EN

Polska Żeby las był na zawsze

Materiał partnera
Hektar dojrzałego lasu może w ciągu swojego życia zakumulować 1,5 tysiąca tony CO2. Odpowiedzialny biznes musi zrozumieć tę zależność – przekonują przedstawiciele firmy MDC2, która wspiera Fundację Las Na Zawsze. O genezie i szczegółach tej współpracy opowiadają Magda Cieliczko, Lidia Jabłonowska-Luba i Jeremy Cordery

Jak doszło do współpracy między MDC2 i Fundacją Las na Zawsze?

Magda Cieliczko, head of marketing, MDC2: W 2021 roku wraz z rozpoczęciem działalności MDC2 na polskim rynku szukaliśmy organizacji, która zajmuje się ochroną środowiska i robi to na terenie Polski. Od początku naszym założeniem było takie prowadzenie biznesu, by jak najmniej ingerować w środowisko naturalne i oddawać naturze to, co jej zabieramy. Zrobiliśmy przegląd fundacji funkcjonujących na polskim rynku i właściwie trochę przez przypadek wpadliśmy na siebie. Trudno było ich złapać, bo ciągle byli w lesie i poza zasięgiem. W końcu, gdy się to udało, postanowiliśmy usiąść razem przy stole i przekonać się do wspólnych działań. Jako MDC2 postanowiliśmy wprowadzić na stałe ochronę lasów w naszą działalność, idea ta wpisała się doskonale w nasze założenia strategii ESG.

Pierwszym terenem, który wspólnie ochroniliśmy, był las w Gruszowcu – w regionie, w którym zlokalizowany jest MDC2 Park Kraków South. Zdecydowaliśmy się sfinansować zakup lasu razem z naszym inwestorem, firmą Generali Real Estate. Mamy to szczęście, że nasi inwestorzy wyznają niemal identyczne wartości, więc zgodnie podeszliśmy do sprawy.

Jeremy Cordery, COO, MDC2: Wiedziałem, że lasy w Polsce są poddawane wycinkom, ale nie zdawałem sobie wówczas sprawy, że dzieje się to na aż taką skalę. To była dla mnie nowość. Zawsze patrzyłem na Polskę jako kraj pełen bioróżnorodnych lasów, tymczasem okazało się, że jest o co walczyć. Tym bardziej uznaliśmy tę inicjatywę za słuszną.

Lidia Jabłonowska-Luba, CEO, Fundacja Las Na Zawsze: W MDC2 ujęła nas ich autentyczność. Dostrzegliśmy rzeczywistą chęć porozumienia z naturą i zrozumienie powagi sytuacji związanej z lasami w Polsce. Najbardziej do MDC2 przemawiała ochrona dojrzałych, bioróżnorodnych lasów. Ma to ogromne znaczenie, dlatego że już istniejący, dojrzały ekosystem leśny ma znacznie mocniejszy wpływ na środowisko niż młody las. Wiedzieliśmy, że mamy po drugiej stronie prawdziwego, świadomego partnera.

Na czym polega Wasza współpraca?

Magda Cieliczko: Formalnie rozpoczęła się ona w 2022 roku i trwa do dziś. Pierwszym jej elementem jest regularne wsparcie finansowe przez MDC2 części kosztów administracyjnych związanych z prowadzeniem Fundacji. Drugim jest to, że pracownicy MDC2 aktywnie angażują się także w wolontariat związany z sadzeniem nowych drzew, które odbywa się dwa razy do roku. Czekamy teraz na wiosnę, by znowu móc uczestniczyć w tym wyjątkowym przedsięwzięciu. Bardzo to lubimy. I trzeci filar, na którym oparta jest nasza współpraca, to finansowanie ochrony dużych terenów leśnych celem wykluczania ich z wycinki. Są to naturalne, stare lasy wielopokoleniowe, właśnie takie jak ten w Gruszowcu. Finansujemy te inicjatywy razem z naszymi inwestorami.

Jeremy Cordery: Tym, co najbardziej cenimy we współpracy z Fundacją, jest to, że zachowujemy część przyrody na wieczność, dla przyszłych pokoleń, dla planety. Jako firma razem z naszym inwestorem nie kupujemy lasu, my go finansujemy. Dzięki temu Fundacja zyskuje możliwość prowadzenia w nim swojej działalności dla dobra przyszłości – wsparcia dalszego wzrostu lasu i rodzenia się nowych pokoleń drzew, a przede wszystkim jego wycinka zostaje wykluczona.

Wiele słyszymy o lasach w Polsce. Jaka jest właściwie ich obecna sytuacja w kraju?

Lidia Jabłonowska-Luba: Polska jest krajem o średnim zalesieniu, wynoszącym ok. 30 proc. całości terenu. Natomiast w Europie obecnie zalesienie terenu stanowi 40 proc. Nasz kraj plasuje się więc poniżej średniej europejskiej. Lasy Państwowe są właścicielem ok. 80 proc. powierzchni wszystkich lasów w Polsce. Z kolei w Europie państwowe lasy stanowią średnio ok. 30 proc. terenu. Średni wiek naszych polskich lasów jest dosyć niski, wynosi 67 lat. W Polsce lasów, które są chronione, mamy niewiele, bo to tylko 2 proc. całego areału naszego kraju. Unia Europejska w swojej strategii leśnej na 2030 rok zapowiada ochronę minimum 10 proc. lasów w każdym kraju. Jako Polska mamy więc przed sobą ambitny cel. Jeśli polskie ustawodawstwo się zmieni i nastąpi możliwość społecznego przekazania lasów celem ich ochrony, to wszystkie lasy naszej Fundacji spełnią wymagania nałożone przez Unię Europejską. Np. las w Gruszowcu jest dokładnie takim lasem, który spełnia wytyczne unijne.

W Polsce w większości istnieją lasy monokulturowe, posadzone w rzędach, w tym głównie sosnowe (58 proc. powierzchni naszych lasów). Do tego mamy dużo świerka i brzozy, które razem z sosną stanowią ok. 78 proc. całego drzewostanu lasów monokulturowych w Polsce. A lasy tego typu mają taką cechę, że – ze względu na sposób ich sadzenia – ich drzewa szybko idą wzwyż, do słońca, przez to są dosyć słabe, podatne na szkodniki. W Polsce potrzebne są stare bioróżnorodne lasy, bo i w wieku, i w bioróżnorodności tkwi największa siła przyrody.

W jaki sposób lasy wpływają na klimat i nas samych?

Lidia Jabłonowska-Luba: Wpływ lasu na otoczenie ma niesamowity wymiar. O znaczeniu lasu dla naszego życia niech świadczy fakt, że jeden hektar dojrzałego lasu w ciągu swojego życia może zakumulować 1,5 tys. tony CO2. W momencie wycinki lasu ta ilość pozostaje w atmosferze. Jeśli do tego dochodzi orka, to dodatkowo związki magazynowane w ziemi także są uwalniane do powietrza. Tymczasem żywy las korzysta z zakumulowanego CO2 i produkuje nam tlen. Bioróżnorodny las nie tylko wchłania dwutlenek węgla, ale utrzymuje wilgotność gleby. Stan gleby jest osobnym, bardzo ważnym zagadnieniem, gdyż między 40 a 60 proc. CO2 gromadzone jest właśnie w niej. W związku z tym, że drzewa iglaste będą słabnąć w naszym klimacie, potrzeba nam coraz więcej lasów liściastych, ponieważ staną się one bardzo ważne dla naszej przyszłości. Są nie tylko mocniejsze, ale także tworzą wyjątkowy ekosystem. One przetrwają. Dlatego tak ważna jest ich ochrona.

Las oddziałuje na każdego z nas. Stabilizuje temperaturę powietrza. Jego zielony kolor ma dobroczynny, kojący i uspokajający wpływ na nasze samopoczucie. W lesie wydzielane są fitoncydy, które wykazują silne działanie antybakteryjne, regulują gospodarkę wodną organizmu, a także wpływają na stabilizację ludzkiego ciśnienia, obniżają także kortyzol! Las ma na człowieka bardzo pozytywny wpływ, oddziałuje na nas wszystkimi zmysłami – wzroku, słuchu, węchu, dotyku. Natura daje nam tak wiele. Doskonale radzi sobie sama, wystarczy jej tylko nie przeszkadzać i korzystać z jej niesamowitej mocy.

Jak jeszcze w swojej działalności MDC2 angażuje się w działania w zakresie ochrony środowiska?

Jeremy Cordery: Polityka ESG stanowi fundament naszej strategii. Traktujemy to podejście kompleksowo, nie wybiórczo, a więc skupiamy się zarówno na sprawach dotyczących środowiska, jak i społeczeństwa, w tym także na dobrych praktykach zarządczych. Wszystkie te zagadnienia funkcjonują w synergii. Ochrona środowiska zajmuje swoje szczególne miejsce we wszystkich naszych działaniach. Zwracamy uwagę na to, jakiego typu materiały wykorzystujemy w naszych budowach i w jaki sposób eksploatujemy funkcjonujące obiekty.

Naszym celem jest realizowanie projektów o jak najwyższej jakości. I tu mam na myśli nie tylko najnowocześniejszą technologię budowy, ogrzewania czy chłodzenia, ale również podejmowanie wszelkich działań, które pomagają minimalizować negatywny wpływ na środowisko – tak bardzo, jak tylko jest to możliwe.

Duże znaczenie ma dla nas także dobrostan osób korzystających z naszych obiektów. Tworzymy bioróżnorodne otoczenie, instalujemy strefy relaksu. Kreujemy balans między cyklem życia produktu i a jego śladem węglowym. Staramy się wdrażać rozwiązania, które mogą na stałe zmienić wzorce postępowania w branży. Naszą dewizą jest „building for good”, co znaczy, że budujemy na dobre dla zrównoważonej przyszłości naszych najemców, inwestorów, społeczności, środowiska, a także całej branży.

Co jeszcze można robić, by ograniczać negatywny wpływ biznesu na środowisko?

Jeremy Cordery: Są dwie kluczowe sprawy, z których musimy sobie zdać sprawę. Po pierwsze: wybierajmy swoich partnerów biznesowych właściwie, preferujmy takich, którzy – tak jak my – chcą robić dobre rzeczy dla planety. Łączenie sił w taki sposób w biznesie ma realny wpływ na środowisko. A po drugie: powinniśmy być świadomi, że współczesny biznes musi podejmować nawet bardziej zdecydowane kroki, niż czynią to instytucje państwowe. W naszych rękach jest bardzo wiele.

Lidia Jabłonowska-Luba: Najważniejsza jest sama świadomość tego, że korzystamy z dobrodziejstw naszej planety. Idąc o krok dalej – ważne jest zrozumienie, w jaki sposób ją wykorzystujemy. Według ekspertów eksploatujemy ją średnio o 1,7 razy więcej, niż jest ona sama w stanie się zregenerować. Musimy zrozumieć, w jakim momencie jesteśmy. W Polsce ten współczynnik jest trzy razy wyższy, w USA ok. pięć razy. Ogólnie mówiąc – korzystamy z planety znacznie bardziej niż powinniśmy. Ta świadomość jest ważna, by podjąć odpowiedzialność za swoje działania.

To nieprawda, że nie da się nic zrobić. Ważne jest zrozumienie, że mamy na to realny wpływ i możemy skutecznie działać.

Te cele można ująć – tak jak MDC2 – w swoim modelu biznesowym, a można także podejmować mniejsze kroki. Dzisiaj wszystko przekłada się na odpowiedzialność wobec planety.

Ostatnie nowości

Rynek inwestycyjny i finansowy

Słowenia Czesi inwestują w Słowenii

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

ZDR Investments kupiło trzy parki handlowe w miejscowościach Prevalje, Ravne i Slovenj Gradec w północnej części Słowenii. 

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Węgry Hydraulika w Liberty

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

Do zrealizowanego przez Wing wielofunkcyjnego budynku Liberty w Budapeszcie jesienią 2024 roku wprowadzi się Flowserve Hungary Services. Spółka zajmie około 2,6 tys. mkw. na piątym piętrze obiektu.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Panorama, bar i animacje 3D w Sky Tower

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

11 maja we Wrocławiu zostanie udostępniony przebudowany taras widokowy w Sky Tower. Na zwiedzających czeka więcej atrakcji i większa powierzchnia – zamiast 250 aż 600 mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nova twarz na Mokotowie

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by JC

Nowy właściciel biurowca Mokotów Nova, M&A Capital SARL, zapowiada zmiany w budynku – część ma być zrealizowana jeszcze w tym roku.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Środkowo-Wschodnia Połączą siły na Litwie, Łotwie i Słowacji

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

Czeska grupa inwestycyjna RSV Investment podpisała umowy ze skandynawską spółką YIT na realizacje trzech wspólnych projektów w Wilnie, Rydze i Bratysławie. Dla RSJ oznacza to wejście na rynki krajów bałtyckich.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Alfa Warehouses startuje w Gdańsku

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Panattoni oddał nową powierzchnię w ramach Panattoni Park Tricity East III. W gdańskiej inwestycji działalność rozpoczyna Alfa Warehouses, spółka specjalizująca się w logistyce magazynowej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Zielona emisja z nadsubskrypcją

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

CPI Property Group ogłosiło zamknięcie emisji pięcioletnich niezabezpieczonych zielonych obligacji o wartości 500 mln euro. Na obligacje złożono zamówienia o wartości ponad 3 mld euro.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Rośnie płynność w sektorze biurowym

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Eksperci Cushman & Wakefield podsumowali sytuację na warszawskim rynku biurowym w I kwartale 2024 roku. Do końca marca deweloperzy oddali do użytku blisko 49 tys. mkw., czyli połowę zaplanowanej na ten rok nowej podaży.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Dwanaście ramp u Segro

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

Segro podpisało ze spółką TVM Transport & Logistics umowę na wynajem 1,6 tys. mkw. przestrzeni magazynowej w Segro Park Wrocław, Targowa. 

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Sandecja pod białą gwiazdą

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by JC

White Star Real Estate objął zarządzanie Galerią Sandecja w Nowym Sączu.

Style i wnętrza

Polska Luksus w krakowskim Radissonie

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

Radisson Blu, położony na Starym Mieście w Krakowie, przeszedł metamorfozę. Strefy lobby i baru zostały odświeżone przez architektów z krakowskiego biura Iliard.

Rynek mieszkaniowy

Polska Ekologicznie i zdrowo na Chopina

schedule 08 maja 2024
Opr./edited by MR

Milestone uruchamia sprzedaż mieszkań w swojej inwestycji w Pruszkowie. W kamienicy Nova Chopina 22 powstanie 17 mieszkań o metrażach od około 50 do 130 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Karuzela się rozkręca

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców nowo powstającego parku handlowego Karuzela w Jastrzębiu-Zdroju dołączyły dwie sieci – Woolworth oraz Xtreme Fitness Gyms, które zajmą łącznie ponad 2 tys. mkw. powierzchni. Dla obu marek jest to debiut w tej okolicy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Bechtel ma nową siedzibę

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Amerykański koncern Bechtel, który zbuduje w miejscowości Choczewo na Pomorzu pierwszą elektrownię jądrową w Polsce, wybrał warszawski biurowiec Equator IV z portfela CPI Property Group na siedzibę swojego polskiego oddziału.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Collegium Rubrum gotowe

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu zakończył rewitalizację historycznego magazynu artyleryjskiego, który przekształcono w nowoczesny ośrodek naukowo-badawczy. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się w 105. rocznicę powstania uczelni.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Browin wybiera Hillwooda

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by JC

Firma Browin wynajęła blisko 9,4 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w budynku Hillwood Łódź Chocianowice. Spółka zajmuje się produkcją i sprzedażą akcesoriów związanych z domowym przetwórstwem.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Maxprint zostaje na dłużej

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Firma prowadząca sprzedaż hurtową maszyn i urządzeń biurowych przedłużyła umowę najmu 3,2 tys. mkw. powierzchni w podwarszawskim centrum logistycznym MLP Pruszków II.

Eurobuild FM

Polska Christopher Mertlitz o obecnym i przyszłym rynku inwestycyjnym Europy

schedule 07 maja 2024
Eurobuild CEE

Zapraszamy do słuchania podcastu Eurobuild FM, który nigdy nie stygnie! Christopher Mertlitz, dyrektor zarządzający i szef inwestycji europejskich w W.P. Carey, podzielił się swoimi unikalnymi opiniami z czytelnikami Eurobuildu!

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Węgry Scan Global bierze jeszcze więcej

schedule 07 maja 2024
Opr./edited by ANZ

W grudniu 2023 roku CTP podpisało umowę ze Scan Global Logistics na najem prawie 13 tys. mkw. powierzchni w budynku ULL2 w CTPark Budapest East, a już w I kwartale 2024 roku firma wynajęła dodatkowe 7,8 tys. mkw. powierzchni w budynku ULL3.

Najnowsze w Materiał partnera

schedule 05 maja 2024

Nordbygg 2024: sporo innowacji i ogromne zainteresowanie

W zeszłym tygodniu odbyły się największe w Europie Północnej targi dla profesjonalistów z branży budowlanej i nieruchomości. Nordbygg 2024 odwiedziło 35 tys. zwiedzających, co w połączeniu z 5 tys. osób obsługujących stoiska daje łączną liczbę 40 tys. uczestników. Wśród nowości tegorocznej edycji można wskazać większe niż wcześniej zaangażowanie władz Sztokholmu w imprezę oraz nową aplikację przygotowaną specjalnie dla gości targów.

schedule 07 marca 2024

Śląsk zaprasza do Cannes!

Zapraszamy na spotkanie: "Explore Silesia: Where Economic Resilience Meets Opportunity!", które odbędzie się na targach MIPIM w najbliższą środę. Śląsk i jego metropolia to jeden z najszybciej rozwijających się i innowacyjnych regionów w Europie, w trakcie dyskusji omówione zostaną okoliczności tego sukcesu, a także perspektywy regionu na przyszłość.

schedule 29 grudnia 2023

Deweloperzy Dzieciom – sukces po raz dwunasty!

Kilka dni temu roku odbył się finał 12. edycji Deweloperzy Dzieciom. W ramach akcji wyjątkowe prezenty otrzymały dzieci z publicznych rodzinnych domów dziecka oraz innych placówek opiekuńczo-wychowawczych z Wielkopolski. "Eurobuild" od wielu lat patronuje tej zaszczytnej akcji.

schedule 13 grudnia 2023

Deweloperzy Dzieciom po raz dwunasty!

Każdego roku, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia odbywa się akcja charytatywna Deweloperzy Dzieciom. Tegoroczna, już XII edycja tego wydarzenia wesprze tradycyjnie podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych z Poznania i Wielkopolski. "Eurobuild" kolejny raz jest patronem medialnym tego wydarzenia.

schedule 05 grudnia 2023

Lepsza jakość sprzątania to większa satysfakcja pracowników

Nowe badanie pokazuje jak czyste, dobrze funkcjonujące miejsce pracy wpływa na satysfakcję pracowników

schedule 30 listopada 2023

Transformacja energetyczna uratuje świat

Przyszłość jest fikcją, więc powinniśmy budować jutro w sposób zrównoważony, a Polska może czerpać w tej kwestii z doświadczeń Wielkiej Brytanii. O prognozach, zagrożeniach i możliwościach rozwoju opowiedziała znana brytyjska inżynier i architektka, Dame Jo Da Silva w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie. "Eurobuild" był patronem medialnym tego wydarzenia.

schedule 16 listopada 2023

Żeby las był na zawsze

Hektar dojrzałego lasu może w ciągu swojego życia zakumulować 1,5 tysiąca tony CO2. Odpowiedzialny biznes musi zrozumieć tę zależność – przekonują przedstawiciele firmy MDC2, która wspiera Fundację Las Na Zawsze. O genezie i szczegółach tej współpracy opowiadają Magda Cieliczko, Lidia Jabłonowska-Luba i Jeremy Cordery

schedule 14 listopada 2023

W biznesie stawiamy na długoterminowe partnerstwo

Michał Ptaszyński, country manager Poland w firmie Logicor, mówi nam optymistycznie o przyszłości branży logistycznej w Polsce, najbliższych planach inwestycyjnych firmy oraz o tym, że warto działać na rzecz lokalnych społeczności

schedule 29 września 2023

Łódź zaprasza do Monachium!

Serdecznie zapraszamy wszystkich gości tegorocznego Expo Real na wydarzenia organizowane na stoisku Urzędu Miasta Łódź. "Eurobuild" będzie także na miejscu jako patron medialny łódzkich eventów. 

schedule 25 września 2023

Grunt to  doświadczenie

W ekskluzywnym wywiadzie dla „Eurobuildu” managerowie firmy doradczej Greenfields, Justyna Cymerman, dyrektorka działu urbanistyki, i Michał Różycki, dyrektor pionu nieruchomości gruntowych – sektor living, opowiadają o największych sukcesach firmy ostatnich lat, rosnącej roli idei ESG oraz coraz bardziej pożądanych terenach typu brownfield, ponadto zapowiadają jeszcze większą gorączkę na rynku inwestycji mieszkaniowych.

schedule 31 sierpnia 2023

Maksymalizacja higieny i minimalizacja śladu węglowego w całym cyklu życia produktu

Zmiany klimatu zmuszają firmy do wdrażania strategii biznesowych opartych na gospodarce obiegowej. Essity oraz jej światowa marka Tork® wykorzystują obiegowy cykl życia produktu w celu zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko, począwszy od pozyskiwania surowców, a skończywszy na utylizacji

schedule 22 sierpnia 2023

Dynamiczny rozwój Białołęki atutem Galerii Północnej

Białołęka zyskuje nowe inwestycje i mieszkańców, a Galeria Północna – klientów. Ale nie tylko rozwój dzielnicy pozytywnie wpływa na obiekt. Rośnie także rynek galerii, który obejmuje już swoim zasięgiem ponad 1 mln mieszkańców Warszawy i okolic. O roli dzielnicy, poszerzającym się catchmencie i potencjale Północnej opowiada Roman Bugajczyk, dyrektor obiektu.

schedule 29 czerwca 2023

Solidny związek na lata

Systemy operacyjno-finansowe wspierające zarządców nieruchomości nieustannie się rozbudowują i zmieniają, by nadążać za zmieniającymi się potrzebami rynku. Bezcenne pozostają dobre relacje między dostawcami i użytkownikami tych systemów oraz gotowość do wspólnego mierzenia się z wyzwaniami

schedule 05 czerwca 2023

Złota 83 w Warszawie oficjalnie gotowa na wynajem!

Wytyczona już pod koniec XVII wieku ulica Złota w Warszawie ma na swoim koncie wiele wyjątkowych historii, atrakcyjnych budynków i dobrze prosperujących zakładów przemysłowych. Dziś jedna z najważniejszych ulic stolicy doczekała się także prawdziwego diamentu, który przeszedł generalny remont i renowację. Nowo oddany do użytku apartamentowiec pod numerem 83 zapiera dech. 

schedule 08 maja 2023

Luksusowe Apartamenty Biały Kamień

Apartamenty Biały Kamień to kolejna inwestycja prestiżowego kompleksu hotelowego oraz wielokrotnie nagradzanego Hotelu & Medi-SPA Biały Kamień. Powstaną w odległości 50 m od istniejącego od 2008 r. Hotelu Biały Kamień, który oddalony jest zaledwie kilkaset metrów od centrum uzdrowiska Świeradów-Zdrój i od nowo wybudowanej wieży Sky Walk. Planowany obiekt położony będzie w otulinie góry Biały Kamień, co gwarantuje ciszę, spokój, a przede wszystkim malownicze widoki.

schedule 13 kwietnia 2023

Zyski z zakupu gruntów. Kluczem są kompetencje

Warszawa jest jedną z najbardziej przystępnych cenowo stolic do zamieszkania w Unii Europejskiej. Aby utrzymać tę konkurencyjność, należy przede wszystkim poszerzać ofertę gruntów.

schedule 18 stycznia 2023

Przebudowa hotelu w Zakopanem – postępowanie przetargowe

schedule 14 grudnia 2022

Pokój hotelowy – koszt, który staje się zyskiem

Grupa Arche rewitalizuje zabytki, by dać nowe życie budynkom, które straciły użytkowość. Dla firmy najważniejsze jest, by zatrzymać zabytek na tym etapie starzenia, na którym dotrwał do naszych czasów. Nie jest udoskonalane w nim nic, co miałoby zmienić jego wygląd. Uzupełniane jest tylko to co niezbędne, nie naruszając przy tym jego charakteru.

schedule 13 grudnia 2022

Biuro Na Miarę – kompleksowo, w całym kraju 

Biuro Na Miarę umacnia swoją pozycję na rynku nieruchomości komercyjnych jako wyspecjalizowana firma doradcza kompleksowo obsługująca najemców i wynajmujących.

schedule 05 grudnia 2022

Kształtowanie przyszłości przestrzeni elastycznych

Eksperci Colliers dyskutują na temat sposobu, w jaki rozwój hybrydowego modelu pracy w dalszym ciągu wpływa na rynek nieruchomości, dając początek interesującym możliwościom dla podmiotów wynajmujących nieruchomości i partnerów franczyzowych.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie