EN

Wrzenie magazynowe

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
POLSKA Pierwszy kwartał 2020 roku na rynku powierzchni magazynowych zakończył się dobrymi wynikami zarówno po stronie popytu, jak i podaży. Łączne zasoby rynku przekroczyły poziom 19 mln mkw. – podaje w raporcie Cushman & Wakefield.
Aktywność najemców utrzymała się bardzo wysokim poziomie – podają twórcy raportu. Dane za pierwszy kwartał 2020 roku pokazują, że łączny wolumen transakcji najmu osiągnął prawie 960 tys. mkw., co jest drugim najwyższym wynikiem popytu odnotowanym na polskim rynku magazynowym w pierwszych trzech miesiącach roku. Popyt netto obejmujący nowe umowy i ekspansje osiągnął prawie 790 tys. mkw., co stanowiło 82 proc. wszystkich transakcji. – To również znakomity rezultat, świadczący o dobrej kondycji rynku. W ostatnich latach udział popytu netto w ogólnych wynikach (popycie brutto) stanowił ok. 65-70 proc., podczas gdy około 30-35 proc. przypadało na renegocjacje kontraktów. W pierwszym kwartale tylko 18 proc. popytu brutto to odnowienia umów. Oznacza to, że nasi klienci potrzebowali nowej lub dodatkowej powierzchni, co wiąże się z organicznym rozwojem biznesu. Warto podkreślić, że historycznie, w trudniejszych okresach dla rynku, udział renegocjacji w ogólnym popycie zawsze wzrastał – mówi Joanna Sinkiewicz, partner, head of Industrial& Logistics, Cushman & Wakefield. Nadal najpopularniejsze wśród najemców są lokalizacje typu „core”. Aż 85 proc. wszystkich transakcji zawarto na pięciu głównych rynkach magazynowych. Najwięcej umów sfinalizowano w regionie Warszawy (236 tys. mkw.) oraz na Górnym Śląsku (199 tys. mkw.). Zbliżone wolumeny, na poziomie 120-130 tys. mkw. odnotowano na rynkach Polski Centralnej, Wrocławia i Poznania.
Wśród użytkowników powierzchni przemysłowych największy udział miały firmy z branży sieci sklepów (24 proc. wolumenu transakcji najmu) oraz operatorzy logistyczni (23 proc.). Warto zaznaczyć, że zapotrzebowanie na dodatkowe powierzchnie, niemal we wszystkich branżach, jest związane ze zmianami struktury sprzedaży i rosnącym udziałem sprzedaży internetowej.
Deweloperzy ukończyli inwestycje obejmujące prawie 430 tys. mkw. powierzchni magazynowej, z czego aż 43 proc. dostarczyli w regionie wrocławskim. Kolejne 2,18 mln mkw. powierzchni magazynowej pozostaje w budowie. Największą aktywność deweloperską obserwujemy na rynkach Warszawy i Górnego Śląska, gdzie powstaje 1,20 mln mkw., tj. 55 proc. wszystkich inwestycji realizowanych w Polsce w marcu 2020 roku. Jednakże nowe projekty realizowane są praktycznie na wszystkich rynkach regionalnych. Bardzo aktywne pozostają rynki Trójmiasta i Wrocławia – na obu deweloperzy budują obecnie prawie 500 tys. mkw.
Projekty deweloperskie znajdujące się w budowie mają zróżnicowany charakter, obejmują najbardziej standardowe regionalne parki logistyczne typu multi-let, projekty typu BTS, budowane zgodnie z indywidualną specyfikacją użytkownika oraz miejskie parki, w dużej mierze wykorzystywane dla wsparcia logistyki „ostatniej mili”.
– W dalszym ciągu na wysokim poziomie, bo około 46 proc., utrzymał się wskaźnik powierzchni realizowanej spekulacyjnie. Pozostałe 54 proc. powierzchni w budowie zostało zabezpieczone umowami typu pre-let. Wśród deweloperów realizujących obiekty o charakterze spekulacyjnym, największy udział mieli Panattoni, Hillwood oraz 7R. Z pewnością aktualna sytuacja związana z pandemią koronawirusa, zmniejszy skłonność deweloperów i inwestorów do rozpoczynania inwestycji o charakterze spekulacyjnym – komentuje Adrian Semaan, research consultant, Industrial& Logistics, Cushman& Wakefield.

Pustostany

Wskaźnik pustostanów utrzymał się na stabilnym poziomie 7,4 proc. w ujęciu kwartalnym, przy czym wzrósł o 1,8 p.p. w porównaniu do stanu sprzed roku, co w głównej mierze wynikało ze wzrostu zaangażowania deweloperów w inwestycje spekulacyjne, widocznego w zeszłym roku. Wśród pięciu największych rynków regionalnych najwyższy poziom wskaźnika pustostanów odnotowano w rejonie Polski Centralnej, choć należy podkreślić, że uległ tam obniżeniu z 13 do 10 proc. w ujęciu kwartalnym (warto wspomnieć o dużym najmie ponad 50 tys. mkw. firmy z branży handlowej w Exeter Park Stryków). Odwrotne zjawisko, znaczącego wzrostu dostępności powierzchni, obserwowaliśmy na rynku Wrocławia (8,9 proc.). Jeszcze trzy miesiące wcześniej omawiany wskaźnik dla Wrocławia wynosił zaledwie 3 proc. Wzrost ten w głównej mierze spowodowany był znaczącym wolumenem nowej podaży. Na rynkach Górnego Śląska (7,3 proc.) i Poznania (8,6 proc.) i w okolicach Warszawy (5,3 proc.) poziom wskaźnika utrzymał się na stabilnym poziomie. Wśród mniejszych rynków regionalnych wahał się od 1,8 proc. w Szczecinie do 7,5 proc. w Krakowie.

Czynsze

Przy aktualnej dynamice zmian, jedną z najczęstszych kwestii pojawiających się w kontekście rynku magazynowego są pytania o poziom czynszu i ewentualne zmiany w tym zakresie. Poziom czynszów jest wynikową wielu danych rynkowych i potencjalnych zmian w jego obrębie. Warto tu wymienić: poziom popytu, zainteresowanie funduszy zagranicznych finalnym produktem magazynowym, koszty finansowania bankowego, koszty budowlane, konkurencję między deweloperami, dostępność i koszt gruntów inwestycyjnych.
– Każdy ze wspomnianych czynników mógłby być przedmiotem dłuższej analizy. Dla przykładu weźmy pierwszy z nich – poziom popytu. Czy koronawirus spowoduje spadek popytu na magazyny? Część najemców odczuwa bardzo negatywny wpływ aktualnej sytuacji na swoją działalność biznesową i wystąpiła do właścicieli obiektów z prośbą o przejściowe wsparcie w postaci obniżenia lub przesunięcia zobowiązań. Prośby takie są rozpatrywane przez właścicieli indywidualnie i dokładnie weryfikowane przez właścicieli. Ewentualne wsparcie ma charakter doraźny i związane jest z przesunięciem kosztów na kolejne miesiące umowy lub wydłużeniem kontraktów – mówi Joanna Sinkiewicz.
W minionym kwartale nie zaobserwowano zmiany poziomu czynszów i można się spodziewać, że w całym 2020 roku stawki bazowe czynszów utrzymają się na podobnym poziomie, tj. dla obiektów typu big-box na poziomie 2,50-3,80 euro za mkw. miesięcznie oraz 4,00-5,25 euro w przypadku mniejszych modułów magazynowych typu SBU. Czynsze efektywne nadal wahają się w zakresie od 2,00-3,20 euro za mkw. miesięcznie w zależności od lokalizacji. Prawdopodobne jest, że skala zachęt finansowych oferowanych najemcom może się nieznacznie zwiększyć w kolejnych miesiącach bieżącego roku. Główną przyczyną może być znaczący wolumen inwestycji realizowanych spekulacyjnie (do dostarczenia na rynek w najbliższych miesiącach) – zapowiadają eksperci Cushman & Wakefield.

Prognoza

– Aktualna sytuacja jest skomplikowana dla wszystkich, zarówno dla najemców, jak i właścicieli nieruchomości. Warto jednak podkreślić, że większość z nich stara się traktować obecne realia jako wyzwanie i adoptować się do nowej sytuacji. Rynek magazynowy radzi sobie całkiem nieźle, szczególnie na tle pozostałych segmentów nieruchomości komercyjnych, przy czym całościowy obraz jest raczej złożony. Istnieją sektory, w których najemcy mierzą się z ogromnymi utrudnieniami biznesowymi i walczą o utrzymanie płynności. Dynamicznie rozwijający się w Polsce sektor motoryzacyjny boryka się ze wstrzymanymi lub znacząco ograniczonymi procesami produkcji oraz zmniejszonym popytem, co w konsekwencji prowadzi do odłożonych w czasie decyzji inwestycyjnych. Część najemców odnotowuje spadki na umiarkowanym poziomie lub zastępuje mniej rentowne aktywności biznesowe tymi, które lepiej sprawdzają się w obecnej sytuacji. Są też firmy, które rosną i rozwijają się z dynamiką dużo większą niż kiedykolwiek wcześniej, co w głównej mierze wynika z przyśpieszonego rozwoju sprzedaży w kanale e-commerce. Dynamika działań i zmian jest ogromna – podsumowuje Joanna Sinkiewicz.

Ostatnie nowości

Materiał partnera

Szwecja Nordbygg 2024: sporo innowacji i ogromne zainteresowanie

schedule 05 maja 2024
Eurobuild CEE

W zeszłym tygodniu odbyły się największe w Europie Północnej targi dla profesjonalistów z branży budowlanej i nieruchomości. Nordbygg 2024 odwiedziło 35 tys. zwiedzających, co w połączeniu z 5 tys. osób obsługujących stoiska daje łączną liczbę 40 tys. uczestników. Wśród nowości tegorocznej edycji można wskazać większe niż wcześniej zaangażowanie władz Sztokholmu w imprezę oraz nową aplikację przygotowaną specjalnie dla gości targów.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Przejmą udziały w CPIPG

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

CPI Property Group podpisało z brytyjską firmą Sona Asset Management umowę przejęcia udziału mniejszościowego w spółce zależnej CPIPG, do której należy 11 nieruchomości biurowych i dwie handlowe w Polsce. Wartość transakcji to 250 mln euro. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Smacznie i ładnie w Galerii Wiślanka

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Galeria Wiślanka w Żorach przebudowała strefę restauracyjną Wiślanka Food. Oferta gastronomiczna centrum zwiększyła się jednocześnie o trzy nowe lokale, serwujące kuchnię tajską, amerykańską i turecką.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pitbull powalczy u EPP

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Zarządzane przez EPP centra handlowe Wzorcownia we Włocławku, Galeria Solna w Inowrocławiu i Galeria Olimpia w Bełchatowie rozszerzają swoją ofertę o markę odzieży sportowej Pitbull.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska G City liczy nowych najemców

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Wrocławska Galeria Dominikańska z portfolio G City wzmocniła swoją ofertę restauracyjno-kawiarnianą otwierając lokal Wagożercy (powierzchnia około 240 mkw.), sklep Czas na Herbatę (około 40 mkw.) oraz dwa punkty gastronomiczne – Smaki Ukrainy i Cukiernię Creme.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Aldi trzyma tempo

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Aldi uruchomił dwa nowe sklepy – w Nowej Soli i w Tychach. Dzięki temu łączna liczba placówek sieci w Polsce wyniesie 315. Najwięcej sklepów Aldi działa w woj. śląskim, gdzie po najnowszym otwarciu znajdują się już 72 placówki. 

Rynek mieszkaniowy

Słowacja Kupują w Downtown Yards

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

JTRE rozpoczęło przedsprzedaż mieszkań w projekcie Downtown Yards w Bratysławie. Budowa wielofunkcyjnego kompleksu już się rozpoczęła.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy W kosmos spod Monachium

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

VGP wybuduje nową siedzibę Isar Aerospace w w VGP Park Munich w Vaterstetten. Poza biurami, w lokalizacji położonej tuż przy obwodnicy Monachium, powstaną przestrzenie badawcze i rozwojowe oraz fabryka orbitalnych rakiet nośnych. Kompleks zajmie 40 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Finiszują na Bernardyńskiej

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Prace przy I etapie Bernardyńskiej 4, wrocławskiej inwestycji Toscom Development, zakończą się na początku III kwartału tego roku. Deweloper kończy też przebudowę ul. Bernardyńskiej.

Infrastruktura

Polska Chemikalia przybiły do Portu Szczecin

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Pod koniec kwietnia do Nabrzeża Dąbrowieckiego w Porcie Szczecin zawinął pierwszy statek – Chemikaliowiec City Island. To oficjalne zakończenie jednego z etapów projektu inwestycyjnego, którego generalnym wykonawcą jest Doraco.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Hebe razy trzy

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Trzy nowe placówki sieci drogerii Hebe otwarto w Warszawie, Wałczu i Redzie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po raz trzeci w Bytomiu

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W parku handlowym S1 otwarto trzeci salon sieci RTV Euro AGD w Bytomiu. Sklep jest 332 placówką sieci w Polsce.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zielona inwestycja Develii

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Develia rozpoczyna sprzedaż nowej inwestycji we Wrocławiu. Osiedle Augustowska Vita powstanie na zielonych Maślicach w otoczeniu niskiej, willowej zabudowy.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Czesi postawili na Shell & Core

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Według danych firmy Colliers, w Czechach coraz popularniejszy jest trend Shell & Core - strategia, w ramach której deweloperzy budują obiekty przemysłowe do etapu zapewniającego podstawowe konstrukcje i infrastrukturę, a następnie czekają na nabywców.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Duża przestrzeń dla małych majstrów

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W Pasażu Górczewska w Warszawie powstanie sala zabaw należąca do sieci Klockownia. Atrakcje dla dzieci zajmą powierzchnię 1,1 tys. mkw. Otwarcie lokalu zaplanowano na 1 czerwca.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kawa dla konesera

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W Centrum Praskim Koneser, zrewitalizowanym kompleksie mixed-use w Warszawie, otwarto kawiarnię sieci Green Caffè Nero. W ofercie Konesera znajduje się kilkanaście konceptów gastronomicznych, a na kolejne miesiące zaplanowano następne otwarcia.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowy Rossman w Mikołowie

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Sieć Rossmann podpisała umowę z DL Invest Group dotyczącą najmu kilkuset mkw. powierzchni w nowopowstającym parku handlowym DL Shopping Mikołów na Śląsku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Tarnów puszcza oko

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Sieć optyczna Kodano otworzy salon w Galerii Tarnovia. Będzie to pierwszy w mieście, a 98. w Polsce sklep marki.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Era parków wciąż trwa

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Jak wynika z raportu Colliersa "Rynek handlowy w Polsce 2024", w I kwartale 2024 do użytku oddano sześć nowych projektów, a trzy obiekty rozbudowano, co stanowiło 78 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej.

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 02 maja 2024

W kosmos spod Monachium

VGP wybuduje nową siedzibę Isar Aerospace w w VGP Park Munich w Vaterstetten. Poza biurami, w lokalizacji położonej tuż przy obwodnicy Monachium, powstaną przestrzenie badawcze i rozwojowe oraz fabryka orbitalnych rakiet nośnych. Kompleks zajmie 40 tys. mkw.

schedule 30 kwietnia 2024

Czesi postawili na Shell & Core

Według danych firmy Colliers, w Czechach coraz popularniejszy jest trend Shell & Core - strategia, w ramach której deweloperzy budują obiekty przemysłowe do etapu zapewniającego podstawowe konstrukcje i infrastrukturę, a następnie czekają na nabywców.

schedule 25 kwietnia 2024

Panattoni buduje dla Mercedesa

W Bischweier Panattoni rozpoczęło budowę nowego Międzynarodowego Centrum Konsolidacyjnego (ICC) firmy Mercedes-Benz.

schedule 25 kwietnia 2024

Ekspansja logistyczna po węgiersku

iLogistic powiększa swoją siedzibę w CTPark Budapest West. CTP podpisało umowę najmu z dostawcą usług logistycznych na dodatkowe 2 tys. mkw., tym samym firma zajmie łącznie 13 tys. mkw. w tym obiekcie.

schedule 24 kwietnia 2024

Magnice będą Outstanding

GLP rozpoczęło budowę ostatniej hali Wrocław V Logistics Centre w Magnicach. Budynek o powierzchni ponad 67 tys. mkw. powstanie zgodnie z wymogami certyfikacji BREEAM na poziomie Outstanding.

schedule 24 kwietnia 2024

DB Logistic większe na Śląsku

DB Logistic, firma oferująca usługi z zakresu transportu, spedycji i magazynowania, zdecydowała się przedłużyć najem i powiększyć o jedną trzecią powierzchnię zajmowaną w Segro Logistics Park Gliwice. Łącznie firma będzie korzystać z blisko 5 tys. mkw.

schedule 23 kwietnia 2024

Automatyzacja i robotyzacja siłą napędową ESG

Aby nadążyć za wymaganiami zrównoważonego rozwoju branża logistyczna przechodzi przyspieszoną ewolucję, napędzaną innowacyjnymi technologiami – twierdzą analitycy ThinkCo w raporcie „Magazynowe ESG. Zrównoważony rozwój w branży logistycznej”, przygotowanym wspólnie ze spółką Accolade.

schedule 23 kwietnia 2024

Na horyzoncie Bliski Wschód

Panattoni rozpoczyna działalność w Arabii Saudyjskiej. Początkowe działania Panattoni skoncentrują się na trzech największych miastach kraju: Rijadzie, Dżuddzie i Dammanie. Ten ruch to ważny krok na drodze do rozwoju na kluczowych rynkach Bliskiego Wschodu i Azji.

schedule 22 kwietnia 2024

Panattoni jedzie na Śląsk

Panattoni rozpoczyna budowę nowego parku przemysłowego w Będzinie. Pierwsza faza inwestycji już ruszyła i zostanie ukończona we wrześniu – etap przewiduje realizację hali o powierzchni 27,5 tys. mkw. w formule spekulacyjnej.

schedule 18 kwietnia 2024

Wybudują spekulacyjnie pod Kolonią

Blackbrook w ramach joint venture z Trammel Crow Company zrealizuje spekulacyjny projekt logistyczny w Kerpen w rejonie Ren-Ruhra. Inwestycja będzie się składać z dwóch budynków o łącznej powierzchni 28 tys. mkw.

schedule 17 kwietnia 2024

Ożył magazynowy gigant na Targówku

Firmy Partners Group i Peakside Capital Advisors zakończyły budowę pierwszej hali magazynowej w parku City Point Targówek. Obiekt o powierzchni 7 tys. mkw., w całości wynajęty przez DPD Polska, wchodzi w skład parku, który dostarczy łącznie blisko 100 tys. mkw. powierzchni logistycznej i stanie się największym kompleksem logistyki miejskiej w granicach Warszawy.

schedule 17 kwietnia 2024

Między Łodzią a Grodziskiem

Harden Construction ukończył realizację dwóch obiektów o łącznej powierzchni ponad 40 tys. mkw. – City Logistics Łódź VI w Łodzi i Panattoni Park Grodzisk V w Grodzisku Mazowieckim.

schedule 16 kwietnia 2024

Hillwood debiutuje koło Poznania

Hillwood Polska rozpoczął realizację swojej pierwszej inwestycji na rynku poznańskim. W ramach projektu Hillwood Poznań – Czempiń firma buduje kompleks magazynowy o powierzchni blisko 130 tys. mkw.

schedule 16 kwietnia 2024

BTS dla Tajwańczyków

CTP podpisało umowę z Quanta Computer, tajwańską firmą produkującą komputery i sprzęt elektroniczny, na budowę zakładu produkcyjnego o powierzchni 22,5 tys. mkw. w CTParku Jülich w północno-zachodnich Niemczech.

schedule 16 kwietnia 2024

Fresenius zostaje w Poznaniu

Działająca w branży medycznej spółka Fresenius Medical Care renegocjowała umowę najmu 3,9 tys. mkw. magazynu i 120 mkw. biura w Prologis Parku Poznań.

schedule 16 kwietnia 2024

Park w Sulechowie gotowy

Panattoni ukończył ostatni etap Panattoni Park Sulechów III. Obiekt zrealizowany został dla firmy BestSecret, europejskiego klubu zakupowego online z ofertą modową w niższych cenach. Powierzchnia całego budynku sięga blisko 136 tys. mkw.

schedule 16 kwietnia 2024

Zadbano w Rzeszowie

Firma transportowa Zadbano została nowym najemcą w LCube Rzeszów Airport. Spółka zajęła 1,3 tys. mkw. powierzchni magazynowej w ukończonym w ubiegłym roku budynku nr 2.

schedule 15 kwietnia 2024

Operacje logistyczne w Kutnie

Firma Unig Logistic przedłużyła umowę najmu w centrum logistycznym Kutno Logistics Centre. Najemca będzie nadal korzystał z około 2,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej.

schedule 15 kwietnia 2024

Ikea zostaje z Segro

Segro przedłużyło umowę najmu ze skandynawską siecią Ikea w swoim parku w czeskich Hostivicach. Budynek służy jako Punkt Odbioru Zamówień dla klientów, którzy zakupili towary w pobliskim sklepie Ikea w Zličínie. 

schedule 12 kwietnia 2024

Allegro koło lotniska

Panattoni wybudowało kolejną inwestycję w Małopolsce. Kompleks City Logistics Kraków Airport II powstał w formule spekulacyjnej i ma już pierwszego najemcę – firmę Allegro.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie