EN

Polska Podkarpacie frunie w górę

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Podkarpacie jeszcze do niedawna było jednym z najmniejszych rynków magazynowych w kraju. Region ma jednak szansę stać się jednym z głównych hubów przeładunkowych w Polsce, a jego potencjał dostrzegają kolejni deweloperzy.

Na koniec 2021 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni produkcyjnej i magazynowej w regionie wynosiły niewiele ponad 300 tys. mkw. Zawarte w tym samym roku transakcje przednajmu na magazyny w formule BTS, już w roku 2022 przełożyły się jednak na wysoką nową podaż (ponad 142 tys. mkw.). Kolejne 49 tys. mkw. powierzchni przemysłowej i magazynowej trafiło na podkarpacki rynek w pierwszych trzech miesiącach tego roku.

Ważnym czynnikiem w rozwoju Podkarpacia jest jego coraz lepsze skomunikowanie z Europą i resztą kraju. Region zyskuje na znaczeniu dzięki rozbudowie międzynarodowej europejskiej trasy Via Carpatia, która docelowo połączy Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię oraz Grecję. Podkarpacie jest doskonale skomunikowane również dzięki autostradzie A4, prowadzącej przez ważne ośrodki gospodarcze w Polsce, od granicy z Niemcami aż do granicy z Ukrainą – podkreśla Janusz Dudek, senior advisor w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych firmy Newmark Polska.

Dodatkową zachętą dla inwestorów są działające w regionie dwie strefy ekonomiczne, oferujące inwestorom najwyższe w Polsce ulgi podatkowe. Chodzi tutaj o Specjalną Strefę Ekonomiczną Euro-Park Mielec oraz Tarnobrzeską Specjalną Strefę Ekonomiczną Euro-Park Wisłosan. Inwestorów zachęca również rozwijający się na Podkarpaciu rynek pracy.

Region oferuje dostęp do pracowników z kompetencjami technicznymi oraz wysoki poziom edukacji. Warto podkreślić, że realizowane tutaj projekty inwestycyjne coraz częściej są zrównoważone, opierają się na wysokim bezpieczeństwie pracy i innowacyjnych rozwiązaniach oraz uwzględniają działania badawczo-rozwojowe – informuje Natalia Nowakowska, senior consultant w Hays Poland.

Również pozyskanie pracowników fizycznych do pracy w sektorze produkcyjno-magazynowym w województwie podkarpackim nie przysparza większych wyzwań, jak to się dzieje w innych regionach, a dostępność kandydatów na stanowiska produkcyjne jest stosunkowo wysoka.

Podobnie wygląda kwestia obsadzania ról technicznych, tzw. grey-collar, wymagających fachowej wiedzy. Większy dostęp do wyspecjalizowanych kandydatów obserwujemy w kilku ośrodkach miejskich, w których już teraz funkcjonuje wiele przedsiębiorstw z branży produkcyjno-magazynowej. Jako przykłady można wymienić Rzeszów, Mielec i Stalową Wolę – wyjaśnia Karolina Szyndler, senior director w Hays Poland.

Podkarpacki sektor produkcyjno-magazynowy jest mimo tego dość młody, w związku z czym nie wykształcił jeszcze wystarczającej rzeszy ekspertów oraz kadry menedżerskiej. Brakuje również menedżerów posiadających doświadczenie w realizacji projektów typu greenfield. W praktyce oznacza to, że lokalni pracodawcy coraz mocniej koncentrują się na rozwoju strategii pozyskiwania i rozwijania niezbędnych kompetencji, m.in. inwestując w programy szkoleniowe dla pracowników. Rozwój rynku magazynowego na Podkarpaciu napędzają przede wszystkim najemcy z sektorów produkcyjnego, farmaceutycznego i lotniczego. Charakterystyczne dla tego rynku są też inwestycje budowane na zamówienie i odpowiadające na potrzeby klientów (BTS i BTO).

Można powiedzieć, że Podkarpacie to polska Dolina Krzemowa lotnictwa. Taka jest też historia tego miejsca, żeby wspomnieć tylko największe w kraju zakłady lotnicze w Mielcu, które działają już od 1938 roku. Przez lata w regionie rosły kolejne firmy produkujące podzespoły lotnicze, które też przyciągały nowych inwestorów. Dzisiaj Podkarpacie, oprócz historii, zapewnia producentom lotniczym wykształconą kadrę i specjalistów – mówi Michał Kozar, senior associate w firmie Newmark Polska.

Jako przykład można wskazać firmę Boeing, która już posiada zakłady w Dolinie Lotniczej w Rzeszowie i nadal chce rosnąć w tej lokalizacji. Niedawno ogłosiła otwarcie ogromnego biura – 6,6 tys. mkw. w budynku SkyRes, w którym pracować będzie kilkaset osób, wspierających m.in. prowadzone przez światowego giganta programy lotnicze i kosmiczne. Międzynarodowe przedsiębiorstwa obecne w regionie rosną i potrzebują kolejnych metrów powierzchni przemysłowej i magazynowej. Tak było m.in. z firmą BorgWarner, amerykańskim producentem podzespołów stosowanych w układach napędowych oraz wydechowych pojazdów, m.in. dla takich marek, jak: Mercedes Benz, AMG czy Aston Martin.

Swoją działalność w Polsce BorgWarner rozpoczął już w 2009 roku, jednak wraz z rozwojem potrzebował dodatkowej powierzchni produkcyjnej. W 2022 przeniósł się do dedykowanego obiektu o powierzchni prawie 11,3 tys. mkw. wybudowanego dla producenta przez dewelopera Panattoni, w ramach parku Panattoni Park Airport II – wyjaśnia Janusz Dudek.

Najemców na Podkarpaciu nie zatrzymała wojna w Ukrainie. Mimo zawirowań geopolitycznych, firma odzieżowa LPP doprowadziła do końca swój nowy projekt logistyczny, otwierając w styczniu tego roku największy magazyn w Polsce, o powierzchni 69 tys. mkw. Dedykowany jest obsłudze zamówień e-commerce dla klientów w Polsce, Czechach, Słowacji, Słowenii, Węgrzech i Ukrainie. Nowe centrum fulfillment powstało w ramach Panattoni Park Rzeszów North. Największe kontrakty najmu na Podkarpaciu w ubiegłym roku podpisali: największy operator logistyczny w regionie – Omega Pilzno (Reino Park Rzeszów, 24,5 tys. mkw.) oraz SaarGummi (DL Invest Park Sędziszów Małopolski, 12,5 tys. mkw.). Producent systemów uszczelniania i rozwiązań na bazie gumy dla branż automotive oraz budownictwa – firma SaarGummi w maju 2023 roku zainaugurowała swoją działalność w nowej fabryce.

Mimo rozwoju podkarpackich zakładów produkcyjnych i magazynów, podobnie jak cały kraj, a nawet Europa, w ostatnich miesiącach Podkarpacie również odczuwa spowolnienie dynamiki wzrostu. Jak pokazują dane Newmark Polska, aktywność najemców w I kwartale tego roku znacznie się zmniejszyła – od stycznia do marca podpisano umowy tylko na 10,5 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni, co jest liczbą o prawie 66 proc. niższą niż wolumen osiągnięty w analogicznym okresie rok wcześniej. Mniejsza aktywność najemców nie daje jednak większego wyboru aktywnym i poszukującym najemcom, ponieważ również liczba realizowanych inwestycji spadła, a w I kwartale tego roku cała powierzchnia w powstających inwestycjach była już wynajęta. W tym samym okresie poziom pustostanów wyniósł 3,6 proc. powierzchni, a z gotowych magazynów, wolnymi metrami dysponowały tylko dwa parki – LCube Logistic Park Rzeszów i Panattoni Park Rzeszów Airport III – komentuje Michał Kozar.

Sektor magazynowy dostosowuje się do nowej sytuacji, a inwestorzy planują przyszłość. W tych planach jest miejsce również dla Rzeszowa i całego województwa, które po wybuchu konfliktu zbrojnego w Ukrainie stało się jednym z głównych hubów przeładunkowych z Zachodu na Wschód.

Przez wiele miesięcy obserwowaliśmy tutaj ogromny ruch związany z pomocą humanitarną. Lokalni operatorzy logistyczni do dzisiaj otrzymują masę zapytań na temat krótkoterminowego składowania. Gdy skończy się wojna, to właśnie na Podkarpaciu powstaną najważniejsze centra przeładunkowe, biorące udział w odbudowie Ukrainy. Jesteśmy przekonani, że większość firm, które wezmą udział w odbudowie czy ekspansji na rynek ukraiński, w pierwszej fazie nie zdecyduje się na budowę zakładów w samej Ukrainie, gdzie wiele dróg i budynków zostało zniszczonych. Oni również będą chcieli skorzystać z pobliskiej infrastruktury na terenie Polski i Podkarpacia – dodaje Michał Kozar.

Deweloperzy i inwestorzy na rynku magazynowym od dłuższego czasu widzą potencjał tej lokalizacji. Największe firmy budują hale i zabezpieczają działki pod kolejne inwestycje w okolicach Rzeszowa.

Najwięcej magazynów w regionie powstaje w Rzeszowie, Korczowej, Jasionce, Dębicy i Chmielowie. W I kwartale 2023 na podkarpacki rynek magazynowy trafiły trzy kolejne inwestycje – Panattoni Park Rzeszów North (21,5 tys. mkw.), LCube Logistic Park Rzeszów (19,6 tys. mkw.) oraz kolejna hala w ramach DL Invest Dębica (8 tys. mkw.). Oprócz wymienionych, właścicielami budynków produkcyjnych i magazynowych oraz działek inwestycyjnych są również: 7R, CTP, Reino i Waimea Holding – podsumowuje Janusz Dudek.

Ostatnie nowości

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Sandecja pod białą gwiazdą

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by JC

White Star Real Estate, właściciel, zarządca i deweloper nieruchomości w regionie CEE, objął zarządzanie Galerią Sandecja w Nowym Sączu.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Style i wnętrza

Polska Luksus w krakowskim Radissonie

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

Radisson Blu, położony na Starym Mieście w Krakowie, przeszedł metamorfozę. Strefy lobby i baru zostały odświeżone przez architektów z krakowskiego biura Iliard.

Rynek mieszkaniowy

Polska Ekologicznie i zdrowo na Chopina

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

Milestone uruchamia sprzedaż mieszkań w swojej inwestycji w Pruszkowie. W kamienicy Nova Chopina 22 powstanie 17 mieszkań o metrażach od około 50 do 130 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Karuzela się rozkręca

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców nowo powstającego parku handlowego Karuzela w Jastrzębiu-Zdroju dołączyły dwie sieci – Woolworth oraz Xtreme Fitness Gyms, które zajmą łącznie ponad 2 tys. mkw. powierzchni. Dla obu marek jest to debiut w tej okolicy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Bechtel ma nową siedzibę

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Amerykański koncern Bechtel, który zbuduje w miejscowości Choczewo na Pomorzu pierwszą elektrownię jądrową w Polsce, wybrał warszawski biurowiec Equator IV z portfela CPI Property Group na siedzibę swojego polskiego oddziału.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Collegium Rubrum gotowe

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu zakończył rewitalizację historycznego magazynu artyleryjskiego, który przekształcono w nowoczesny ośrodek naukowo-badawczy. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się w 105. rocznicę powstania uczelni.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Browin wybiera Hillwooda

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by JC

Firma Browin wynajęła blisko 9,4 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w budynku Hillwood Łódź Chocianowice. Spółka zajmuje się produkcją i sprzedażą akcesoriów związanych z domowym przetwórstwem.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Maxprint zostaje na dłużej

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Firma prowadząca sprzedaż hurtową maszyn i urządzeń biurowych przedłużyła umowę najmu 3,2 tys. mkw. powierzchni w podwarszawskim centrum logistycznym MLP Pruszków II.

Eurobuild FM

Polska Christopher Mertlitz o obecnym i przyszłym rynku inwestycyjnym Europy

schedule 07 maja 2024
Eurobuild CEE

Zapraszamy do słuchania podcastu Eurobuild FM, który nigdy nie stygnie! Christopher Mertlitz, dyrektor zarządzający i szef inwestycji europejskich w W.P. Carey, podzielił się swoimi unikalnymi opiniami z czytelnikami Eurobuildu!

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Węgry Scan Global bierze jeszcze więcej

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

W grudniu 2023 roku CTP podpisało umowę ze Scan Global Logistics na najem prawie 13 tys. mkw. powierzchni w budynku ULL2 w CTPark Budapest East, a już w I kwartale 2024 roku firma wynajęła dodatkowe 7,8 tys. mkw. powierzchni w budynku ULL3.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kurczak numer dwa

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by JC

W Outlet Parku Szczecin otworzy się druga w mieście, a szósta w Polsce restauracja Popeyes.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Maersk wybiera P180

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Polski oddział Maersk, firmy działającej w sektorze logistycznym, wprowadził się do warszawskiego biurowca P180, zrealizowanego przy ul. Puławskiej przez spółkę Skanska. Nowa siedziba firmy zajmuje powierzchnię ponad 1,2 tys. mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Miliony dla ELI

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by JC

Platforma logistyczna European Logistics Investment podpisała umowę kredytową o wartości 155 mln euro z konsorcjum firm Helaba i pbb. Środki zostaną przeznaczone na refinansowanie 11 nieruchomości z portfela ELI.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Flagowy Empik w Cepelii

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by JC

Pawilon Cepelii u zbiegu Alei Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej w Warszawie przechodzi renowację. W budynku otwarty zostanie m.in. trzykondygnacyjny Empik o łącznej powierzchni 1,3 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Lumen świeci

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Decerto, firma z branży nowoczesnych technologii, wprowadziła się do nowego biura. Spółka zajęła ponad 1 tys. mkw. w warszawskim budynku Lumen należącym do Globalworth.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Więcej biur w budowie

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by JC

Aktywność budowlana na rynku biurowym w Warszawie pozostaje ograniczona. W I kwartale 2024 do użytku oddano niemal 50 tys. mkw. powierzchni do pracy, a 30 tys. mkw. wyłączono z użytkowania – wynika z najnowszych danych CBRE.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Centrum logistyczne między Frankfurtem a Kolonią

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

P3 wybuduje nieruchomość logistyczną na działce o powierzchni 44 tys. mkw. w Pfalzfeld w Nadrenii-Palatynacie. Projekt składający z dwóch hal o łącznej powierzchni najmu około 23,4 tys. mkw. ma zostać ukończony do końca 2025 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Szwajcarska fabryka w Czechach

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

W Garbe Parku w Boršovie otwarta została druga w Czechach fabryka szwajcarskiej firmy Taconova Group. Nowa lokalizacja zajmuje powierzchnię około 9,3 tys. mkw.

ESG

Polska Panattoni dla literatury

schedule 06 maja 2024
Opr./edited by MR

Panattoni zostało głównym mecenasem nagrody literackiej „Nike”. W maju zostanie zaprezentowana dwudziesta nominowanych w tegorocznej edycji.

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 07 maja 2024

Browin wybiera Hillwooda

Firma Browin wynajęła blisko 9,4 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w budynku Hillwood Łódź Chocianowice. Spółka zajmuje się produkcją i sprzedażą akcesoriów związanych z domowym przetwórstwem.

schedule 07 maja 2024

Maxprint zostaje na dłużej

Firma prowadząca sprzedaż hurtową maszyn i urządzeń biurowych przedłużyła umowę najmu 3,2 tys. mkw. powierzchni w podwarszawskim centrum logistycznym MLP Pruszków II.

schedule 07 maja 2024

Scan Global bierze jeszcze więcej

W grudniu 2023 roku CTP podpisało umowę ze Scan Global Logistics na najem prawie 13 tys. mkw. powierzchni w budynku ULL2 w CTPark Budapest East, a już w I kwartale 2024 roku firma wynajęła dodatkowe 7,8 tys. mkw. powierzchni w budynku ULL3.

schedule 06 maja 2024

Centrum logistyczne między Frankfurtem a Kolonią

P3 wybuduje nieruchomość logistyczną na działce o powierzchni 44 tys. mkw. w Pfalzfeld w Nadrenii-Palatynacie. Projekt składający z dwóch hal o łącznej powierzchni najmu około 23,4 tys. mkw. ma zostać ukończony do końca 2025 roku.

schedule 06 maja 2024

Szwajcarska fabryka w Czechach

W Garbe Parku w Boršovie otwarta została druga w Czechach fabryka szwajcarskiej firmy Taconova Group. Nowa lokalizacja zajmuje powierzchnię około 9,3 tys. mkw.

schedule 02 maja 2024

W kosmos spod Monachium

VGP wybuduje nową siedzibę Isar Aerospace w w VGP Park Munich w Vaterstetten. Poza biurami, w lokalizacji położonej tuż przy obwodnicy Monachium, powstaną przestrzenie badawcze i rozwojowe oraz fabryka orbitalnych rakiet nośnych. Kompleks zajmie 40 tys. mkw.

schedule 30 kwietnia 2024

Czesi postawili na Shell & Core

Według danych firmy Colliers, w Czechach coraz popularniejszy jest trend Shell & Core - strategia, w ramach której deweloperzy budują obiekty przemysłowe do etapu zapewniającego podstawowe konstrukcje i infrastrukturę, a następnie czekają na nabywców.

schedule 25 kwietnia 2024

Panattoni buduje dla Mercedesa

W Bischweier Panattoni rozpoczęło budowę nowego Międzynarodowego Centrum Konsolidacyjnego (ICC) firmy Mercedes-Benz.

schedule 25 kwietnia 2024

Ekspansja logistyczna po węgiersku

iLogistic powiększa swoją siedzibę w CTPark Budapest West. CTP podpisało umowę najmu z dostawcą usług logistycznych na dodatkowe 2 tys. mkw., tym samym firma zajmie łącznie 13 tys. mkw. w tym obiekcie.

schedule 24 kwietnia 2024

Magnice będą Outstanding

GLP rozpoczęło budowę ostatniej hali Wrocław V Logistics Centre w Magnicach. Budynek o powierzchni ponad 67 tys. mkw. powstanie zgodnie z wymogami certyfikacji BREEAM na poziomie Outstanding.

schedule 24 kwietnia 2024

DB Logistic większe na Śląsku

DB Logistic, firma oferująca usługi z zakresu transportu, spedycji i magazynowania, zdecydowała się przedłużyć najem i powiększyć o jedną trzecią powierzchnię zajmowaną w Segro Logistics Park Gliwice. Łącznie firma będzie korzystać z blisko 5 tys. mkw.

schedule 23 kwietnia 2024

Automatyzacja i robotyzacja siłą napędową ESG

Aby nadążyć za wymaganiami zrównoważonego rozwoju branża logistyczna przechodzi przyspieszoną ewolucję, napędzaną innowacyjnymi technologiami – twierdzą analitycy ThinkCo w raporcie „Magazynowe ESG. Zrównoważony rozwój w branży logistycznej”, przygotowanym wspólnie ze spółką Accolade.

schedule 23 kwietnia 2024

Na horyzoncie Bliski Wschód

Panattoni rozpoczyna działalność w Arabii Saudyjskiej. Początkowe działania Panattoni skoncentrują się na trzech największych miastach kraju: Rijadzie, Dżuddzie i Dammanie. Ten ruch to ważny krok na drodze do rozwoju na kluczowych rynkach Bliskiego Wschodu i Azji.

schedule 22 kwietnia 2024

Panattoni jedzie na Śląsk

Panattoni rozpoczyna budowę nowego parku przemysłowego w Będzinie. Pierwsza faza inwestycji już ruszyła i zostanie ukończona we wrześniu – etap przewiduje realizację hali o powierzchni 27,5 tys. mkw. w formule spekulacyjnej.

schedule 18 kwietnia 2024

Wybudują spekulacyjnie pod Kolonią

Blackbrook w ramach joint venture z Trammel Crow Company zrealizuje spekulacyjny projekt logistyczny w Kerpen w rejonie Ren-Ruhra. Inwestycja będzie się składać z dwóch budynków o łącznej powierzchni 28 tys. mkw.

schedule 17 kwietnia 2024

Ożył magazynowy gigant na Targówku

Firmy Partners Group i Peakside Capital Advisors zakończyły budowę pierwszej hali magazynowej w parku City Point Targówek. Obiekt o powierzchni 7 tys. mkw., w całości wynajęty przez DPD Polska, wchodzi w skład parku, który dostarczy łącznie blisko 100 tys. mkw. powierzchni logistycznej i stanie się największym kompleksem logistyki miejskiej w granicach Warszawy.

schedule 17 kwietnia 2024

Między Łodzią a Grodziskiem

Harden Construction ukończył realizację dwóch obiektów o łącznej powierzchni ponad 40 tys. mkw. – City Logistics Łódź VI w Łodzi i Panattoni Park Grodzisk V w Grodzisku Mazowieckim.

schedule 16 kwietnia 2024

Hillwood debiutuje koło Poznania

Hillwood Polska rozpoczął realizację swojej pierwszej inwestycji na rynku poznańskim. W ramach projektu Hillwood Poznań – Czempiń firma buduje kompleks magazynowy o powierzchni blisko 130 tys. mkw.

schedule 16 kwietnia 2024

BTS dla Tajwańczyków

CTP podpisało umowę z Quanta Computer, tajwańską firmą produkującą komputery i sprzęt elektroniczny, na budowę zakładu produkcyjnego o powierzchni 22,5 tys. mkw. w CTParku Jülich w północno-zachodnich Niemczech.

schedule 16 kwietnia 2024

Fresenius zostaje w Poznaniu

Działająca w branży medycznej spółka Fresenius Medical Care renegocjowała umowę najmu 3,9 tys. mkw. magazynu i 120 mkw. biura w Prologis Parku Poznań.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie