EN

Polska Rekordy w Katowicach

Biura i projekty wielofunkcyjne
W I półroczu 2021 aktywność budowlana w Katowicach była jedną z wyższych w miastach regionalnych. Jak wynika z danych JPP, katowicki rynek biurowy z wynikiem 160 tys. mkw. odpowiadał za 21 proc. nowej podaży poza Warszawą, a popyt był o 47 proc. wyższy w ujęciu rok do roku.

Deweloperzy byli również aktywni na rynu mieszkaniowym. Do sprzedaży w projektach deweloperskich trafiło 1,4 tys. lokali i choć średnia cena nowych mieszkań była o 50 proc. wyższa niż jeszcze pięć lat temu, sprzedaż odnotowana w pierwszych sześciu miesiącach roku była najlepsza w historii tego rynku.

Jednym z ważniejszych elementów stymulujących wzrosty na rynku biurowym jest rozwój sektora BPO/SSC. W I kwartale 2021 roku w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Polsce zatrudnionych było 355 tys. 300 osób, o 13,5 tys. (3,9 proc.) więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku, a jedną z kluczowych lokalizacji dla tego sektora są Katowice i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM).

Jak wynika z danych ABSL, Katowice i GMZ znajdują się w gronie pięciu największych ośrodków nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce. Funkcjonuje tam 115 centrów BPO / SSC / IT / R&D, z czego siedem zostało otwartych w latach 2020-2021. Na początku tego roku zatrudnienie w sektorze sięgało 27,5 tys., a stosunkowa odporność branży na zawirowania wywołane pandemią pozwala szacować, że w I kwartale 2022 roku liczba pracowników może przekroczyć 28,9 tys. Nie bez znaczenia dla potencjału rozwoju tego rynku jest oferta nowoczesnej powierzchni biurowej, która rozwinęła się w regionie w ostatnich latach.

Na koniec I połowy 2021 roku Katowice oferowały 591 tys. mkw., co oznacza, że są szóstym w kraju rynkiem pod względem zasobów powierzchni biurowej. Stolica województwa śląskiego odpowiada też za 15 proc. popytu na nowoczesną powierzchnię biurową w miastach poza Warszawą.

Rekordowe zapotrzebowanie na biura w Katowicach przyniósł rok 2019, kiedy wynajęto blisko 85 tys. mkw. W 2020 roku podpisano umowy najmu na prawie 65 tys. mkw., co wprawdzie oznacza spadek o 24 proc. w porównaniu do poziomu z 2019 roku, ale pamiętać należy, że był to rok niezbyt sprzyjający rynkowi biurowemu. Największą transakcją w minionym roku na rynku katowickim była umowa typu pre-let zawarta przez ING Tech Poland w Global Office Park na 16,6 tys. mkw. Zainteresowanie powierzchnią biurową w I półroczu 2021 roku pozwala mieć nadzieję na poprawę wyniku z roku ubiegłego.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 roku w Katowicach podpisano umowy najmu na ponad 39 tys. mkw. Blisko połowę z tego stanowiły renegocjacje umów. Niepewność wywołana niepewną sytuacją rynkową oraz faktem, że wielu najemców jest w trakcie opracowywania nowych strategii środowiska pracy wstrzymuje kluczowe decyzje dotyczące wynajmu powierzchni biurowych - komentuje Dorota Gruchała, dyrektor biura JLL w Krakowie.

W I połowie 2021 roku do pięciu największych transakcji najmu w Katowicach należały: renegocjacja i ekspansja Rockwell Automation na łącznie 19,5 tys. mkw. w A4 Business Parku II, 4,3 tys. mkw. wynajęte przez UPC i 2,6 tys. mkw. podpisane przez Hyland w biurowcu Global Office Park, ekspansja 1,9 tys. mkw. Keywords Studios w kompleksie Green Park oraz 1,1 tys. mkw. wynajęte przez ista w Supersamie.

Według danych JLL na koniec czerwca 2021 roku w budowie na ośmiu głównych rynkach regionalnych znajdowało się 760 tys. mkw., z czego na Katowice przypada 21 proc. W 2020 roku oddano do użytku 61,3 tys. mkw., a w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 roku kolejne 1,5 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Od 2020 roku do końca czerwca 2021 roku na rynek trafiło pięć nowych budynków o łącznej powierzchni około 62,8 tys. mkw. Aktualnie w budowie znajduje się kolejne około 160 tys. mkw., co jest drugim najwyższym wynikiem wśród rynków regionalnych. Warto jednak podkreślić, że zdecydowana większość tego wolumenu zostanie dostarczona na rynek w 2022 roku, w efekcie czego Katowice zanotują rekordowy przyrost podaży. Do końca tego roku oddane do użytku zostanie około 10 tys. mkw., co z kolei może przyczynić się do niewielkiego wzrostu pustostanów - wyjaśnia Ewa Grudzień, starszy analityk rynku, JLL.

Współczynnik pustostanów na koniec I półrocza wyniósł 9,2 proc. Do największych realizowanych obecnie inwestycji należą Global Office Park (55 tys. mkw., Cavatina) i .KTW II (40 tys. mkw., TDJ Estate) oraz Craft (27 tys. mkw., Ghelamco), które dostarczą na rynek około 122 tys. mkw. biur.

Niewykluczone, że niektóre z inwestycji planowanych na 2022 zostaną przesunięte na 2023 rok. Będzie to zależało w dużej mierze od sytuacji na rynku najmu w drugiej połowie 2021 roku i na początku 2022 roku, a ta jest uzależniona od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju oraz przyjętych przez firmy strategii powrotu pracowników do biur - komentuje Dorota Gruchała, ekspertka JLL.

Trudno jest analizować rynek nieruchomości w Katowicach w oderwaniu od samej aglomeracji. W ramach aglomeracji śląskiej funkcjonuje kilka ważnych ośrodków miejskich, które razem stanowią najliczniej zamieszkały obszar w kraju. Jak podaje JLL, aktywność deweloperów w ramach całej aglomeracji, prawie w połowie skoncentrowana jest w Katowicach. Podczas gdy w aglomeracji śląskiej na koniec czerwca 2021 roku w sprzedaży dostępnych było około 5 tys. nowych mieszkań, w samych Katowicach osoby poszukujące mieszkania do zakupu mogły wybierać z puli 2 tys. lokali. Miasto boryka się wprawdzie od jakiegoś czasu z problemem odpływu mieszkańców, zarówno do mniejszych ośrodków w aglomeracji, jak i poza nią, jednak rynek nowych mieszkań w ostatnich latach notował systematyczne wzrosty.
Sprzedaż nowych mieszkań w Katowicach, zarówno w I, jak i II kwartale 2021 roku, była zbliżona do średniej kwartalnej z najlepszego sprzedażowo 2019 roku i wynosiła ponad 600 mieszkań w każdym kwartale, co zaowocowało najlepszym w historii tego rynku wynikiem sprzedaży odnotowanym w pierwszych sześciu miesiącach roku.

Powrót do wysokich liczb sprzedanych mieszkań był możliwy dzięki wyraźnie wyższym wprowadzeniom. Na innych dużych rynkach sprzedaż coraz silniej uzależniona jest od podaży, w przypadku Katowic nabywcy nadal mają wybór. Pamiętać też należy, że Katowice pozostają nieco w tyle za głównymi sześcioma miastami pod względem momentu w cyklu rynkowym. O ile na większości największych rynków (Warszawa, Kraków, Wrocław i Trójmiasto) szczyt sprzedaży miał miejsce w 2017 roku, to w Katowicach najlepszy wynik sprzedaży – 2,5 tys. mieszkań – zanotowano w 2019 roku. Przyjście pandemii Covid-19 w 2020 roku wyraźnie zaburzyło rosnące wielkości zarówno nowych wprowadzeń, jak i sprzedaży - komentuje Katarzyna Kamińska, Manager ds. Badań Rynku Mieszkaniowego JLL.

Liczba mieszkań wprowadzonych do sprzedaży w I półroczu 2021 roku przekroczyła 1,4 tys. i była jedną z wyższych w ostatnich latach. To sprawiło, że w ofercie deweloperów działających w Katowicach na koniec czerwca 2021 roku znajdowało się około 2 tys. lokali. Wprawdzie był to wynik o 18 proc. niższy niż przed rokiem, ale w przeciwieństwie do największych rynków w kraju wzrósł w ujęciu kwartalnym.

Przewaga zainteresowania zakupem mieszkań ze strony nabywców jest obserwowana na wszystkich dużych rynkach. W Katowicach nie widać jednak na razie, aby popyt tak silnie jak na pozostałych rynkach przewyższał podaż. Co więcej, wyniki z pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku wskazują nawet na lekką nadwyżkę wprowadzeń - komentuje Katarzyna Kamińska, ekspertka JLL.

Zdaniem ekspertki JLL konkurencją dla rynku pierwotnego jest lokalny rynek mieszkań z drugiej ręki. W tym rejonie można zaobserwować dużą podaż stosunkowo niedrogich mieszkań na rynku wtórnym, zwłaszcza w innych sąsiednich miastach, takich jak Chorzów czy Bytom. Pewna grupa nabywców woli także mieszkać w nowo wybudowanych lub odnowionych domach jednorodzinnych poza miastem lub w najbardziej zielonych dzielnicach.

Przeciętne ceny mieszkań w Katowicach rosną systematycznie co kwartał od początku 2018 roku. Jeśli chodzi o wzrost cen, podobnie zachowują się wszystkie duże rynki. Przez długi czas, aż do końca 2017 roku ceny w Katowicach były stabilne, a za mieszkanie trzeba było zapłacić średnio 5,2 tys. zł/mkw. Na koniec czerwca 2021 roku średnia cena ofertowa mieszkań na rynku pierwotnym wyniosła niecałe 8,3 tys. zł/mkw. Oznacza to wzrost na przestrzeni 3,5 roku o prawie 50 proc. Spośród największych rynków jedynie w Krakowie w tym okresie ceny mieszkań w ofercie wzrosły podobnie aż o 55 proc.

Koncentrując się na ostatnich kwartałach warto podkreślić, że ceny mieszkań w Katowicach rosły tak samo jak w pozostałych największych aglomeracjach – o 5 proc. kwartał do kwartału i o 11 proc. w ujęciu rocznym. Cena powyżej 8 tys. zł/mkw. w Katowicach to wprawdzie kolejny historyczny rekord i zbliżenie się do poziomu cen, które mamy obecnie na rynku w Poznaniu, ale wyjątkowo wysoka sprzedaż odnotowana w ostatnich miesiącach pokazuje, że nabywcy wciąż są w stanie zaakceptować ten koszt zakupu - wyjaśnia Katarzyna Kamińska, ekspertka JLL odpowiedzialna za monitoring rynku mieszkaniowego.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Ciąg dalszy Syntezy na Morenie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Euro Styl rozpoczął sprzedaż mieszkań w kolejnych dwóch budynkach osiedla Synteza na Morenie w Gdańsku. W ofercie jest ponad 140 mieszkań z terminem odbioru w III kwartale 2026 roku.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

ESG

Polska Była dyskusja, będzie raport

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Okam zakończył dialog o I etapie planowanej inwestycji F.S.O. Park. W sześciu spotkaniach wzięło udział łącznie 109 osób. Dodatkowo zostały zgłoszone 43 opinie i zapytania dotyczące m.in. infrastruktury komunikacyjnej czy placówki edukacyjnej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Ekspansja Sfinksa

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Grupa Sfinks Polska w nadchodzących tygodniach otworzy pięć nowych restauracji. Będą to lokale pod szyldami Sphinx i The Burgers. Nowe restauracje ruszą w Rzeszowie, Poznaniu i podpoznańskich Komornikach, a także w Gorzowie Wielkopolskim i w Jarocinie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kraftowo w Browarach

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

W Browarach Warszawskich otworzył się nowy craft bar Veselka. Koncept gastronomiczno-rozrywkowy uzupełni ofertę gastronomiczną Browarów Warszawskich. Pierwszy lokal Veselka powstał Odessie w Ukrainie, warszawski jest drugą lokalizacją marki.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Maxima zbada wzrok w Rybniku

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Salon Optyczny Maxima wynajął powierzchnię w DL Shopping Rybnik.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dobrze im w Północnej

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Od początku roku dziewięciu wieloletnich najemców Galerii Północnej w Warszawie przedłużyło umowy najmu w obiekcie. Łącznie podpisane aneksy opiewają na ponad 1,6 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Venezia w Piasecznie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

W Designer Outlet Warszawa, po kilkuletniej przerwie, ponownie pojawił się salon marki Venezia. Sklep otwarty w nowym koncepcie zajął lokal o powierzchni ponad 200 mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Cargus otwiera oddział w Sybinie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

CTP rozszerza swoją współpracę z rumuńską firmą kurierską Cargus,  która otworzyła swoją nową placówkę w parku logistycznym w Sybinie.

Rynek mieszkaniowy

Polska Rusza trzeci etap Osiedla Poematu

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Atal wprowadza do sprzedaży trzeci etap osiedla Poematu w warszawskiej dzielnicy Wawer. W ramach inwestycji powstanie 166 mieszkań o metrażach od 29 do 120 mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Cavatina w złotówkach albo euro

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

KNF zatwierdziła prospekt nowego programu emisji obligacji Cavatina Holding, co pozwala spółce wyemitować obligacje o łącznej wartości do 150 mln zł (lub równowartość tej kwoty w EUR).

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Środkowo-Wschodnia Kredyt na fotoelektrownie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Photon Energy Group pozyskało 15 mln euro wielotranszowego finansowania z EBOR. Fundusze ostaną wykorzystane m.in. na budowę sześciu elektrowni fotowoltaicznych w Rumunii o łącznej mocy 29 MWp.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Modernizują w Alejach Jerozolimskich

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Warszawski budynek biurowy Alfa w kompleksie Eurocentrum przechodzi modernizację systemów technicznych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Potrójnie w Zielonej Górze

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Intermarché otworzyło swój trzeci supermarket w Zielonej Górze. Placówka ma ponad 1,2 tys. mkw. powierzchni. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Łódź w centrum uwagi

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Woj. łódzkie to od lat atrakcyjna lokalizacja dla deweloperów ze względu na strategiczne położenie i rozwiniętą infrastrukturę drogową – lokalny rynek oceniają eksperci Axi Immo w publikacji „W centrum uwagi. Analiza rynku magazynowo–produkcyjnego w województwie łódzkim.”.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska UBC II znowu będzie nowoczesny

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Atenor, belgijski deweloper odpowiedzialny za inwestycję Lakeside na warszawskim Mokotowie, zamierza odnowić sąsiedni budynek UBC II. W marcu tego roku projekt otrzymał pozwolenie na budowę.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Żabka gotowa na sezon

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Żabka w miejscowościach turystycznych uruchomi latem ponad 140 sklepów sezonowych, czyli o blisko 20 proc. więcej niż w 2023 roku. Pierwsze z nich już zostały otwarte.

Infrastruktura

Polska Domkną obwodnicę Sanoka

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

GDDKiA podpisała umowę z firmą Budimex na budowę II etapu obwodnicy Sanoka w ciągu drogi krajowej nr 28. Wartość kontraktu to 152,3 mln zł.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Branża nieruchomości za biurkiem

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Branża nieruchomości wróciła do biura po pandemii w 77 proc., a sektor usług wspólnych tylko w 21 proc. – wynika z raportu JLL „Rok 2024: nowa normalność czy następny etap transformacji hybrydowej … czyli jak Polacy wracają do biur?” 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowi w wieży

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Poznańska Andersia Tower poszerza portfolio najemców. Firma rekrutacyjna Hays Poland zajęła w obiekcie przestrzeń biurową o powierzchni 260 mkw. Agencja Sempire, będąca częścią grupy Shoper, zdecydowała się na wynajem 600 mkw.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 17 maja 2024

Modernizują w Alejach Jerozolimskich

Warszawski budynek biurowy Alfa w kompleksie Eurocentrum przechodzi modernizację systemów technicznych.

schedule 16 maja 2024

UBC II znowu będzie nowoczesny

Atenor, belgijski deweloper odpowiedzialny za inwestycję Lakeside na warszawskim Mokotowie, zamierza odnowić sąsiedni budynek UBC II. W marcu tego roku projekt otrzymał pozwolenie na budowę.

schedule 16 maja 2024

Branża nieruchomości za biurkiem

Branża nieruchomości wróciła do biura po pandemii w 77 proc., a sektor usług wspólnych tylko w 21 proc. – wynika z raportu JLL „Rok 2024: nowa normalność czy następny etap transformacji hybrydowej … czyli jak Polacy wracają do biur?” 

schedule 16 maja 2024

Nowi w wieży

Poznańska Andersia Tower poszerza portfolio najemców. Firma rekrutacyjna Hays Poland zajęła w obiekcie przestrzeń biurową o powierzchni 260 mkw. Agencja Sempire, będąca częścią grupy Shoper, zdecydowała się na wynajem 600 mkw.

schedule 16 maja 2024

Centrum i Służewiec rządzą

Jak podaje Knight Frank, w I kwartale 2024 roku popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie wyniósł 139 tys. mkw., co stanowiło połowę całej wynajętej powierzchni w Polsce. Najemcy zdecydowanie częściej podpisywali umowy w obiektach zlokalizowanych poza strefami centralnymi.

schedule 16 maja 2024

Axi Immo zostaje w Spektrum

Axi Immo zdecydowało się na przedłużenie dotychczasowej umowy najmu oraz dobranie nowej powierzchni pod rozwijające się linie biznesowe w warszawskim biurowcu Spektrum Tower.

schedule 16 maja 2024

Technologia w Skylinerze

Warszawski Skyliner zyskał nowego najemcę. Xperi, amerykańska firma technologiczna, zajmie w biurowcu blisko 3 tys. mkw. powierzchni.

schedule 16 maja 2024

Mniej znaczy więcej

Jak wskazuje „Przewodnik po kosztach wykończenia biura 2024” dla regionu EMEA, przygotowany przez firmę Cushman & Wakefield, wśród aktualnych trendów biurowych jednym tchem wymieniane są takie hasła jak dostosowanie przestrzeni do pracy hybrydowej, zrównoważony rozwój czy inkluzywność.

schedule 15 maja 2024

Europlex pod opieką JLL

Firma JLL Polska została wybrana wyłącznym agentem reprezentującym warszawski biurowiec Europlex. Wielofunkcyjny budynek, zlokalizowany na pograniczu Śródmieścia i Mokotowa, oferuje blisko 20 tys. mkw. powierzchni biurowej i około 3 tys. mkw. powierzchni usługowej. 

schedule 14 maja 2024

Hub technologiczny w Brain Parku

Volvo Tech Hub zajmie 10 tys. mkw. powierzchni w budynku Brain Park C należącym do Echo Investment. Nowa część spółki Volvo Car Poland będzie przenosić się do krakowskiego biurowca etapami, zaczynając od września 2024 roku.

schedule 14 maja 2024

Adara wybiera Oxygen Park

Adara, dystrybutor surowców kosmetycznych, przeprowadzi się do Oxygen Park, warszawskiego kompleksu biurowego należącego do Golden Star Group. Firma wynajęła 366 mkw. powierzchni na 4. piętrze budynku A.

schedule 13 maja 2024

Futureal modernizuje Lipowy Park

Budynek Lipowy Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie przechodzi przebudowę. Będzie również wyposażony w nowoczesne rozwiązania techniczne, pozwalające na otrzymanie certyfikatu BREEAM In-Use na poziomie Excellent.

schedule 13 maja 2024

Dziewiąte piętro Office House

Biurowiec Office House w projekcie Towarowa 22 osiągnął docelową wysokość dziewięciu pięter. Na elewacji rozpoczął się montaż energooszczędnego szkła. Realizowany przez Echo Investment i AFI Europe budynek będzie gotowy wiosną 2025 roku.

schedule 13 maja 2024

Wybrali biuro w DL Tower

Operator logistyczny Just in Time Logistic wynajął około 300 mkw. w wielofunkcyjnym budynku DL Tower w Katowicach.

schedule 10 maja 2024

The Form już z wiechą

Biurowiec The Form osiągnął swoją docelową wysokość. Na ostatnim, dziewiątym piętrze budynku zawisła symboliczna wiecha. Oddanie obiektu do użytku planowane jest jeszcze w tym roku.

schedule 09 maja 2024

Eurocash wierny Diunie

Grupa Eurocash zostanie na kolejne lata w warszawskim kompleksie biurowym Diuna. Firma podpisała umowę na wynajem czterech pięter w budynku A, w sumie blisko 4,6 tys. mkw. powierzchni.

schedule 09 maja 2024

Serce miasta bije na Woli

Jak podaje Brookfield Partners, w Warszawie realizowanych jest obecnie kilkanaście projektów, które zmienią panoramę miasta i dostarczą nowych powierzchni biurowych oraz handlowo-usługowych. Jednym z najbardziej dynamicznych obszarów inwestycyjnych jest Wola, szczególnie w okolicy Ronda Daszyńskiego.

schedule 09 maja 2024

Skromny popyt, więcej pustostanów

Według raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w regionach, I kwartał 2024” pierwsze trzy miesiące tego roku upłynęły na regionalnych rynkach biurowych pod znakiem umiarkowanego popytu ze strony najemców, którzy w większości byli zainteresowani renegocjowaniem umów najmu.

schedule 09 maja 2024

Saint-Gobain na wysokościach

Grupa Saint-Gobain podpisała 10-letnią umowę najmu na przestrzeń biurową w Varso Tower. Firma zajmie blisko 1,4 tys. mkw. na 28. piętrze budynku.

schedule 08 maja 2024

Hydraulika w Liberty

Do zrealizowanego przez Wing wielofunkcyjnego budynku Liberty w Budapeszcie jesienią 2024 roku wprowadzi się Flowserve Hungary Services. Spółka zajmie około 2,6 tys. mkw. na piątym piętrze obiektu.

Wydanie 5 (288) maj 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie