EN

Polska W trójmiejskich magazynach siła

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Województwo pomorskie jest jednym z najbardziej rozpędzonych rynków przemysłowo-magazynowych w kraju. W pierwszym kwartale tego roku, gdy niektóre regiony zaczęły lekko hamować, Trójmiasto odnotowało kolejny spadek poziomu pustostanów. Jak zaznaczają eksperci Newmark, wolnej powierzchni brakuje zarówno w istniejących, jak i powstających budynkach.

Kondycja trójmiejskiego rynku magazynowego jest mocno skorelowana z rozwojem infrastruktury portowej w Gdańsku i Gdyni. Dużym atutem regionu jest doskonałe połączenie drogowe województwa pomorskiego z resztą kraju, przede wszystkim dzięki autostradzie A1 (połączenie północ-południe) oraz drodze ekspresowej S7 – w kierunku Warszawy i Krakowa. Uzupełnieniem transportu kołowego i wodnego jest port lotniczy cargo w Gdańsku. Budowana obecnie trasa S6 będzie dodatkowym impulsem do rozwoju rynku na zachód – w kierunku Szczecina i Berlina.

Trójmiejskie porty odgrywają coraz ważniejszą rolę na logistycznej mapie regionu Europy Środkowej i Wschodniej. W pierwszym kwartale tego roku port gdański awansował na drugie miejsce w rankingu portów bałtyckich. Od 2016 roku przeładunki kontenerów w Gdańsku liczone w TEU wzrosły o prawie 63 proc., a w Gdyni o prawie 54 proc. Natomiast wielkość przeładunków (tys. ton) w tym okresie zwiększyła się odpowiednio o prawie 43 proc. w Gdańsku i 37 proc. w Gdyni.

Sytuacja związana z pandemią i niespotykanymi wcześniej kolejkami statków wyczekujących na załadunek i rozładunek w chińskich portach, załamanie się łańcuchów dostaw, a potem wojna w Ukrainie, spowodowały bardzo gwałtowny rozwój nearshoringu. Wiele firm decyduje się na skracanie łańcuchów dostaw i lokowanie zakładów produkcyjnych oraz magazynów bliżej rynków zbytu – twierdzi Michał Rafałowicz, dyrektor regionalny w Newmark Polska, odpowiedzialny za województwa pomorskie, zachodniopomoskie i kujawsko-pomorskie.

Jakub Dudkiewicz – associate w dziale powierzchni przemysłowych i magazynowych Newmark Polska – wyjaśnia, że beneficjentem tego zjawiska w dużej mierze staje się Europa Środkowa i Wschodnia, która ciągle postrzegana jest jako atrakcyjniejsza cenowo w porównaniu z Europą Zachodnią.

Producenci coraz poważniej analizują możliwość przeniesienia części produkcji do takich państw jak Polska, czy Rumunia. Są w stanie ponieść większe koszty, zapewniając sobie pewność i ciągłość dostaw. Zlokalizowanie nawet niewielkiej części produkcji w Europie może w znaczący sposób zwiększyć płynność dostaw do kontrahentów. Wsparciem przenoszonych zakładów produkcyjnych będą, powstające w ślad za produkcją, hale magazynowe. Także wzrost znaczenia transportu morskiego oraz przeładunków w Gdańsku i Gdyni spowodowały ogromny boom na powierzchnie produkcyjno-magazynowe w województwie – twierdzi Dudkiewicz.

Według danych Newmark Polska, w całym 2021 roku najemcy w tym regionie podpisali umowy najmu na prawie 442,5 tys. mkw., czyli prawie 20 proc. więcej niż w roku 2020 (370,8 tys. mkw.). Natomiast w I kwartale 2022 popyt na magazyny ponownie przekroczył 95 tys. mkw.

Ogromne zainteresowanie ze strony najemców i popyt na powierzchnię magazynową doprowadziły do spadku wakatów do poziomu 1,4 proc. w I kwartale 2022. Możemy spodziewać się, że indeks pustostanów w pewnej chwili osiągnie poziom zbliżony do zera, ponieważ już teraz dostępne jest tylko 11 proc. powierzchni w budowie, a na nowe inwestycje będziemy musieli poczekać przynajmniej osiem miesięcy. Wspierając naszych klientów, dzisiaj negocjujemy już kontrakty najmu na powierzchnie, które zostaną oddane w latach 2023-2025. Wysoki poziom zabezpieczenia umowami najmu powierzchni magazynowej w budowie (prawie 90 proc.) świadczy o dużym zainteresowaniu ze strony najemców, a także osłabionej dynamice inwestycyjnej ze strony deweloperów – wyjaśnia Michał Rafałowicz.

Klientami centrów logistycznych na Pomorzu są przede wszystkim firmy korzystające z transportu morskiego. Nowoczesne hale zlokalizowane w regionie wybierają również firmy skandynawskie oraz bardzo aktywna w Trójmieście branża e-commerce. Największe umowy najmu podpisane w Pomorskiem w pierwszym kwartale tego roku dotyczyły powierzchni w dwóch lokalizacjach realizowanych przez Panattoni – na 30 tys. mkw. (poufny najemca) oraz 22,8 tys. mkw. (Morska Agencja Gdynia w Panattoni Park Tricity East V).

Obserwujemy duże zainteresowanie ze strony najemców, trudno jednak przewidywać, jak ten popyt będzie kształtował się w najbliższych miesiącach, ponieważ nie został on jeszcze do końca skonfrontowany z nowymi, wyższymi stawkami czynszu w nowo realizowanych projektach. Pod koniec zeszłego roku czynsze bazowe w Trójmieście kształtowały się na poziomie 2,80 - 3,95 euro za mkw. W związku z trudną dostępnością i wzrostem cen materiałów budowlanych, dzisiaj deweloperzy oferują metr kwadratowy magazynu po stawkach od 3,50 do nawet 5,50 euro – mówi Michał Rafałowicz.

Ekspert dodaje, że Polska nadal pozostaje jednym z najtańszych rynków w Europie, a logistyka w Trójmieście rozwija się bardzo dynamicznie. Jednym z niekwestionowanych atutów regionu jest też budowa oraz ciągły rozwój Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Dzięki tej inwestycji tysiące mieszkańców z sąsiednich gmin, jak chociażby Kościerzyna, Kartuzy czy Żukowo, mogą dojeżdżać codziennie do pracy do Trójmiasta, co częściowo uzupełnia ogromne zapotrzebowanie na pracowników – wyjaśnia Michał Rafałowicz.

Podobnego zdania jest Małgorzata Mudyna, Randstad Professionals regional manager, North Poland, Randstad Polska.

W regionach, gdzie sieć połączeń aglomeracyjnych jest gęsta, jak w Trójmieście, znika przynajmniej część barier. Nie wszyscy pracownicy korzystają bowiem z transportu indywidualnego. W dodatku transport szynowy, a także priorytety dla komunikacji publicznej w ruchu drogowym, mogą skracać czas dojazdu, a młodsze pokolenia na rynku pracy coraz bardziej doceniają także aspekt troski o środowisko, w tym lokalizacji miejsca pracy w sąsiedztwie linii komunikacyjnych. Sektor magazynowy w okresie pandemii nie zmniejszał zatrudnienia, oferował stabilność pracy, a nawet tworzył nowe perspektywy dla kandydatów. Dzięki temu postrzegany jest jako solidne i atrakcyjne miejsce pracy. Wielu pracowników zdecydowało się na przejście do tego sektora z handlu, gastronomii czy turystyki. Dodatkowym atutem jest rozwój technologiczny centrów logistycznych. Nowoczesne rozwiązania wspierają zatrudnionych tam pracowników i ułatwiają wykonywanie obowiązków. Tworzą też szanse rozwoju kompetencji technicznych dla zatrudnionej załogi – wyjaśnia Mudyna.

Ogromnym zapleczem kadrowym i areałowym dla Pomorza jest również sąsiednie województwo kujawsko-pomorskie, gdzie lokowanych jest coraz więcej projektów produkcyjnych i magazynowych. Odległości między województwami znacznie „skróciły” się dzięki autostradzie A1 oraz trasie S7. Na koniec I kwartału 2022 w budowie znajdowało się 213,6 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Najbardziej aktywnymi deweloperami w Trójmieście są Panattoni, GLP i 7R.

Jednym z najciekawszych projektów powstających w regionie jest budowane przez GLP Pomorskie Centrum Logistyczne. To największy zaplanowany park na Pomorzu, którego powierzchnia docelowo ma przekroczy pół miliona mkw. Do tej pory deweloper dostarczył w tym projekcie już prawie 200 tys. mkw. (38,7 tys. mkw. zostanie oddane w trzecim kwartale tego roku). Niemal połowę nowego budynku zajmie firma Langowski Logistics (17,5 tys. mkw.). Pomorskie Centrum Logistyczne, oprócz planowanej wielkości, wyróżnia również jego lokalizacja, w bezpośrednim sąsiedztwie portu głębokowodnego w Gdańsku. Ciekawym projektem dewelopera 7R jest 7R Park Gdańsk III. Tutaj również zaplanowano około 110 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni logistycznej. W ostatnim czasie pojawił się kolejny międzynarodowy deweloper – Hines, który zabezpieczył działkę w regionie Gdańsk Kowale pod realizację parku logistycznego o powierzchni ponad 100 tys. mkw. Obserwujemy także wzmożone zainteresowanie innych deweloperów tym regionem – mówi Jakub Dudkiewicz.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Rusza trzeci etap Osiedla Poematu

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Atal wprowadza do sprzedaży trzeci etap osiedla Poematu w warszawskiej dzielnicy Wawer. W ramach inwestycji powstanie 166 mieszkań o metrażach od 29 do 120 mkw.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Cavatina w złotówkach albo euro

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

KNF zatwierdziła prospekt nowego programu emisji obligacji Cavatina Holding, co pozwala spółce wyemitować obligacje o łącznej wartości do 150 mln zł (lub równowartość tej kwoty w EUR).

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Środkowo-Wschodnia Kredyt na fotoelektrownie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Photon Energy Group pozyskało 15 mln euro wielotranszowego finansowania z EBOR. Fundusze ostaną wykorzystane m.in. na budowę sześciu elektrowni fotowoltaicznych w Rumunii o łącznej mocy 29 MWp.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Potrójnie w Zielonej Górze

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Intermarché otworzyło swój trzeci supermarket w Zielonej Górze. Placówka ma ponad 1,2 tys. mkw. powierzchni. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Łódź w centrum uwagi

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Woj. łódzkie to od lat atrakcyjna lokalizacja dla deweloperów ze względu na strategiczne położenie i rozwiniętą infrastrukturę drogową – lokalny rynek oceniają eksperci Axi Immo w publikacji „W centrum uwagi. Analiza rynku magazynowo–produkcyjnego w województwie łódzkim.”.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska UBC II znowu będzie nowoczesny

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Atenor, belgijski deweloper odpowiedzialny za inwestycję Lakeside na warszawskim Mokotowie, zamierza odnowić sąsiedni budynek UBC II. W marcu tego roku projekt otrzymał pozwolenie na budowę.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Żabka gotowa na sezon

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Żabka w miejscowościach turystycznych uruchomi latem ponad 140 sklepów sezonowych, czyli o blisko 20 proc. więcej niż w 2023 roku. Pierwsze z nich już zostały otwarte.

Infrastruktura

Polska Domkną obwodnicę Sanoka

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

GDDKiA podpisała umowę z firmą Budimex na budowę II etapu obwodnicy Sanoka w ciągu drogi krajowej nr 28. Wartość kontraktu to 152,3 mln zł.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Branża nieruchomości za biurkiem

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Branża nieruchomości wróciła do biura po pandemii w 77 proc., a sektor usług wspólnych tylko w 21 proc. – wynika z raportu JLL „Rok 2024: nowa normalność czy następny etap transformacji hybrydowej … czyli jak Polacy wracają do biur?” 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowi w wieży

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Poznańska Andersia Tower poszerza portfolio najemców. Firma rekrutacyjna Hays Poland zajęła w obiekcie przestrzeń biurową o powierzchni 260 mkw. Agencja Sempire, będąca częścią grupy Shoper, zdecydowała się na wynajem 600 mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Rośnie VGP Park Bucharest North

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by ANZ

VGP, deweloper powierzchni logistycznych i półprzemysłowych, rozpoczął budowę trzeciej hali w VGP Park Bucharest North (A3). Budynek A zajmie powierzchnię prawie 26 tys. mkw. i ma już dwóch najemców, którzy podpisali umowy na łączną powierzchnię ponad 8 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Centrum i Służewiec rządzą

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by JC

Jak podaje Knight Frank, w I kwartale 2024 roku popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie wyniósł 139 tys. mkw., co stanowiło połowę całej wynajętej powierzchni w Polsce. Najemcy zdecydowanie częściej podpisywali umowy w obiektach zlokalizowanych poza strefami centralnymi.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Axi Immo zostaje w Spektrum

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Axi Immo zdecydowało się na przedłużenie dotychczasowej umowy najmu oraz dobranie nowej powierzchni pod rozwijające się linie biznesowe w warszawskim biurowcu Spektrum Tower.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Cromwell sprzedaje centra handlowe

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Cromwell Property Group, w imieniu Cromwell Polish Retail Fund, sprzedał za 285 mln euro sześć centrów handlowych w Polsce na rzecz czeskiego inwestora Star Capital Finance.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Technologia w Skylinerze

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by JC

Warszawski Skyliner zyskał nowego najemcę. Xperi, amerykańska firma technologiczna, zajmie w biurowcu blisko 3 tys. mkw. powierzchni.

Biura i projekty wielofunkcyjne

EMEA Mniej znaczy więcej

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by JC

Jak wskazuje „Przewodnik po kosztach wykończenia biura 2024” dla regionu EMEA, przygotowany przez firmę Cushman & Wakefield, wśród aktualnych trendów biurowych jednym tchem wymieniane są takie hasła jak dostosowanie przestrzeni do pracy hybrydowej, zrównoważony rozwój czy inkluzywność.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Studio B sprzedane

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by JC

Skanska podpisała umowę sprzedaży swojego warszawskiego projektu Studio B. Nabywcą jest Stena Real Estate, międzynarodowy podmiot należący do szwedzkiej Stena Group, a wartość transakcji sięgnęła 86 mln euro.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Europlex pod opieką JLL

schedule 15 maja 2024
Opr./edited by MR

Firma JLL Polska została wybrana wyłącznym agentem reprezentującym warszawski biurowiec Europlex. Wielofunkcyjny budynek, zlokalizowany na pograniczu Śródmieścia i Mokotowa, oferuje blisko 20 tys. mkw. powierzchni biurowej i około 3 tys. mkw. powierzchni usługowej. 

Rynek mieszkaniowy

Polska Rekordowa Victoria Dom

schedule 15 maja 2024
Opr./edited by MR

Victoria Dom w 2023 roku wypracowała 934,1 mln zł skonsolidowanych przychodów oraz 184 mln zł zysku netto. To najlepsze wyniki w historii firmy. 

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 17 maja 2024

Łódź w centrum uwagi

Woj. łódzkie to od lat atrakcyjna lokalizacja dla deweloperów ze względu na strategiczne położenie i rozwiniętą infrastrukturę drogową – lokalny rynek oceniają eksperci Axi Immo w publikacji „W centrum uwagi. Analiza rynku magazynowo–produkcyjnego w województwie łódzkim.”.

schedule 16 maja 2024

Rośnie VGP Park Bucharest North

VGP, deweloper powierzchni logistycznych i półprzemysłowych, rozpoczął budowę trzeciej hali w VGP Park Bucharest North (A3). Budynek A zajmie powierzchnię prawie 26 tys. mkw. i ma już dwóch najemców, którzy podpisali umowy na łączną powierzchnię ponad 8 tys. mkw.

schedule 15 maja 2024

Rohlig Suus rusza na Węgry

Rohlig Suus Logistics otworzy w połowie lata swój pierwszy magazyn na Węgrzech. Obiekt o powierzchni 7 tys. mkw. znajduje się w parku logistycznym HelloParks Maglód, zlokalizowanym w pobliżu lotniska w Budapeszcie.

schedule 15 maja 2024

Garbe przekazało nowy magazyn

Firma Garbe ukończyła budowę magazynu dystrybucyjnego w Holzgerlingen na południe od Stuttgartu. Nieruchomość o łącznej powierzchni około 14,5 tys. mkw. została oficjalnie przekazana firmie Edeka Südwest.

schedule 15 maja 2024

Intralogistycznie w Tarnowie

Still wynajmie 4 tys. mkw. powierzchni magazynowej w 7R Poznań West w Tarnowie Podgórnym. Umowa została podpisana na cztery lata.

schedule 13 maja 2024

7R buduje z czeskim inwestorem

7R rozpoczęło współpracę z Wood & Company. Firmy wspólnie zrealizują projekt 7R Park Tczew III. Pierwsza z czterech hal została już oddana do użytkowania. Cały kompleks docelowo zaoferuje 150 tys. mkw. powierzchni logistycznej.

schedule 13 maja 2024

Opakują pod Warszawą

Neopak, firma dystrybucyjna prowadząca działalność w przemyśle opakowaniowym, przeniesie swój główny magazyn do Panattoni Park Warsaw South IV, gdzie zajmie ponad 10,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej.

schedule 10 maja 2024

Nie ma już miejsca w 7R Park Poznań West

7R Park Poznań West został w całości wynajęty. Ostatni najemcy to Still – dostawca wózków widłowych i technologii magazynowych oraz Cycle – firma oferująca usługi dla rowerów elektrycznych. Obie firmy zajmą łącznie 6,8 tys. mkw. powierzchni.

schedule 09 maja 2024

Medivet zamieszka w Bydgoszczy

Medivet, dostawca usług i produktów weterynaryjnych, wynajął ponad 6,5 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w Fortress Logistics Parku Bydgoszcz. Firma zajmie w obiekcie około6,6 tys. mkw.

schedule 09 maja 2024

Magazyn pełen energii

Firma BayWa r.e. zajmie 25 tys. mkw. powierzchni w parku biznesowym CTPark Gdańsk Port. Spółka będzie tam magazynować i dystrybuować produkty dedykowane sektorowi zielonej energii, w tym baterii, modułów i falowników PV.

schedule 08 maja 2024

Alfa Warehouses startuje w Gdańsku

Panattoni oddał nową powierzchnię w ramach Panattoni Park Tricity East III. W gdańskiej inwestycji działalność rozpoczyna Alfa Warehouses, spółka specjalizująca się w logistyce magazynowej.

schedule 08 maja 2024

Dwanaście ramp u Segro

Segro podpisało ze spółką TVM Transport & Logistics umowę na wynajem 1,6 tys. mkw. przestrzeni magazynowej w Segro Park Wrocław, Targowa. 

schedule 07 maja 2024

Browin wybiera Hillwooda

Firma Browin wynajęła blisko 9,4 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w budynku Hillwood Łódź Chocianowice. Spółka zajmuje się produkcją i sprzedażą akcesoriów związanych z domowym przetwórstwem.

schedule 07 maja 2024

Maxprint zostaje na dłużej

Firma prowadząca sprzedaż hurtową maszyn i urządzeń biurowych przedłużyła umowę najmu 3,2 tys. mkw. powierzchni w podwarszawskim centrum logistycznym MLP Pruszków II.

schedule 07 maja 2024

Scan Global bierze jeszcze więcej

W grudniu 2023 roku CTP podpisało umowę ze Scan Global Logistics na najem prawie 13 tys. mkw. powierzchni w budynku ULL2 w CTPark Budapest East, a już w I kwartale 2024 roku firma wynajęła dodatkowe 7,8 tys. mkw. powierzchni w budynku ULL3.

schedule 06 maja 2024

Centrum logistyczne między Frankfurtem a Kolonią

P3 wybuduje nieruchomość logistyczną na działce o powierzchni 44 tys. mkw. w Pfalzfeld w Nadrenii-Palatynacie. Projekt składający z dwóch hal o łącznej powierzchni najmu około 23,4 tys. mkw. ma zostać ukończony do końca 2025 roku.

schedule 06 maja 2024

Szwajcarska fabryka w Czechach

W Garbe Parku w Boršovie otwarta została druga w Czechach fabryka szwajcarskiej firmy Taconova Group. Nowa lokalizacja zajmuje powierzchnię około 9,3 tys. mkw.

schedule 02 maja 2024

W kosmos spod Monachium

VGP wybuduje nową siedzibę Isar Aerospace w w VGP Park Munich w Vaterstetten. Poza biurami, w lokalizacji położonej tuż przy obwodnicy Monachium, powstaną przestrzenie badawcze i rozwojowe oraz fabryka orbitalnych rakiet nośnych. Kompleks zajmie 40 tys. mkw.

schedule 30 kwietnia 2024

Czesi postawili na Shell & Core

Według danych firmy Colliers, w Czechach coraz popularniejszy jest trend Shell & Core - strategia, w ramach której deweloperzy budują obiekty przemysłowe do etapu zapewniającego podstawowe konstrukcje i infrastrukturę, a następnie czekają na nabywców.

schedule 25 kwietnia 2024

Panattoni buduje dla Mercedesa

W Bischweier Panattoni rozpoczęło budowę nowego Międzynarodowego Centrum Konsolidacyjnego (ICC) firmy Mercedes-Benz.

Wydanie 5 (288) maj 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie