EN

Polska Dla kogo cena maksymalna energii?

Zarządzanie nieruchomościami
Rozszerzenie możliwości zastosowania zamrożenia ceny, wprowadzone nowelizacją z 15 grudnia 2022 roku, w założeniu miało pomóc odbiorcom sprostać wysokim kosztom energii elektrycznej. Jednak  nieprecyzyjna konstrukcja przepisów mnoży pytania, na które wciąż brakuje jednoznacznych odpowiedzi. 

Od kilku miesięcy branża nieruchomości komercyjnych zmaga się z wyzwaniem, wynikającym z niejasnych regulacji przewidzianych przepisami ustawy z 27 października 2022 roku o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Kłopotliwe są także zapisy nowelizacji tej ustawy dokonanej ustawą z 15 grudnia 2022 roku o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku gazu.

Jak zwraca uwagę Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK), właściciele i zarządcy nieruchomości komercyjnych będą musieli we własnym zakresie zweryfikować, czy obiekty oraz działalność najemców ich lokali użytkowych spełniają kryteria uznania za odbiorcę uprawnionego i czy w związku z tym mogą ubiegać się o rozliczenie w ramach ceny maksymalnej energii elektrycznej.

Ustawa wprowadziła dla określonej kategorii odbiorców końcowych mechanizm, w myśl którego sprzedaż energii elektrycznej na rzecz tych podmiotów dokonywana jest w oparciu o cenę maksymalną. Jak przypominają eksperci PINK, problemy z interpretacją przepisów ustawy zaczęły pojawiać się już w momencie jej wejścia w życie, ponieważ w niektórych przypadkach zakwalifikowanie danego podmiotu jako odbiorcy końcowego uprawnionego do skorzystania z mechanizmu ceny maksymalnej w rozumieniu przepisów ustawy nastręcza wiele trudności. Dlatego Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych oraz Polska Rada Centrów Handlowych skierowały do Ministerstwa Klimatu i Środowiska pismo, w którym zidentyfikowały obszary budzące wątpliwości.

Od właścicieli nieruchomości wymaga się, aby zebrali oświadczenia od swoich najemców deklarujące, czy są małym i średnim przedsiębiorcą. Działanie to jest w wielu przypadkach niemożliwe ze względów prawnych i praktycznych. Dokumentem wiążącym najemcę i właściciela nieruchomości jest umowa najmu, która nie zawiera zobowiązania do składania takich oświadczeń – wyjaśnia Agnieszka Jachowicz, dyrektor operacyjna PINK.

Jak podaje ekspertka, dodatkowo pojawia się kolejna wątpliwość, w jaki sposób dokonać rozliczenia kosztów w przypadku, w którym najemca korzysta z więcej niż jednego przyłącza i nie można określić, jaka część energii pochodzi z danego licznika. Dochodzą do tego jeszcze różnice w wymaganiach dla formy oświadczeń i trybu ich składania pomiędzy przedsiębiorstwami energetycznymi. Ponadto ustawa pogorszyła kiepską sytuację inwestorów w branży OZE, a w kwestii umów PPA ilość wątpliwości jest jeszcze większa.

Resort klimatu i środowiska przygotował poradnik, w którym omówiono niektóre problemy powstałe na tle stosowania kłopotliwych przepisów. Jednak skala problemów praktycznych jest tak duża, że opracowanie ministerstwa pozostaje dla rynku niewystarczające.

W ocenie PINK i Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH) ustawa nie nakłada żadnego obowiązku składania oświadczeń na najemców, a jedynie na właścicieli. Jednak według przyjętej na rynku praktyki najemca może złożyć oświadczenie o posiadaniu statusu MŚP. Jeśli odmawia podpisania takiego dokumentu, przyjmuje się, że nie ma podstaw do zastosowania wobec niego ceny maksymalnej. Natomiast wobec technicznych trudności ze wskazaniem danych dotyczących realnego zużycia energii w momencie złożenia oświadczenia, wydaje się, że jedynym rozwiązaniem będzie oparcie się na danych historycznych i szacunkowych.

W kontekście możliwości dokonania przez właściciela/zarządcę obiektu komercyjnego, będącego dużym przedsiębiorcą, refaktury kosztów energii na najemcę lokalu użytkowego, będącego MŚP, przy zastosowaniu ceny maksymalnej, można przypuszczać, że istnieje taka możliwość, a jej podstawę prawną stanowi dodany nowelizacją art. 2 pkt 2 ustawy.

Należy jednak pamiętać, że właściwą interpretację przepisów poznamy de facto dopiero wskutek konkretnych rozstrzygnięć właściwego organu administracji publicznej, czy też w razie sporów powstałych na tym tle, na etapie postępowania sądowego. Może to oznaczać, że poważne skutki finansowe w postaci kar i nadzwyczajnych kosztów, właściciel oraz zarządca pozna za pięć lat albo jeszcze później. Co więcej, sytuacja właściciela i najemców może się zmieniać dynamicznie w czasie obowiązywania zapisów ustawy o środkach nadzwyczajnych. Najemcy budynków się zmieniają i stan wynikający z oświadczeń może być inny w każdym kolejnym miesiącu. A to tylko dodatkowo komplikuję sprawę – wyjaśnia Paweł Klimczak, associate director, Asset Services EMEA, Cushman & Wakefield.

Pierwszym wyzwaniem, przed którym stoją zarządcy i właściciele, to odpowiedni sposób podziału zużycia energii przez nieruchomość, biorąc pod uwagę to, ile mamy podmiotów uprawnionych, a ile nieuprawnionych do stosowania ceny maksymalnej za energię. Decyzję podejmuje właściciel, a tym samym ponosi też ewentualne konsekwencje.

Bardzo duży wpływ na niepewność wśród najemców i właścicieli obiektów ma również fakt, że pierwsza wersja ustawy, która weszła w życie w listopadzie 2022 roku, spowodowała zamieszanie na rynku obrotu energią. Niektóre podmioty wstrzymały się z ofertowaniem energii lub zdecydowały się na rozwiązanie obowiązujących do tej pory umów, co oznacza, że od stycznia 2023 roku wiele budynków pozostało bez umowy na dostawę energii elektrycznej – zauważa Marta Lenarczyk, senior technical quality manager w Colliersie.

Ekspertka podkreśla, że nowelizacja ustawy Ministerstwa Klimatu i Środowiska spowodowała, że istniejące do tej pory przekonanie, iż nieruchomości, których właściciele zaliczali się do podmiotów uprawnionych, będą chronione przed tzw. ceną za taryfę rezerwową może okazać się niesłuszne.

Oznacza to, że dla najemców, którzy nie zaliczają się do grona podmiotów uprawnionych (duże przedsiębiorstwa), będzie funkcjonować bardzo wysoka cena energii elektrycznej – dodaje Marta Lenarczyk.

Ostatnie nowości

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Centrum logistyczne między Frankfurtem a Kolonią

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

P3 wybuduje nieruchomość logistyczną na działce o powierzchni 44 tys. mkw. w Pfalzfeld w Nadrenii-Palatynacie. Projekt składający z dwóch hal o łącznej powierzchni najmu około 23,4 tys. mkw. ma zostać ukończony do końca 2025 roku.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Szwajcarska fabryka w Czechach

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

W Garbe Parku w Boršovie otwarta została druga w Czechach fabryka szwajcarskiej firmy Taconova Group. Nowa lokalizacja zajmuje powierzchnię około 9,3 tys. mkw.

ESG

Polska Panattoni dla literatury

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

Panattoni zostało głównym mecenasem nagrody literackiej „Nike”. W maju zostanie zaprezentowana dwudziesta nominowanych w tegorocznej edycji.

Infrastruktura

Polska Koniec w Tłuszczu

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by JC

Z nowego dworca kolejowego w Tłuszczu skorzystali już pierwsi pasażerowie. Inwestycja została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Renesans stołecznego urzędu

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by JC

Urząd Pracy Miasta Stołecznego Warszawy wynajął ponad 3,7 tys. mkw. w biurowcu Renaissance Plaza. Najemca rozpocznie działalność w nowej siedzibie w lipcu, kiedy w budynku dobiegną końca prace remontowe.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowości w NoVej

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

W I kwartale 2024 roku w NoVa Parku w Gorzowie pojawili się nowi najemcy – Rituals i salon Pako Lorente z męskimi ubraniami. Po remoncie ponownie został otworzony sklep Deichmann. Na początku kwietnia zaczął też działać salon z modą damską o la la.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Czechy S Immo i CPIPG porządkują portfele

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

S Immo podpisało umowę nabycia portfela ośmiu nieruchomości od Czech Property Investments, spółki zależnej CPI Property Group w Czechach. Transakcja obejmuje cztery nieruchomości biurowe i cztery handlowe o łącznej powierzchni najmu około 136 tys. mkw.

Infrastruktura

Polska Poznań buduje mosty

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by JC

Postępuje budowa mostów Berdychowskich w Poznaniu. Nad Kanałem Ulgi trwa łączenie łuku pierwszej z pieszo-rowerowych konstrukcji, a w nurcie Warty widać już elementy tymczasowych podpór drugiej przeprawy.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Austria Immofinanz bez wieży

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

Immofinanz sprzedało City Tower Vienna za ponad 150 mln euro. Zakupu w imieniu spółki Euro Real Estate dokonał United Benefits Holding. Wiedeński biurowiec oferuje około 26,6 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Przedłużają w Nowym Targu

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

Firma technologiczna Spyrosoft przedłuża obecność we wrocławskim biurowcu Nowy Targ. Pracownicy mają do dyspozycji około  2,8 tys. mkw. powierzchni biurowej. 

Budownictwo

Niemcy Barometr branży nieruchomości

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

Najnowsze badanie Berlin Hyp Trendbarometer wskazuje, że branża nieruchomości w Niemczech adaptuje się do zmienionych warunków. Sektor chce m.in. wykorzystywać transformację energetyczną. Jednocześnie oczekuje większego wsparcia ze strony polityków.

Architektura i urbanistyka

Polska Złota i Zgody do przebudowy

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

Sześć firm złożyło oferty w przetargu na przebudowę 2,5 ha ulic i placów w obszarze ulic Złotej i Zgody w Warszawie. To największy przygotowywany obecnie projekt w ramach programu Nowe Centrum Warszawy.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Apart w centrum convenience

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

W centrum handlowym Nowe Bielawy zadebiutował salon Apartu. Sklep w obiekcie z portfolio Greenman Poland został otwarty w najnowszym koncepcie handlowym marki. 

Materiał partnera

Szwecja Nordbygg 2024: sporo innowacji i ogromne zainteresowanie

schedule 05 maja 2024
Eurobuild CEE

W zeszłym tygodniu odbyły się największe w Europie Północnej targi dla profesjonalistów z branży budowlanej i nieruchomości. Nordbygg 2024 odwiedziło 35 tys. zwiedzających, co w połączeniu z 5 tys. osób obsługujących stoiska daje łączną liczbę 40 tys. uczestników. Wśród nowości tegorocznej edycji można wskazać większe niż wcześniej zaangażowanie władz Sztokholmu w imprezę oraz nową aplikację przygotowaną specjalnie dla gości targów.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Przejmą udziały w CPIPG

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

CPI Property Group podpisało z brytyjską firmą Sona Asset Management umowę przejęcia udziału mniejszościowego w spółce zależnej CPIPG, do której należy 11 nieruchomości biurowych i dwie handlowe w Polsce. Wartość transakcji to 250 mln euro. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Smacznie i ładnie w Galerii Wiślanka

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Galeria Wiślanka w Żorach przebudowała strefę restauracyjną Wiślanka Food. Oferta gastronomiczna centrum zwiększyła się jednocześnie o trzy nowe lokale, serwujące kuchnię tajską, amerykańską i turecką.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pitbull powalczy u EPP

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Zarządzane przez EPP centra handlowe Wzorcownia we Włocławku, Galeria Solna w Inowrocławiu i Galeria Olimpia w Bełchatowie rozszerzają swoją ofertę o markę odzieży sportowej Pitbull.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska G City liczy nowych najemców

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Wrocławska Galeria Dominikańska z portfolio G City wzmocniła swoją ofertę restauracyjno-kawiarnianą otwierając lokal Wagożercy (powierzchnia około 240 mkw.), sklep Czas na Herbatę (około 40 mkw.) oraz dwa punkty gastronomiczne – Smaki Ukrainy i Cukiernię Creme.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Aldi trzyma tempo

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Aldi uruchomił dwa nowe sklepy – w Nowej Soli i w Tychach. Dzięki temu łączna liczba placówek sieci w Polsce wyniesie 315. Najwięcej sklepów Aldi działa w woj. śląskim, gdzie po najnowszym otwarciu znajdują się już 72 placówki. 

Najnowsze w Zarządzanie nieruchomościami

schedule 24 kwietnia 2024

EPP przejmuje stery

EPP przejmuje od Metro Properties Polska zarządzanie dziewięcioma centrami handlowymi M1 oraz trzema Power Parkami. Do EPP dołączy część pracowników Metro Properties Polska, w tym lokalne zespoły zarządzające obiektami.

schedule 11 kwietnia 2024

Auchan sprzedaje, Nhood doradzi

Nhood Services Poland rozwija współpracę z firmą Auchan Polska w ramach usługi land advisory. Celem nawiązanego partnerstwa jest zarządzanie procesem zagospodarowania nieruchomości komercyjnej o powierzchni blisko 6 ha w Białymstoku. 

schedule 02 kwietnia 2024

Sierra Balmain rządzi w Pomorskiej

Sierra Balmain przejęła w zarządzanie Galerię Pomorską w Bydgoszczy. Firma będzie odpowiedzialna m.in. za asset management, zarządzanie operacyjne, sprawy finansowe, zarządzanie umowami najmu oraz działania marketingowe.

schedule 26 marca 2024

Wspólne zarządzanie

M Core ogłasza uruchomienie "Square 7 part of M Core", strategicznego joint venture pomiędzy M Core i Square 7 Properties, w ramach którego powstanie nowa platforma do zarządzania portfelem 25 parków handlowych M Core w Rumunii.

schedule 25 marca 2024

Cushman rządzi w Expo

Cushman & Wakefield Echinox będzie zarządzać kompleksem Expo Business Park, zlokalizowanym w dzielnicy Expozitiei w Bukareszcie. W efekcie portfolio firmy urośnie do 500 tys. mkw. powierzchni.

schedule 13 marca 2024

Zarządzanie przez platformę

Globalworth Poland wdrożył platformę Singu FM w swoim portfelu nieruchomości. Zakres wdrożenia obejmuje 21 kompleksów obsługujących kilkuset najemców.

schedule 03 stycznia 2024

Stop Shop dla CBRE

CPI Property Group wyznaczyło CBRE na zarządcę parków handlowych Stop Shop w Serbii. 14 należących do sieci obiektów oferuje łącznie ponad 120 tys. mkw. powierzchni najmu.

schedule 29 grudnia 2023

Cztery nieruchomości dla Colliersa

Firma Colliers Baltic podpisała umowę z East Capital Real Estate na świadczenie usług zarządzania portfelem czterech nieruchomości w Wilnie.

schedule 21 grudnia 2023

Mogilska 35 Office pod skrzydłami Savillsa

Savills zostanie zarządcą krakowskiego biurowca Mogilska 35 Office. Sześciopiętrowy budynek to jedna z najnowszych inwestycji biurowych w południowej Polsce. Za realizację biurowca odpowiada Warimpex.

schedule 14 grudnia 2023

Savills zaopiekuje się Lakeside

Savills zostanie zarządcą budynku biurowego Lakeside. Kompleks jest największą obecnie inwestycję powstającą poza centralną częścią stolicy. Za jej realizację odpowiada spółka Atenor.

schedule 21 listopada 2023

Sun & Snow w Czarnej Górze

Sun & Snow dzięki zawartych w ostatnim czasie porozumieniom poszerzy swoje portfolio o kilkaset nowych apartamentów. Nieruchomości, które trafią do oferty operatora, zlokalizowane są w sudeckim resorcie Czarna Góra. 

schedule 07 listopada 2023

Republik pod skrzydłami CBRE

Portfel nieruchomości biurowych zarządzany przez CBRE powiększa się o kolejny obiekt. Firma przejęła pod opiekę gdyński budynek Republik należący do grupy Hossa.

schedule 31 października 2023

Pod skrzydłami Cushmana

Firma Cushman & Wakefield została zarządcą centrum wyprzedażowego Outlet Lublin. Będzie odpowiedzialna za kompleksowe procesy zarządcze, w tym pełen wachlarz działań marketingowych w centrum. Wcześniej firmie powierzono także trwającą już rekomercjalizację obiektu.

schedule 04 października 2023

Apsys przejął Rivierę

Apsys Polska objął zarządzanie centrum handlowym Riviera w Gdyni – największym obiektem handlowo-rozrywkowym na Pomorzu.

schedule 28 września 2023

Colliers wchodzi na Trakt Królewski

Colliers obejmuje w zarządzanie Royal Trakt Offices w Warszawie. Firma będzie także odpowiedzialna za komercjalizację biurowca. Właścicielem zabytkowego budynku, oferującego powierzchnię biurowo-usługową, jest czeski fundusz Investika realitní fond.

schedule 21 września 2023

Cube na wyłączność

Firma Walter Herz została wyłącznym agentem ds. wynajmu powierzchni w kompleksie biurowym Cube Office Park w Gdańsku.

schedule 14 września 2023

Kreo i Craft pod opieką Colliersa

Firma Colliers objęła w zarządzanie budynki Craft w Katowicach oraz Kreo w Krakowie. Właścicielem obu biurowców jest Ghelamco.

schedule 14 września 2023

Marynarska na miarę

Grecki fundusz Bluehouse Capital zatrudnił Biuro Na Miarę do komercjalizacji swojego biurowca Marynarska Point 2 na warszawskim Służewcu.

schedule 13 września 2023

Savills zarządzi w Okam City

Savills będzie zarządzać inwestycją firmy Okam na Żeraniu w Warszawie. Umożliwi to sprawne działanie istniejących obecnie obiektów z powierzchnią magazynową i biurową.

schedule 05 września 2023

Ubi Ferro pod opieką IMV

IMV Polska przejęła w kompleksowe zarządzanie obiekt Urbi Ferro w Stalowej Woli. Budynek ma trzy kondygnacje naziemne i parking podziemny. Całkowita powierzchnia biurowa to ponad 4 tys. mkw., a powierzchnia przeznaczona pod lokale usługowe to około 2 tys. mkw.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie