EN

Czasem słońce,

Świetne lokalizacje, duży rozmach, efektowna architektura, upór i konsekwencja w działaniu – to swoisty znak firmowy Ghelamco

Szef firmy, Jeroen van der Toolen, z dumą pokazuje z okien swojego gabinetu końcowy etap budowy biurowca Trinity Park II. Kompleks biurowy przy ul. Postępu na warszawskim Mokotowie jest już na ukończeniu. Składa się on z dwóch budynków biurowych i z wielokrotnie zapowiadanej przez firmę części restauracyjnej, która przybierze już niedługo formę szklanej kuli na dziedzińcu Trinity II. Szef Ghelamco nie chce się przyznać, z kim prowadzi rozmowy, ale nie od dziś wiadomo, że budynki te zostaną wkrótce sprzedane, tak jak to było z pierwszą fazą projektu Trinity I, która trafiła w ręce Arki BZ WBK Funduszu Rynku Nieruchomości. Dziś w Trinity II wynajęto już prawie całą powierzchnię biurową. Najważniejszym z najemców jest Fortis Bank, który będzie dysponował 25 proc. obiektu. Do lidera dołączyli również niedawno Sygma Bank (4,7 tys. mkw.) oraz Olympus (1,6 tys. mkw.).

Belgijski deweloper tak szybko jak buduje, tak szybko też sprzedaje swoje obiekty. Oprócz Trinity II pod młotek pójść ma również Prosta Office Centre. Nieoficjalnie wiadomo, że Jeroen van der Toolen ma już nabywcę.

Prestiżowe bliźniaki

Jednak nic nie napawa szefa Ghelamco taką dumą, jak biurowiec Senator, który ma powstać u zbiegu ul. Bielańskiej i al. Solidarności.

– Senator będzie znacznie lepszym biurowcem od kompleksu Trinity. Oprócz nowoczesnych systemów, które teraz znajdują się w każdym nowym budynku, ten będzie dodatkowo piękny i prestiżowy – zapowiada Jeroen van der Toolen.

Może się jednak okazać, że są to jedynie marzenia belgijskiego dewelopera. Budynek bowiem częściowo ma zostać wybudowany na miejscu zabytkowego Banku Polskiego i teraz tylko od władz miasta zależy, czy inwestycja będzie mogła się rozpocząć.

Kolejną inwestycją, którą chwali się deweloper, jest łudząco podobny do Senatora projekt budynku biurowo-mieszkalnego Bema Plaza, który powstaje u zbiegu ulic Bema i Drobnera we Wrocławiu. Na 32 tys. mkw. powierzchni Bema Plaza połączy trzy funkcje: biurową (23 tys. mkw.), handlową (4 tys. mkw.) oraz apartamentową (5 tys. mkw.). Inwestycja za ok. 15 mln euro powstaje tuż obok Ostrowa Tumskiego i Starego Miasta.

Foksal w ruinie

Bielańska to nie jedyny problem belgijskiego dewelopera. Nie wiadomo kiedy rozpocznie się przebudowa zabytkowych kamienic przy ul. Foksal w Warszawie.

– Od dawna mamy warunki zabudowy dla tej inwestycji, które pozwalają nam na odnowienie fasad i wyburzenie tylnych części budynku. Niestety, konserwator zabytków nie chce się zgodzić na takie rozwiązanie mimo tego, że budynki (szczególnie ten pod numerem 13) są całkowicie zniszczone przez poprzednich lokatorów – opowiada Jeroen van der Toolen.

Miałoby tu powstać ok. 60 apartamentów oraz podziemny parking.

Kompleks na gruzach

Innym dużym przedsięwzięciem Ghelamco będzie kompleks biurowo-mieszkalny, który powstanie na miejscu właśnie wyburzanych Wojskowych Zakładów Graficznych w kwartale ulic Grzybowskiej, Wroniej, Łuckiej i Towarowej. Inwestycję rozpocznie trzydziestopiętrowy Chopin Tower o powierzchni 39 tys. mkw., który pomieści ok. 500 mieszkań. Drugi budynek mieszkalny, który powstanie w późniejszej fazie projektu, będzie liczył 17 pięter i 30 tys. mkw. powierzchni. Najmniejsze lokale w kompleksie będa miały 50 mkw., największe – ok. 200.

– Na przełomie sierpnia i września zaczynamy również budowę dwóch obiektów biurowych o łącznej powierzchni 95 tys. mkw. Z zabudowaniem całej parceli poczekamy do momentu, gdy pierwsza faza inwestycji zacznie przynosić dochód – stwierdza szef Ghelamco.

Jak się można domyślić, i ta inwestycja zostanie sprzedana pewnie jeszcze przed jej zakończeniem. Gdy transakcja dojdzie do skutku, Ghelamco weźmie się za kolejny biurowiec –  latem 2009 roku przy ul. Prostej  rozpocznie się wznoszenie Prosta Tower.

Nie tylko Syrena

Belgijski deweloper planuje również ekspansję na inne polskie miasta. Już teraz na celowniku jest – ciesząca się sporą popularnością wśród inwestorów – Łódź. Ghelamco poszukuje tam ok. 2-hektarowej działki pod zabudowę biurową i mieszkaniową. Kolejnym obserwowanym miastem jest Kraków, w którym Ghelamco również szuka gruntów pod zabudowę.      

Zuzanna Wiak

Kategorie