EN

Świat Przyjacielska logistyka

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
„Friendshoring”, czyli tworzenie powiązanych ze sobą sieci dostawców w ramach współpracujących ze sobą polityczne i militarnie państw, może być odpowiedzią na globalne zakłócenia w łańcuchach dostaw - prognozują eksperci CBRE.

Rosyjska agresja na Ukrainę oraz ponad dwumiesięczny lockdown w chińskim Szanghaju boleśnie uświadomiły firmom produkcyjnym i handlowym, w jakim stopniu zdarzenia geopolityczne wpływają na funkcjonowanie globalnych łańcuchów dostaw. Na trendzie "friendshoringu" może zyskać Polska i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej, które są wiarygodnymi partnerami w ramach Unii Europejskiej i NATO.

Ostatnie lata nie są dla biznesu łatwe. Najpierw dwa lata pandemii, a teraz wojna w Ukrainie to bolesna lekcja o tym, jak mocno to, co dzieje się na świecie wpływa na lokalne funkcjonowanie. Zaburzone łańcuchy dostaw to konsekwencja wstrzymanej działalności w Ukrainie, sankcji na Rosję oraz polityki „zero Covid" w Szanghaju. Biznes wykazuje jednak dużą elastyczność i szuka rozwiązań, które pozwolą wrócić do normalnego funkcjonowania w nowych, niestandardowych warunkach. Jednym z nich może być tzw. „friendshoring” – komentuje Przemysław Piętak, dyrektor ds. doradztwa w łańcuchu dostaw w CBRE.

Trwająca od 24 lutego 2022 roku wojna w Ukrainie, spowodowana rosyjską agresją, w bezpośredni sposób wpłynęła na funkcjonowanie produkcji, logistyki i handlu wewnątrz kraju i w międzynarodowych łańcuchach dostaw. Według danych CBRE Ukraine, tylko w obwodzie kijowskim, w wyniku działań wojennych, zniszczone zostały kompleksy logistyczno-magazynowe o powierzchni ponad 360 tys. mkw. To ponad jedna piąta całkowitej powierzchni magazynowej w tym rejonie.

Zwłaszcza w pierwszych tygodniach wojny, wielu dostawców dla branży motoryzacyjnej musiało wstrzymać lub ograniczyć produkcję, co krótkoterminowo spowodowało konieczność zamknięcia niektórych fabryk samochodów w całej Europie. W wyniku działań wojennych, wiele zakładów produkcyjnych zostało pozbawionych możliwości funkcjonowania lub fizycznie zniszczonych, w tym m.in. zakłady Azovstal w Mariupolu. Przed wojną był to dwunasty największy na świecie ośrodek produkcji stali. Odcięcie dostępu do portów na Morzu Czarnym i Azowskim spowodowało znaczne ograniczenie możliwości eksportu z Ukrainy surowców i towarów, w tym zbóż i innych produktów żywnościowych, które przed wojną miały istotny udział w międzynarodowym handlu.

Wprowadzone w reakcji na działania wojenne sankcje ekonomiczne na Rosję w istotny sposób wpłynęły na produkcję i logistykę. Swoją działalność w Rosji zawiesiło, zamknęło lub znacznie ograniczyło wiele międzynarodowych koncernów, w tym również takie, które zaopatrywały odbiorców w innych europejskich regionach. Wstrzymane przez linie żeglugowe połączenia, spowodowały spadek wolumenu przeładunków również w polskich portach. Od początku wojny, wyraźnie spadł również wolumen kontenerów dostarczanych transportem kolejowym pomiędzy Azją i Europą przez Rosję, Białoruś i terminale w Małaszewiczach. Należy jednak podkreślić, że połączenie kolejowe w ramach „Nowego Jedwabnego Szlaku” nadal technicznie funkcjonuje bez większych zakłóceń i nie zostało uniemożliwione przez wprowadzone przez UE sankcje na państwowe Koleje Rosyjskie, będące operatorem rosyjskiej sieci kolejowej.

Ograniczenia produkcji i logistyki w Ukrainie i Rosji zbiegły się w czasie z kolejnymi zakłóceniami globalnych łańcuchów dostaw z Chin, zwłaszcza z regionu Szanghaju, gdzie znajduje się największy na świecie port morski. Trwający od ponad dwóch miesięcy lockdown w 25-milionowym mieście, spowodowany chińską polityką „zero Covid”, wpłynął na ograniczenie mocy produkcyjnych po stronie dostawców, a skumulowane w magazynach i portach ładunki dotrą do Europy i Polski ze znacznym opóźnieniem. To powoduje utrudnienia w planowaniu produkcji i logistyki oraz przekłada się na wymierne koszty kapitału obrotowego, związanego z koniecznością utrzymywania przez dłuższy czas zapasów w tranzycie.

Według analiz firmy Sea-Intelligence, tylko z tytułu większych zapasów spowodowanych opóźnieniami dostaw, od początku pandemii załadowcy na całym świecie ponieśli koszty finansowe szacowane od 5 do nawet 10 mld dolarów. Jednocześnie, koszty międzynarodowego frachtu morskiego wciąż zostają na poziomie kilkukrotnie wyższym niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu. A to wszystko w połączeniu ze stale rosnącymi kosztami wynagrodzeń i produkcji w Chinach. To powoduje, że firmy zaczynają kwestionować ekonomiczną i operacyjną zasadność lokowania globalnej produkcji na Dalekim Wschodzie.

Tworzenie samowystarczalnych łańcuchów dostaw wewnątrz pojedynczego kraju zazwyczaj nie jest możliwe, na co wskazuje przykład szybkiej ekonomicznej zapaści Rosji po wprowadzeniu sankcji przez zachodnie i międzynarodowe instytucje. W tym kontekście, coraz większą popularność zyskuje koncepcja „friendshoringu”, oparta na partnerskiej współpracy i wymianie międzynarodowej, w ramach bloków państw współpracujących ze sobą również w innych dziedzinach.

Funkcjonowanie tego rodzaju biznesowych partnerstw i sieci dostaw w ramach grup krajów o zbliżonych systemach politycznych i prawnych zmniejsza ryzyko, że zakłócenia wywołane przez działania jednego z partnerów wpłyną negatywnie na funkcjonowanie całej sieci. Siłą rzeczy, podobne sieci powiązań w ramach łańcuchów dostaw powinny mieć charakter bardziej regionalny niż globalny, co również wpływa na ograniczenie ryzyka biznesowego ze względu na dywersyfikację źródeł dostaw.

W ramach „friendshoringu”, Polska i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej mają realną szansę stać się istotnym ośrodkiem produkcji i logistyki zarówno wewnątrz Unii Europejskiej, jak i we współpracy międzynarodowej z innymi partnerami, w tym w szczególności z Wielką Brytanią i USA. Jako wiarygodny partner w ramach UE oraz państwo członkowskie chronione militarnymi gwarancjami bezpieczeństwa NATO, Polska może stanowić atrakcyjną alternatywę dla coraz kosztowniejszych i niestabilnych dostaw z Azji. Znaczące zmiany w międzynarodowych łańcuchach dostaw, handlu i geopolityce w ostatnich kilkunastu miesiącach spowodowały konieczność ponownego przemyślenia strategii łańcuchów dostaw. Uwzględnia to zarówno nowe parametry kosztowe i operacyjne, jak i pogłębioną analizę ryzyka związanego z kontynuowaniem działalności w dotychczasowym modelu. Dobrym pierwszym krokiem jest analiza stanu obecnego i danych, połączona z prognozami i planami przyszłego rozwoju organizacji. Przemyślana strategia łańcucha dostaw powinna wynikać z kompleksowej strategii biznesowej, a jeżeli obecny model działania stanowi ograniczenie dla realizacji tej strategii, należy rozważyć jego zmianę – tłumaczy i podsumowuje Przemysław Piętak, dyrektor ds. doradztwa w łańcuchu dostaw w CBRE.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska 4F będzie mieć przystanek w Karkonoszach

schedule 10 maja 2024
Opr./edited by MR

W parku handlowym Przystanek Karkonosze otworzy się sklep 4F. Obiekt jest najnowszą inwestycją Redkom Development i powstaje w Miłkowie, na przedmieściach Karpacza. 

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rodzinnie w wydaniu premium

schedule 10 maja 2024
Opr./edited by MR

W Magnolia Parku we Wrocławiu otworzył się multibrandowy salon z modą premium. Sklep Pauloadriani znajduje się na pierwszym piętrze centrum handlowego.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska The Form już z wiechą

schedule 10 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Biurowiec The Form osiągnął swoją docelową wysokość. Na ostatnim, dziewiątym piętrze budynku zawisła symboliczna wiecha. Oddanie obiektu do użytku planowane jest jeszcze w tym roku.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Rozbudują Muzeum Nowej Huty

schedule 10 maja 2024
Opr./edited by MR

Muzeum Krakowa podpisało umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotyczącą remontu i dostosowania do nowoczesnych potrzeb placówki muzealnej w dawnym kinie Światowid, w którym mieści się obecnie Muzeum Nowej Huty.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kobieco w Gemini Park Bielsko-Biała

schedule 10 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców Gemini Park Bielsko-Biała dołączyła marka Esotiq, a dwie inne marki bieliźniarskie, Triumph i Aren, wróciły w nowej odsłonie.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Panattoni sprzedało w Żernikach

schedule 10 maja 2024
Opr./edited by MR

Wyspecjalizowany w branży nieruchomości inwestor kupił za 92,5 mln euro Panattoni Park Poznań XI. W obiekcie realizowane są procesy logistyczne dla platformy modowej Zalando.

Infrastruktura

Polska Trzy oferty w przetargu na czwartą linię metra

schedule 10 maja 2024
Opr./edited by MR

Trzy firmy złożyły oferty w przetargu na prace przedprojektowe dla IV linii metra: ILF Consulting Engineers Polska, Voessing Polska i Metroprojekt. Wszystkie są nieznacznie powyżej zakładanej przez miasto kwoty, czyli 50 mln 922 tys. zł brutto.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Bricomarché chce być na podium

schedule 10 maja 2024
Opr./edited by MR

Bricomarché uruchomiło w kwietniu sześć nowych placówek w różnych regionach kraju. Tym samym, w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2024 roku sieć zrealizowała prawie 70 proc. całorocznego planu otwarć. Marka ma ambicję, by zająć trzecie miejsce na rynku DIY w Polsce.

Infrastruktura

Polska Nowe dworce na Mazowszu

schedule 10 maja 2024
Opr./edited by JC

Dworce kolejowe w Pilawie i Życzynie w woj. mazowieckim zostały otwarte dla pasażerów. Łączny koszt inwestycji to ponad 20,5 mln zł.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Nie ma już miejsca w 7R Park Poznań West

schedule 10 maja 2024
Opr./edited by MR

7R Park Poznań West został w całości wynajęty. Ostatni najemcy to Still – dostawca wózków widłowych i technologii magazynowych oraz Cycle – firma oferująca usługi dla rowerów elektrycznych. Obie firmy zajmą łącznie 6,8 tys. mkw. powierzchni.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Drifting i outfit w Rzeszowie

schedule 10 maja 2024
Opr./edited by MR

Na wiosnę w CH Plaza Rzeszów pojawił się sklep dla sportowców Fit&Train i driftingowy tor kartingowy Crazy Carts. Otworzono również odnowiony salon Martes Sport.

Eurobuild FM

Polska Przemysław Pawłowski o rewolucji w budynkowym Internecie

schedule 09 maja 2024
Eurobuild CEE

Witajcie w odcinku specjalnym Eurobuild FM! W najbliższy poniedziałek ukaże się majowe wydanie miesięcznika "Eurobuild CEE", a już dziś mamy dla Was zapowiedź tematu okładkowego w formie podkastu.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Eurocash wierny Diunie

schedule 09 maja 2024
Opr./edited by MR

Grupa Eurocash zostanie na kolejne lata w warszawskim kompleksie biurowym Diuna. Firma podpisała umowę na wynajem czterech pięter w budynku A, w sumie blisko 4,6 tys. mkw. powierzchni.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Galeria Twierdza Kłodzko się rozrasta

schedule 09 maja 2024
Opr./edited by ANZ

EPP rozpoczyna rozbudowę parku handlowego przy Galerii Twierdza Kłodzko. Nowa część kompleksu zaoferuje powierzchnię blisko 4,2 tys. mkw. Otwarcie nowego obiektu zaplanowano na II kwartał 2025 roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Develia buduje na Starołęce

schedule 09 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Develia rozpoczęła sprzedaż i realizację inwestycji Unii Lubelskiej Vita w Poznaniu. Na Starołęce w dzielnicy Nowe Miasto powstanie 285 mieszkań o metrażach od 26 do 88 mkw. Ukończenie inwestycji zaplanowano na I kwartał 2026 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Medivet zamieszka w Bydgoszczy

schedule 09 maja 2024
Opr./edited by JC

Medivet, dostawca usług i produktów weterynaryjnych, wynajął ponad 6,5 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w Fortress Logistics Parku Bydgoszcz. Firma zajmie w obiekcie około6,6 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Serce miasta bije na Woli

schedule 09 maja 2024
Opr./edited by JC

Jak podaje Brookfield Partners, w Warszawie realizowanych jest obecnie kilkanaście projektów, które zmienią panoramę miasta i dostarczą nowych powierzchni biurowych oraz handlowo-usługowych. Jednym z najbardziej dynamicznych obszarów inwestycyjnych jest Wola, szczególnie w okolicy Ronda Daszyńskiego.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Castorama po setce

schedule 09 maja 2024
Opr./edited by MR

Castorama otworzyła w Pile swój 104. market budowlany. Nowy sklep przy ul. Bydgoskiej 135 to prawie 8 tys. mkw. powierzchni handlowej.

Rynek mieszkaniowy

Polska Lokum liczy marżę

schedule 09 maja 2024
Opr./edited by MR

Grupa Lokum Deweloper po I kwartale 2024 roku odnotowała 89,1 mln zł przychodu, o 54 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Przełożyło się to na 21,4 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom podmiotu dominującego oraz na marżę netto w wysokości 24 proc. 

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 10 maja 2024

Nie ma już miejsca w 7R Park Poznań West

7R Park Poznań West został w całości wynajęty. Ostatni najemcy to Still – dostawca wózków widłowych i technologii magazynowych oraz Cycle – firma oferująca usługi dla rowerów elektrycznych. Obie firmy zajmą łącznie 6,8 tys. mkw. powierzchni.

schedule 09 maja 2024

Medivet zamieszka w Bydgoszczy

Medivet, dostawca usług i produktów weterynaryjnych, wynajął ponad 6,5 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w Fortress Logistics Parku Bydgoszcz. Firma zajmie w obiekcie około6,6 tys. mkw.

schedule 09 maja 2024

Magazyn pełen energii

Firma BayWa r.e. zajmie 25 tys. mkw. powierzchni w parku biznesowym CTPark Gdańsk Port. Spółka będzie tam magazynować i dystrybuować produkty dedykowane sektorowi zielonej energii, w tym baterii, modułów i falowników PV.

schedule 08 maja 2024

Alfa Warehouses startuje w Gdańsku

Panattoni oddał nową powierzchnię w ramach Panattoni Park Tricity East III. W gdańskiej inwestycji działalność rozpoczyna Alfa Warehouses, spółka specjalizująca się w logistyce magazynowej.

schedule 08 maja 2024

Dwanaście ramp u Segro

Segro podpisało ze spółką TVM Transport & Logistics umowę na wynajem 1,6 tys. mkw. przestrzeni magazynowej w Segro Park Wrocław, Targowa. 

schedule 07 maja 2024

Browin wybiera Hillwooda

Firma Browin wynajęła blisko 9,4 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w budynku Hillwood Łódź Chocianowice. Spółka zajmuje się produkcją i sprzedażą akcesoriów związanych z domowym przetwórstwem.

schedule 07 maja 2024

Maxprint zostaje na dłużej

Firma prowadząca sprzedaż hurtową maszyn i urządzeń biurowych przedłużyła umowę najmu 3,2 tys. mkw. powierzchni w podwarszawskim centrum logistycznym MLP Pruszków II.

schedule 07 maja 2024

Scan Global bierze jeszcze więcej

W grudniu 2023 roku CTP podpisało umowę ze Scan Global Logistics na najem prawie 13 tys. mkw. powierzchni w budynku ULL2 w CTPark Budapest East, a już w I kwartale 2024 roku firma wynajęła dodatkowe 7,8 tys. mkw. powierzchni w budynku ULL3.

schedule 06 maja 2024

Centrum logistyczne między Frankfurtem a Kolonią

P3 wybuduje nieruchomość logistyczną na działce o powierzchni 44 tys. mkw. w Pfalzfeld w Nadrenii-Palatynacie. Projekt składający z dwóch hal o łącznej powierzchni najmu około 23,4 tys. mkw. ma zostać ukończony do końca 2025 roku.

schedule 06 maja 2024

Szwajcarska fabryka w Czechach

W Garbe Parku w Boršovie otwarta została druga w Czechach fabryka szwajcarskiej firmy Taconova Group. Nowa lokalizacja zajmuje powierzchnię około 9,3 tys. mkw.

schedule 02 maja 2024

W kosmos spod Monachium

VGP wybuduje nową siedzibę Isar Aerospace w w VGP Park Munich w Vaterstetten. Poza biurami, w lokalizacji położonej tuż przy obwodnicy Monachium, powstaną przestrzenie badawcze i rozwojowe oraz fabryka orbitalnych rakiet nośnych. Kompleks zajmie 40 tys. mkw.

schedule 30 kwietnia 2024

Czesi postawili na Shell & Core

Według danych firmy Colliers, w Czechach coraz popularniejszy jest trend Shell & Core - strategia, w ramach której deweloperzy budują obiekty przemysłowe do etapu zapewniającego podstawowe konstrukcje i infrastrukturę, a następnie czekają na nabywców.

schedule 25 kwietnia 2024

Panattoni buduje dla Mercedesa

W Bischweier Panattoni rozpoczęło budowę nowego Międzynarodowego Centrum Konsolidacyjnego (ICC) firmy Mercedes-Benz.

schedule 25 kwietnia 2024

Ekspansja logistyczna po węgiersku

iLogistic powiększa swoją siedzibę w CTPark Budapest West. CTP podpisało umowę najmu z dostawcą usług logistycznych na dodatkowe 2 tys. mkw., tym samym firma zajmie łącznie 13 tys. mkw. w tym obiekcie.

schedule 24 kwietnia 2024

Magnice będą Outstanding

GLP rozpoczęło budowę ostatniej hali Wrocław V Logistics Centre w Magnicach. Budynek o powierzchni ponad 67 tys. mkw. powstanie zgodnie z wymogami certyfikacji BREEAM na poziomie Outstanding.

schedule 24 kwietnia 2024

DB Logistic większe na Śląsku

DB Logistic, firma oferująca usługi z zakresu transportu, spedycji i magazynowania, zdecydowała się przedłużyć najem i powiększyć o jedną trzecią powierzchnię zajmowaną w Segro Logistics Park Gliwice. Łącznie firma będzie korzystać z blisko 5 tys. mkw.

schedule 23 kwietnia 2024

Automatyzacja i robotyzacja siłą napędową ESG

Aby nadążyć za wymaganiami zrównoważonego rozwoju branża logistyczna przechodzi przyspieszoną ewolucję, napędzaną innowacyjnymi technologiami – twierdzą analitycy ThinkCo w raporcie „Magazynowe ESG. Zrównoważony rozwój w branży logistycznej”, przygotowanym wspólnie ze spółką Accolade.

schedule 23 kwietnia 2024

Na horyzoncie Bliski Wschód

Panattoni rozpoczyna działalność w Arabii Saudyjskiej. Początkowe działania Panattoni skoncentrują się na trzech największych miastach kraju: Rijadzie, Dżuddzie i Dammanie. Ten ruch to ważny krok na drodze do rozwoju na kluczowych rynkach Bliskiego Wschodu i Azji.

schedule 22 kwietnia 2024

Panattoni jedzie na Śląsk

Panattoni rozpoczyna budowę nowego parku przemysłowego w Będzinie. Pierwsza faza inwestycji już ruszyła i zostanie ukończona we wrześniu – etap przewiduje realizację hali o powierzchni 27,5 tys. mkw. w formule spekulacyjnej.

schedule 18 kwietnia 2024

Wybudują spekulacyjnie pod Kolonią

Blackbrook w ramach joint venture z Trammel Crow Company zrealizuje spekulacyjny projekt logistyczny w Kerpen w rejonie Ren-Ruhra. Inwestycja będzie się składać z dwóch budynków o łącznej powierzchni 28 tys. mkw.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie