EN

Polska Co zmienia magazyny

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Boom na magazyny trwa w najlepsze. W 2020 roku popyt na powierzchnie magazynowe sięgnął rekordowego poziomu 4,8 mln mkw. Eksperci spodziewają się też, że trend wzrostowy prawdopodobnie utrzyma się również w tym roku. Zwiększone zapotrzebowanie rodzi wiele możliwości, ale i wyzwań. Trendom przyjrzeli się eksperci z Proptech Foundation.

Jak wynika z analiz JLL, pod względem popytu Polska była w ubiegłym roku trzecim najbardziej aktywnym rynkiem magazynowym w Europie. Zapotrzebowanie na powierzchnie w tym sektorze generują przede wszystkim sieci handlowe, operatorzy logistyczni i producenci, głównie z sektora spożywczego i FMCG.

Rynek magazynowy bardzo dynamicznie rośnie, ale jednocześnie dojrzewa. Koszt wynajmu powierzchni i lokalizacja nadal są istotnymi czynnikami przy wyborze rozwiązania magazynowego, ale coraz częściej brane są pod uwagę aspekty środowiskowe i technologiczne.

Quick commerce

Jak pokazują analizy Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych, motorem wzrostu polskiego rynku są globalne trendy. Pierwszym jest rewolucja w globalnych łańcuchach dostaw i przenoszenie do Europy produkcji z Azji. Liczy się teraz bliskość rynku zbytu, nawet za cenę większego kosztu produkcji w Europie. Drugim jest wzrost zainteresowania małymi magazynami miejskimi, głównie na potrzeby e-commerce i szybkich dostaw w aglomeracjach miejskich (tzw. quick commerce).

Według badań Deloitte, już 37 proc. Polaków korzysta z opcji zakupów online z dostawą do domu. Taki odsetek konsumentów decydujących się na zakupy z dowozem to najwyższy wynik w historii badania Global State of the Consumer Tracker. Dlatego też sieci handlowe decydują się na inwestycje w magazyny miejskie - chcą skrócić czas potrzebny na dostarczenie produktu zamówionego online.

Magazyny obsługujące procesy quick commerce to jeden z najszybciej rosnących segmentów na rynku. Tego typu obiekty muszą nie tylko znajdować się w świetnej lokalizacji, ale zapewniać wysoki poziom automatyzacji procesów, aby retailerzy mogli zrealizować obietnicę dostawy zakupów w ciągu dwóch godzin od zamówienia.

Wydarzenia 2020 roku przyczyniły się do eskalacji trendów w globalnych łańcuchach dostaw, które postawiły na zabezpieczenie zapasów magazynowych jak najbliżej klienta docelowego. Wzrosło zainteresowanie magazynami ostatniej mili, zlokalizowanymi około 30 minut jazdy od centrów miast. Popyt na najemców i inwestorów na tego typu obiekty wciąż rośnie, zatem inwestujemy w atrakcyjne działki i rozwijamy sieć 7R City Flex. Obserwujemy także pierwsze przeniesienia fabryk z Dalekiego Wschodu do Europy w celu zabezpieczenia procesów produkcji na Starym Kontynencie, prognozowane po wybuchu pandemii. Ningbo Tuopu Group, dostawca wiodących światowych koncernów motoryzacyjnych, uruchomi pierwszą europejską fabrykę w Polsce, w naszym obiekcie 7R City Park Poznań - mówi Bartłomiej Krawiecki, członek zarządu, Head of Development w 7R.

Roboty

Wysoką automatyzację procesów w magazynach pozwalających zrealizować obietnice quick commerce zapewniają nie tylko odpowiednie systemy informatyczne do zarządzania zamówieniami i pracą, ale także roboty. Jak pokazują dane IFR (Międzynarodowej Federacji Robotyki), w 2019 roku (to najbardziej aktualne dane) Polska była 14 rynkiem na świecie pod względem sprzedaży robotów.

Roboty są wykorzystywane w sektorze magazynowym, aby usprawnić pracę dużych magazynów. Najemcy i właściciele powierzchni magazynowych działający w e-commerce coraz częściej decydują się na zastosowanie automatyki i robotyki dla usprawnienia operacji takich jak dostawy czy kompletowanie zamówień.

W magazynach działają przede wszystkim automatyczne sortery, skanujące produkty po kodach QR, czy koboty, czyli tzw. współpracujące roboty, które wybierają i kompletują paczkę. Wyręczając tym samym człowieka i minimalizując zapotrzebowanie na pracę zespołu magazynowego w nocy.

Zielone technologie

Dynamiczny wzrost, ale jak również profesjonalizacja sektora magazynowego oznaczają, że firmy z tego sektora odczuwają większą odpowiedzialność za środowisko, gospodarkę oraz społeczeństwo. Deweloperzy w sposób odpowiedzialny kształtują swoją obecność oraz wpływ na społeczność i środowisko lokalne, również w wymiarze estetyki.

Aby stale monitorować zużycie prądu i wody, a przez to ograniczając ich zużycie, zarządcy magazynów coraz częściej wykorzystują zaawansowane systemy BMS (systemy do zarządzania budynkami). Deweloperzy i inwestorzy stawiają też na zielone technologie, aby zmniejszać ślad węglowy.

Przykładem wdrożenia zielonych technologii przez dewelopera magazynowego jest projekt zrealizowany przez 7R dla firmy BWI. Budynek centrum badawczo-rozwojowego oraz logistycznego BWI wykorzystuje do produkcji energii system trigeneracji, dzięki któremu obiekt jest samowystarczalny energetycznie. Przy użyciu turbiny gazowej wytwarzana jest energia do zasilania, ogrzewania, chłodzenia i wentylacji całego obiektu.

Trend związany z sustainability w branży magazynowej będzie coraz silniejszy. Ma na niego wpływ nie tylko wszechobecna moda na klimat, ale też ESG, które “wdziera” się do branży real estate, legislacja i… pieniądze. Zielone technologie to po pierwsze oszczędności, a po drugie szansa na zaangażowanie w inwestycję funduszy, w tym tych europejskich - tłumaczy Klaudia Wojciechowska, programme manager Proptech Foundation, organizacji zrzeszającej liderów branży nieruchomości komercyjnych.

High bay czyli wyżej i wyżej

W polskich miastach cały czas rosną biurowce, ale w górę idą także magazyny. Inwestorzy i najemcy coraz częściej decydują się na realizację magazynów wysokiego składowania, tzw. high bay. Dzięki temu zyskują więcej powierzchni do składowania liczonej w metrach sześciennych, jednocześnie nie zwiększając powierzchni liczonej w metrach kwadratowych.

Tego typu magazyny muszą wykorzystywać rozwiązania automatyzujące i robotyzujące obsługę obiektu. Wymagają tego nie tylko względy optymalizacyjne, ale i bezpieczeństwa pracowników magazynów wysokiego składowania.

Przykładem magazynu high bay, które będzie wykorzystywał i zielone technologie, i rozwiązania automatyzujące procesy logistyczne jest centrum magazynowe tworzone przez 7R dla Żabki w podwarszawskim Radzyminie. Magazyn będzie zautomatyzowany, a jednocześnie efektywny energetycznie, by do minimum zredukować oddziaływanie na środowisko naturalne. Budynek w części high bay będzie czterokrotnie wyższy od standardowego magazynu.

Centra danych

Technologie chmur obliczeniowych, sztucznej inteligencji i 5G przyśpieszają rozwój sektora centrów danych na całym świecie. Zwiększony popyt na usługi informatyczne oraz dynamiczny rozwój e-commerce to główne czynniki mające bezpośredni wpływ na wzrost zainteresowania globalnych firm technologicznych regionem Europy Środkowo-Wschodniej (CEE).

Według analiz McKinsey & Company, pandemia przyspieszyła transformację cyfrową o 25 proc. Szybka migracja przedsiębiorstw do chmury oraz dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji czy cloud computing generują popyt na powierzchnie data center. Zdaniem DataCentrePricing.com, to między innymi w Polsce powstanie część z planowanej, liczącej 850 tys. mkw. łącznej europejskiej powierzchni serwerowej - wyjaśnia Bartłomiej Krawiecki z 7R.

Warszawa cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony hiperskalerów, deweloperów i całego większego ekosystemu, ponieważ każdy z tych podmiotów zastanawia się, jak najlepiej obsłużyć rzeczony region. Stolica Polski, jako największe miasto w kraju (i jedno z największych w CEE), przyciągnęła duże inwestycje globalnych firm, na czele z niedawną decyzją Microsoftu o zainwestowaniu ponad 1 miliarda dolarów w lokalną infrastrukturę, szkolenia i usługi w chmurze dla przedsiębiorstw i rządu.

Jesteśmy świadkami rewolucji pod hasłem „data center”. Duże firmy i administracje rządowe kontynuują transformację technologiczną na coraz szerszą skalę. Widać to również wyraźnie w liczbach – wydatki na hiperskalową infrastrukturę chmurową wynosiły w 2019 roku około 8,7 mld euro, natomiast zgodnie z szacunkami do 2024 roku wzrosną nawet do 50 mld euro. Paradoksalnie, kryzysowa sytuacja związana z pandemią koronawirusa może wspomnianą zmianę jeszcze przyspieszyć. Tym samym, na mapie Europy i świata pojawiają się nowe lokalizacje dla centrów danych. Zainteresowanie firm technologicznych koncentruje się dziś głównie na europejskich stolicach, przykładowo, Warszawie, Wiedniu, Madrycie, Berlinie czy Pradze. Pamiętajmy, że najemcy centrów danych nie wpisują się w standardy rynkowe pod kątem oczekiwań - obiekty tego typu muszą spełniać konkretne wymagania techniczne w zakresie bezpieczeństwa, dostępności mediów i odległości od centrów dużych miast - mówi Joanna Sinkiewicz, partner, head of Industrial & Logistics Agency CEE, Cushman & Wakefield.

Patrząc w przyszłość, można pokusić się o stwierdzenie, że potencjał inwestycji w centra danych w Polsce będzie wzrastał. Poza takimi atutami jak lokalizacja Polski na mapie Europy i konkurencyjne stawki sprzedaży gruntów na tle innych państw, dochodzą również takie kwestie jak rosnące doświadczenie wśród podmiotów realizujących tego typu inwestycje, ale także doświadczenie organów administracji i gestorów mediów, których rola jest kluczowa do realizacji tego typu przedsięwzięć - dodaje Kamil Żach, senior negotiator, Industrial & Logistics Agency, Cushman & Wakefield.

Nowa rola magazynów

Ostatnim, lecz wcale nie najmniej istotnym trendem, który ma wpływ na to jak w przyszłości będzie wyglądał sektor magazynowy w Polsce, jest zmiana i rozszerzenie roli jaką pełnią współczesne magazyny, zwłaszcza te zlokalizowane wcale nie tak daleko od centrów miast.

Jak wynika z najnowszego raportu JLL i Segro, podaż magazynów miejskich w Polsce wynosi około 1,6 mln mkw., co stanowi blisko 7,5 proc. całkowitej komercyjnej powierzchni logistycznej i przemysłowej w Polsce. Segment ten ma również duży potencjał dalszego wzrostu. W budowie jest kolejne 1,8 mln mkw. powierzchni logistyczno-magazynowej, z czego 80 proc. w największych aglomeracjach i wokół nich, a ponad 25 proc. wewnątrz miast - wyjaśnia Tomasz Mika, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych, JLL.

Według danych JLL, podaż powierzchni komercyjnej w nowoczesnych obiektach wielofunkcyjnych (tzw. mixed-use) w Polsce przekroczyła 1 mln mkw., z czego ponad połowa została oddana do użytkowania w ciągu ostatnich 5 lat. Do tej pory projekty mixed-use kojarzone były z obiektami łączącymi w sobie funkcje biurowe, handlowe i mieszkaniowe, ale do tego mixu dołączają również funkcje magazynowe. Co ważne, nieruchomości magazynowe, a w szczególności te zlokalizowane w granicach miast, coraz częściej łączą kilka funkcji. Przykładem mogą być obiekty oferujące nowoczesne powierzchnie magazynowe, czy takie na których rozwijana jest działalność badawczo-rozwojowa, jak w wypadku wspomnianej wcześniej firmy BWI. Magazyny to również idealna przestrzeń do lokalizacji showroomów czy pop up store’ów. Coraz więcej marek w kreatywny i optymalny sposób wykorzystuje swoje powierzchnie magazynowe.

Przemysł 4.0

Transformacja cyfrowa wywołała czwartą falę rewolucji przemysłowej, zmiany społeczne i technologiczne. W ostatnich latach nastąpiła rewolucja metod produkcji i koszyka zakupowego – wszystko dzięki informatyzacji, która zmieniła kształt łańcuchów dostaw, kontrolę nad produkcją i zwiększyła wydajność. Nowoczesne technologie na coraz większą skalę wykorzystywane są zarówno w centrach logistycznych, jak i w halach produkcyjnych. Same procesy produkcyjne odbywają się zaś na wysoce zautomatyzowanych maszynach i urządzeniach, a zarządzanie nowymi liniami coraz częściej oparte jest o najnowsze technologie z obszaru Przemysłu 4.0.

W nowoczesnych fabrykach funkcjonuje m.in. inteligentny system zarządzania budynkiem (BMS) oraz rozwiązania optymalizujące zużycie energii i zasobów. Coraz więcej zagranicznych i polskich producentów inwestuje z nowoczesne systemy klasy ERP, APS czy BI. Równocześnie rośnie popularność przemysłowego Internetu Rzeczy. Aby wykorzystanie technologii było ekonomicznie, kluczowa jest integracja sterowanych cyfrowo maszyn oraz pracowników z Internetem oraz technologiami informacyjnymi, wraz z ich dostosowaniem do specyfiki działalności przedsiębiorstwa. Korzyści z takich wdrożeń jest bardzo wiele, a do dwóch najważniejszych należą oszczędności i diametralnie zwiększona wydajność.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Ciąg dalszy Syntezy na Morenie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Euro Styl rozpoczął sprzedaż mieszkań w kolejnych dwóch budynkach osiedla Synteza na Morenie w Gdańsku. W ofercie jest ponad 140 mieszkań z terminem odbioru w III kwartale 2026 roku.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

ESG

Polska Była dyskusja, będzie raport

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Okam zakończył dialog o I etapie planowanej inwestycji F.S.O. Park. W sześciu spotkaniach wzięło udział łącznie 109 osób. Dodatkowo zostały zgłoszone 43 opinie i zapytania dotyczące m.in. infrastruktury komunikacyjnej czy placówki edukacyjnej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Ekspansja Sfinksa

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Grupa Sfinks Polska w nadchodzących tygodniach otworzy pięć nowych restauracji. Będą to lokale pod szyldami Sphinx i The Burgers. Nowe restauracje ruszą w Rzeszowie, Poznaniu i podpoznańskich Komornikach, a także w Gorzowie Wielkopolskim i w Jarocinie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kraftowo w Browarach

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

W Browarach Warszawskich otworzył się nowy craft bar Veselka. Koncept gastronomiczno-rozrywkowy uzupełni ofertę gastronomiczną Browarów Warszawskich. Pierwszy lokal Veselka powstał Odessie w Ukrainie, warszawski jest drugą lokalizacją marki.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Maxima zbada wzrok w Rybniku

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Salon Optyczny Maxima wynajął powierzchnię w DL Shopping Rybnik.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dobrze im w Północnej

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Od początku roku dziewięciu wieloletnich najemców Galerii Północnej w Warszawie przedłużyło umowy najmu w obiekcie. Łącznie podpisane aneksy opiewają na ponad 1,6 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Venezia w Piasecznie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

W Designer Outlet Warszawa, po kilkuletniej przerwie, ponownie pojawił się salon marki Venezia. Sklep otwarty w nowym koncepcie zajął lokal o powierzchni ponad 200 mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Cargus otwiera oddział w Sybinie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

CTP rozszerza swoją współpracę z rumuńską firmą kurierską Cargus,  która otworzyła swoją nową placówkę w parku logistycznym w Sybinie.

Rynek mieszkaniowy

Polska Rusza trzeci etap Osiedla Poematu

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Atal wprowadza do sprzedaży trzeci etap osiedla Poematu w warszawskiej dzielnicy Wawer. W ramach inwestycji powstanie 166 mieszkań o metrażach od 29 do 120 mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Cavatina w złotówkach albo euro

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

KNF zatwierdziła prospekt nowego programu emisji obligacji Cavatina Holding, co pozwala spółce wyemitować obligacje o łącznej wartości do 150 mln zł (lub równowartość tej kwoty w EUR).

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Środkowo-Wschodnia Kredyt na fotoelektrownie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Photon Energy Group pozyskało 15 mln euro wielotranszowego finansowania z EBOR. Fundusze ostaną wykorzystane m.in. na budowę sześciu elektrowni fotowoltaicznych w Rumunii o łącznej mocy 29 MWp.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Modernizują w Alejach Jerozolimskich

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Warszawski budynek biurowy Alfa w kompleksie Eurocentrum przechodzi modernizację systemów technicznych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Potrójnie w Zielonej Górze

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Intermarché otworzyło swój trzeci supermarket w Zielonej Górze. Placówka ma ponad 1,2 tys. mkw. powierzchni. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Łódź w centrum uwagi

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Woj. łódzkie to od lat atrakcyjna lokalizacja dla deweloperów ze względu na strategiczne położenie i rozwiniętą infrastrukturę drogową – lokalny rynek oceniają eksperci Axi Immo w publikacji „W centrum uwagi. Analiza rynku magazynowo–produkcyjnego w województwie łódzkim.”.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska UBC II znowu będzie nowoczesny

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Atenor, belgijski deweloper odpowiedzialny za inwestycję Lakeside na warszawskim Mokotowie, zamierza odnowić sąsiedni budynek UBC II. W marcu tego roku projekt otrzymał pozwolenie na budowę.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Żabka gotowa na sezon

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Żabka w miejscowościach turystycznych uruchomi latem ponad 140 sklepów sezonowych, czyli o blisko 20 proc. więcej niż w 2023 roku. Pierwsze z nich już zostały otwarte.

Infrastruktura

Polska Domkną obwodnicę Sanoka

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

GDDKiA podpisała umowę z firmą Budimex na budowę II etapu obwodnicy Sanoka w ciągu drogi krajowej nr 28. Wartość kontraktu to 152,3 mln zł.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Branża nieruchomości za biurkiem

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Branża nieruchomości wróciła do biura po pandemii w 77 proc., a sektor usług wspólnych tylko w 21 proc. – wynika z raportu JLL „Rok 2024: nowa normalność czy następny etap transformacji hybrydowej … czyli jak Polacy wracają do biur?” 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowi w wieży

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Poznańska Andersia Tower poszerza portfolio najemców. Firma rekrutacyjna Hays Poland zajęła w obiekcie przestrzeń biurową o powierzchni 260 mkw. Agencja Sempire, będąca częścią grupy Shoper, zdecydowała się na wynajem 600 mkw.

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 17 maja 2024

Cargus otwiera oddział w Sybinie

CTP rozszerza swoją współpracę z rumuńską firmą kurierską Cargus,  która otworzyła swoją nową placówkę w parku logistycznym w Sybinie.

schedule 17 maja 2024

Łódź w centrum uwagi

Woj. łódzkie to od lat atrakcyjna lokalizacja dla deweloperów ze względu na strategiczne położenie i rozwiniętą infrastrukturę drogową – lokalny rynek oceniają eksperci Axi Immo w publikacji „W centrum uwagi. Analiza rynku magazynowo–produkcyjnego w województwie łódzkim.”.

schedule 16 maja 2024

Rośnie VGP Park Bucharest North

VGP, deweloper powierzchni logistycznych i półprzemysłowych, rozpoczął budowę trzeciej hali w VGP Park Bucharest North (A3). Budynek A zajmie powierzchnię prawie 26 tys. mkw. i ma już dwóch najemców, którzy podpisali umowy na łączną powierzchnię ponad 8 tys. mkw.

schedule 15 maja 2024

Rohlig Suus rusza na Węgry

Rohlig Suus Logistics otworzy w połowie lata swój pierwszy magazyn na Węgrzech. Obiekt o powierzchni 7 tys. mkw. znajduje się w parku logistycznym HelloParks Maglód, zlokalizowanym w pobliżu lotniska w Budapeszcie.

schedule 15 maja 2024

Garbe przekazało nowy magazyn

Firma Garbe ukończyła budowę magazynu dystrybucyjnego w Holzgerlingen na południe od Stuttgartu. Nieruchomość o łącznej powierzchni około 14,5 tys. mkw. została oficjalnie przekazana firmie Edeka Südwest.

schedule 15 maja 2024

Intralogistycznie w Tarnowie

Still wynajmie 4 tys. mkw. powierzchni magazynowej w 7R Poznań West w Tarnowie Podgórnym. Umowa została podpisana na cztery lata.

schedule 13 maja 2024

7R buduje z czeskim inwestorem

7R rozpoczęło współpracę z Wood & Company. Firmy wspólnie zrealizują projekt 7R Park Tczew III. Pierwsza z czterech hal została już oddana do użytkowania. Cały kompleks docelowo zaoferuje 150 tys. mkw. powierzchni logistycznej.

schedule 13 maja 2024

Opakują pod Warszawą

Neopak, firma dystrybucyjna prowadząca działalność w przemyśle opakowaniowym, przeniesie swój główny magazyn do Panattoni Park Warsaw South IV, gdzie zajmie ponad 10,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej.

schedule 10 maja 2024

Nie ma już miejsca w 7R Park Poznań West

7R Park Poznań West został w całości wynajęty. Ostatni najemcy to Still – dostawca wózków widłowych i technologii magazynowych oraz Cycle – firma oferująca usługi dla rowerów elektrycznych. Obie firmy zajmą łącznie 6,8 tys. mkw. powierzchni.

schedule 09 maja 2024

Medivet zamieszka w Bydgoszczy

Medivet, dostawca usług i produktów weterynaryjnych, wynajął ponad 6,5 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w Fortress Logistics Parku Bydgoszcz. Firma zajmie w obiekcie około6,6 tys. mkw.

schedule 09 maja 2024

Magazyn pełen energii

Firma BayWa r.e. zajmie 25 tys. mkw. powierzchni w parku biznesowym CTPark Gdańsk Port. Spółka będzie tam magazynować i dystrybuować produkty dedykowane sektorowi zielonej energii, w tym baterii, modułów i falowników PV.

schedule 08 maja 2024

Alfa Warehouses startuje w Gdańsku

Panattoni oddał nową powierzchnię w ramach Panattoni Park Tricity East III. W gdańskiej inwestycji działalność rozpoczyna Alfa Warehouses, spółka specjalizująca się w logistyce magazynowej.

schedule 08 maja 2024

Dwanaście ramp u Segro

Segro podpisało ze spółką TVM Transport & Logistics umowę na wynajem 1,6 tys. mkw. przestrzeni magazynowej w Segro Park Wrocław, Targowa. 

schedule 07 maja 2024

Browin wybiera Hillwooda

Firma Browin wynajęła blisko 9,4 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w budynku Hillwood Łódź Chocianowice. Spółka zajmuje się produkcją i sprzedażą akcesoriów związanych z domowym przetwórstwem.

schedule 07 maja 2024

Maxprint zostaje na dłużej

Firma prowadząca sprzedaż hurtową maszyn i urządzeń biurowych przedłużyła umowę najmu 3,2 tys. mkw. powierzchni w podwarszawskim centrum logistycznym MLP Pruszków II.

schedule 07 maja 2024

Scan Global bierze jeszcze więcej

W grudniu 2023 roku CTP podpisało umowę ze Scan Global Logistics na najem prawie 13 tys. mkw. powierzchni w budynku ULL2 w CTPark Budapest East, a już w I kwartale 2024 roku firma wynajęła dodatkowe 7,8 tys. mkw. powierzchni w budynku ULL3.

schedule 06 maja 2024

Centrum logistyczne między Frankfurtem a Kolonią

P3 wybuduje nieruchomość logistyczną na działce o powierzchni 44 tys. mkw. w Pfalzfeld w Nadrenii-Palatynacie. Projekt składający z dwóch hal o łącznej powierzchni najmu około 23,4 tys. mkw. ma zostać ukończony do końca 2025 roku.

schedule 06 maja 2024

Szwajcarska fabryka w Czechach

W Garbe Parku w Boršovie otwarta została druga w Czechach fabryka szwajcarskiej firmy Taconova Group. Nowa lokalizacja zajmuje powierzchnię około 9,3 tys. mkw.

schedule 02 maja 2024

W kosmos spod Monachium

VGP wybuduje nową siedzibę Isar Aerospace w w VGP Park Munich w Vaterstetten. Poza biurami, w lokalizacji położonej tuż przy obwodnicy Monachium, powstaną przestrzenie badawcze i rozwojowe oraz fabryka orbitalnych rakiet nośnych. Kompleks zajmie 40 tys. mkw.

schedule 30 kwietnia 2024

Czesi postawili na Shell & Core

Według danych firmy Colliers, w Czechach coraz popularniejszy jest trend Shell & Core - strategia, w ramach której deweloperzy budują obiekty przemysłowe do etapu zapewniającego podstawowe konstrukcje i infrastrukturę, a następnie czekają na nabywców.

Wydanie 5 (288) maj 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie