EN

Polska Większe przychody i coraz większe koszty

Budownictwo
Największe polskie spółki budowlane odnotowały w 2020 roku ponad 33,3 mld zł przychodów. Eksperci Deloitte wskazują, że pandemia nie spowolniła sektora budowlanego, ale spowodowała pojawienie się wyzwań, wśród których są wzrost kosztów realizacji i spadek dostępności kluczowych zasobów.

Przychody największych 15 firm budowlanych na polskim rynku wzrosły o 4,3 proc. w stosunku do 2019 roku. Trend ten jest widoczny dla spółek notowanych na GWP i ujętych w rankingu – odpowiednio wzrost przychodów za sześć pierwszych miesięcy 2021 roku w porównaniu do takiego samego okresu w 2020 roku wyniósł 4 proc.

Eksperci firmy doradczej Deloitte, autorzy raportu „Polskie spółki budowlane 2021 – najważniejsi gracze, kluczowe czynniki wzrostu i perspektywy rozwoju branży” zauważają spadek średniego zatrudnienia w sektorze budowlanym o 1,3 proc. - przy porównaniu I półrocza 2021 z analogicznym okresem w roku poprzednim - przy jednoczesnym wzroście kosztów materiałów budowlanych i płac. Pandemia w różny sposób wpłynęła na poszczególne segmenty rynku. Kluczową rolę dla rozwoju sektora nadal pełni realizacja dużych inwestycji publicznych i programów budowy infrastruktury drogowej i kolejowej. Dobrą koniunkturę utrzymują budownictwo mieszkaniowe oraz projekty logistyczne. Wyhamowanie widać w sektorze projektów biurowych i handlowych.

Eksperci Deloitte przeprowadzili ankietę wśród podmiotów z polskiego sektora budowlanego. Jednym z kluczowych pytań w ankiecie było to dotyczące wpływu obecnej sytuacji rynkowej (w tym zaburzeniami spowodowanymi przez pandemię Covid-19) na kształtowanie się rynku budowlanego w najbliższej przyszłości.

W I kwartale 2020 roku pomimo wielu restrykcji oraz zamknięcia określonych placówek z powodu pandemii, sektor budowlany kontynuował prace, a budowy nie zostały zamknięte, tak jak to miało miejsce w innych krajach Europy Zachodniej. W II kwartale nastąpiło ożywienie, które utrzymuje się do dziś. Pandemia nie spowodowała też istotnego spowolnienia w realizacji inwestycji infrastrukturalnych. Potwierdzeniem dużej aktywności inwestycyjnej w sektorze publicznym są wydatki na kontrakty infrastrukturalne oraz plany projektowe na kolejne lata – komentuje Maciej Krasoń, partner, lider sektora nieruchomości i budownictwa, Deloitte.

Już piąty raz z rzędu liderem rankingu Deloitte jest grupa Budimex. Przychody firmy wyniosły 8,4 mld złotych, czyli ponad 10 proc. więcej niż w 2019 roku. Na drugim miejscu znalazła się grupa Strabag z wynikami na poziomie 5,2 mld złotych, a zatem wyższymi aż o około 12,6 proc w porównaniu z rokiem poprzednim. Trzecie miejsce ponownie zajęła grupa Porr, realizując przychody na poziomie 2,6 mld złotych (wzrost o 11,1 proc.).

Grupa Budimex i grupa Strabag to firmy, które w 2020 roku uzyskały największy wartościowo wzrost przychodów - odpowiednio 813 mln i 580 mln złotych, co potwierdziło ich silną pozycję i zasłużone miejsca na podium rankingu.

W tegorocznym zestawieniu na listę powróciły dwie spółki, obecne w latach 2017 i 2018, grupa Mirbud i Mota-Engil Central Europe. Pojawił się także jeden debiutant - grupa Dekpol. Firmy te, ze względu na istotny wzrost skali działalności w 2020 roku, uplasowały się odpowiednio na 11., 13. i 15. miejscu w rankingu największych spółek budowlanych w Polsce – wylicza Piotr Domański, dyrektor w dziale doradztwa finansowego, Deloitte.

W I półroczu 2021 roku branża odnotowała spadek średniego zatrudnienia o 1,3 proc., a więc o 428 tys. osób. Mimo to, w tym samym okresie, sektor budowlany zanotował wzrost płac o 3,2 proc. Średnie wynagrodzenie brutto wynosiło 5 tys. 572 złotych, podczas gdy jeszcze pod koniec 2020 roku była to kwota 5 tys. 401 złotych. Powodów takiego wzrostu można doszukiwać się przede wszystkim w nieustającym zapotrzebowaniu na pracowników budowlanych oraz presji płacowej spowodowanej inflacją.

Z przeprowadzonego przez ekspertów Deloitte badania wynika, że największymi ryzykami dla przedsiębiorców prowadzących działalność są ponadprzeciętnie rosnące ceny i dostępność materiałów budowlanych oraz siły roboczej (pracownicy bezpośredni i firmy podwykonawcze). Aż 86 proc. respondentów wskazało pierwszy czynnik jako najbardziej uciążliwy. Drugi z nich zauważony był przez 81 proc. ankietowanych. W badaniu przeprowadzonym przez GUS w lipcu 2021 jako główne bariery prowadzenia działalności w sektorze budowlanym, podmioty wskazywały koszty zatrudnienia (61 proc.) oraz wydatki na materiały budowlane (tak zadeklarowało 58 proc.) oraz niedobór niewykwalifikowanych pracowników (39 proc.) Wszystkie te zmiany pokazują, że w ostatnim czasie branża mierzy się i wciąż będzie się zmagać z istotnymi wyzwaniami wpływającymi na rentowność prowadzonych kontraktów.

W przeszłości odpowiedzią na problemy z zatrudnieniem było podniesienie wynagrodzeń oraz rekrutacja pracowników spoza Polski. W tym roku jednak pensje zostały już zwiększone, a pozyskanie pracownika z Ukrainy czy Białorusi i tak stanowi duży problem. Koszty materiałów budowlanych to wyzwanie, z którym firmy muszą sobie radzić od lat, niemniej obecnie wzrost cen jest bardzo dynamiczny i kształtuje się na poziomie o wiele wyższym niż przewidywano. Coraz częściej jednak trudnością staje się sama dostępność tych materiałów. Wyzwania, przed którymi stoi branża nie tylko mają ogromny wpływ na rentowność projektów, ale i zaostrzają konkurencję przy nowych postępowaniach przetargowych – tłumaczy Łukasz Michorowski, partner, ekspert usług doradczych dla sektora budowlanego i nieruchomości, Deloitte.

Poza dynamicznie rosnącymi cenami materiałów budowlanych i deficytem rąk do pracy branża budowalna musi stanąć naprzeciw regulacjom związanych z aspektami ESG i nadchodzącymi zmianami regulacyjnymi. Jako że sektor budownictwa i nieruchomości odpowiada za znaczący udział w globalnej emisji gazów cieplarnianych, podmioty zostały zobowiązane do jej ograniczenia. Proces ten wymaga istotnej transformacji procesu budowlanego i konkretnych działań ograniczających emisyjność. Kluczowe mogą okazać się inwestycje w nowoczesne technologie, które zminimalizują ślad środowiskowy i zwiększą efektywność procesu budowlanego m.in. poprzez wykorzystanie właściwych materiałów oraz ich ponowny recykling, zmianę technologii i samego procesu budowy.

Pod presją krajowych i europejskich przepisów, takich jak taksonomia UE oraz przyszła dyrektywa CSRD, podmioty odpowiadające za przygotowywanie projektów już uwzględniają powyższe kwestie w swoich specyfikacjach. Ich celem jest przekierunkowanie przepływów kapitałowych do tzw. „zielonych inwestycji”. Jednym z rosnących trendów jest budownictwo modułowe, do którego przekonuje się coraz więcej firm. Technologia ta pozwala nie tylko na skrócenie czasu, ale i działania zgodne z gospodarką cyrkularną, która sprzyja procesowi dekarbonizacji i zmniejszeniu generowanego śladu węglowego zarówno podczas wznoszenia budynków jak i ich użytkowania.

Wśród piętnastu największych spółek budowlanych przedstawionych w rankingu aż dziesięć jest notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W I półroczu 2021 roku większość firm poprawiła wynik kolejny rok z rzędu, osiągając łącznie 6-procentowy wzrost (w okresie styczeń – czerwiec 2021). W perspektywie dwóch ostatnich lat zauważalny jest trend wzrostowy indeksu WIG Budownictwo.

Nieco inaczej sytuacja wyglądała w samym okresie pandemii. W ciągu I kwartału 2020 roku, ze względu na niepewność rynku spowodowaną pandemią indeks WIG Budownictwo znacznie spadł (80 proc. wartości z końca 2019 roku). Dopiero z początkiem II kwartału 2020 odnotowano zauważalny wzrost indeksu. Wśród czynników wzrostu wymieniać należy przede wszystkim dobre wyniki sektora, które związane były z czasową stabilizacją kosztów materiałów i robocizny w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku.

Grupa Budimex niezmiennie od 2011 roku jest liderem pod względem wartości rynkowej, z kapitalizacją na poziomie 7,9 mld złotych (wzrost o 78,8 proc w porównaniu do roku 2019). Stanowi ona około 77 proc. całkowitej wartości kapitalizacji wszystkich spółek publicznych rankingu. Na drugim miejscu uplasowała się grupa Polimex Mostostal, na trzecim zaś grupa Erbud.

Duże grupy budowlane działające w Polsce są obecne również na rynkach zagranicznych. Ich działalność eksportowa skierowana jest przede wszystkim do krajów Europy Wschodniej oraz na rynek niemiecki i skandynawski. Wartość sprzedaży generowanej poza granicami kraju jest nadal relatywnie niska. W ujęciu nominalnym średnia uzyskiwanych przychodów z zagranicy dla największych spółek wynosiła 197 mln złotych i była wyższa o 19 mln złotych (wzrost o 11 proc.) w porównaniu z rokiem poprzednim.

Najwyższą wartość przychodów wygenerowanych za granicą uzyskała grupa Trakcja - wyniosły one 574 mln złotych, czyli wzrosły o ponad 28 proc. w porównaniu z rokiem 2019. Spółka ta posiada kontrolę nad dużą grupą budowlaną AB Kauno operującą w krajach bałtyckich i Skandynawii.

Dywersyfikacja usługowa i geograficzna jest jednym z głównych trendów globalnych w sektorze budownictwa. Stopniowo widzimy, że również nasze rodzime firmy, które mają ugruntowaną pozycje na lokalnym rynku, zaczynają szukać inwestycji na rynkach ościennych. Działalność zagraniczna oferuje duże możliwości, wiąże się jednak również z istotnymi ryzykami biznesowymi (inne regulacje prawne, podatkowe, bariery operacyjne). W perspektywie długoterminowej jednak nowe rynki zbytu oraz nowe rodzaje usług i tym samym dywersyfikacja ryzyka działalności będzie kluczowa dla dalszego rozwoju i utrzymania obecnych wyników największych grup budowlanych – dodaje Łukasz Michorowski.

Ostatnie nowości

Rynek inwestycyjny i finansowy

Słowenia Czesi inwestują w Słowenii

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

ZDR Investments kupiło trzy parki handlowe w miejscowościach Prevalje, Ravne i Slovenj Gradec w północnej części Słowenii. 

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Węgry Hydraulika w Liberty

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

Do zrealizowanego przez Wing wielofunkcyjnego budynku Liberty w Budapeszcie jesienią 2024 roku wprowadzi się Flowserve Hungary Services. Spółka zajmie około 2,6 tys. mkw. na piątym piętrze obiektu.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Panorama, bar i animacje 3D w Sky Tower

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

11 maja we Wrocławiu zostanie udostępniony przebudowany taras widokowy w Sky Tower. Na zwiedzających czeka więcej atrakcji i większa powierzchnia – zamiast 250 aż 600 mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nova twarz na Mokotowie

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by JC

Nowy właściciel biurowca Mokotów Nova, M&A Capital SARL, zapowiada zmiany w budynku – część ma być zrealizowana jeszcze w tym roku.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Środkowo-Wschodnia Połączą siły na Litwie, Łotwie i Słowacji

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

Czeska grupa inwestycyjna RSV Investment podpisała umowy ze skandynawską spółką YIT na realizacje trzech wspólnych projektów w Wilnie, Rydze i Bratysławie. Dla RSJ oznacza to wejście na rynki krajów bałtyckich.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Alfa Warehouses startuje w Gdańsku

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Panattoni oddał nową powierzchnię w ramach Panattoni Park Tricity East III. W gdańskiej inwestycji działalność rozpoczyna Alfa Warehouses, spółka specjalizująca się w logistyce magazynowej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Zielona emisja z nadsubskrypcją

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

CPI Property Group ogłosiło zamknięcie emisji pięcioletnich niezabezpieczonych zielonych obligacji o wartości 500 mln euro. Na obligacje złożono zamówienia o wartości ponad 3 mld euro.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Rośnie płynność w sektorze biurowym

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Eksperci Cushman & Wakefield podsumowali sytuację na warszawskim rynku biurowym w I kwartale 2024 roku. Do końca marca deweloperzy oddali do użytku blisko 49 tys. mkw., czyli połowę zaplanowanej na ten rok nowej podaży.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Dwanaście ramp u Segro

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

Segro podpisało ze spółką TVM Transport & Logistics umowę na wynajem 1,6 tys. mkw. przestrzeni magazynowej w Segro Park Wrocław, Targowa. 

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Sandecja pod białą gwiazdą

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by JC

White Star Real Estate objął zarządzanie Galerią Sandecja w Nowym Sączu.

Style i wnętrza

Polska Luksus w krakowskim Radissonie

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

Radisson Blu, położony na Starym Mieście w Krakowie, przeszedł metamorfozę. Strefy lobby i baru zostały odświeżone przez architektów z krakowskiego biura Iliard.

Rynek mieszkaniowy

Polska Ekologicznie i zdrowo na Chopina

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

Milestone uruchamia sprzedaż mieszkań w swojej inwestycji w Pruszkowie. W kamienicy Nova Chopina 22 powstanie 17 mieszkań o metrażach od około 50 do 130 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Karuzela się rozkręca

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców nowo powstającego parku handlowego Karuzela w Jastrzębiu-Zdroju dołączyły dwie sieci – Woolworth oraz Xtreme Fitness Gyms, które zajmą łącznie ponad 2 tys. mkw. powierzchni. Dla obu marek jest to debiut w tej okolicy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Bechtel ma nową siedzibę

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Amerykański koncern Bechtel, który zbuduje w miejscowości Choczewo na Pomorzu pierwszą elektrownię jądrową w Polsce, wybrał warszawski biurowiec Equator IV z portfela CPI Property Group na siedzibę swojego polskiego oddziału.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Collegium Rubrum gotowe

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu zakończył rewitalizację historycznego magazynu artyleryjskiego, który przekształcono w nowoczesny ośrodek naukowo-badawczy. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się w 105. rocznicę powstania uczelni.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Browin wybiera Hillwooda

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by JC

Firma Browin wynajęła blisko 9,4 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w budynku Hillwood Łódź Chocianowice. Spółka zajmuje się produkcją i sprzedażą akcesoriów związanych z domowym przetwórstwem.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Maxprint zostaje na dłużej

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Firma prowadząca sprzedaż hurtową maszyn i urządzeń biurowych przedłużyła umowę najmu 3,2 tys. mkw. powierzchni w podwarszawskim centrum logistycznym MLP Pruszków II.

Eurobuild FM

Polska Christopher Mertlitz o obecnym i przyszłym rynku inwestycyjnym Europy

schedule 07 maja 2024
Eurobuild CEE

Zapraszamy do słuchania podcastu Eurobuild FM, który nigdy nie stygnie! Christopher Mertlitz, dyrektor zarządzający i szef inwestycji europejskich w W.P. Carey, podzielił się swoimi unikalnymi opiniami z czytelnikami Eurobuildu!

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Węgry Scan Global bierze jeszcze więcej

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

W grudniu 2023 roku CTP podpisało umowę ze Scan Global Logistics na najem prawie 13 tys. mkw. powierzchni w budynku ULL2 w CTPark Budapest East, a już w I kwartale 2024 roku firma wynajęła dodatkowe 7,8 tys. mkw. powierzchni w budynku ULL3.

Najnowsze w Budownictwo

schedule 06 maja 2024

Barometr branży nieruchomości

Najnowsze badanie Berlin Hyp Trendbarometer wskazuje, że branża nieruchomości w Niemczech adaptuje się do zmienionych warunków. Sektor chce m.in. wykorzystywać transformację energetyczną. Jednocześnie oczekuje większego wsparcia ze strony polityków.

schedule 29 kwietnia 2024

Dworcowa będzie jak nowa

W katowickim Śródmieściu startuje inwestycja Kwartał Dworcowa. Projekt obejmie m.in. rewitalizację zabytkowych kamienic, znajdujących się naprzeciwko dawnego dworca kolejowego.

schedule 18 kwietnia 2024

Wmurowali kamień pod cyberpoligon

Na terenie Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa WAT. Kontrakt generalnego wykonawcy, firmy Unibep ma wartość około 163 mln zł netto.

schedule 17 kwietnia 2024

Wybudują Południk 17

Archicom wybrał w przetargu generalnego wykonawcę wrocławskiego osiedla Południk 17. Prace budowlane zrealizuje Budimex. Kontrakt opiewa na kwotę sięgającą 140 mln zł.

schedule 17 kwietnia 2024

Nowe mury dla Baumitu

Firma Baumit kupiła działkę pod budowę kolejnej fabryki. Zakład produkcyjny o powierzchni 5 tys. mkw. powstanie w woj. opolskim.

schedule 02 kwietnia 2024

Wyremontowali w Poznaniu

Miasto Poznań zakończyło modernizację budynku przy placu Bernardyńskim. Prace objęły remont elewacji, wydzielenie nowych mieszkań i aranżację terenu zewnętrznego.

schedule 29 marca 2024

Erbud stawia na fotowoltaikę

Rok 2023 w grupie Erbud stał pod znakiem rosnących zysków z OZE i usług dla przemysłu. EBIT segmentu OZE wzrósł o 255 proc. r-d-r, a usług dla przemysłu o +85 proc. r-d-r. W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku grupa podpisała łącznie kontrakty na kwotę prawie 1 mld zł.

schedule 26 marca 2024

Dwie inwestycje, jeden wykonawca

Cordia Polska i Q Hotel jako generalnego wykonawcę swoich inwestycji przy ul. Haffnera w Sopocie wybrały firmę Bauhaus. Prace na dwóch placach budowy już wystartowały.

schedule 15 marca 2024

Mirbud wybuduje fabrykę Izery

Mirbud został generalnym wykonawcą fabryki samochodów elektrycznych Izera w Jaworznie. Spółka podpisała list intencyjny z zamawiającym, czyli spółką ElectroMobility Poland,

schedule 29 lutego 2024

Budowlanka boi się VR

Jak wynika z dodatku technologicznego do raportu Colliersa „ESG na placu budowy”, mimo dostępności nowych technologii droga do pełnej adaptacji i wykorzystania ich potencjału przez branżę budowlaną będzie jeszcze długa i pełna wyzwań.

schedule 13 lutego 2024

Szpitalna jak nowa

Narożna kamienica Szpitalna, stojąca u zbiegu pl. Zamkowego i Międzymurza Piotra Biegańskiego w Warszawie, przeszła generalny remont konserwatorski dwóch elewacji.

schedule 13 lutego 2024

Wyremontowali w Łodzi

Prace rewitalizacyjne w łódzkiej kamienicy przy ul. Mielczarskiego 22 dobiegają końca. Oprócz samego budynku metamorfozę przeszło też podwórko, na którym zaaranżowano strefę wypoczynkowo-rekreacyjną.

schedule 07 lutego 2024

Kubatura, drogi i materiały budowlane

Warbud i Eurovia stworzyły nową grupę budowlaną na polskim rynku – holding Vinci Construction Polska.

schedule 01 lutego 2024

Zrównoważone rozwiązania pod nowym szyldem

Lafarge Cement zmienia nazwę na Holcim Polska. Firma od 2015 roku jest częścią grupy Holcim, funkcjonującej wcześniej pod nazwą LafargeHolcim. 

schedule 26 stycznia 2024

Zachodnia dla czytelników

Zakończył się dwuletni remont łódzkiej kamienicy przy ul. Zachodniej 76. W budynku zostanie otwarta biblioteka Secesja.

schedule 23 stycznia 2024

Motyl do remontu

Uniwersytet Łódzki rozpoczyna przebudowę kamienicy przy ul. Sienkiewicza 21. Ma tam powstać ogólnodostępna przestrzeń, w szczególności przeznaczona dla osób zainteresowanych nauką, kulturą i sztuką.

schedule 17 stycznia 2024

W budownictwie przychody rosną

Jak wynika z raportu "Firmy budowlane w Polsce 2023-2028” autorstwa firmy Spectis, łączne przychody 40 wiodących grup budowlanych w 2023 roku wyniosły 67 mld zł. Ta wartość stanowiła 30 proc. przychodów całego sektora średnich i dużych firm.

schedule 11 stycznia 2024

Mniej konsolidacji, więcej dywersyfikacji

Bardzo dynamiczna sytuacja na rynku mieszkaniowym w 2023 roku skłaniała deweloperów do szybkiego reagowania. Jednak mimo poprawy sytuacji i dużych możliwości firmy deweloperskie pozostały ostrożne w swoich decyzjach biznesowych – wskazuje raport przygotowany przez Spectis.

schedule 10 stycznia 2024

Deweloperzy zmieniają sektory

Co czwarty środkowoeuropejski deweloper deklaruje, że w 2024 roku skoncentruje działalność w nowym sektorze rynku  – wynika z raportu "Real Estate Confidence Survey for Central Europe 2024", przygotowanego przez Deloitte.

schedule 09 stycznia 2024

Kiedyś biuro, dziś mieszkanie

Jak zauważa kancelaria Wolf Theiss, w USA czy Europie Zachodniej projektów związanych z zamianą powierzchni biurowych na mieszkaniowe jest coraz więcej. W Polsce to nadal nieliczne, odosobnione przypadki.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie