EN

Kręte drogi do autostrad

Infrastruktura
POLSKA Wszystkie kontrakty na budowę autostrad w systemie koncesyjnym zawierają szereg postanowień niekorzystnych dla strony publicznej lub użytkowników autostrad. Wątpliwości dotyczą m.in. modelu finansowania budowy i utrzymania drogi, rozkładu ryzyka oraz mechanizmów rozstrzygania sporów – wynika z analizy Najwyższej Izby Kontroli.
– Minister Infrastruktury wraz z podlegającą mu GDDKiA nie wykorzystali wszystkich możliwości egzekwowania od koncesjonariuszy ciążących na nich obowiązków, wynikających z umów koncesyjnych i powszechnie obowiązujących przepisów – głosi komunikat NIK. Opracowany w 1993 roku Program Budowy Autostrad zakładał, że budowa kluczowych dróg zostanie przeprowadzona z wykorzystaniem kapitału prywatnego. Efektem realizacji tego programu było zawarcie z prywatnymi inwestorami czterech umów koncesyjnych dotyczących czterech odcinków autostrad:
– w 1997 roku: ze spółką Stalexport Autostrada Małopolska – na budowę przez przystosowanie autostrady A4 na odcinku Katowice - Kraków do wymogów autostrady płatnej oraz eksploatację autostrady na tym odcinku, oraz ze spółką Autostrada Wielkopolska – na budowę i eksploatację autostrady płatnej A2 na odcinkach Konin - Nowy Tomyśl i Świecko - Nowy Tomyśl (z koncesji tej wyłączono do osobnej umowy odcinek Świecko - Nowy Tomyśl);
– w 2008 roku: ze spółką Autostrada Wielkopolska II – na budowę i eksploatację odcinka II autostrady płatnej A2 Świecko - Nowy Tomyśl, oraz ze spółką Gdańsk Transport Company – na budowę i eksploatację autostrady A1 Gdańsk - Toruń (tzw. AmberOne).

Zawarcie umów (wraz z aneksami) na przestrzeni szesnastu lat (1997-2013), w różnych uwarunkowaniach ekonomicznych, prawnych i organizacyjnych spowodowało, że umowy te różnią się od siebie. Różnice polegają m.in. na przyjętych metodach rozliczeń pomiędzy stroną publiczną a koncesjonariuszami, wysokości oraz sposobie ustalania opłat pobieranych od użytkowników, a także podziale przychodów z opłat pomiędzy koncesjonariuszy i Skarb Państwa, co pozwala podzielić umowy koncesyjne na dwie zasadnicze kategorie:
– pierwsza kategoria obejmuje dwie chronologicznie starsze umowy koncesyjne, dotyczące odcinków autostrady A2 Nowy Tomyśl - Konin oraz autostrady A4 Kraków - Katowice, według których wysokość stawek ustalał koncesjonariusz i zatrzymuje dla siebie środki uzyskane z opłat (w żadnym z tych przypadków nie została przekroczona maksymalna wysokość opłat przewidziana w umowach).

– druga kategoria obejmuje dwie nowsze umowy koncesyjne, dotyczące odcinków autostrady A2 Świecko - Nowy Tomyśl oraz autostrady A1 Gdańsk - Toruń, zgodnie z którymi wysokość opłat ustalała strona publiczna. Koncesjonariusz odprowadza środki uzyskane z opłat do Krajowego Funduszu Drogowego, a wynagrodzenie za udostępnienie autostrady otrzymuje z budżetu państwa.

Według raportu ustalane przez koncesjonariuszy stawki opłat za przejechanie 1 km autostrady są znacznie wyższe, niż te ustalone przez stronę publiczną. Porównując wysokość opłat za przejazd koncesyjnymi odcinkami autostrad, należy mieć na uwadze, że na tych odcinkach, na których stawki opłat ustalała strona publiczna, wynagrodzenie koncesjonariusza za udostępnienie autostrady wypłacane jest z budżetu państwa, a opłaty pokrywają jedynie część kosztów utrzymania.

Równocześnie z kształtowaniem się systemu koncesyjnego rozwijał się adekwatny do niego system zapewnienia zgodności działań spółek budujących i eksploatujących odcinki autostrad z postanowieniami umów koncesyjnych. Podstawowym instrumentem pozwalającym organom państwa egzekwować od koncesjonariuszy obowiązki określone w umowach, jest prawo do przeprowadzania kontroli koncesjonariusza przez reprezentanta strony publicznej. Ponadto, umowy zobowiązują koncesjonariuszy m.in. do prowadzenia stosownej sprawozdawczości oraz posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za skutki naruszenia swoich obowiązków.

W ocenie NIK-u, zarówno Minister Infrastruktury, jak i Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad podejmowali działania w celu ochrony interesów Skarbu Państwa i użytkowników koncesyjnych odcinków autostrad płatnych, jednak działania te nie były w pełni skuteczne. Podmioty te nie wykorzystywały bowiem wszystkich możliwości egzekwowania od koncesjonariuszy ciążących na nich obowiązków.
Kontrolerzy wskazują, że mimo przeprowadzania kontroli u koncesjonariuszy, GDDKiA nie miała pełnej wiedzy na temat sposobu wykonywania przez koncesjonariuszy obowiązków wynikających z umów. Kontrolerzy GDDKiA nie dokonywali bowiem (z wyjątkiem trzech przypadków) pomiarów całkowitego czasu oczekiwania pojazdów w punktach poboru opłat, stanowiącego wyznacznik standardu obsługi klientów, a także w ograniczonym zakresie przeprowadzali kontrole stanu zimowego utrzymania dróg. – Ponadto, w procesie planowania kontroli GDDKiA nie wykorzystywała posiadanych przez siebie materiałów analitycznych, które pozwoliłyby na bardziej efektywne planowanie i prowadzenie kontroli oraz lepszą identyfikację obszarów ryzyka nieprzestrzegania umów koncesyjnych – czytamy w raporcie NIK-u.

Oceniając działania Ministra Infrastruktury i GDDKiA Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod uwagę fakt, iż możliwości działania tych organów były w znacznym stopniu ograniczone rozwiązaniami przyjętymi w umowach podpisanych w czasie poprzedzającym okres objęty niniejszą kontrolą (tj. lata 2015-2018). Zdaniem NIK-u, umowy te zawierają szereg postanowień niekorzystnych zarówno dla strony publicznej jak i użytkowników autostrad, dotyczących m.in. modelu finansowania utrzymania dróg, kształtowania wysokości opłat, rozkładu ryzyka oraz mechanizmów rozstrzygania sporów. Zawierają ponadto postanowienia w całości wykluczające ich jawność, co nie spełniało przesłanek konstytucyjnej dopuszczalności ograniczania prawa obywateli do uzyskiwania informacji. W konsekwencji, kierowcy korzystający z autostrad nie dysponują nawet podstawowymi informacjami o standardach obsługi, jakich mają prawo oczekiwać od koncesjonariuszy. W okresie objętym kontrolą minister nie dokonywał analiz i ocen postanowień umów koncesyjnych w celu zmiany ich postanowień, w tym tych, które dotyczą możliwości ujawniania treści umów lub ich fragmentów.

NIK wskazuje, że GDDKiA zapewniła zgodności rozliczeń pomiędzy koncesjonariuszami, a stroną publiczną z warunkami określonymi w umowach, prowadząc w tym celu analizy sprawozdań koncesjonariuszy oraz dokumentacji finansowej związanej z wykonywaniem umów koncesyjnych. Informacje na temat rozliczeń finansowych z koncesjonariuszami GDDKiA przekazywała na bieżąco ministrowi infrastruktury.
Minister podjął działania w celu wykonania wniosków pokontrolnych sformułowanych w wyniku przeprowadzonej w 2010 roku kontroli NIK P/09/062 „Rozliczenia budżetu państwa z koncesjonariuszami z tytułu rekompensat za przejazdy autostradami”. W związku z tą kontrolą NIK sformułował wniosek o pilne uregulowanie nowych zasad rozliczania rekompensat dla koncesjonariusza autostrady A2. Rekompensata dla koncesjonariusza wynikała z faktu, iż od 1 września 2005 roku do 30 czerwca 2011 roku pojazdy ciężarowe wykupujące winietę na korzystanie z dróg krajowych w Polsce zostały zwolnione z uiszczania opłat na koncesyjnych odcinkach autostrad. Wysokość rekompensaty określono na podstawie prognozy natężenia ruchu pojazdów oraz przychodów, jednak koncesjonariusz autostrady A2 wykorzystał, zamiast aktualnej prognozy z 2004 roku, korzystniejszą dla siebie prognozę z 1999 roku. Sprawa była przedmiotem postępowania arbitrażowego. W marcu 2013 roku Trybunał Arbitrażowy orzekł w tej sprawie na korzyść koncesjonariusza. Wobec powyższego, rząd RP zgłosił Komisji Europejskiej udzielenie pomocy publicznej w formie rekompensaty finansowej na rzecz koncesjonariusza.

Po zbadaniu sprawy, w sierpniu 2017 roku Komisja Europejska wydała decyzję, w której uznała, że nadmierna rekompensata wypłacona koncesjonariuszowi w wysokości blisko 895 mln zł stanowi pomoc publiczną niezgodną z prawem i rynkiem wewnętrznym Unii Europejskiej. Jakkolwiek koncesjonariusz odwołał się od tej decyzji, to jednak w wyniku nakazu Sądu Okręgowego w Poznaniu złożył kwotę nadmiernie pobranych rekompensat na rachunku depozytowym Ministra Finansów wraz z odsetkami, w łącznej wysokość 1,38 mld zł.

Ustalenia kontroli NIK-u dotyczące doświadczeń z realizacji tego typu projektów wskazują na kluczowe ryzyka, które mogą się zmaterializować, jeżeli interesy strony publicznej nie będą należycie zabezpieczone w umowach. Należą do nich przede wszystkim: przyjęte w umowach sposoby rozstrzygania sporów, zakres wyłączenia jawności umów czy wreszcie mechanizmy egzekwowania standardów obsługi klienta.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Hebe razy trzy

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Trzy nowe placówki sieci drogerii Hebe otwarto w Warszawie, Wałczu i Redzie.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po raz trzeci w Bytomiu

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W parku handlowym S1 otwarto trzeci salon sieci RTV Euro AGD w Bytomiu. Sklep jest 332 placówką sieci w Polsce.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zielona inwestycja Develii

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Develia rozpoczyna sprzedaż nowej inwestycji we Wrocławiu. Osiedle Augustowska Vita powstanie na zielonych Maślicach w otoczeniu niskiej, willowej zabudowy.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Czesi postawili na Shell & Core

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Według danych firmy Colliers, w Czechach coraz popularniejszy jest trend Shell & Core - strategia, w ramach której deweloperzy budują obiekty przemysłowe do etapu zapewniającego podstawowe konstrukcje i infrastrukturę, a następnie czekają na nabywców.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Duża przestrzeń dla małych majstrów

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W Pasażu Górczewska w Warszawie powstanie sala zabaw należąca do sieci Klockownia. Atrakcje dla dzieci zajmą powierzchnię 1,1 tys. mkw. Otwarcie lokalu zaplanowano na 1 czerwca.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kawa dla konesera

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W Centrum Praskim Koneser, zrewitalizowanym kompleksie mixed-use w Warszawie, otwarto kawiarnię sieci Green Caffè Nero. W ofercie Konesera znajduje się kilkanaście konceptów gastronomicznych, a na kolejne miesiące zaplanowano następne otwarcia.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowy Rossman w Mikołowie

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Sieć Rossmann podpisała umowę z DL Invest Group dotyczącą najmu kilkuset mkw. powierzchni w nowopowstającym parku handlowym DL Shopping Mikołów na Śląsku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Tarnów puszcza oko

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Sieć optyczna Kodano otworzy salon w Galerii Tarnovia. Będzie to pierwszy w mieście, a 98. w Polsce sklep marki.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Era parków wciąż trwa

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Jak wynika z raportu Colliersa "Rynek handlowy w Polsce 2024", w I kwartale 2024 do użytku oddano sześć nowych projektów, a trzy obiekty rozbudowano, co stanowiło 78 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Balagan w Gdyni

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Galeria Klif w Gdyni zyskała nowego najemcę – polską markę Balagan, oferującą buty, torebki i akcesoria. W sklepie o powierzchni 94 mkw. klienci znajdą ręcznie szyte i lokalnie wytwarzane produkty, a także biżuterię.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Włoskie marki w Piasecznie

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców Designer Outletu Warszawa dołączył koncept stworzony przez Grupę GPoland – salon Made in G. Otwarcie to efekt strategii leasingowej ROS Retail Outlet Shopping skupionej na rozwoju segmentu premium. 

Style i wnętrza

Polska Razem, a jednak osobno

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Na warszawskim Mokotowie znajduje się pierwsza lokalizacja konceptu Noli Studios, należąca do skandynawskiej firmy Nrep. Kompleks w formule co-living oferuje 280 lokali typu studio o metrażach od 19 do 36 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Cukierki w Złotych Tarasach

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców Złotych Tarasów dołączyła marka Sweet Factory Store. To trzeci w stolicy, a 24. w kraju sklep sieci oferującej słodycze.

Budownictwo

Polska Dworcowa będzie jak nowa

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

W katowickim Śródmieściu startuje inwestycja Kwartał Dworcowa. Projekt obejmie m.in. rewitalizację zabytkowych kamienic, znajdujących się naprzeciwko dawnego dworca kolejowego.

Rynek mieszkaniowy

Polska Łódź goni stolicę

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Jak podają eksperci JLL, w I kwartale 2024 na sześciu głównych rynkach deweloperzy sprzedali 11 tys. mieszkań. Na decyzje uczestników rynku wpływają obecnie informacje o kształcie nowego programu kredytów #naStart i przewidywania tego, jak zachowają się pozostałe grupy nabywców.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Wielki ogród na Białołęce

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Na dachu Galerii Północnej otwarto ogólnodostępne ogrody. Na klientów obiektu czekają tu m.in. restauracje, place zabaw oraz tężnia solankowa.

Rynek mieszkaniowy

Polska Wprowadzą się do Cynamonowej

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Develia zakończyła realizację wrocławskiego projektu Cynamonowa Vita. W ramach inwestycji na Lipie Piotrowskiej powstało 114 lokali o zróżnicowanych układach i metrażach.

Eurobuild FM

Szwecja Czekając na "polski potop"

schedule 26 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

115 mld euro – taką kwotę zamierza wydać szwedzki rząd i samorządy na inwestycje budowlane i infrastrukturalne w regionie Sztokholmu do 2040 roku. Największym problemem Szwedów wcale nie jest finansowanie, ale... brak wykonawców. A to ogromna szansa dla polskich firm, nie tylko budowlanych!

Architektura i urbanistyka

Europa EUmies Awards 2024

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Komisja Europejska i Fundacja im. Miesa van der Rohe ogłosiły zwycięzców Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury – Mies van der Rohe Awards 2024. Najważniejszą europejską nagrodą wyróżniono pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku.

Najnowsze w Infrastruktura

schedule 10 kwietnia 2024

Hillwood i PHN na drodze do logistyki

Spółka powołana przez PHN i Hillwood uzyskała pozytywną decyzję na realizację inwestycji drogowej, która ma zapewnić efektywną komunikację parku logistycznego Hillwood & PHN Zgorzelec z z autostradą A4.

schedule 29 marca 2024

Umowa na S74 podpisana

GDDKiA Kielce podpisała umowę z Mota-Engil Central Europe na zaprojektowanie i budowę najdłuższego odcinka trasy S74 w województwie świętokrzyskim. 30-kilometrowy fragment trasy między Cedzyną a Łagowem to największa inwestycja drogowa w historii regionu. Wartość kontraktu opiewa na 1,149 mld zł.

schedule 29 marca 2024

Piesi i rowerzyści ruszyli przez Wisłę

Po dwóch latach od rozpoczęcia prac, na miesiąc przed terminem, otwarty został most pieszo-rowerowy w Warszawie. Kładka ma 452 metry długości, łączy Śródmieście z Pragą, a z jednego brzegu Wisły na drugi można nią przejść w sześć minut.

schedule 20 marca 2024

Między Obornikami a Poznaniem

Konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud złożyło najkorzystniejszą ofertę na realizację 22-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S11 Oborniki – Poznań wraz z obwodnicą Obornik.

schedule 15 marca 2024

Remonty blisko morza

Dworce kolejowe w powiecie puckim, w Mrzezinie i Swarzewie, zostaną poddane modernizacji. Projekty są częścią Programu Inwestycji Dworcowych, w ramach którego w woj. pomorskim PKP przebudowały m.in. obiekty w Gdańsku czy Tczewie.

schedule 15 marca 2024

Bliżej czwartej linii warszawskiego metra

Warszawska Rada Miasta przeznaczyła 56 mln zł za prace przedprojektowe IV linii metra. Trasa będzie mieć 26 km i 23 stacje, połączy Tarchomin z Wilanowem.

schedule 12 marca 2024

Kolejowy remont w Oleśnicy

Dworzec kolejowy w Oleśnicy (woj. dolnośląskie) zostanie poddany renowacji. Rozpoczęcie prac zaplanowano na październik 2024 roku, a koszt inwestycji szacowany jest na 54,8 mln zł.

schedule 11 marca 2024

Obwodnica Głogowa coraz bliżej

GDDKiA wyłoniła najkorzystniejszą ofertę w przetargu na na projekt i budowę obwodnicy Głogowa w ciągu drogi krajowej nr 12. Przy braku odwołań od rozstrzygnięcia, podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest na przełom marca i kwietnia 2024.

schedule 11 marca 2024

Słoneczny gigant w Estonii

Sunly i Metsagrupp wybudują park solarny o mocy 244 MW. Inwestycja w estońskiej miejscowości Risti będzie największym jak dotąd tego typu projektem w regionie bałtyckim. Inwestycja jest I etapem większego projektu energetycznego, w którym ma również powstać farma wiatrowa.

schedule 05 marca 2024

Wybudują most nad Bugiem

Most nad Bugiem, łączący Granne w powiecie siemiatyckim z miejscowością Krzemień Wieś w powiecie sokołowskim, wybuduje firma Domost. Przeprawa ma powstać w ciągu dwóch lat. Koszt inwestycji to ponad 101 mln zł.

schedule 20 lutego 2024

Tramwaj pojedzie w tunelu

Konsorcjum ZUE i Fabe Polska podpisało umowę na budowę trasy tramwajowej w Warszawie na odcinku od Dworca Zachodniego do węzła z ul. Grójecką. Zamawiającym są Tramwaje Warszawskie. Wartość kontraktu to 294,8 mln zł netto, a termin realizacji ustalono na 26 miesięcy.

schedule 16 lutego 2024

Rekordowa estakada na Podkarpaciu

Na trasie Babica-Jawornik (woj. podkarpackie) trwa budowa estakady ES-26. To najwyższa tego typu konstrukcja powstająca obecnie w Polsce.

schedule 15 lutego 2024

Odjazd z Łowicza

Dworzec Łowicz Główny został otwarty dla pasażerów po przebudowie. Prace remontowe na terenie obiektu trwały ponad dwa lata.

schedule 12 lutego 2024

Można się przesiadać w Rzeszowie

Budimex zakończył realizację kontraktu na budowę parkingu podziemnego wraz z przebudową układu komunikacyjnego Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Wartość realizacji wykonanej w formule „projektuj i buduj” to blisko 66 mln zł brutto.

schedule 12 lutego 2024

Mają pieniądze na fotowoltaikę

Firma Sunly, deweloper i producent energii elektrycznej działający w krajach bałtyckich i w Polsce, pozyskała od mBanku 65,9 mln euro finansowania na rozwój parków fotowoltaicznych o łącznej mocy 98 MW.

schedule 12 lutego 2024

Bliżej trzeciej linii metra

Ofertę na zaprojektowanie trzeciej linii warszawskiego metra złożyło konsorcjum firm ILF Consulting Engineers Polska i Metroprojekt. Kwota złożonej oferty wynosi około 78 mln zł brutto.

schedule 02 lutego 2024

Pociąg do Lubuskiego

Prace remontowe na dworcach kolejowych w Nowinach Wielkich i Babimoście dobiegły końca. Oba projekty zrealizowano w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

schedule 01 lutego 2024

Więcej mocy w Rumunii

Photon Energy oddaje do użytku 10. elektrownię fotowoltaiczną w Rumunii. Najnowszy obiekt o mocy zainstalowanej 3,8 MWp zlokalizowany jest w miejscowości Bocșa w okręgu Caraș-Severin.

schedule 31 stycznia 2024

Better Energy rusza na południe

Spółka Better Energy przyłączyła do sieci swoją najnowszą inwestycję w Krapkowicach. Zlokalizowana w woj. opolskim farma fotowoltaiczna o mocy 28 MW jest pierwszą instalacją firmy na południu Polski.

schedule 30 stycznia 2024

Panele pod Budapesztem

Photon New Energy Alfa zawarła 20-letnią umowę typu on-site PPA ze spółką Forvia Clayton Hungary. W ramach kontraktu powstanie elektrownia fotowoltaiczna o mocy około 630 kWp.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie