EN

Europa Środkowo-Wschodnia Więcej konserwatyzmu w biurach

Biura i projekty wielofunkcyjne
Efektywność energetyczna nieruchomości to obecnie jedna z kluczowych pozycji na liście deweloperów, najemców biurowych oraz inwestorów poszukujących atrakcyjnych aktywów do zakupu. To właśnie ona, w dobie rozwoju trendu ESG i gwałtownego wzrostu cen energii, w dużej mierze decyduje o rentowności i obłożeniu budynku . Te i inne wnioski płyną z najnowszego raportu Colliersa pt. „ExCEEding Borders: CEE-15 Office Markets in Turbulent Times”, analizującego stan rynku w 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Mimo że w całej Europie Środkowo-Wschodniej pracownicy w większości nie wrócili jeszcze do pracy stacjonarnej, niektóre firmy opóźniają decyzje o redukcji powierzchni biurowej. Może to wynikać z warunków umowy najmu lub chęci dokładnej oceny, w jakim wymiarze praca hybrydowa będzie im najbardziej odpowiadać. Dwa i pół roku po wybuchu pandemii widać wyraźnie, że zmiana oczekiwań pracowników dotyczących pracy hybrydowej lub zdalnej jest trwała i wielu pracodawców uwzględnia to w swoich strategiach najmu. W niedawnym badaniu, przeprowadzonym wśród dyrektorów najwyższego szczebla w Polsce, 89 proc. respondentów wskazało, że w ich organizacjach wdrożono hybrydowy model pracy. Przy tym 2/3 przedsiębiorstw napotyka na opór podczas prób sprowadzenia pracowników z powrotem do biur. Podobne prawidłowości zaobserwowano w innych krajach regionu. Średnie szczytowe obłożenie biur w II kwartale 2022 utrzymało się na poziomie około 30 proc. dla całego regionu EMEA.

Ponadto – podczas gdy region powoli wychodził z pandemicznego spowolnienia – I kwartał 2022 oraz wojna w Ukrainie przyniosły nowe wyzwania, a nieprzewidywalność wzrosła do poziomu niespotykanego od wielu lat. Zakłócenia w łańcuchach dostaw oraz rosnące koszty materiałów i pracy dodatkowo wzmocniły i tak już powszechne konserwatywne podejście do wydatków oraz koncentrację na zapewnieniu ciągłości działania.

Mimo to są firmy, które rozszerzają swoją obecność w biurze i wynajmują więcej powierzchni. Są też takie, które wchodzą do Europy Środkowo-Wschodniej. Dużym atutem naszego regionu jest relatywnie tania, dobrze wykształcona kadra pracownicza w porównaniu z Europą Zachodnią, a to tylko jeden z czynników pozwalających przewidywać sukces regionalnych rynków biurowych. Drugi to relatywnie niska podaż w przeliczeniu na mieszkańca. Jest on szczególnie istotny, ponieważ w przypadku znacznego wzrostu liczby pustostanów, zarówno ze względu na potencjalną recesję, jak i upowszechnienie się pracy hybrydowej, puste powierzchnie mogą zostać wchłonięte łatwiej niż w stolicach Europy Zachodniej.

Wpływ zjawisk takich, jak wojna w Ukrainie, wdrażanie nowych modeli pracy czy wysokie koszty energii, jest również zauważalny w aspekcie podaży. Mimo że część najemców poszukuje możliwości zmniejszenia zajmowanej przestrzeni, zasoby najbardziej pożądanych powierzchni biurowych klasy premium pozostają ograniczone na większości rynków w regionie. Problem ten dodatkowo potęgują opóźnienia w podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu nowych projektów lub wydłużeniu harmonogramu budowy. Ogólna niepewność gospodarcza oraz gwałtownie rosnące ceny powodują również, że wynajmujący są bardziej konserwatywni, jeśli chodzi o warunki najmu i oferowane zachęty. To z kolei sprawia, że znalezienie nowych, optymalnych lokalizacji lub dostosowanie istniejących powierzchni biurowych do wymogów hybrydowego środowiska pracy staje się bardziej problematyczne.

W rezultacie najemcy stają przed coraz trudniejszymi wyborami w zakresie pozyskania powierzchni biurowej, która odpowiada potrzebom ich hybrydowych zespołów, ma potencjał przyciągania nowych pracowników oraz jest na tyle atrakcyjna, by przyćmić niedogodności związane z codziennymi dojazdami do pracy i móc konkurować z domowym biurem, z którym większość pracowników się oswoiła – mówi Dominika Jędrak, dyrektorka działu doradztwa i badań rynku w polskim Colliersie.

Wskaźnik pustostanów biurowych w stolicach państw Europy Środkowo-Wschodniej powoli się stabilizuje – w miarę dostosowywania się zarówno podaży, jak i popytu – po tym jak w czasie pandemii na wielu rynkach wzrósł do poziomu dwucyfrowego. Częściowo ze względu na wyższe koszty budowy i niską dostępność powierzchni w najbardziej poszukiwanych lokalizacjach obserwowane są wzrosty czynszów, zwłaszcza w nowo powstających budynkach. Eksperci spodziewają się także, że w wyniku inflacji nadal będą rosnąć stopy procentowe.

Także nakłady inwestycyjne przeznaczone na prace wykończeniowe lub rearanżację powierzchni komercyjnej stają się coraz trudniejsze do przewidzenia i zaplanowania. W I i II kwartale 2022 ceny materiałów budowlanych wzrosły o 30 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Tendencja ta prawdopodobnie się utrzyma, a nawet może się pogłębi ze względu na rosnące ceny gazu, energii elektrycznej i robocizny oraz brak wykwalifikowanych wykonawców na rynku.

Najbardziej typowe czynniki ryzyka w procesie pozyskiwania przez najemców powierzchni biurowych to brak elastyczności w warunkach najmu oraz nierealistyczne założenia dotyczące tego, co można zrealizować w ramach budżetu przeznaczonego na wykończenie. Dlatego też coraz bardziej atrakcyjną propozycją staje się podejście kompleksowe, w którym jeden wykwalifikowany dostawca bierze pełną odpowiedzialność za cały proces – od określenia wymagań i negocjacji warunków najmu, poprzez wszystkie etapy projektowania, aż po prace wykończeniowe. Ten oparty na celach proces definiowania, projektowania i realizacji (Define, Design, Deliver) gwarantuje, że powierzchnie biurowe spełniają wymagania biznesowe organizacji i jej pracowników. W myśl tego podejścia przestrzenie są również projektowane w taki sposób, aby ich realizacja zmieściła się w dostępnym budżecie i nastąpiła w uzgodnionym terminie. Popularność procesu będzie nadal rosnąć, ponieważ jest to stosunkowo bezpieczny sposób na stworzenie przestrzeni biurowej gotowej na wyzwania przyszłości i spełniającej cele biznesowe organizacji. Wolumen transakcji najmu powierzchni biurowej, zarejestrowanych w I połowie 2022 w samej Warszawie, wyniósł 479,4 tys. mkw., czyli dwukrotnie więcej niż w I połowie 2021, został zdominowany przez nowe umowy.

Zmniejszająca się dostępność nowej powierzchni, przy równoczesnym utrzymaniu dynamiki popytu, oraz rosnące koszty budowy mogą skutkować wzrostem bazowych stawek czynszu w nowych projektach biurowych. Aktywność deweloperów maleje, co w najbliższych latach dodatkowo przyczyni się do pogłębienia luki podażowej. Warto również zauważyć, że wpłynie na przywrócenie równowagi na rynku najemców, która uwidoczniła się w czasie pandemii, kiedy firmy wstrzymały procesy decyzyjne związane z rozbudową lub reorganizacją biur – wyjaśnia Paweł Skałba, senior partner i dyrektor działu powierzchni biurowych w Colliersie.

Eksperci zauważają, że równocześnie na warszawskim rynku biurowym szybko wzrasta podaż certyfikowanych „zielonych” budynków. Coraz częściej obserwuje się też modernizacje istniejących biurowców.

Uczestnicy rynku nieruchomości przykładają coraz większą wagę do kwestii ESG i zrównoważonego rozwoju. Z jednej strony na tę postawę wpływają wymogi Unii Europejskiej, np. zobowiązujące właścicieli starszych budynków biurowych do ich modernizacji w celu wspierania neutralności klimatycznej. Z drugiej strony – ceny energii, pandemia COVID-19 oraz zmiany klimatyczne i społeczne uświadamiają inwestorom i zarządom, że kwestie ESG mogą definiować sukces finansowy firm. W perspektywie długookresowej przyczynią się one także do zmiany charakteru usług i produktów oraz sposobów prowadzenia działalności gospodarczej – dodaje Paweł Skałba.

Popularnością wśród najemców cieszą się również projekty typu mixed-use z dominującą funkcją biurową, uzupełnioną o elementy mieszkaniowe, usługowe i rozrywkowe. Jednocześnie odpowiadają one na zmieniające się potrzeby pracowników, którzy po prawie dwóch latach pandemii doceniają zalety „lokalnego stylu życia” i możliwości realizowania różnego rodzaju potrzeb w jednej przestrzeni.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska 4F będzie mieć przystanek w Karkonoszach

schedule 10 maja 2024
Opr./edited by MR

W parku handlowym Przystanek Karkonosze otworzy się sklep 4F. Obiekt jest najnowszą inwestycją Redkom Development i powstaje w Miłkowie, na przedmieściach Karpacza. 

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rodzinnie w wydaniu premium

schedule 10 maja 2024
Opr./edited by MR

W Magnolia Parku we Wrocławiu otworzył się multibrandowy salon z modą premium. Sklep Pauloadriani znajduje się na pierwszym piętrze centrum handlowego.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska The Form już z wiechą

schedule 10 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Biurowiec The Form osiągnął swoją docelową wysokość. Na ostatnim, dziewiątym piętrze budynku zawisła symboliczna wiecha. Oddanie obiektu do użytku planowane jest jeszcze w tym roku.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Rozbudują Muzeum Nowej Huty

schedule 10 maja 2024
Opr./edited by MR

Muzeum Krakowa podpisało umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotyczącą remontu i dostosowania do nowoczesnych potrzeb placówki muzealnej w dawnym kinie Światowid, w którym mieści się obecnie Muzeum Nowej Huty.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kobieco w Gemini Park Bielsko-Biała

schedule 10 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców Gemini Park Bielsko-Biała dołączyła marka Esotiq, a dwie inne marki bieliźniarskie, Triumph i Aren, wróciły w nowej odsłonie.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Panattoni sprzedało w Żernikach

schedule 10 maja 2024
Opr./edited by MR

Wyspecjalizowany w branży nieruchomości inwestor kupił za 92,5 mln euro Panattoni Park Poznań XI. W obiekcie realizowane są procesy logistyczne dla platformy modowej Zalando.

Infrastruktura

Polska Trzy oferty w przetargu na czwartą linię metra

schedule 10 maja 2024
Opr./edited by MR

Trzy firmy złożyły oferty w przetargu na prace przedprojektowe dla IV linii metra: ILF Consulting Engineers Polska, Voessing Polska i Metroprojekt. Wszystkie są nieznacznie powyżej zakładanej przez miasto kwoty, czyli 50 mln 922 tys. zł brutto.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Bricomarché chce być na podium

schedule 10 maja 2024
Opr./edited by MR

Bricomarché uruchomiło w kwietniu sześć nowych placówek w różnych regionach kraju. Tym samym, w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2024 roku sieć zrealizowała prawie 70 proc. całorocznego planu otwarć. Marka ma ambicję, by zająć trzecie miejsce na rynku DIY w Polsce.

Infrastruktura

Polska Nowe dworce na Mazowszu

schedule 10 maja 2024
Opr./edited by JC

Dworce kolejowe w Pilawie i Życzynie w woj. mazowieckim zostały otwarte dla pasażerów. Łączny koszt inwestycji to ponad 20,5 mln zł.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Nie ma już miejsca w 7R Park Poznań West

schedule 10 maja 2024
Opr./edited by MR

7R Park Poznań West został w całości wynajęty. Ostatni najemcy to Still – dostawca wózków widłowych i technologii magazynowych oraz Cycle – firma oferująca usługi dla rowerów elektrycznych. Obie firmy zajmą łącznie 6,8 tys. mkw. powierzchni.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Drifting i outfit w Rzeszowie

schedule 10 maja 2024
Opr./edited by MR

Na wiosnę w CH Plaza Rzeszów pojawił się sklep dla sportowców Fit&Train i driftingowy tor kartingowy Crazy Carts. Otworzono również odnowiony salon Martes Sport.

Eurobuild FM

Polska Przemysław Pawłowski o rewolucji w budynkowym Internecie

schedule 09 maja 2024
Eurobuild CEE

Witajcie w odcinku specjalnym Eurobuild FM! W najbliższy poniedziałek ukaże się majowe wydanie miesięcznika "Eurobuild CEE", a już dziś mamy dla Was zapowiedź tematu okładkowego w formie podkastu.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Eurocash wierny Diunie

schedule 09 maja 2024
Opr./edited by MR

Grupa Eurocash zostanie na kolejne lata w warszawskim kompleksie biurowym Diuna. Firma podpisała umowę na wynajem czterech pięter w budynku A, w sumie blisko 4,6 tys. mkw. powierzchni.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Galeria Twierdza Kłodzko się rozrasta

schedule 09 maja 2024
Opr./edited by ANZ

EPP rozpoczyna rozbudowę parku handlowego przy Galerii Twierdza Kłodzko. Nowa część kompleksu zaoferuje powierzchnię blisko 4,2 tys. mkw. Otwarcie nowego obiektu zaplanowano na II kwartał 2025 roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Develia buduje na Starołęce

schedule 09 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Develia rozpoczęła sprzedaż i realizację inwestycji Unii Lubelskiej Vita w Poznaniu. Na Starołęce w dzielnicy Nowe Miasto powstanie 285 mieszkań o metrażach od 26 do 88 mkw. Ukończenie inwestycji zaplanowano na I kwartał 2026 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Medivet zamieszka w Bydgoszczy

schedule 09 maja 2024
Opr./edited by JC

Medivet, dostawca usług i produktów weterynaryjnych, wynajął ponad 6,5 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w Fortress Logistics Parku Bydgoszcz. Firma zajmie w obiekcie około6,6 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Serce miasta bije na Woli

schedule 09 maja 2024
Opr./edited by JC

Jak podaje Brookfield Partners, w Warszawie realizowanych jest obecnie kilkanaście projektów, które zmienią panoramę miasta i dostarczą nowych powierzchni biurowych oraz handlowo-usługowych. Jednym z najbardziej dynamicznych obszarów inwestycyjnych jest Wola, szczególnie w okolicy Ronda Daszyńskiego.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Castorama po setce

schedule 09 maja 2024
Opr./edited by MR

Castorama otworzyła w Pile swój 104. market budowlany. Nowy sklep przy ul. Bydgoskiej 135 to prawie 8 tys. mkw. powierzchni handlowej.

Rynek mieszkaniowy

Polska Lokum liczy marżę

schedule 09 maja 2024
Opr./edited by MR

Grupa Lokum Deweloper po I kwartale 2024 roku odnotowała 89,1 mln zł przychodu, o 54 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Przełożyło się to na 21,4 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom podmiotu dominującego oraz na marżę netto w wysokości 24 proc. 

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 10 maja 2024

The Form już z wiechą

Biurowiec The Form osiągnął swoją docelową wysokość. Na ostatnim, dziewiątym piętrze budynku zawisła symboliczna wiecha. Oddanie obiektu do użytku planowane jest jeszcze w tym roku.

schedule 09 maja 2024

Eurocash wierny Diunie

Grupa Eurocash zostanie na kolejne lata w warszawskim kompleksie biurowym Diuna. Firma podpisała umowę na wynajem czterech pięter w budynku A, w sumie blisko 4,6 tys. mkw. powierzchni.

schedule 09 maja 2024

Serce miasta bije na Woli

Jak podaje Brookfield Partners, w Warszawie realizowanych jest obecnie kilkanaście projektów, które zmienią panoramę miasta i dostarczą nowych powierzchni biurowych oraz handlowo-usługowych. Jednym z najbardziej dynamicznych obszarów inwestycyjnych jest Wola, szczególnie w okolicy Ronda Daszyńskiego.

schedule 09 maja 2024

Skromny popyt, więcej pustostanów

Według raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w regionach, I kwartał 2024” pierwsze trzy miesiące tego roku upłynęły na regionalnych rynkach biurowych pod znakiem umiarkowanego popytu ze strony najemców, którzy w większości byli zainteresowani renegocjowaniem umów najmu.

schedule 09 maja 2024

Saint-Gobain na wysokościach

Grupa Saint-Gobain podpisała 10-letnią umowę najmu na przestrzeń biurową w Varso Tower. Firma zajmie blisko 1,4 tys. mkw. na 28. piętrze budynku.

schedule 08 maja 2024

Hydraulika w Liberty

Do zrealizowanego przez Wing wielofunkcyjnego budynku Liberty w Budapeszcie jesienią 2024 roku wprowadzi się Flowserve Hungary Services. Spółka zajmie około 2,6 tys. mkw. na piątym piętrze obiektu.

schedule 08 maja 2024

Panorama, bar i animacje 3D w Sky Tower

11 maja we Wrocławiu zostanie udostępniony przebudowany taras widokowy w Sky Tower. Na zwiedzających czeka więcej atrakcji i większa powierzchnia – zamiast 250 aż 600 mkw.

schedule 08 maja 2024

Nova twarz na Mokotowie

Nowy właściciel biurowca Mokotów Nova, Rysy Properties, zapowiada zmiany w budynku – część ma być zrealizowana jeszcze w tym roku.

schedule 08 maja 2024

Rośnie płynność w sektorze biurowym

Eksperci Cushman & Wakefield podsumowali sytuację na warszawskim rynku biurowym w I kwartale 2024 roku. Do końca marca deweloperzy oddali do użytku blisko 49 tys. mkw., czyli połowę zaplanowanej na ten rok nowej podaży.

schedule 07 maja 2024

Bechtel ma nową siedzibę

Amerykański koncern Bechtel, który zbuduje w miejscowości Choczewo na Pomorzu pierwszą elektrownię jądrową w Polsce, wybrał warszawski biurowiec Equator IV z portfela CPI Property Group na siedzibę swojego polskiego oddziału.

schedule 07 maja 2024

Maersk wybiera P180

Polski oddział Maersk, firmy działającej w sektorze logistycznym, wprowadził się do warszawskiego biurowca P180, zrealizowanego przy ul. Puławskiej przez spółkę Skanska. Nowa siedziba firmy zajmuje powierzchnię ponad 1,2 tys. mkw.

schedule 07 maja 2024

Lumen świeci

Decerto, firma z branży nowoczesnych technologii, wprowadziła się do nowego biura. Spółka zajęła ponad 1 tys. mkw. w warszawskim budynku Lumen należącym do Globalworth.

schedule 07 maja 2024

Więcej biur w budowie

Aktywność budowlana na rynku biurowym w Warszawie pozostaje ograniczona. W I kwartale 2024 do użytku oddano niemal 50 tys. mkw. powierzchni do pracy, a 30 tys. mkw. wyłączono z użytkowania – wynika z najnowszych danych CBRE.

schedule 06 maja 2024

Renesans stołecznego urzędu

Urząd Pracy Miasta Stołecznego Warszawy wynajął ponad 3,7 tys. mkw. w biurowcu Renaissance Plaza. Najemca rozpocznie działalność w nowej siedzibie w lipcu, kiedy w budynku dobiegną końca prace remontowe.

schedule 06 maja 2024

Przedłużają w Nowym Targu

Firma technologiczna Spyrosoft przedłuża obecność we wrocławskim biurowcu Nowy Targ. Pracownicy mają do dyspozycji około  2,8 tys. mkw. powierzchni biurowej. 

schedule 26 kwietnia 2024

Priorytety w nowej rzeczywistości

Koszty, przyciąganie i utrzymanie talentów oraz sprostanie wymaganiom związanym z regulacjami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju – to główne wyzwania, z jakimi mierzą się właściciele i najemcy biurowców – wskazuje raport Cushman & Wakefield.

schedule 26 kwietnia 2024

Od papierowej teczki do cyfrowego dokumentu

Iron Mountain inwestuje w swoje centrum digitalizacji w Radomiu. Spółka planuje przeznaczyć na modernizację obiektu około 10 mln zł.

schedule 25 kwietnia 2024

Brakuje biur w centrum stolicy

Według raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w Warszawie, I kwartał 2024 roku” warszawski rynek biurowy wkracza w okres intensyfikacji działań w zakresie konwersji i modernizacji budynków biurowych.

schedule 25 kwietnia 2024

Pierwszy kwartał poza Warszawą

Na koniec I kwartału 2024 roku całkowite istniejące zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu głównych rynkach regionalnych wyniosły około 6,7 mln mkw. – podaje PINK. 

schedule 24 kwietnia 2024

Mają Empik, czekają na panoramę

W pierwszych miesiącach 2024 roku w kompleksie Sky Tower pojawili się nowi najemcy, zmodernizowano też istniejące punkty handlowe. To część zmian, które zapoczątkowane zostały we wrocławskim wieżowcu w zeszłym roku. 

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie