EN

Polska Hotele się adaptują

Hotele
Branża hotelowa szuka nowych modeli działania, które pomogą zaspokoić potrzeby klientów i wrócić do rentowności. Hotele mierzą się z wieloma wyzwaniami, ale właściciele nie chcą sprzedawać swoich obiektów po „okazyjnych” cenach.

Właściciele obiektów nadal działają w sytuacji niepewności związanej z pojawieniem się czwartej fali pandemii, co utrudnia długofalowe planowanie biznesu. Krótkoterminowo, hotelarzom pomaga wybuch popytu na wyjazdy i głód usług, w tym hotelowych i gastronomicznych. W branży mówi się o tzw. „sfrustrowanym popycie” (revenge demand) – konsumenci nadrabiają miesiące zamknięcia, czemu sprzyja letni sezon urlopowy.

Od 26 czerwca tego roku hotele mogą działać z większymi limitami miejsc – do 75 proc., nie wliczając osób zaszczepionych i dzieci do lat 12. Hotele w najlepszych lokalizacjach sprzedają się do maksymalnego poziomu obłożenia, bo dostępność szczepień wygenerowała większy niż w zeszłym roku ruch turystyczny.

Szczepienia dały szansę powrotu do nowej „normalności”, zarówno dla branży, jak i turystów. Teraz nareszcie możemy sobie odbić sobie ten rok w zamknięciu i wyjechać do hotelu - mówi Agata Janda, dyrektor Działu Doradztwa Hotelowego, JLL.

Mimo, że sektor hotelowy rozgrzewa się na sezon letni, sytuacja w całej branży daleka jest od ideału.

Hotele miejskie wciąż czekają na gości biznesowych. Obiekty w największych polskich miastach nadal zmagają się z ostrożną polityką firm w zakresie podróży służbowych i związaną z tym ograniczoną liczbą wyjazdów biznesowych czy konferencji. Brakuje również gości zagranicznych w popularnych destynacjach turystycznych, takich jak Kraków, popularny wśród turystów brytyjskich, czy Gdańsk, który upodobali sobie Skandynawowie. Wprowadzone na skutek pandemii ograniczenia dotyczące podróży międzynarodowych czy liczby połączeń lotniczych powodują, że w hotelach zatrzymują się obecnie przede wszystkim turyści z Polski - informuje Agata Janda.

Branża hotelarska mierzy się też z brakiem personelu. Wiele osób, które wcześniej pracowały w hotelach, hotelowych restauracjach czy kawiarniach, zdążyło się przekwalifikować i nie wróciło po miesiącach pandemii ze względu na niepewne perspektywy branży. Dotyczy to również pracowników z Ukrainy. Dlatego hotelarze już teraz poszukują nowych źródeł pozyskania personelu daleko poza Polską, głównie w Azji, w Tajlandii, na Filipinach.

Skróceniu ulega również termin dokonywania rezerwacji przez gości hotelowych – obecnie wynosi on jedynie kilka dni przed przyjazdem. Goście oczekują jednocześnie większej elastyczności w zakresie zmiany terminu pobytu czy anulowania rezerwacji, co z perspektywy właścicieli hoteli utrudnia zarządzanie i zwiększa koszty.

Pandemia Covid-19 przyniosła zmiany niektórych trendów hotelowych. Wśród nich należy wymienić przeplatanie się i łączenie pobytów turystycznych z biznesowymi, jako naturalną konsekwencję zacierania się granic pomiędzy życiem, pracą zawodową i podróżowaniem - dodaje Agata Janda.

Jednym z przykładów tego trendu jest wzrost rezerwacji w ramach pobytu "work from hotel", czyli pracy z hotelu (będącej odpowiednikiem modelu "work from home"). Warto np. wspomnieć o marce CitizenM (jeszcze niedostępnej w Polsce), która w ramach abonamentu w wysokości 500 euro miesięcznie oferuje trzy noce w hotelu dla gości przyjeżdżających do biura firmy tylko kilka razy w miesiącu.

Popularny dziś model pracy hybrydowej może wykreować nowy typ gościa hotelowego. Część osób pracujących zdalnie po wyprowadzce z miasta, gdzie znajduje się firma, w której pracują, dojeżdża do biura 1-2 dni w tygodniu. W takich sytuacjach mogą zatrzymać się w hotelu, zamiast wynajmować mieszkanie czy tracić czas na dojazdy do pracy. Hotele z myślą o powrocie gości podróżujących w celach biznesowych kierują do nich oferty z pakietami usług do pracy zdalnej, obejmujące m.in. opcję wideokonferencji czy podwyższony standard pokoju pod kątem wyposażenia w sprzęt biurowy.

Powoli będzie się również zacierać definicja tego, kto de facto jest hotelowym gościem, bo hotele miejskie nowej ery będą się otwierać na lokalną społeczność.

W miastach żyją setki tysięcy mieszkańców, którzy mogą być klientami hoteli, jeśli właściciele stworzą dla nich miejsca spotkań, czyli ciekawą przestrzeń i niebanalne koncepty restauracyjne. Przy ograniczeniu podróży międzynarodowych, lokalna grupa docelowa może stanowić nowy, istotny strumień przychodów dla hoteli. Szczególnie, że w hotelach typu „lifestyle” gastronomia może generować nawet 50 proc. przychodów, a w najbardziej popularnych obiektach 75 proc. wpływów z gastronomii generują właśnie goście zewnętrzni - dodaje Agata Janda.

Odpowiedzialne i świadome podróżowanie to trend, który ma coraz większy wpływ na decyzje turystów planujących wakacje. Odzwierciedleniem może być m.in. koncepcja pre-owned, czyli wykorzystywanie sprzętu i mebli poddanych recyklingowi, co obserwujemy w ekologicznych hotelach. Przykładem jest grupa Accor, która do portfela marek lifestylowych dołącza również ekonomiczną markę greet, dla której kwestie zrównoważonej turystyki i ekologia są jednym z głównych aspektów działania hotelu.

Na rynku jest kapitał, który poszukuje obiektów hotelowych, ale w ostatnim roku odnotowaliśmy tylko jedną dużą transakcję. Wynika to m.in. z rozbieżności w oczekiwaniach sprzedających i kupujących dotyczących poziomu ceny. Potencjalni inwestorzy oportunistyczni chcą zrekompensować ryzyko związane z działaniem na wciąż niepewnym rynku hotelowym, szukają więc okazji i oczekują wysokiej premii za to ryzyko. Z kolei właściciele hoteli wyceniają swoje aktywa biorąc głównie pod uwagę potencjał operacyjny hotelu po powrocie do pełnej normalności. Jednocześnie nie oznacza to, że nie toczą się obecnie negocjacje, które mogą zakończyć się powodzeniem i zamknięciem transakcji hotelowych w niedalekiej przyszłości - informuje Jakub Kleban, dyrektor, Dział Wycen, JLL.

Brak pełnego poluzowania obostrzeń i spodziewana czwarta fala pandemii wzmagają niepewność, która nie tylko wstrzymuje aktywność kupujących, ale też znacząco ogranicza akcje banków i instytucji finansujących potencjalne transakcje. W efekcie, dopóki trwa pandemia, trudno o wiarygodne prognozy dotyczące zarówno wyników finansowych samych hoteli, jak i wycen aktywów hotelowych. Oznacza to czasowe wstrzymanie procesu finalizacji decyzji inwestycyjnych.

Branża adaptuje się do nowych realiów rynkowych, ale odbudowa sektora hotelowego może potrwać dwa-trzy lata. Części strat nigdy nie uda się odrobić. Pozytywne jest jednak to, że branża hotelowa ma szansę być tym sektorem nieruchomości, który po ustąpieniu pandemii odbuduje się najszybciej, bo gdy tylko wróci możliwość swobodnego i bezpiecznego podróżowania dla wszystkich, lotniska, dworce i hotele zaczną się znowu zapełniać - podsumowuje Agata Janda.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Rusza trzeci etap Osiedla Poematu

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Atal wprowadza do sprzedaży trzeci etap osiedla Poematu w warszawskiej dzielnicy Wawer. W ramach inwestycji powstanie 166 mieszkań o metrażach od 29 do 120 mkw.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Cavatina w złotówkach albo euro

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

KNF zatwierdziła prospekt nowego programu emisji obligacji Cavatina Holding, co pozwala spółce wyemitować obligacje o łącznej wartości do 150 mln zł (lub równowartość tej kwoty w EUR).

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Środkowo-Wschodnia Kredyt na fotoelektrownie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Photon Energy Group pozyskało 15 mln euro wielotranszowego finansowania z EBOR. Fundusze ostaną wykorzystane m.in. na budowę sześciu elektrowni fotowoltaicznych w Rumunii o łącznej mocy 29 MWp.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Potrójnie w Zielonej Górze

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Intermarché otworzyło swój trzeci supermarket w Zielonej Górze. Placówka ma ponad 1,2 tys. mkw. powierzchni. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Łódź w centrum uwagi

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Woj. łódzkie to od lat atrakcyjna lokalizacja dla deweloperów ze względu na strategiczne położenie i rozwiniętą infrastrukturę drogową – lokalny rynek oceniają eksperci Axi Immo w publikacji „W centrum uwagi. Analiza rynku magazynowo–produkcyjnego w województwie łódzkim.”.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska UBC II znowu będzie nowoczesny

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Atenor, belgijski deweloper odpowiedzialny za inwestycję Lakeside na warszawskim Mokotowie, zamierza odnowić sąsiedni budynek UBC II. W marcu tego roku projekt otrzymał pozwolenie na budowę.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Żabka gotowa na sezon

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Żabka w miejscowościach turystycznych uruchomi latem ponad 140 sklepów sezonowych, czyli o blisko 20 proc. więcej niż w 2023 roku. Pierwsze z nich już zostały otwarte.

Infrastruktura

Polska Domkną obwodnicę Sanoka

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

GDDKiA podpisała umowę z firmą Budimex na budowę II etapu obwodnicy Sanoka w ciągu drogi krajowej nr 28. Wartość kontraktu to 152,3 mln zł.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Branża nieruchomości za biurkiem

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Branża nieruchomości wróciła do biura po pandemii w 77 proc., a sektor usług wspólnych tylko w 21 proc. – wynika z raportu JLL „Rok 2024: nowa normalność czy następny etap transformacji hybrydowej … czyli jak Polacy wracają do biur?” 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowi w wieży

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Poznańska Andersia Tower poszerza portfolio najemców. Firma rekrutacyjna Hays Poland zajęła w obiekcie przestrzeń biurową o powierzchni 260 mkw. Agencja Sempire, będąca częścią grupy Shoper, zdecydowała się na wynajem 600 mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Rośnie VGP Park Bucharest North

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by ANZ

VGP, deweloper powierzchni logistycznych i półprzemysłowych, rozpoczął budowę trzeciej hali w VGP Park Bucharest North (A3). Budynek A zajmie powierzchnię prawie 26 tys. mkw. i ma już dwóch najemców, którzy podpisali umowy na łączną powierzchnię ponad 8 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Centrum i Służewiec rządzą

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by JC

Jak podaje Knight Frank, w I kwartale 2024 roku popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie wyniósł 139 tys. mkw., co stanowiło połowę całej wynajętej powierzchni w Polsce. Najemcy zdecydowanie częściej podpisywali umowy w obiektach zlokalizowanych poza strefami centralnymi.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Axi Immo zostaje w Spektrum

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Axi Immo zdecydowało się na przedłużenie dotychczasowej umowy najmu oraz dobranie nowej powierzchni pod rozwijające się linie biznesowe w warszawskim biurowcu Spektrum Tower.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Cromwell sprzedaje centra handlowe

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Cromwell Property Group, w imieniu Cromwell Polish Retail Fund, sprzedał za 285 mln euro sześć centrów handlowych w Polsce na rzecz czeskiego inwestora Star Capital Finance.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Technologia w Skylinerze

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by JC

Warszawski Skyliner zyskał nowego najemcę. Xperi, amerykańska firma technologiczna, zajmie w biurowcu blisko 3 tys. mkw. powierzchni.

Biura i projekty wielofunkcyjne

EMEA Mniej znaczy więcej

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by JC

Jak wskazuje „Przewodnik po kosztach wykończenia biura 2024” dla regionu EMEA, przygotowany przez firmę Cushman & Wakefield, wśród aktualnych trendów biurowych jednym tchem wymieniane są takie hasła jak dostosowanie przestrzeni do pracy hybrydowej, zrównoważony rozwój czy inkluzywność.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Studio B sprzedane

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by JC

Skanska podpisała umowę sprzedaży swojego warszawskiego projektu Studio B. Nabywcą jest Stena Real Estate, międzynarodowy podmiot należący do szwedzkiej Stena Group, a wartość transakcji sięgnęła 86 mln euro.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Europlex pod opieką JLL

schedule 15 maja 2024
Opr./edited by MR

Firma JLL Polska została wybrana wyłącznym agentem reprezentującym warszawski biurowiec Europlex. Wielofunkcyjny budynek, zlokalizowany na pograniczu Śródmieścia i Mokotowa, oferuje blisko 20 tys. mkw. powierzchni biurowej i około 3 tys. mkw. powierzchni usługowej. 

Rynek mieszkaniowy

Polska Rekordowa Victoria Dom

schedule 15 maja 2024
Opr./edited by MR

Victoria Dom w 2023 roku wypracowała 934,1 mln zł skonsolidowanych przychodów oraz 184 mln zł zysku netto. To najlepsze wyniki w historii firmy. 

Najnowsze w Hotele

schedule 14 maja 2024

B&B otwiera w Wielkopolsce

Sieć B&B Hotels planuje otwarcie dwóch kolejnych obiektów na terenie Polski. Hotele, łącznie oferujące blisko 200 pokoi, powstaną w Kaliszu i Lesznie.

schedule 16 kwietnia 2024

IHG razem z Novum Hospitality

IHG Hotels & Resorts wraz z Novum Hospitality podpisały umowę, która dwukrotnie zwiększa liczbę hoteli IHG w Niemczech, a także inauguruje współpracę Holiday Inn - the niu oraz wprowadza na rynek marki Garner i Candlewood Suites.

schedule 13 marca 2024

Na pięć gwiazdek w Międzyzdrojach

Na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach wmurowano kamień węgielny pod budowę The Sea Resort. Inwestorem budowanego w pięciogwiazdkowym standardzie kompleksu jest spółka Minde. 

schedule 08 marca 2024

Red zaprasza do Belgradu

Radisson Red Belgrade otworzył swoje podwoje w stolicy Serbii, co oznacza debiut marki Radisson Red w Europie Południowo-Wschodniej.

schedule 26 lutego 2024

Rosną wskaźniki efektywności

Eksperci firmy Cushman & Wakefield spodziewają się zwiększenia aktywności transakcyjnej inwestorów na rynku hotelowym w Polsce w 2024 roku. Warszawski rynek hotelowy jest liderem ożywienia w 2023 roku wśród sześciu stolic Europy Środkowo-Wschodniej.

schedule 22 lutego 2024

Remont u Leonarda

Leonardo Royal Warsaw zapowiada otwarcie nowego skrzydła. Oferta czterogwiazdkowego hotelu na rogu ulic Grzybowskiej i Żelaznej powiększy się o 184 pokoje.

schedule 19 lutego 2024

Kąpiel z widokiem na góry

Pomiędzy Szklarską Porębą a Karpaczem powstaje kompleks Termy Karkonosze Resort & Spa. Najnowsza inwestycja HSP Management zaoferuje 265 pokoi.

schedule 19 lutego 2024

Nowy design na pięćdziesiąte urodziny Novotelu

W Novotelu Warszawa Centrum kończą się prace remontowe. Zmodernizowanych zostanie 14 pięter warszawskiego hotelu, który w tym roku obchodzi 50 rocznicę działalności.

schedule 05 lutego 2024

Holiday Inn & Suites po raz pierwszy w Europie

W Budapeszcie powstanie pierwszy hotel marki Holiday Inn & Suites w Europie. Holiday Inn & Suites Budapest Centrale zaoferuje 170 pokoi i zacznie działać w II połowie 2026 roku.

schedule 01 lutego 2024

Accor szykuje otwarcia

Wśród hoteli, które grupa Accor planuje otworzyć w 2024 roku, znalazł się m.in. Mövenpick Wrocław, pierwszy obiekt tej marki w Polsce. Na liście są również obiekty w Pradze, Budapeszcie, Tbilisi, Hamurgu i Düsseldorfie, a także w czeskich i rumuńskich kurortach.

schedule 30 stycznia 2024

Hotelowa Warszawa najlepsza w regionie

Jak wynika z danych STR Global, Warszawa zajmuje 10. miejsce wśród głównych europejskich rynków hotelowych pod względem wzrostu średniego przychodu na dostępny pokój (RevPAR1) w 2023 roku w stosunku do roku 2019 – podaje Cushman & Wakefield.

schedule 26 stycznia 2024

Wyremontują sanatorium

Spółka Uzdrowisko Cieplice – Grupa PGU rozpoczęła przebudowę Domu Zdrojowego w kompleksie uzdrowiskowym Jelenia Góra-Cieplice. Projekt zakłada powstanie pięciokondygnacyjnego sanatorium ze strefą zabiegową, hotelową i spa.

schedule 24 stycznia 2024

Pierwszy Red w Berlinie

Radisson Hotel Group wiosną 2024 roku otworzy pierwszy hotel Radisson Red w Berlinie. Goście będą mieli do dyspozycji ponad 130 pokoi.

schedule 23 stycznia 2024

Drugi Q Hotel nad morzem

W Sopocie przy ul. Haffnera 89 powstanie Q Hotel. Otwarcie obiektu planowane jest na 2026 rok.

schedule 17 stycznia 2024

Focus na Wrocław

Spółka Focus Hotels wydzierżawiła od Futureal Group budynek na ul. Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu. W obiekcie powstanie Focus Hotel Premium Wrocław, pierwszy obiekt polskiej sieci w tym mieście.

schedule 10 stycznia 2024

The Luxury Collection zadebiutuje w Krakowie

Marriott International oraz Grupa Dobry Hotel podpisały porozumienie, na mocy którego w budynku zabytkowego Pałacu Lubomirskich powstanie pierwszy w Krakowie hotel marki The Luxury Collection.

schedule 04 stycznia 2024

Na urlop do klasztoru

Grupa Arche zapowiada na 2024 rok otwarcia dwóch nowych obiektów. Goście będą mogli odwiedzić Sanatorium Milicyjne w Nałęczowie oraz Klasztor Wrocław.

schedule 02 stycznia 2024

Na plażę do Niechorza

Multico rozpoczęło sprzedaż II etapu Rezydencji Niechorze. Nowy, budowany tuż przy plaży kompleks apartamentów zostanie oddany do użytku przed sezonem letnim w 2025 roku.

schedule 21 grudnia 2023

Apartamenty i inwestycje w Szklarskiej Porębie

Nickel Development zbuduje kolejną kurortową inwestycję – kompleks apartamentów w Szklarskiej Porębie, drugi w powstającej sieci Nickel Resort & Spa.

schedule 14 grudnia 2023

Dobre prognozy dla rynku hotelowego

Rynek hotelowy w Polsce notuje wzrost popytu i kluczowych wskaźników dotyczących wyników obiektów – wynika z raportu Cushman & Wakefield. Eksperci spodziewają się utrzymania tego trendu również w 2024 roku.

Wydanie 5 (288) maj 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie