EN

Fuzja zamiast starcia tytanów

Hotele
ŚWIAT Nie Hyatt, Intercontinental Hotels Group, ani żaden ze wspieranych przez chiński rząd funduszy inwestycyjnych. Grupę Starwood Hotels & Resorts finalnie przejmie niemal trzykrotnie większy od niej rywal – grupa Marriott. Jak ta warta 12,2 mld dolarów transakcja odbije się na sytuacji na rynku hotelowym na świecie i w Europie Środkowo-Wschodniej?

Transakcja, której finalizację zaplanowano na połowę 2016 roku, doprowadzi do powstania największej na świecie grupy hotelowej, nieporównywalnej z żadną inną także pod kątem zasięgu geograficznego i zróżnicowania portfela. Nowo utworzona spółka będzie dysponować łącznie 30 markami, co przełoży się na gigantyczną bazę 1,1 mln pokoi w ponad 5,5 tys. własnych i franczyzowych obiektach (spośród których 1 tys. 270 to obecnie hotele grupy Starwood) w ponad 100 krajach.

Siła w różnorodności

Potencjalne połączone przychody grup Marriott i Starwood za rok zakończony 30 września zeszłego roku wyniosłyby 2,7 mld dolarów. Grupie Marriott, która do tej pory skupiała się przede wszystkim na działalności w Stanach Zjednoczonych, fuzja przyniesie upragniony rozwój terytorialny. Ale co nie mniej ważne, także dostęp do portfela marek z tych segmentów, w których wcześniej odczuwała braki. 19 marek, którymi do tej pory dysponował Marriott International, to głownie ekskluzywne, cztero- i pięciogwiazdkowe formaty hoteli dla gości podróżujących służbowo i wakacyjnie, w tym m.in. The Ritz-Carlton, Autograph Collection, JW Marriott, Edition i Renaissance. Marriotowi brakowało m.in. tańszych formatów wielkomiejskich – jak np. świeżo utworzona marka Moxy – które byłyby skierowane także do młodszej klienteli. Portfel marek Starwooda wzbogaci zasoby nieruchomości Marriottu dzięki m.in. butikowym hotelom działającym pod dobrze już wypromowanymi markami Aloft czy W Hotels. Oprócz tego wniesie też świetnie rozpoznawane i popularne sieci Westin i Sheraton, czy Element by Westin – hotelową markę proekologiczną.

Z kolei Starwood, który swoją bazę 350 tys. pokoi wystawił na sprzedaż w kwietniu 2015 roku, będzie mógł teraz "przyspieszyć rozwój, poprawić wydajność i skupić się na perfekcyjnym prowadzeniu operacji". Z całą pewnością będzie jednak przede wszystkim dysponować silniejszym orężem w walce o gości na zagęszczającą się rynku hoteli, także z coraz popularniejszymi, alternatywnymi operatorami, jak np. serwis internetowy Airbnb. Tak duża grupa hotelowa będzie też mogła stawiać lepsze dla siebie warunki we współpracy z serwisami rezerwacyjnymi.

– Akcjonariusze Starwood skorzystają na posiadaniu prawa własności do jednej z najbardziej respektowanych na świecie firm, a także na jej potencjale wzrostu, dodatkowo wzmocnionym przez synergie kosztowe – powiedział Bruce Duncan, przewodniczący rady dyrektorów Starwood Hotels & Resorts Worldwide.

Bilans zysków i strat

Według spółki fuzja portfeli powinna zmniejszyć zwłaszcza koszty operacyjne związane ze składaniem i zarządzaniem rezerwacjami, zamówieniami i współpracą z dostawcami. Obie grupy liczą też na to, że większa skala ich działalności przełoży się na rosnącą lojalność gości, co z kolei będzie wpływać na większe zainteresowanie deweloperów nowych projektów. – Spodziewamy się, że oszczędności i możliwości osiągania przychodów doprowadzą do poprawy rentowności na poziomie nieruchomości – czytamy we wspólnym oświadczeniu spółek, które liczą na to, że za większą atrakcyjność hoteli dla klientów pójdzie też atrakcyjność dla obecnych i potencjalnych właścicieli i franczyzobiorców. – Nasi goście i klienci będą korzystać z wielu więcej marek hotelowych, a właściciele naszych hoteli i franczyzobiorcy będą czerpać korzyści z naszej wspólnej, globalnej platformy i oszczędności – powiedział Adam Aron, tymczasowy CEO Starwood Hotels & CEO Resorts Worldwide. Szacuje się, że koszty samej transformacji, których nie podaje na razie ani Starwood ani Marriott, zwrócą się po dwóch latach.

W samym tylko trzecim kwartale 2015 roku Starwood podpisał 44 umowy franczyzowe i na zarządzania obiektami na całym świecie (ok. 8,6 tys. pokoi) i planował otwarcie 27 hoteli i kurortów z ok. 4,8 tys. pokojami. W tym samym czasie Marriott oddał do użytku ponad 10 tys. pokoi, a w planie było kolejnych 260 tys. pokoi. Pytanie, czy i gdzie te plany rozwoju będą kontynuowane po fuzji. Lepszy zasięg terytorialny i więcej marek w portfelu może doprowadzić do zmniejszenia, a nawet rezygnacji z niektórych, planowanych przez spółki projektów. Ale będzie to najprawdopodobniej zależeć od regionu.

Na wielu rynkach regionalnych, w tym w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, obecność obu firm jest wciąż stosunkowo mała, a sprzyjające warunki rynkowe sprawiają, że apetyt na nowe inwestycje powinien się utrzymać. W 2015 roku Marriott otworzył w Gdyni trzeci polski hotel pod marką Courtyard by Marriott. W Polsce grupa prowadzi obecnie jeszcze dwa hotele: Warsaw Marriott Hotel i Courtyard Warsaw Airport, a w planach jest otwarcie hotelu Moxy w Katowicach w 2019 roku i hotelu Renaissance w Warszawie, a także hotelu AC by Marriott we Wrocławiu pod koniec 2016 roku. W portfelu Starwooda jest obecnie sześć obiektów w Polsce. W ubiegłym roku grupa otworzyła pierwszy hotel w Rumunii – Sheraton Bucharest – gdzie planuje też otwarcie kolejnego obiektu pod tą marką w 2019. Z kolei w Czechach i na Słowacji spółka otworzyła pierwsze w tych krajach hotele pod luksusową marką The Luxury Collection. Starwood miał też ambitne plany rozwoju w Rosji.


Konsolidacje, konsolidacje, konsolidacje

Według wielu ekspertów połączenie dwóch międzynarodowym hotelowych gigantów może wywołać przede wszystkim falę konsolidacji w tym segmencie. – Ta fuzja pogłębiła przepaść pomiędzy Marriottem i Starwoodem a kolejnymi na liście największych graczy grupami, czyli Intercontinental Hotels Group i Hilton – uważa Mark Wynne Smith, prezes działu hotelowego JLL na świecie. Według niego, rynek powinien się teraz spodziewać kolejnych przejęć ponieważ pozostali hotelarze będą się starać dogonić nowo powstałego giganta. Na pierwsze nie trzeba było zresztą długo czekać. W grudniu 2015 AccorHotels poinformował o przejęciu 155 hoteli zarządzanych przez FRHI Holdings. – O konsolidacji wśród największych grup hotelowych mówi się od wielu lat. Ich zarządy będą musiały teraz zacisnąć zęby i podjąć działania w kierunku fuzji, które pozwolą im się rozwijać w opłacalny sposób. W chwili obecnej wiele transakcji hotelowych jest na różnych etapach negocjacji – wyjaśnia Mark Wynne Smith.

Dążenie do poprawy efektywności kosztowej wynika z szeregu czynników, w tym tych o charakterze czysto makroekonomicznym. Jednak hotelarzom coraz trudniej jest zaprzeczać, że rozwój nowych technologii i wzrost popularności alternatywnych do hotelowych baz noclegowych nie wpływa negatywnie na ich wyniki. Według raportu nowojorskiego Hotel Association, w ciągu ostatniego roku działalność serwisu internetowego Airbnb, który oferuje wynajem prywatnych nieruchomości, przyniosła miejscowej branży hotelowej blisko 2,1 mld dolarów strat. Ale paradoksalnie to właśnie rozwój technologiczny może okazać się kartą przetargową dla Marriotta i Starwooda w wojnie o gości. – Ich większy zasięg i budżet pozwala na opracowywanie i wdrażanie skupionych na obsłudze gości rozwiązań, o których sfinansowaniu inne firmy mogą tylko pomarzyć – mówi Mark Wynne Smith z JLL. A biorąc pod uwagę fakt, że obie grupy do tej pory szły łeb w łeb jeśli chodzi o pionierskie rozwiązania technologiczne służące zarówno gościom, jak i obsłudze i administracji hoteli, można spodziewać się, że teraz te działania się zintensyfikują jeszcze podnosząc poprzeczkę dla konkurencji.

Jest o co walczyć. Obie grupy szczyciły się do tej pory swoimi programami lojalnościowymi. Teraz ich wspólna baza zarejestrowanych w nich klientów urośnie do 75 mln (54 mln członków Marriott Rewards i 21 mln członków programu Starwood Preferred Guest). Fuzje graczy tej skali są rzadkie i już ze względu na sam ten fakt trudno wyrokować o ich skutkach. Jedno jest pewne – oprócz swoich zalet, wielkie konglomeraty wiążą się też zwykle z mniejszą elastycznością i szybkością w odpowiadaniu na zmiany, zwłaszcza te trudne do przewidzenia.

Ostatnie nowości

Materiał partnera

Szwecja Nordbygg 2024: sporo innowacji i ogromne zainteresowanie

schedule 05 maja 2024
Eurobuild CEE

W zeszłym tygodniu odbyły się największe w Europie Północnej targi dla profesjonalistów z branży budowlanej i nieruchomości. Nordbygg 2024 odwiedziło 35 tys. zwiedzających, co w połączeniu z 5 tys. osób obsługujących stoiska daje łączną liczbę 40 tys. uczestników. Wśród nowości tegorocznej edycji można wskazać większe niż wcześniej zaangażowanie władz Sztokholmu w imprezę oraz nową aplikację przygotowaną specjalnie dla gości targów.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Przejmą udziały w CPIPG

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

CPI Property Group podpisało z brytyjską firmą Sona Asset Management umowę przejęcia udziału mniejszościowego w spółce zależnej CPIPG, do której należy 11 nieruchomości biurowych i dwie handlowe w Polsce. Wartość transakcji to 250 mln euro. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Smacznie i ładnie w Galerii Wiślanka

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Galeria Wiślanka w Żorach przebudowała strefę restauracyjną Wiślanka Food. Oferta gastronomiczna centrum zwiększyła się jednocześnie o trzy nowe lokale, serwujące kuchnię tajską, amerykańską i turecką.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pitbull powalczy u EPP

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Zarządzane przez EPP centra handlowe Wzorcownia we Włocławku, Galeria Solna w Inowrocławiu i Galeria Olimpia w Bełchatowie rozszerzają swoją ofertę o markę odzieży sportowej Pitbull.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska G City liczy nowych najemców

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Wrocławska Galeria Dominikańska z portfolio G City wzmocniła swoją ofertę restauracyjno-kawiarnianą otwierając lokal Wagożercy (powierzchnia około 240 mkw.), sklep Czas na Herbatę (około 40 mkw.) oraz dwa punkty gastronomiczne – Smaki Ukrainy i Cukiernię Creme.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Aldi trzyma tempo

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Aldi uruchomił dwa nowe sklepy – w Nowej Soli i w Tychach. Dzięki temu łączna liczba placówek sieci w Polsce wyniesie 315. Najwięcej sklepów Aldi działa w woj. śląskim, gdzie po najnowszym otwarciu znajdują się już 72 placówki. 

Rynek mieszkaniowy

Słowacja Kupują w Downtown Yards

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

JTRE rozpoczęło przedsprzedaż mieszkań w projekcie Downtown Yards w Bratysławie. Budowa wielofunkcyjnego kompleksu już się rozpoczęła.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy W kosmos spod Monachium

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

VGP wybuduje nową siedzibę Isar Aerospace w w VGP Park Munich w Vaterstetten. Poza biurami, w lokalizacji położonej tuż przy obwodnicy Monachium, powstaną przestrzenie badawcze i rozwojowe oraz fabryka orbitalnych rakiet nośnych. Kompleks zajmie 40 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Finiszują na Bernardyńskiej

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Prace przy I etapie Bernardyńskiej 4, wrocławskiej inwestycji Toscom Development, zakończą się na początku III kwartału tego roku. Deweloper kończy też przebudowę ul. Bernardyńskiej.

Infrastruktura

Polska Chemikalia przybiły do Portu Szczecin

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Pod koniec kwietnia do Nabrzeża Dąbrowieckiego w Porcie Szczecin zawinął pierwszy statek – Chemikaliowiec City Island. To oficjalne zakończenie jednego z etapów projektu inwestycyjnego, którego generalnym wykonawcą jest Doraco.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Hebe razy trzy

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Trzy nowe placówki sieci drogerii Hebe otwarto w Warszawie, Wałczu i Redzie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po raz trzeci w Bytomiu

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W parku handlowym S1 otwarto trzeci salon sieci RTV Euro AGD w Bytomiu. Sklep jest 332 placówką sieci w Polsce.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zielona inwestycja Develii

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Develia rozpoczyna sprzedaż nowej inwestycji we Wrocławiu. Osiedle Augustowska Vita powstanie na zielonych Maślicach w otoczeniu niskiej, willowej zabudowy.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Czesi postawili na Shell & Core

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Według danych firmy Colliers, w Czechach coraz popularniejszy jest trend Shell & Core - strategia, w ramach której deweloperzy budują obiekty przemysłowe do etapu zapewniającego podstawowe konstrukcje i infrastrukturę, a następnie czekają na nabywców.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Duża przestrzeń dla małych majstrów

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W Pasażu Górczewska w Warszawie powstanie sala zabaw należąca do sieci Klockownia. Atrakcje dla dzieci zajmą powierzchnię 1,1 tys. mkw. Otwarcie lokalu zaplanowano na 1 czerwca.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kawa dla konesera

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W Centrum Praskim Koneser, zrewitalizowanym kompleksie mixed-use w Warszawie, otwarto kawiarnię sieci Green Caffè Nero. W ofercie Konesera znajduje się kilkanaście konceptów gastronomicznych, a na kolejne miesiące zaplanowano następne otwarcia.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowy Rossman w Mikołowie

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Sieć Rossmann podpisała umowę z DL Invest Group dotyczącą najmu kilkuset mkw. powierzchni w nowopowstającym parku handlowym DL Shopping Mikołów na Śląsku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Tarnów puszcza oko

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Sieć optyczna Kodano otworzy salon w Galerii Tarnovia. Będzie to pierwszy w mieście, a 98. w Polsce sklep marki.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Era parków wciąż trwa

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Jak wynika z raportu Colliersa "Rynek handlowy w Polsce 2024", w I kwartale 2024 do użytku oddano sześć nowych projektów, a trzy obiekty rozbudowano, co stanowiło 78 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej.

Najnowsze w Hotele

schedule 16 kwietnia 2024

IHG razem z Novum Hospitality

IHG Hotels & Resorts wraz z Novum Hospitality podpisały umowę, która dwukrotnie zwiększa liczbę hoteli IHG w Niemczech, a także inauguruje współpracę Holiday Inn - the niu oraz wprowadza na rynek marki Garner i Candlewood Suites.

schedule 13 marca 2024

Na pięć gwiazdek w Międzyzdrojach

Na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach wmurowano kamień węgielny pod budowę The Sea Resort. Inwestorem budowanego w pięciogwiazdkowym standardzie kompleksu jest spółka Minde. 

schedule 08 marca 2024

Red zaprasza do Belgradu

Radisson Red Belgrade otworzył swoje podwoje w stolicy Serbii, co oznacza debiut marki Radisson Red w Europie Południowo-Wschodniej.

schedule 26 lutego 2024

Rosną wskaźniki efektywności

Eksperci firmy Cushman & Wakefield spodziewają się zwiększenia aktywności transakcyjnej inwestorów na rynku hotelowym w Polsce w 2024 roku. Warszawski rynek hotelowy jest liderem ożywienia w 2023 roku wśród sześciu stolic Europy Środkowo-Wschodniej.

schedule 22 lutego 2024

Remont u Leonarda

Leonardo Royal Warsaw zapowiada otwarcie nowego skrzydła. Oferta czterogwiazdkowego hotelu na rogu ulic Grzybowskiej i Żelaznej powiększy się o 184 pokoje.

schedule 19 lutego 2024

Kąpiel z widokiem na góry

Pomiędzy Szklarską Porębą a Karpaczem powstaje kompleks Termy Karkonosze Resort & Spa. Najnowsza inwestycja HSP Management zaoferuje 265 pokoi.

schedule 19 lutego 2024

Nowy design na pięćdziesiąte urodziny Novotelu

W Novotelu Warszawa Centrum kończą się prace remontowe. Zmodernizowanych zostanie 14 pięter warszawskiego hotelu, który w tym roku obchodzi 50 rocznicę działalności.

schedule 05 lutego 2024

Holiday Inn & Suites po raz pierwszy w Europie

W Budapeszcie powstanie pierwszy hotel marki Holiday Inn & Suites w Europie. Holiday Inn & Suites Budapest Centrale zaoferuje 170 pokoi i zacznie działać w II połowie 2026 roku.

schedule 01 lutego 2024

Accor szykuje otwarcia

Wśród hoteli, które grupa Accor planuje otworzyć w 2024 roku, znalazł się m.in. Mövenpick Wrocław, pierwszy obiekt tej marki w Polsce. Na liście są również obiekty w Pradze, Budapeszcie, Tbilisi, Hamurgu i Düsseldorfie, a także w czeskich i rumuńskich kurortach.

schedule 30 stycznia 2024

Hotelowa Warszawa najlepsza w regionie

Jak wynika z danych STR Global, Warszawa zajmuje 10. miejsce wśród głównych europejskich rynków hotelowych pod względem wzrostu średniego przychodu na dostępny pokój (RevPAR1) w 2023 roku w stosunku do roku 2019 – podaje Cushman & Wakefield.

schedule 26 stycznia 2024

Wyremontują sanatorium

Spółka Uzdrowisko Cieplice – Grupa PGU rozpoczęła przebudowę Domu Zdrojowego w kompleksie uzdrowiskowym Jelenia Góra-Cieplice. Projekt zakłada powstanie pięciokondygnacyjnego sanatorium ze strefą zabiegową, hotelową i spa.

schedule 24 stycznia 2024

Pierwszy Red w Berlinie

Radisson Hotel Group wiosną 2024 roku otworzy pierwszy hotel Radisson Red w Berlinie. Goście będą mieli do dyspozycji ponad 130 pokoi.

schedule 23 stycznia 2024

Drugi Q Hotel nad morzem

W Sopocie przy ul. Haffnera 89 powstanie Q Hotel. Otwarcie obiektu planowane jest na 2026 rok.

schedule 17 stycznia 2024

Focus na Wrocław

Spółka Focus Hotels wydzierżawiła od Futureal Group budynek na ul. Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu. W obiekcie powstanie Focus Hotel Premium Wrocław, pierwszy obiekt polskiej sieci w tym mieście.

schedule 10 stycznia 2024

The Luxury Collection zadebiutuje w Krakowie

Marriott International oraz Grupa Dobry Hotel podpisały porozumienie, na mocy którego w budynku zabytkowego Pałacu Lubomirskich powstanie pierwszy w Krakowie hotel marki The Luxury Collection.

schedule 04 stycznia 2024

Na urlop do klasztoru

Grupa Arche zapowiada na 2024 rok otwarcia dwóch nowych obiektów. Goście będą mogli odwiedzić Sanatorium Milicyjne w Nałęczowie oraz Klasztor Wrocław.

schedule 02 stycznia 2024

Na plażę do Niechorza

Multico rozpoczęło sprzedaż II etapu Rezydencji Niechorze. Nowy, budowany tuż przy plaży kompleks apartamentów zostanie oddany do użytku przed sezonem letnim w 2025 roku.

schedule 21 grudnia 2023

Apartamenty i inwestycje w Szklarskiej Porębie

Nickel Development zbuduje kolejną kurortową inwestycję – kompleks apartamentów w Szklarskiej Porębie, drugi w powstającej sieci Nickel Resort & Spa.

schedule 14 grudnia 2023

Dobre prognozy dla rynku hotelowego

Rynek hotelowy w Polsce notuje wzrost popytu i kluczowych wskaźników dotyczących wyników obiektów – wynika z raportu Cushman & Wakefield. Eksperci spodziewają się utrzymania tego trendu również w 2024 roku.

schedule 06 grudnia 2023

Z widokiem na morze

Grupa Mirbud podpisała umowę na budowę pięciogwiazdkowego obiektu Harmony Resort w Kołobrzegu. Wartość inwestycji sięgnęła 173 mln zł netto.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie