią sportową, był to raczej bieg długodystansowy. Musimy pamiętać, że większość transakcji, które są obecnie zamykane swój początek miały pół i więcej roku wcześniej. Inwestorzy bardzo ostrożnie podchodzą do rozpoczynania nowych projektów, dlatego każdy ruch poprzedzony jest analizą. Ta zachowawczość, rozumiana przez zwiększoną ostrożność do podejmowania decyzji na pewno nie zmieni się.

Najbardziej optymistycznie sygnały docierają z rynku magazynowego. Sektor ten m.in. za sprawą zwiększonego popytu na zakupy przez Internet, spowodował dywersyfikację kanałów sprzedaży dla wielu firm, co z korzyścią wpłynęło na większe zapotrzebowanie na kluczowe dla obsługi e-commerce powierzchnie typu ‘last mile’ oraz duże regionalne i międzynarodowe huby dystrybucyjne. Co to zmienia dla rynku inwestycyjnego? Otóż zaobserwujemy przetasowania w portfelach. Spodziewamy się, że część funduszy, które były dotychczas nastawione na zakup biurowców i centrów handlowych, zrezygnuje z aktywów typowo handlowych na rzecz magazynów. Wartość rynku powierzchni logistycznych i przemysłowych będzie nadal rosła m.in. przez położenie geograficzne Polski i jej dotychczasową dodatnią koniunkturę finansową i niezmiennie dużą aktywność najemców.

Biura pozostaną nadal ważnym assetem w portfelach funduszy inwestycyjnych. Sytuację w sektorze regulują przede wszystkim nastroje najemców i to jakie decyzje będą podejmowali w dłuższej perspektywie. W czasie pandemii część firm rozważała renegocjacje podpisanych już umów najmu. Na dziś wydaje się, że rynek z trendu konsolidacyjnego i zawierania dużych transakcji najmu, zwróci się raczej ku mniejszym transakcjom w kilku lokalizacjach tak, aby różne zespoły klientów miały pewnego rodzaju dowolność w wyborze miejsca, w którym będą pracować.

Największych zmian spodziewamy się w sektorze handlowym m.in. poprzez nadal wydłużający się konflikt na linii najemcy – właściciele centrów handlowych. Niemniej, już od pewnego czasu rynek ten przechodzi transformację z tradycyjnego miejsca do handlu w kierunku sklepów „pop-up” czy showroomów z rozbudowaną ofertą leisure i entertaiment. W nowej sytuacji nieco lepszą perspektywę w przypadku możliwych zmian właścicielskich spodziewamy się w segmencie parków handlowych niż samych centrów handlowych, które od kilku lat pozostają w orbicie zainteresowań inwestorów.

Zdecydowanie przed nami czas wielu wyzwań, w którym więcej niż dotychczas będą miały działy wycen, które do analiz będą musiały wprowadzić nowe scenariusze ryzyka, przez co sam proces otrzymania raportu wydłuży się i będzie wzbogacony o nowe dotychczas nie brane pod uwagę czynniki. Spodziewamy się, że jedną z istotnych postcovidowych zmiennych będzie jeszcze większa uwaga i sprawdzanie wiarygodność najemców, zwłaszcza teraz kiedy wielu dużych graczy zmagało się ze skutkami pandemii, a nowe podmioty zwłaszcza w sektorze magazynowym są często pod względem organizacyjnym na etapie start-upów. Niemniej sytuacja sprzyja też wielu okazjom, dlatego pod koniec roku lub na początku 2021 możemy spodziewać się wejścia dotychczas nie obecnego na naszym rynku kapitału zagranicznego.

Ryszard Gretkowski, wiceprezes zarządu 7R, dodaje:

Pandemia przyspieszyła rozwój trendów obserwowanych już wcześniej i potwierdziła zapotrzebowanie rynku na konkretne produkty i rozwiązania przemysłowo-magazynowe. Gwałtowny wzrost transakcji e-commerce to dla nas dobry prognostyk. W tym obszarze zmiany dyktują sami konsumenci. Bez względu na scenariusz przebiegu pandemii w drugiej połowie 2020 roku, zapotrzebowanie na duże powierzchnie handlowe może wykazywać tendencje spadkowe, a na znaczeniu zyska logistyka ostatniej mili i magazyny miejskie typu 7R City Flex. Jeszcze bardziej liczyć się będą atrakcyjne lokalizacje magazynów, ułatwiające operatorom logistycznym rozwój łańcucha dostaw na terenie całej Polski. Elastyczność, projekty BTS i bliska współpraca z najemcami przy planowaniu budynku zgodnie z ich potrzebami będą kluczowymi czynnikami sukcesu dla firm deweloperskich adaptujących się do zmian nowej normalności.

Polska jest istotnym hubem logistycznym w Europie Środkowo-Wschodniej. Olbrzymie wyzwania i przeciążenie łańcucha dostaw w pierwszej połowie roku pokazały, że większa regionalizacja centrów dystrybucji jest ważnym elementem adaptacji do zmieniających się dynamicznie potrzeb rynku. Po zamknięciu granic lądowych i powietrznych okazało się, że nie możemy jak dotąd polegać na szybkim transporcie towarów z Chin, ale i rynków europejskich. Firmy e-commerce i operatorzy logistyczni będą w nadchodzącym czasie zagęszczać swoją sieć magazynów, także tych miejskich, aby mieć towar jeszcze bliżej odbiorcy docelowego i obsługiwać zamówienia jak najszybciej.

Wzmożona aktywność na platformach e-commerce zwiększyła ruch w firmach logistycznych i kurierskich. Należy pamiętać, że wzrost popularności e-handlu to zwiększony ślad węglowy firm odpowiedzialnych za transport towarów. Najemcy logistyczni coraz częściej adresują potrzebę zastosowania zielonych rozwiązań w magazynach, które oferuje np. ekokoncepcja 7R Green, wprowadzona przez dewelopera z początkiem roku. To ważny krok na drodze niwelowania niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym, a zielone praktyki powinny stać się standardem na rynku nieruchomości magazynowych.

Wielu klientów zrobiło w pandemii zakupy w Internecie po raz pierwszy. Część z tych nowych użytkowników zostanie przy tej wygodnej formie. Zmiany w zachowaniach konsumenckich wymuszone, a właściwie przyspieszone, przez lockdown pozwalają prognozować, że branża retail zacznie ograniczać swoje powierzchnie handlowe na rzecz niewielkich showroomów, a większość sprzedaży będzie się opierać na e-commerce. To także zmiana dla rynku magazynowego. Będzie powstawać więcej obiektów dla branży e-commerce, a oznaczać to będzie mocny zwrot w kierunku projektów wysoko specjalistycznych, zautomatyzowanych, zrobotyzowanych, wyposażonych w antresole i przenośniki.

Krzysztof Cipiur, director Capital Markets, Knight Frank

Obserwujemy dużą presję ze strony inwestorów na ulokowanie kapitału. Niskie stopy procentowe oraz programy zwiększające płynność pieniądza na rynku napędzają popyt inwestycyjny. Zainteresowanie inwestorów skupia się obecnie wokół logistyki i biur w warszawskim CBD.

Spodziewamy się, że tegoroczne wakacje będą czasem transakcji pozarynkowych, tzw. off-market. Również apetyt inwestorów na logistykę nie maleje, a wręcz przeciwnie, tendencja z ostatnich lat się utrzymuje, dlatego pomimo pandemii wiele transakcji jest obecnie rozpoczynanych. Transakcje większego ryzyka, czyli te z segmentu core-plus i value-add pozostają w zawieszeniu i przewidujemy, że ta sytuacja utrzyma się w najbliższym czasie. Ważnym czynnikiem są ograniczenia w uzyskaniu finansowania bankowego z powodu konserwatywnej polityki banków.

Jeśli w tym roku nastąpi druga fala pandemii, czego następstwem będą kolejne obostrzenia także w przekraczaniu granic, może to dodatkowo ograniczyć przypływ pieniądza z Azji, ponieważ polityka i wewnętrzne regulacje funduszy inwestycyjnych np. z Korei Południowej wymagają ich osobistego przyjazdu i obejrzenia nieruchomości. Jest to istotne, ponieważ udział kapitału południowokoreańskiego w wolumenie transakcji z udziałem kapitału zagranicznego na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie w 2019 roku wzrósł o 7% w stosunku do 2018 roku, z 3% na 10%. Największymi graczami na rynku nieruchomości komercyjnych pozostają jednak firmy z naszego regionu - Niemcy, Austria, Wielka Brytania i Francja, które często mają przedstawicieli w Polsce, co znacznie ułatwia i przyspiesza procesy decyzyjne.

Rafał Pomorski, CFO Globalworth Poland

Pandemia koronawirusa ma bezprecedensowy wpływ na globalną gospodarkę i siłą rzeczy bardzo intensywnie oddziałuje na branżę, w której działamy. Sytuacja jest nadal bardzo zmienna i pewnie dlatego tak trudno jest stawiać krótkoterminowe, a tym bardziej długoterminowe prognozy. Cały czas pojawia się wiele znaków zapytania i różnego rodzaju obawy dotyczące przyszłości oraz tego jak dystans społeczny i model home office wpłyną chociażby na rynek biurowy. W tak dynamicznie zmieniających się warunkach rynkowych elastyczność oraz zdolność szybkiego dostosowania się są niezbędne, aby starać się dalej płynnie prowadzić działalność biznesową. W Globalworth postawiliśmy na przygotowanie i analizę kilku scenariuszy na podstawie których we właściwym czasie możemy wprowadzić odpowiednie działania w zależności od rozwoju sytuacji. Sytuacja monitorowana jest na bieżąco, a nasze zespoły praktycznie każdego tygodnia weryfikują i, jeśli trzeba, korygują założone scenariusze oraz powiązane z nimi działania. Zapewne wiele dojrzałych organizacji w drugiej połowie roku przyjmie podobne strategie, które skupiać się będą na chronieniu biznesu, aktywów i ograniczaniu ryzyka, a jednocześnie na poszukiwaniu szans stworzonych przez nowe uwarunkowania.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Ciąg dalszy Syntezy na Morenie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Euro Styl rozpoczął sprzedaż mieszkań w kolejnych dwóch budynkach osiedla Synteza na Morenie w Gdańsku. W ofercie jest ponad 140 mieszkań z terminem odbioru w III kwartale 2026 roku.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

ESG

Polska Była dyskusja, będzie raport

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Okam zakończył dialog o I etapie planowanej inwestycji F.S.O. Park. W sześciu spotkaniach wzięło udział łącznie 109 osób. Dodatkowo zostały zgłoszone 43 opinie i zapytania dotyczące m.in. infrastruktury komunikacyjnej czy placówki edukacyjnej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Ekspansja Sfinksa

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Grupa Sfinks Polska w nadchodzących tygodniach otworzy pięć nowych restauracji. Będą to lokale pod szyldami Sphinx i The Burgers. Nowe restauracje ruszą w Rzeszowie, Poznaniu i podpoznańskich Komornikach, a także w Gorzowie Wielkopolskim i w Jarocinie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kraftowo w Browarach

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

W Browarach Warszawskich otworzył się nowy craft bar Veselka. Koncept gastronomiczno-rozrywkowy uzupełni ofertę gastronomiczną Browarów Warszawskich. Pierwszy lokal Veselka powstał Odessie w Ukrainie, warszawski jest drugą lokalizacją marki.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Maxima zbada wzrok w Rybniku

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Salon Optyczny Maxima wynajął powierzchnię w DL Shopping Rybnik.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dobrze im w Północnej

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Od początku roku dziewięciu wieloletnich najemców Galerii Północnej w Warszawie przedłużyło umowy najmu w obiekcie. Łącznie podpisane aneksy opiewają na ponad 1,6 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Venezia w Piasecznie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

W Designer Outlet Warszawa, po kilkuletniej przerwie, ponownie pojawił się salon marki Venezia. Sklep otwarty w nowym koncepcie zajął lokal o powierzchni ponad 200 mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Cargus otwiera oddział w Sybinie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

CTP rozszerza swoją współpracę z rumuńską firmą kurierską Cargus,  która otworzyła swoją nową placówkę w parku logistycznym w Sybinie.

Rynek mieszkaniowy

Polska Rusza trzeci etap Osiedla Poematu

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Atal wprowadza do sprzedaży trzeci etap osiedla Poematu w warszawskiej dzielnicy Wawer. W ramach inwestycji powstanie 166 mieszkań o metrażach od 29 do 120 mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Cavatina w złotówkach albo euro

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

KNF zatwierdziła prospekt nowego programu emisji obligacji Cavatina Holding, co pozwala spółce wyemitować obligacje o łącznej wartości do 150 mln zł (lub równowartość tej kwoty w EUR).

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Środkowo-Wschodnia Kredyt na fotoelektrownie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Photon Energy Group pozyskało 15 mln euro wielotranszowego finansowania z EBOR. Fundusze ostaną wykorzystane m.in. na budowę sześciu elektrowni fotowoltaicznych w Rumunii o łącznej mocy 29 MWp.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Modernizują w Alejach Jerozolimskich

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Warszawski budynek biurowy Alfa w kompleksie Eurocentrum przechodzi modernizację systemów technicznych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Potrójnie w Zielonej Górze

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Intermarché otworzyło swój trzeci supermarket w Zielonej Górze. Placówka ma ponad 1,2 tys. mkw. powierzchni. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Łódź w centrum uwagi

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Woj. łódzkie to od lat atrakcyjna lokalizacja dla deweloperów ze względu na strategiczne położenie i rozwiniętą infrastrukturę drogową – lokalny rynek oceniają eksperci Axi Immo w publikacji „W centrum uwagi. Analiza rynku magazynowo–produkcyjnego w województwie łódzkim.”.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska UBC II znowu będzie nowoczesny

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Atenor, belgijski deweloper odpowiedzialny za inwestycję Lakeside na warszawskim Mokotowie, zamierza odnowić sąsiedni budynek UBC II. W marcu tego roku projekt otrzymał pozwolenie na budowę.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Żabka gotowa na sezon

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Żabka w miejscowościach turystycznych uruchomi latem ponad 140 sklepów sezonowych, czyli o blisko 20 proc. więcej niż w 2023 roku. Pierwsze z nich już zostały otwarte.

Infrastruktura

Polska Domkną obwodnicę Sanoka

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

GDDKiA podpisała umowę z firmą Budimex na budowę II etapu obwodnicy Sanoka w ciągu drogi krajowej nr 28. Wartość kontraktu to 152,3 mln zł.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Branża nieruchomości za biurkiem

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Branża nieruchomości wróciła do biura po pandemii w 77 proc., a sektor usług wspólnych tylko w 21 proc. – wynika z raportu JLL „Rok 2024: nowa normalność czy następny etap transformacji hybrydowej … czyli jak Polacy wracają do biur?” 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowi w wieży

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Poznańska Andersia Tower poszerza portfolio najemców. Firma rekrutacyjna Hays Poland zajęła w obiekcie przestrzeń biurową o powierzchni 260 mkw. Agencja Sempire, będąca częścią grupy Shoper, zdecydowała się na wynajem 600 mkw.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 17 maja 2024

Cavatina w złotówkach albo euro

KNF zatwierdziła prospekt nowego programu emisji obligacji Cavatina Holding, co pozwala spółce wyemitować obligacje o łącznej wartości do 150 mln zł (lub równowartość tej kwoty w EUR).

schedule 17 maja 2024

Kredyt na fotoelektrownie

Photon Energy Group pozyskało 15 mln euro wielotranszowego finansowania z EBOR. Fundusze ostaną wykorzystane m.in. na budowę sześciu elektrowni fotowoltaicznych w Rumunii o łącznej mocy 29 MWp.

schedule 16 maja 2024

Cromwell sprzedaje centra handlowe

Cromwell Property Group, w imieniu Cromwell Polish Retail Fund, sprzedał za 285 mln euro sześć centrów handlowych w Polsce na rzecz czeskiego inwestora Star Capital Finance.

schedule 16 maja 2024

Studio B sprzedane

Skanska podpisała umowę sprzedaży swojego warszawskiego projektu Studio B. Nabywcą jest Stena Real Estate, międzynarodowy podmiot należący do szwedzkiej Stena Group, a wartość transakcji sięgnęła 86 mln euro.

schedule 15 maja 2024

MLP pożycza miliony

ING Bank Śląski udzieli firmie MLP Group kredytu w łącznej wysokości 26,8 mln euro. Pozyskane środki zostaną wykorzystane na finansowanie nowych projektów inwestycyjnych w parkach MLP Poznań i MLP Poznań II, a także refinansowanie dotychczasowych zobowiązań.

schedule 14 maja 2024

Hotel Austria Trend w Lublanie sprzedany

Peakside Capital i Generali Investments Slovenia sprzedały, w imieniu Generali Adriatic Value Fund, hotel Austria Trend zlokalizowany w stolicy Słowenii.

schedule 14 maja 2024

mBank finansuje w Krakowie

Panattoni otrzymał wsparcie finansowe na rozwój projektu City Logistics Kraków III. Kredyt w wysokości 21 mln euro, udzielony przez mBank, umożliwi finalizację budowy parku logistycznego w Nowej Hucie.

schedule 13 maja 2024

14 milionów dla Good Pointu

Spółka Real Management, w ramach umowy kredytowej z mBankiem, pozyskała finansowanie w wysokości 14,1 mln euro. Środki zostaną przeznaczone na budowę parku magazynowo-produkcyjnego Good Point V, zlokalizowanego w Łubnej (woj. mazowieckie).

schedule 13 maja 2024

Przyszedł czas na BTR

Jak podaje Knight Frank, w 2023 roku polski rynek mieszkań BTR (build-to rent) był świadkiem historycznego rekordu podaży. Do użytku oddano ponad 5,1 tys. nowych lokali, co stanowi 40-procentowy wzrost w porównaniu z 2022.

schedule 10 maja 2024

Panattoni sprzedało w Żernikach

Wyspecjalizowany w branży nieruchomości inwestor kupił za 92,5 mln euro Panattoni Park Poznań XI. W obiekcie realizowane są procesy logistyczne dla platformy modowej Zalando.

schedule 08 maja 2024

Czesi inwestują w Słowenii

ZDR Investments kupiło trzy parki handlowe w miejscowościach Prevalje, Ravne i Slovenj Gradec w północnej części Słowenii. 

schedule 08 maja 2024

Połączą siły na Litwie, Łotwie i Słowacji

Czeska grupa inwestycyjna RSV Investment podpisała umowy ze skandynawską spółką YIT na realizacje trzech wspólnych projektów w Wilnie, Rydze i Bratysławie. Dla RSJ oznacza to wejście na rynki krajów bałtyckich.

schedule 08 maja 2024

Zielona emisja z nadsubskrypcją

CPI Property Group ogłosiło zamknięcie emisji pięcioletnich niezabezpieczonych zielonych obligacji o wartości 500 mln euro. Na obligacje złożono zamówienia o wartości ponad 3 mld euro.

schedule 07 maja 2024

Miliony dla ELI

Platforma logistyczna European Logistics Investment podpisała umowę kredytową o wartości 155 mln euro z konsorcjum firm Helaba i pbb. Środki zostaną przeznaczone na refinansowanie 11 nieruchomości z portfela ELI.

schedule 06 maja 2024

S Immo i CPIPG porządkują portfele

S Immo podpisało umowę nabycia portfela ośmiu nieruchomości od Czech Property Investments, spółki zależnej CPI Property Group w Czechach. Transakcja obejmuje cztery nieruchomości biurowe i cztery handlowe o łącznej powierzchni najmu około 136 tys. mkw.

schedule 06 maja 2024

Immofinanz bez wieży

Immofinanz sprzedało City Tower Vienna za ponad 150 mln euro – to największa transakcja na rynku biurowym Austrii w tym roku. Zakupu w imieniu spółki Euro Real Estate dokonał United Benefits Holding. Wiedeński biurowiec oferuje około 26,6 tys. mkw.

schedule 02 maja 2024

Przejmą udziały w CPIPG

CPI Property Group podpisało z brytyjską firmą Sona Asset Management umowę przejęcia udziału mniejszościowego w spółce zależnej CPIPG, do której należy 11 nieruchomości biurowych i dwie handlowe w Polsce. Wartość transakcji to 250 mln euro. 

schedule 26 kwietnia 2024

Nieśmiały inwestycyjny optymizm

Największym wyzwaniem na rynku inwestycyjnym w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat była rozbieżność w oczekiwaniach cenowych między sprzedającymi a kupującymi – wskazują eksperci Avison Young. 

schedule 26 kwietnia 2024

Zielona energia z Azalii

BXF Energia, spółka joint-venture Budimeksu i hiszpańskiego Ferroviala, nabyła 100 proc. udziałów w spółce realizującej projekt budowy farmy fotowoltaicznej o mocy do 60 MW. Farma Azalia powstaje w woj. podkarpackim w okolicy Rzeszowa.

schedule 25 kwietnia 2024

Newgate kupuje od Redkomu

Redkom poinformował o sfinalizowaniu transakcji sprzedaży powstającego w Bielsku-Białej parku handlowego firmie Newgate Investment.

Wydanie 5 (288) maj 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie