EN

Polska Stare i atrakcyjne

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Najstarsze, liczące sobie 10 lat i więcej obiekty magazynowe, stanowią w Polsce 39 proc. istniejących zasobów. Starsze budynki magazynowe skutecznie konkurują z nowszymi - wskazuje ekspert Nemark Polska.

Parki magazynowe wybudowane pięć czy 10 lat temu w wielu aspektach nie ustępują nowym obiektom. Powstawały w najlepszych okołomiejskich lokalizacjach, są dobrze skomunikowane i stale modernizowane. Co jednak najważniejsze: jest to powierzchnia do wynajęcia „od zaraz” i w stosunkowo dobrej cenie – podkreśla Michał Kozar, associate w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych Newmark Polska.

Polska jest relatywnie młodym rynkiem magazynowym, w porównaniu z Zachodem Europy. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni po I kwartale 2022 roku wynoszą ponad 25 mln mkw., z czego prawie 55 proc. powstało w ostatnich pięciu latach. Pierwsze nowoczesne magazyny na polskim rynku powstały w latach 90. ubiegłego wieku. Pod koniec I kwartału 2004 roku, czyli w przeddzień przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, w całym kraju był niecały 1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Budowa nowoczesnych obiektów nabrała tempa niedługo po wejściu Polski do Unii oraz rozpoczęciu w naszym kraju działalności deweloperów magazynowych z szeroką i atrakcyjną ofertą najmu.

Do 2009 roku powstało ponad 6,7 mln mkw. Rozpędzony rynek na kilka lat schłodził kryzys finansowy z 2008 roku, ale już w latach 2012 – 2016 deweloperzy dostarczyli kolejne prawie 4 mln mkw. – wylicza Michał Kozar.

Starsze magazyny zlokalizowane są w największych i najsilniejszych regionach. Na początku na magazynowej mapie Polski rozwijały się takie ośrodki, jak Warszawa, Poznań, Wrocław i Górny Śląsk. Ogromnym atutem tych obiektów są doskonałe, w większości wchłonięte już przez miasta, lokalizacje, czemu towarzyszą dobra komunikacja i bliskość przystanków, a co za tym idzie również możliwość szybkiego dojazdu do pracy.

To ważne argumenty przy wyborze powierzchni przemysłowej i magazynowej przez firmy, które ciągle borykają się z problemami z dostępem do pracowników – twierdzi Michał Kozar i dodaje, że zaletą starszych parków jest również znajomość obiektu przez kierowców oraz jego dokładne oznaczenie na mapach do nawigacji, co w nowych inwestycjach niejednokrotnie pojawia się z opóźnieniem i może wprowadzać kierowców w błąd.

Starsze budynki, chociaż powstawały w innych technologiach niż obiekty z ostatnich kilku lat, dorównują im jakością wykonania. Właściciele tych parków stale je modernizują i doposażają, na przykład instalując systemy odczytujące tablice rejestracyjne pojazdów przy szlabanie oraz dodatkowe kamery w obiekcie, które umożliwiają „wirtualny obchód”.

W ostatnich dwóch, trzech latach najemców coraz bardziej interesują też zastosowane w halach zielone technologie, które nie tylko wpisują się w politykę zrównoważonego rozwoju dużych firm, ale także pozwalają na zmniejszenie rosnących rachunków za media. Jednym z najprostszych, ale dających duże oszczędności rozwiązań jest wymiana jarzeniówek na energooszczędne oświetlenie typu LED. Dodatkowe oszczędności można uzyskać przez zainstalowanie czujników ruchu. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również panele fotowoltaiczne, które z powodzeniem udaje się instalować na terenie starszych obiektów.

Alternatywą do instalacji na dachach są nowoczesne fotowoltaiczne wiaty parkingowe oraz montowane na zielonych terenach parku farmy fotowoltaiczne z panelami obrotowymi, podążającymi za słońcem – mówi Michał Kozar, zapewniając, że rozwiązań jest naprawdę dużo.

W pięcio- czy dziesięcioletnich magazynach istnieje również możliwość zainstalowania systemów magazynowania oraz filtracji wody deszczowej, którą potem można wykorzystać do spłuczek w toaletach albo podlewania terenów zielonych. W podobny sposób można ponownie zużyć tzw. wodę szarą, czyli pochodzącą np. z prysznica, mycia rąk czy naczyń.

W procesie najmu magazynów międzynarodowe korporacje pytają także o stacje ładowania samochodów elektrycznych, palarnie zlokalizowane z dala od budynków, tereny zielone i infrastrukturę na zewnątrz przeznaczoną do wypoczynku pracowników oraz wiaty parkingowe dla rowerów.

Te wszystkie udogodnienia możemy uzyskać tak w nowo budowanych, jak i w istniejących parkach logistycznych. Starsze magazyny są również certyfikowane w systemie BREEAM – wyjaśnia ekspert Newmark Polska.

Najemcy magazynowi prowadzą zróżnicowaną działalność, a ich firmy mają bardzo różne potrzeby. Dlatego warto zaznaczyć, że starsze magazyny spełnią wymagania wielu najemców, ale nie każdego.

Dostosowanie istniejącej hali do specjalnych wymagań może być bardzo kosztowne albo wręcz niemożliwe. Takiemu najemcy będziemy rekomendowali wybór obiektu, który uda się dopasować do specjalnych wytycznych już na etapie realizacji budynku albo, przy bardziej skomplikowanych projektach, magazyn typu BTS (build-to-suit) – radzi Michał Kozar.

Według eksperta niektórzy najemcy mogą zrezygnować ze starszych magazynów również ze względu na ich wysokość (w standardzie 10 m). Obecnie powstaje coraz więcej hal o wysokości 12 m w świetle, dzięki czemu najemcy, korzystający z regałów wysokiego składowania, mają do dyspozycji de facto więcej powierzchni, wynajmując tyle samo metrów.

Właściciele starszych budynków wykazują większą elastyczność w takich obszarach negocjacyjnych, jak wydzielanie mniejszych powierzchni w parkach czy krótsze okresy najmu, które zaczynają się już od trzech lat, w odróżnieniu od minimum pięcioletnich umów w nowych inwestycjach. Coraz większego znaczenia nabierają też argumenty, że powierzchnia w starszych magazynach jest gotowa, do zobaczenia i wynajęcia „od zaraz”.

W związku ze wzrostem cen i mniejszą dostępnością materiałów budowlanych, istnieje ryzyko, że budowy będą się przedłużały, a nowe powierzchnie nie zostaną dostarczone w deklarowanych terminach. Czas realizacji magazynu wydłużył się do 12-14 miesięcy, ze średnio 6-8 miesięcy w ubiegłym roku – wyjaśnia Michał Kozar.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że starsze budynki kuszą niższymi czynszami za wynajem.

Tak powinno być zawsze. Jednak w Polsce do tej pory, ze względu na duże zainteresowanie magazynami ze strony rynków kapitałowych, deweloperzy w nowo budowanych budynkach mogli zaproponować bardziej atrakcyjne warunki. Aktualnie, po znaczących podwyżkach na rynku pierwotnym, te proporcje się odwróciły. Pytanie na jak długo? Korzystając z dobrej koniunktury, właściciele istniejących budynków również podnoszą stawki za wynajem, mimo to, będą one konkurencyjne w porównaniu z nowymi projektami. Część klientów, zaskoczona nowymi czynszami, rozważa renegocjacje i pozostanie w dotychczasowych lokalizacjach – tłumaczy Michał Kozar.

Jednocześnie od wielu miesięcy utrzymuje się bardzo niski poziom wakatów, który w I kwartale tego roku wynosił średnio 3 proc. Na rynku coraz częściej mówi się też o tym, że może nastąpić półroczna albo nawet roczna luka podażowa. Dlatego starsze obiekty, które miały jeszcze wolne powierzchnie, bardzo szybko je wynajmują.

Ostatnie nowości

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Środkowo-Wschodnia Kredyt na fotoelektrownie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Photon Energy Group pozyskało 15 mln euro wielotranszowego finansowania z EBOR. Fundusze ostaną wykorzystane m.in. na budowę sześciu elektrowni fotowoltaicznych w Rumunii o łącznej mocy 29 MWp.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Potrójnie w Zielonej Górze

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Intermarché otworzyło swój trzeci supermarket w Zielonej Górze. Placówka ma ponad 1,2 tys. mkw. powierzchni. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Łódź w centrum uwagi

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Woj. łódzkie to od lat atrakcyjna lokalizacja dla deweloperów ze względu na strategiczne położenie i rozwiniętą infrastrukturę drogową – lokalny rynek oceniają eksperci Axi Immo w publikacji „W centrum uwagi. Analiza rynku magazynowo–produkcyjnego w województwie łódzkim.”.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska UBC II znowu będzie nowoczesny

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Atenor, belgijski deweloper odpowiedzialny za inwestycję Lakeside na warszawskim Mokotowie, zamierza odnowić sąsiedni budynek UBC II. W marcu tego roku projekt otrzymał pozwolenie na budowę.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Żabka gotowa na sezon

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Żabka w miejscowościach turystycznych uruchomi latem ponad 140 sklepów sezonowych, czyli o blisko 20 proc. więcej niż w 2023 roku. Pierwsze z nich już zostały otwarte.

Infrastruktura

Polska Domkną obwodnicę Sanoka

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

GDDKiA podpisała umowę z firmą Budimex na budowę II etapu obwodnicy Sanoka w ciągu drogi krajowej nr 28. Wartość kontraktu to 152,3 mln zł.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Branża nieruchomości za biurkiem

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Branża nieruchomości wróciła do biura po pandemii w 77 proc., a sektor usług wspólnych tylko w 21 proc. – wynika z raportu JLL „Rok 2024: nowa normalność czy następny etap transformacji hybrydowej … czyli jak Polacy wracają do biur?” 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowi w wieży

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Poznańska Andersia Tower poszerza portfolio najemców. Firma rekrutacyjna Hays Poland zajęła w obiekcie przestrzeń biurową o powierzchni 260 mkw. Agencja Sempire, będąca częścią grupy Shoper, zdecydowała się na wynajem 600 mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Rośnie VGP Park Bucharest North

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by ANZ

VGP, deweloper powierzchni logistycznych i półprzemysłowych, rozpoczął budowę trzeciej hali w VGP Park Bucharest North (A3). Budynek A zajmie powierzchnię prawie 26 tys. mkw. i ma już dwóch najemców, którzy podpisali umowy na łączną powierzchnię ponad 8 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Centrum i Służewiec rządzą

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by JC

Jak podaje Knight Frank, w I kwartale 2024 roku popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie wyniósł 139 tys. mkw., co stanowiło połowę całej wynajętej powierzchni w Polsce. Najemcy zdecydowanie częściej podpisywali umowy w obiektach zlokalizowanych poza strefami centralnymi.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Axi Immo zostaje w Spektrum

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Axi Immo zdecydowało się na przedłużenie dotychczasowej umowy najmu oraz dobranie nowej powierzchni pod rozwijające się linie biznesowe w warszawskim biurowcu Spektrum Tower.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Cromwell sprzedaje centra handlowe

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Cromwell Property Group, w imieniu Cromwell Polish Retail Fund, sprzedał za 285 mln euro sześć centrów handlowych w Polsce na rzecz czeskiego inwestora Star Capital Finance.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Technologia w Skylinerze

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by JC

Warszawski Skyliner zyskał nowego najemcę. Xperi, amerykańska firma technologiczna, zajmie w biurowcu blisko 3 tys. mkw. powierzchni.

Biura i projekty wielofunkcyjne

EMEA Mniej znaczy więcej

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by JC

Jak wskazuje „Przewodnik po kosztach wykończenia biura 2024” dla regionu EMEA, przygotowany przez firmę Cushman & Wakefield, wśród aktualnych trendów biurowych jednym tchem wymieniane są takie hasła jak dostosowanie przestrzeni do pracy hybrydowej, zrównoważony rozwój czy inkluzywność.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Studio B sprzedane

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by JC

Skanska podpisała umowę sprzedaży swojego warszawskiego projektu Studio B. Nabywcą jest Stena Real Estate, międzynarodowy podmiot należący do szwedzkiej Stena Group, a wartość transakcji sięgnęła 86 mln euro.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Europlex pod opieką JLL

schedule 15 maja 2024
Opr./edited by MR

Firma JLL Polska została wybrana wyłącznym agentem reprezentującym warszawski biurowiec Europlex. Wielofunkcyjny budynek, zlokalizowany na pograniczu Śródmieścia i Mokotowa, oferuje blisko 20 tys. mkw. powierzchni biurowej i około 3 tys. mkw. powierzchni usługowej. 

Rynek mieszkaniowy

Polska Rekordowa Victoria Dom

schedule 15 maja 2024
Opr./edited by MR

Victoria Dom w 2023 roku wypracowała 934,1 mln zł skonsolidowanych przychodów oraz 184 mln zł zysku netto. To najlepsze wyniki w historii firmy. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Węgry Rohlig Suus rusza na Węgry

schedule 15 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Rohlig Suus Logistics otworzy w połowie lata swój pierwszy magazyn na Węgrzech. Obiekt o powierzchni 7 tys. mkw. znajduje się w parku logistycznym HelloParks Maglód, zlokalizowanym w pobliżu lotniska w Budapeszcie.

Rynek mieszkaniowy

Polska Ronson szykuje nowe projekty

schedule 15 maja 2024
Opr./edited by MR

Ronson Development sprzedał w I kwartale 2024 roku 170 lokali. Przychody spółki ze sprzedaży lokali mieszkalnych i usługowych w tym okresie wyniosły 120,5 mln zł, w porównaniu do 21,8 mln zł w I kwartale 2023 roku.

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 17 maja 2024

Łódź w centrum uwagi

Woj. łódzkie to od lat atrakcyjna lokalizacja dla deweloperów ze względu na strategiczne położenie i rozwiniętą infrastrukturę drogową – lokalny rynek oceniają eksperci Axi Immo w publikacji „W centrum uwagi. Analiza rynku magazynowo–produkcyjnego w województwie łódzkim.”.

schedule 16 maja 2024

Rośnie VGP Park Bucharest North

VGP, deweloper powierzchni logistycznych i półprzemysłowych, rozpoczął budowę trzeciej hali w VGP Park Bucharest North (A3). Budynek A zajmie powierzchnię prawie 26 tys. mkw. i ma już dwóch najemców, którzy podpisali umowy na łączną powierzchnię ponad 8 tys. mkw.

schedule 15 maja 2024

Rohlig Suus rusza na Węgry

Rohlig Suus Logistics otworzy w połowie lata swój pierwszy magazyn na Węgrzech. Obiekt o powierzchni 7 tys. mkw. znajduje się w parku logistycznym HelloParks Maglód, zlokalizowanym w pobliżu lotniska w Budapeszcie.

schedule 15 maja 2024

Garbe przekazało nowy magazyn

Firma Garbe ukończyła budowę magazynu dystrybucyjnego w Holzgerlingen na południe od Stuttgartu. Nieruchomość o łącznej powierzchni około 14,5 tys. mkw. została oficjalnie przekazana firmie Edeka Südwest.

schedule 15 maja 2024

Intralogistycznie w Tarnowie

Still wynajmie 4 tys. mkw. powierzchni magazynowej w 7R Poznań West w Tarnowie Podgórnym. Umowa została podpisana na cztery lata.

schedule 13 maja 2024

7R buduje z czeskim inwestorem

7R rozpoczęło współpracę z Wood & Company. Firmy wspólnie zrealizują projekt 7R Park Tczew III. Pierwsza z czterech hal została już oddana do użytkowania. Cały kompleks docelowo zaoferuje 150 tys. mkw. powierzchni logistycznej.

schedule 13 maja 2024

Opakują pod Warszawą

Neopak, firma dystrybucyjna prowadząca działalność w przemyśle opakowaniowym, przeniesie swój główny magazyn do Panattoni Park Warsaw South IV, gdzie zajmie ponad 10,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej.

schedule 10 maja 2024

Nie ma już miejsca w 7R Park Poznań West

7R Park Poznań West został w całości wynajęty. Ostatni najemcy to Still – dostawca wózków widłowych i technologii magazynowych oraz Cycle – firma oferująca usługi dla rowerów elektrycznych. Obie firmy zajmą łącznie 6,8 tys. mkw. powierzchni.

schedule 09 maja 2024

Medivet zamieszka w Bydgoszczy

Medivet, dostawca usług i produktów weterynaryjnych, wynajął ponad 6,5 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w Fortress Logistics Parku Bydgoszcz. Firma zajmie w obiekcie około6,6 tys. mkw.

schedule 09 maja 2024

Magazyn pełen energii

Firma BayWa r.e. zajmie 25 tys. mkw. powierzchni w parku biznesowym CTPark Gdańsk Port. Spółka będzie tam magazynować i dystrybuować produkty dedykowane sektorowi zielonej energii, w tym baterii, modułów i falowników PV.

schedule 08 maja 2024

Alfa Warehouses startuje w Gdańsku

Panattoni oddał nową powierzchnię w ramach Panattoni Park Tricity East III. W gdańskiej inwestycji działalność rozpoczyna Alfa Warehouses, spółka specjalizująca się w logistyce magazynowej.

schedule 08 maja 2024

Dwanaście ramp u Segro

Segro podpisało ze spółką TVM Transport & Logistics umowę na wynajem 1,6 tys. mkw. przestrzeni magazynowej w Segro Park Wrocław, Targowa. 

schedule 07 maja 2024

Browin wybiera Hillwooda

Firma Browin wynajęła blisko 9,4 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w budynku Hillwood Łódź Chocianowice. Spółka zajmuje się produkcją i sprzedażą akcesoriów związanych z domowym przetwórstwem.

schedule 07 maja 2024

Maxprint zostaje na dłużej

Firma prowadząca sprzedaż hurtową maszyn i urządzeń biurowych przedłużyła umowę najmu 3,2 tys. mkw. powierzchni w podwarszawskim centrum logistycznym MLP Pruszków II.

schedule 07 maja 2024

Scan Global bierze jeszcze więcej

W grudniu 2023 roku CTP podpisało umowę ze Scan Global Logistics na najem prawie 13 tys. mkw. powierzchni w budynku ULL2 w CTPark Budapest East, a już w I kwartale 2024 roku firma wynajęła dodatkowe 7,8 tys. mkw. powierzchni w budynku ULL3.

schedule 06 maja 2024

Centrum logistyczne między Frankfurtem a Kolonią

P3 wybuduje nieruchomość logistyczną na działce o powierzchni 44 tys. mkw. w Pfalzfeld w Nadrenii-Palatynacie. Projekt składający z dwóch hal o łącznej powierzchni najmu około 23,4 tys. mkw. ma zostać ukończony do końca 2025 roku.

schedule 06 maja 2024

Szwajcarska fabryka w Czechach

W Garbe Parku w Boršovie otwarta została druga w Czechach fabryka szwajcarskiej firmy Taconova Group. Nowa lokalizacja zajmuje powierzchnię około 9,3 tys. mkw.

schedule 02 maja 2024

W kosmos spod Monachium

VGP wybuduje nową siedzibę Isar Aerospace w w VGP Park Munich w Vaterstetten. Poza biurami, w lokalizacji położonej tuż przy obwodnicy Monachium, powstaną przestrzenie badawcze i rozwojowe oraz fabryka orbitalnych rakiet nośnych. Kompleks zajmie 40 tys. mkw.

schedule 30 kwietnia 2024

Czesi postawili na Shell & Core

Według danych firmy Colliers, w Czechach coraz popularniejszy jest trend Shell & Core - strategia, w ramach której deweloperzy budują obiekty przemysłowe do etapu zapewniającego podstawowe konstrukcje i infrastrukturę, a następnie czekają na nabywców.

schedule 25 kwietnia 2024

Panattoni buduje dla Mercedesa

W Bischweier Panattoni rozpoczęło budowę nowego Międzynarodowego Centrum Konsolidacyjnego (ICC) firmy Mercedes-Benz.

Wydanie 5 (288) maj 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie