EN

Świat Zrównoważony rozwój motorem wzrostu

Budownictwo
100 największych firm budowlanych na świecie wygenerowało w roku obrotowym 2020 roku przychody przekraczające 1,511 bln dolarów, co stanowi wzrost o 3,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Największym wyzwaniem dla branży budowlanej w najbliższej przyszłości będzie cyfryzacja oraz prowadzenie działalności w duchu zrównoważonego rozwoju.

„Global Powers of Construction 2020” to analiza i ranking największych na świecie firm działających w sektorze budowlanym. Uwzględnia m.in. ich pozycje rynkowe, wysokość przychodów, kapitalizację giełdową, stopień umiędzynarodowienia oraz rentowność. Łączne przychody uzyskane przez firmy z rankingu Deloitte Top 100 wzrosły w 2020 roku o 3,7 proc., a 18 firm w zestawieniu może pochwalić się dwucyfrowym wzrostem. W poprzedniej edycji badania taki wynik osiągnęło tylko 10 przedsiębiorstw. Z drugiej strony 25 firm odnotowało spadek przychodów o ponad 10 proc.

W ujęciu geograficznym największe pod względem przychodów firmy znajdują się w Chinach i odpowiadają za 48 proc. całkowitej sprzedaży. Kolejno są to firmy z Europy (szczególnie we Francji i Hiszpanii – 22 proc.), Japonii (13 proc.), Stanów Zjednoczonych (8 proc.) i Korei Południowej (5 proc.). W zestawieniu nie znalazła się żadna firma z Polski.

Niezmiennie w rankingu prowadzi China State Construction Engineering Corporation, która odnotowała przychód w wysokości ponad 234 mld dolarów. Na podium uplasowały się również spółki z Państwa Środka – China Railway Group (141 mld dolarów) i China Railway Construction (131 mld dolarów). Na te trzy koncerny przypada 34 proc. całkowitych przychodów przedsiębiorstw ujętych w rankingu.

Pandemia Covid-19 miała ogromny wpływ na gospodarkę w roku obrotowym 2020. Sektor budowlany został dotknięty skutkami wywołanymi przez Covid-19 w mniejszym stopniu niż inne branże, nie ominęło go to jednak całkowicie. Pandemia wywarła krótko i długoterminowy wpływ na rozwój sektora w nadchodzących latach, gdyż wzrost wydatków publicznych wymagany do złagodzenia kryzysu wpłynie na wysokość zadłużenia poszczególnych krajów. Może to zagrozić stabilności finansów publicznych w niektórych państwach, a w konsekwencji inwestycjom infrastrukturalnym, od których zależy kondycja branży budowlanej – mówi Maciej Krasoń, partner w dziale Audit & Assurance, lider sektora nieruchomości i budownictwa w Europie Środkowej, Deloitte.

Spowolnienie gospodarcze spowodowane pandemią powinno mieć jednak ograniczony wpływ na długoterminowe megatrendy, które będą napędzać sektor w nadchodzących latach:

  • Wzrost populacji. Chociaż pandemia nie wpłynęła znacząco na główne trendy demograficzne, praca zdalna może potencjalnie ograniczać tendencję do większej urbanizacji i koncentracji populacji. Wpływ ten jednak będzie ograniczony i skupiony głównie na krajach bardziej rozwiniętych. W związku z tym nie powinno to mieć istotnego znaczenia dla wysokiego poziomu inwestycji w infrastrukturę transportową i usługową.
  • Zmiana klimatu. Pandemia przyspiesza proces dekarbonizacji gospodarki. Kolejne kraje i korporacje ogłaszają ambitne cele w zakresie zeroemisyjności. Unia Europejska chce stać się neutralna klimatycznie do 2050 roku. Inwestorzy coraz częściej koncentrują się na zrównoważonym rozwoju, co ma pozytywny wpływ na inwestycje w energię odnawialną i efektywność energetyczną infrastruktury.
  • Technologia i transformacja cyfrowa. Postęp dokonany w cyfrowej transformacji firm i społeczeństw w minionym roku jest pięciokrotnie szybszy, niż z czasów sprzed pandemii. Oczekuje się, że proces ten przyspieszy w nadchodzących latach i stworzy duże możliwości dla sektora budowlanego w związku z inwestycjami w infrastrukturę.

Właśnie te megatrendy będą głównymi motorami wzrostu dla branży w nadchodzących dziesięcioleciach, ponieważ wymagają znacznych inwestycji w transport, wodę, gospodarkę odpadami, infrastrukturę społeczną, odnawialne źródła energii, telekomunikację i dostosowanie do nowych technologii. Unia Europejska podejmuje daleko idące działania na rzecz dekarbonizacji gospodarki. Budownictwo a także nieruchomości znalazły się w centrum uwagi, ponieważ budynki odpowiadają za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych w Europie. Unijny Zielony Ład ma strategiczne znaczenie dla firm z tego sektora, bo wpływa na modele biznesowe, popyt rynkowy i warunki finansowania – mówi Łukasz Michorowski, partner w dziale Audit & Assurance, ekspert usług doradczych dla sektora nieruchomości i budownictwa Deloitte.

Branża budowlana jest na ogół uznawana za sektor o małym zapotrzebowaniu na innowacje. Tymczasem zaawansowane technologie np. takie jak sztuczna inteligencja, mogą pozytywnie wpłynąć na jakość świadczonej pracy na każdym z etapów cyklu życia projektu: od projektowania, przez składanie ofert i prace budowlane po przekształcenie modelu biznesowego.

Wiodące firmy w branży walczą z niską rentownością dokonując znaczących inwestycji w nowe technologie, techniki analizy danych, robotyzację, wykorzystanie dronów i sztucznej inteligencji. Industrializacja procesów budowlanych i zwiększenie kontroli ryzyka w procesach przetargowych, może mieć głęboki wpływ na branżę. Również tradycyjne, zdecentralizowane podejście do zarządzania, może ulec zmianie, jeśli nastąpi utrwalenie trendów w kierunku industrializacji procesów, standaryzacji, modularyzacji i odpowiedniego podziału ryzyka pomiędzy klientów i firmy budowlane. Jeśli firmy budowlane chcą uzyskać większe marże, muszą być proaktywne w zarządzaniu projektami, poprawić zarządzanie łańcuchem dostaw, uprosić i unowocześnić procesy budowy i wsparcia.

Rok 2020 był dla branży budowlanej lepszym niż dla wielu innych sektorów dotkniętych pandemią. Spodziewamy się, że w dłuższej perspektywie światowy rynek budowlany będzie rósł szybciej niż cała gospodarka, a firmy z branży skoncentrują się na innowacjach, nowych technologiach i efektywności operacyjnej, co w połączeniu z usprawnieniem procesów zawierania umów i przetargów umożliwiłyby firmom budowlanym osiągnięcie trwałej rentowności – podsumowuje Maciej Krasoń.

Ostatnie nowości

Rynek inwestycyjny i finansowy

Słowenia Czesi inwestują w Słowenii

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

ZDR Investments kupiło trzy parki handlowe w miejscowościach Prevalje, Ravne i Slovenj Gradec w północnej części Słowenii. 

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Węgry Hydraulika w Liberty

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

Do zrealizowanego przez Wing wielofunkcyjnego budynku Liberty w Budapeszcie jesienią 2024 roku wprowadzi się Flowserve Hungary Services. Spółka zajmie około 2,6 tys. mkw. na piątym piętrze obiektu.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Panorama, bar i animacje 3D w Sky Tower

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

11 maja we Wrocławiu zostanie udostępniony przebudowany taras widokowy w Sky Tower. Na zwiedzających czeka więcej atrakcji i większa powierzchnia – zamiast 250 aż 600 mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nova twarz na Mokotowie

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by JC

Nowy właściciel biurowca Mokotów Nova, M&A Capital SARL, zapowiada zmiany w budynku – część ma być zrealizowana jeszcze w tym roku.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Środkowo-Wschodnia Połączą siły na Litwie, Łotwie i Słowacji

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

Czeska grupa inwestycyjna RSV Investment podpisała umowy ze skandynawską spółką YIT na realizacje trzech wspólnych projektów w Wilnie, Rydze i Bratysławie. Dla RSJ oznacza to wejście na rynki krajów bałtyckich.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Alfa Warehouses startuje w Gdańsku

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Panattoni oddał nową powierzchnię w ramach Panattoni Park Tricity East III. W gdańskiej inwestycji działalność rozpoczyna Alfa Warehouses, spółka specjalizująca się w logistyce magazynowej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Zielona emisja z nadsubskrypcją

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

CPI Property Group ogłosiło zamknięcie emisji pięcioletnich niezabezpieczonych zielonych obligacji o wartości 500 mln euro. Na obligacje złożono zamówienia o wartości ponad 3 mld euro.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Rośnie płynność w sektorze biurowym

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Eksperci Cushman & Wakefield podsumowali sytuację na warszawskim rynku biurowym w I kwartale 2024 roku. Do końca marca deweloperzy oddali do użytku blisko 49 tys. mkw., czyli połowę zaplanowanej na ten rok nowej podaży.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Dwanaście ramp u Segro

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

Segro podpisało ze spółką TVM Transport & Logistics umowę na wynajem 1,6 tys. mkw. przestrzeni magazynowej w Segro Park Wrocław, Targowa. 

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Sandecja pod białą gwiazdą

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by JC

White Star Real Estate objął zarządzanie Galerią Sandecja w Nowym Sączu.

Style i wnętrza

Polska Luksus w krakowskim Radissonie

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

Radisson Blu, położony na Starym Mieście w Krakowie, przeszedł metamorfozę. Strefy lobby i baru zostały odświeżone przez architektów z krakowskiego biura Iliard.

Rynek mieszkaniowy

Polska Ekologicznie i zdrowo na Chopina

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

Milestone uruchamia sprzedaż mieszkań w swojej inwestycji w Pruszkowie. W kamienicy Nova Chopina 22 powstanie 17 mieszkań o metrażach od około 50 do 130 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Karuzela się rozkręca

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców nowo powstającego parku handlowego Karuzela w Jastrzębiu-Zdroju dołączyły dwie sieci – Woolworth oraz Xtreme Fitness Gyms, które zajmą łącznie ponad 2 tys. mkw. powierzchni. Dla obu marek jest to debiut w tej okolicy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Bechtel ma nową siedzibę

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Amerykański koncern Bechtel, który zbuduje w miejscowości Choczewo na Pomorzu pierwszą elektrownię jądrową w Polsce, wybrał warszawski biurowiec Equator IV z portfela CPI Property Group na siedzibę swojego polskiego oddziału.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Collegium Rubrum gotowe

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu zakończył rewitalizację historycznego magazynu artyleryjskiego, który przekształcono w nowoczesny ośrodek naukowo-badawczy. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się w 105. rocznicę powstania uczelni.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Browin wybiera Hillwooda

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by JC

Firma Browin wynajęła blisko 9,4 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w budynku Hillwood Łódź Chocianowice. Spółka zajmuje się produkcją i sprzedażą akcesoriów związanych z domowym przetwórstwem.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Maxprint zostaje na dłużej

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Firma prowadząca sprzedaż hurtową maszyn i urządzeń biurowych przedłużyła umowę najmu 3,2 tys. mkw. powierzchni w podwarszawskim centrum logistycznym MLP Pruszków II.

Eurobuild FM

Polska Christopher Mertlitz o obecnym i przyszłym rynku inwestycyjnym Europy

schedule 07 maja 2024
Eurobuild CEE

Zapraszamy do słuchania podcastu Eurobuild FM, który nigdy nie stygnie! Christopher Mertlitz, dyrektor zarządzający i szef inwestycji europejskich w W.P. Carey, podzielił się swoimi unikalnymi opiniami z czytelnikami Eurobuildu!

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Węgry Scan Global bierze jeszcze więcej

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

W grudniu 2023 roku CTP podpisało umowę ze Scan Global Logistics na najem prawie 13 tys. mkw. powierzchni w budynku ULL2 w CTPark Budapest East, a już w I kwartale 2024 roku firma wynajęła dodatkowe 7,8 tys. mkw. powierzchni w budynku ULL3.

Najnowsze w Budownictwo

schedule 06 maja 2024

Barometr branży nieruchomości

Najnowsze badanie Berlin Hyp Trendbarometer wskazuje, że branża nieruchomości w Niemczech adaptuje się do zmienionych warunków. Sektor chce m.in. wykorzystywać transformację energetyczną. Jednocześnie oczekuje większego wsparcia ze strony polityków.

schedule 29 kwietnia 2024

Dworcowa będzie jak nowa

W katowickim Śródmieściu startuje inwestycja Kwartał Dworcowa. Projekt obejmie m.in. rewitalizację zabytkowych kamienic, znajdujących się naprzeciwko dawnego dworca kolejowego.

schedule 18 kwietnia 2024

Wmurowali kamień pod cyberpoligon

Na terenie Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa WAT. Kontrakt generalnego wykonawcy, firmy Unibep ma wartość około 163 mln zł netto.

schedule 17 kwietnia 2024

Wybudują Południk 17

Archicom wybrał w przetargu generalnego wykonawcę wrocławskiego osiedla Południk 17. Prace budowlane zrealizuje Budimex. Kontrakt opiewa na kwotę sięgającą 140 mln zł.

schedule 17 kwietnia 2024

Nowe mury dla Baumitu

Firma Baumit kupiła działkę pod budowę kolejnej fabryki. Zakład produkcyjny o powierzchni 5 tys. mkw. powstanie w woj. opolskim.

schedule 02 kwietnia 2024

Wyremontowali w Poznaniu

Miasto Poznań zakończyło modernizację budynku przy placu Bernardyńskim. Prace objęły remont elewacji, wydzielenie nowych mieszkań i aranżację terenu zewnętrznego.

schedule 29 marca 2024

Erbud stawia na fotowoltaikę

Rok 2023 w grupie Erbud stał pod znakiem rosnących zysków z OZE i usług dla przemysłu. EBIT segmentu OZE wzrósł o 255 proc. r-d-r, a usług dla przemysłu o +85 proc. r-d-r. W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku grupa podpisała łącznie kontrakty na kwotę prawie 1 mld zł.

schedule 26 marca 2024

Dwie inwestycje, jeden wykonawca

Cordia Polska i Q Hotel jako generalnego wykonawcę swoich inwestycji przy ul. Haffnera w Sopocie wybrały firmę Bauhaus. Prace na dwóch placach budowy już wystartowały.

schedule 15 marca 2024

Mirbud wybuduje fabrykę Izery

Mirbud został generalnym wykonawcą fabryki samochodów elektrycznych Izera w Jaworznie. Spółka podpisała list intencyjny z zamawiającym, czyli spółką ElectroMobility Poland,

schedule 29 lutego 2024

Budowlanka boi się VR

Jak wynika z dodatku technologicznego do raportu Colliersa „ESG na placu budowy”, mimo dostępności nowych technologii droga do pełnej adaptacji i wykorzystania ich potencjału przez branżę budowlaną będzie jeszcze długa i pełna wyzwań.

schedule 13 lutego 2024

Szpitalna jak nowa

Narożna kamienica Szpitalna, stojąca u zbiegu pl. Zamkowego i Międzymurza Piotra Biegańskiego w Warszawie, przeszła generalny remont konserwatorski dwóch elewacji.

schedule 13 lutego 2024

Wyremontowali w Łodzi

Prace rewitalizacyjne w łódzkiej kamienicy przy ul. Mielczarskiego 22 dobiegają końca. Oprócz samego budynku metamorfozę przeszło też podwórko, na którym zaaranżowano strefę wypoczynkowo-rekreacyjną.

schedule 07 lutego 2024

Kubatura, drogi i materiały budowlane

Warbud i Eurovia stworzyły nową grupę budowlaną na polskim rynku – holding Vinci Construction Polska.

schedule 01 lutego 2024

Zrównoważone rozwiązania pod nowym szyldem

Lafarge Cement zmienia nazwę na Holcim Polska. Firma od 2015 roku jest częścią grupy Holcim, funkcjonującej wcześniej pod nazwą LafargeHolcim. 

schedule 26 stycznia 2024

Zachodnia dla czytelników

Zakończył się dwuletni remont łódzkiej kamienicy przy ul. Zachodniej 76. W budynku zostanie otwarta biblioteka Secesja.

schedule 23 stycznia 2024

Motyl do remontu

Uniwersytet Łódzki rozpoczyna przebudowę kamienicy przy ul. Sienkiewicza 21. Ma tam powstać ogólnodostępna przestrzeń, w szczególności przeznaczona dla osób zainteresowanych nauką, kulturą i sztuką.

schedule 17 stycznia 2024

W budownictwie przychody rosną

Jak wynika z raportu "Firmy budowlane w Polsce 2023-2028” autorstwa firmy Spectis, łączne przychody 40 wiodących grup budowlanych w 2023 roku wyniosły 67 mld zł. Ta wartość stanowiła 30 proc. przychodów całego sektora średnich i dużych firm.

schedule 11 stycznia 2024

Mniej konsolidacji, więcej dywersyfikacji

Bardzo dynamiczna sytuacja na rynku mieszkaniowym w 2023 roku skłaniała deweloperów do szybkiego reagowania. Jednak mimo poprawy sytuacji i dużych możliwości firmy deweloperskie pozostały ostrożne w swoich decyzjach biznesowych – wskazuje raport przygotowany przez Spectis.

schedule 10 stycznia 2024

Deweloperzy zmieniają sektory

Co czwarty środkowoeuropejski deweloper deklaruje, że w 2024 roku skoncentruje działalność w nowym sektorze rynku  – wynika z raportu "Real Estate Confidence Survey for Central Europe 2024", przygotowanego przez Deloitte.

schedule 09 stycznia 2024

Kiedyś biuro, dziś mieszkanie

Jak zauważa kancelaria Wolf Theiss, w USA czy Europie Zachodniej projektów związanych z zamianą powierzchni biurowych na mieszkaniowe jest coraz więcej. W Polsce to nadal nieliczne, odosobnione przypadki.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie